Pantolondan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Pantolona bulaşan yağ lekelerine anında müdahale ederek kısa sürede lekenin geçmesini sağlayabilirsiniz.

Güncellenmiş 10 Ağustos 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Pantolonlar

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Pantolondan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Gün içinde evde yemek hazırlarken veya dışarıda yemek yerken aniden üzerimize dökülen yağ lekesi, can sıkıcı bir hal olabilir. Özellikle pantolona dökülen yağ lekesi, kötü görünümü nedeniyle tüm mutluluğunuzu bir anda alıp götürebilir. Pantolondan yağ lekesi çıkarma yöntemlerine geçmeden önce, yağ lekesinin çok inatçı olduğu için hemen müdahale edilmesi gerektiğini hatırlatalım. Aksi takdirde giderek yayılır ve çıkarması daha zor bir hale gelebilir.

Aniden sıçrayan yağ lekeleri gününüzü mahvediyorsa sizi böyle alalım. ''Pantolondan yağ lekesi nasıl geçer, beyaz pantolondan yağ lekesi nasıl çıkar?'' gibi sorularınız için, en etkili çözüm önerilerini yazımızda derledik. Pantolona bulaşan yağ lekelerine anında müdahale ederek kısa sürede lekenin geçmesini sağlayabilirsiniz.

Pantolondan Yağ Lekesi Çıkar Mı?

Pantolondan yağ lekesi nasıl geçer sorusunun cevabını vermeden önce, lekenin çıkıp çıkmayacağı hakkındaki merakınızı giderelim. Doğru müdahale edildiği takdirde pantolondan yağ lekesi kolayca çıkar. Ancak yağ lekesinin kurumasına izin vermeden, lekeli bölgeye direkt tuz dökmeniz gerekir. Tuz, yağı emerek daha fazla yayılmasını engeller. Ancak burada pantolonun kumaş türü de çok önemlidir. Kot ve kumaş pantolondaki lekeler daha kolay çıkarken, keten pantolonlara dikkatli bir şekilde müdahale etmek gerekir. Aynı şekilde beyaz pantolondaki yağ lekesi, diğerlerine göre daha kötü bir görünüme sebep olabilir. 

Yağ lekeleri yalnızca pantolona değil, tişört, gömlek gibi farklı kıyafetlerinize de bulaşabilir. Bu yüzden giysilerdeki yağ lekesi nasıl çıkar yazımızdaki yöntemlere göz atarak daha etkili çözümler deneyebilirsiniz. Kıyafetleri makineye atmadan önce, çamaşır yıkama talimatlarına dikkat edin.

Pantolondan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Pantolondan yağ lekesi nasıl geçer sorusu için, aşağıdaki doğal yöntemleri deneyebilirsiniz.

  • Tuzla temizleme

Pantolona yağ döküldükten sonra, hızlıca lekeli bölgeye tuz dökün. Parmak ucunuzla bastırarak tuzun yağ lekesini emmesini sağlayın. 15 dakika boyunca bu şekilde beklettikten sonra, bıçak veya spatula gibi bir alet yardımıyla lekeli bölgeyi kumaşa zarar vermeden kazıyın. Daha sonra makinede yıkayabilirsiniz. Tuz yerine bebek pudrası veya mısır nişastası da kullanabilirsiniz. 

  • Karbonatla temizleme

Pantolondan yağ lekesini çıkarmak için, lekeli bölgenin üzerine su ile macun kıvamına getirilmiş karbonat dökün ve yayın. Yumuşak sünger yardımıyla lekeli bölgeyi ovalayın ve pantolonu makinede yıkayın.

  • Beyaz sabun ile temizleme

Yağ lekesi dökülen pantolonu, beyaz sabun yardımıyla ovalayın. Leke tamamen çıkınca, kısa programda makinede yıkayabilirsiniz.

Kot Pantolondan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Kot pantolondan yağ lekesi çıkarmak için, ağartıcı içermeyen bulaşık deterjanı veya sıvı çamaşır deterjanı kullanabilirsiniz. Lekeli bölgenin üzerine bir miktar deterjan dökün. Temiz bir diş fırçasını suyla ıslatın ve lekeli alanı yumuşak hareketlerle ovalayın. Leke az miktarda kaldığında, pantolonu makinede yıkayabilirsiniz. 

Kumaş Pantolondan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaş pantolon, kot pantolona göre daha narin bir yüzeye sahiptir. Kumaş pantolondan yağ lekesi nasıl çıkar diye merak edenler için, karbonat yöntemini önerebiliriz. Lekeli bölgenin üzerine karbonat serpiştirin. 2 damla limon suyu sıkıp karbonatın yağ lekesini emmesini bekleyin. Daha sonra diş fırçası ile alanı ovalayın. Kumaş pantolonu soğuk suyla duruladıktan sonra makineye atabilirsiniz. 

Keten Pantolondan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Keten pantolondan yağ lekesini çıkarırken, dikkatli olmak gerekir. Çünkü keten pantolon şiddetli şekilde ovalanırsa, tüylenmeler ve yıpranmalar görülebilir. Keten pantolondaki yağ lekesini çıkarmak için, lekeli bölgenin üzerine tuz, bebek pudrası veya karbonat dökün. Elinizle tampon yaparak tuz veya pudranın lekeli çekmesini bekleyin. Daha sonra bıçakla lekeli alanı kazıyın. Eğer leke hala çıkmadıysa, lekeli bölgenin üzerine çamaşır deterjanı dökün ve yumuşak sünger yardımıyla ovalayın. Ardından pantolonu etikette yazan talimatlara göre makinede yıkayabilirsiniz. 

Beyaz Pantolondan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Beyaz pantolon, yağ lekelerinin sarı veya siyah bir şekilde direkt gözükmesine neden olur. Bu yüzden hızlıca müdahale etmek gerekir. Lekeli bölgeye bolca tuz dökün ve 15 dakika bekleyin. Ardından lekeli bölgeyi kazıyın. Eğer leke hala çıkmadıysa, lekeli alanın üzerine beyaz sıvı deterjan dökün ve diş fırçası yardımıyla lekeyi ovalayın. Leke çıktıktan sonra, pantolonu soğuk suyla durulayın ve makinede yıkayın.

Yıkanmış Pantolondan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Pantolondan yağ lekesini çıkarmak için birkaç yöntem denediniz ve pantolonu makinede yıkadınız. Ancak buna rağmen lekenin tamamen temizlenmediğini fark ettiyseniz, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • Yıkanmış pantolondan yağ lekesini çıkarmak için, lekenin üzerine karbonat dökün.

  • Temiz bir diş fırçası yardımıyla lekeli bölgeyi ovalayın. Ardından tekrardan yıkayabilirsiniz.

  • Yıkanmış pantolondan yağ lekesi nasıl çıkar sorusu için, beyaz kalıp sabun kullanmayı da deneyebilirsiniz.

  • Nemli pantolonu kalıp sabun ile silin. Lekenin üzerine yeterince sabun aldıktan sonra, yumuşak sünger yardımıyla ovalayın.

  • Ardından pantolonu ılık suyla durulayın ve kurumaya bırakın.

Yağ lekesine ek olarak çikolata, vişne, çamur, çimen gibi lekeler sürekli kıyafetlerinize bulaşıyor ve kıyafetleriniz kısa sürede yıpranıyorsa, kıyafetler nasıl dezenfekte edilir yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Pantolondan Yağ Lekesi Nasıl Geçer: Sıkça Sorulan Sorular

Koltuktan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuğa dökülen yağ lekesini çıkarmak için, lekeli alana tuz dökün ve 10 dakika bekleyin. Ardından tuzu elektrik süpürgesi yardımıyla çekin. 1 tatlı kaşığı karbonatı su ile karıştırıp macun kıvamına getirin. Hazırladığınız macunu koltuğa sürün ve yumuşak sünger yardımıyla ovalayın. Leke tamamen çıktığında, temiz bir bez yardımıyla koltuğu silin.

Motor Yağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Motor yağı lekesi, klasik yağ lekesine göre daha zor çıkar. Motor yağı lekesini çıkarmak için, nişasta, un ve tuzu karıştırarak lekeli bölgeye uygulayın. 15 dakika bekleyip karışımın yağı emmesini sağlayın. Ardından nemli bez yardımıyla lekeli bölgeyi silebilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?