Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük

Lastikli Çarşaf Nasıl Katlanır?

Lastikli çarşaf katlama konusundaki taktiklerimiz, dolap ve çekmece içi düzeninizin bir daha bozulmamasını sağlayacak.

Güncellenmiş 23 Mayıs 2019

lastikli çarşaf nasıl katlanır - utulenir

Lastikli çarşaflar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldiler. Onlarla tanıştığımız günden beri kimse sıradan çarşafın toplanması, kayması, özenle sıkıştırılan kenarlarının her sabah yerinden çıkması gibi dertlerle uğraşmıyor. Ancak her güzel şey gibi lastikli çarşafın da kullananlara zor gelen bir tarafı var; katlaması.

Peki lastikli çarşaf nasıl katlanır, nasıl ütülenir? Bu işin kolay bir tekniği var mıdır? Bu yazımızda sizlerle paylaşacağımız püf noktaları işinizi kolaylaştıracak.

Çarşaflarınızı elde yıkıyor olsanız bile yumuşatıcı kullanabilirsiniz. Yumoş Ekstra gibi konsantre yumuşatıcıların tek seferlik kullanım miktarı daha azdır, bu nedenle diğer ürünlere göre daha hesaplıdırlar. Yumuşatıcıyı durulama esnasında eklerseniz daha etkili sonuç elde ettiğinizi göreceksiniz.    

Lastikli çarşaf katlama

Lastikli çarşaf katlamanın tekniğini bilmiyorsanız muhtemelen bunun imkansız olduğunu düşünüyorsunuz. Ancak korkmanıza gerek yok, aşağıdaki adımları izlerseniz çarşaf katlamanın origami kadar zor olmadığını göreceksiniz.

 • Ayağa kalkın, çarşafı iki köşesinden tutun.
 • Böylece iki lastikli köşe elinizde, diğer iki lastikli köşe ise aşağıda kalacaktır.
 • Karşılıklı iki lastikli köşenin birini diğerinin içinden geçirmek suretiyle iki köşeyi birleştirin.
 • Alttaki üçüncü köşeyi de alıp iç içe geçirdiğiniz iki köşenin içinden geçirin.
 • Aynı şekilde dördüncü köşeyi de diğerlerinin içinden geçirin.
 • Aşağıda kalan lastiksiz köşeleri elinizle düzeltip bir araya getirin.
 • Düz bir zeminin üzerine çarşafı katladığınız şekilde yerleştirin.
 • Elinizde düzgün bir dikdörtgen olduğunu, lastikli köşelerin ise L şeklinde çarşafın geri kalanının üzerinde kaldığını göreceksiniz.
 • Bu noktadan sonra çarşafınızı ister kare, ister dikdörtgen şekilde katlayabilirsiniz.
 • Sıkça tercih edilen bir diğer yöntem ise çarşafı katlamak yerine rulo yapmaktır.

Lastikli çarşaf nasıl ütülenir?

Lastikli çarşaflarla ilgili gözde büyütülen bir diğer mesele de nasıl ütülenecekleridir. Köşelerdeki lastikler, ütüyü sıradan bir çarşafa oranla daha zor hale getirmektedir. Ancak tıpkı lastikli çarşaf katlama gibi, lastikli çarşaf ütülemenin de kendine has yöntemleri bulunmaktadır. Peki sıradan yöntemlerle ütü konusunda en titizlerin bile zorlandığı bu çarşaf nasıl ütülenir?

Çarşaf ütülemenin en kolay yolu çarşafı düzgünce katlayıp ütü masasına sığacak hale getirmektir. Aynı şey lastikli çarşaf ütüsünde de geçerlidir. Yukarıdaki katlama talimatlarını uygulayıp çarşafınızı düzgün bir hale getirdikten sonra çarşafı ütülemek daha kolay hale gelecektir.

Nemli çarşafları ütülemek çok daha pratiktir, bu nedenle çarşaflarınız tamamen kurumadan ütülemenizi öneririz. Ancak böyle bir imkanınız yoksa buharlı ütülerin nemlendirici özelliğinden de faydalanabilirsiniz. Çarşafınızın bir yüzünü ütüledikten sonra mutlaka diğer tarafını da çevirip ütülemelisiniz.

Kat izleri sizi rahatsız ediyorsa katladığınız çarşafı açıp farklı şekilde tekrar katlayıp ütüleyerek, kat izlerinden kurtulabilirsiniz. Ütüye başlamadan önce mutlaka ürününüzün etiketindeki kullanım talimatlarını okumanız ve sıcaklık ayarını ona göre yapmanız gerektiğini unutmayın.

Çarşaflar kaç derecede yıkanır?

Çarşafın kaç derecede yıkanması gerektiği üretildiği malzemeye göre farklılık göstermektedir. Çarşaf alırken mutlaka pamuklu olmasına dikkat edilmelidir. Pamuk oranı yüksek ürünler sağlığınız için daha uygun olacaktır. Ayrıca keten ya da saten ürünler de tercih edilebilir.

Genel olarak pamuklu ürünler 40 derecenin üzerinde, saten ya da keten içeren ürünler ise 30 derecenin üzerinde bir sıcaklıkta yıkanmamalıdırlar. Ancak yine de çarşafınızı yıkamadan önce etiketindeki yıkama talimatını okumanız sizin için daha aydınlatıcı ve risksiz olacaktır.

 • Lastikli çarşaflarınızı katlarken dilerseniz kare dilerseniz de rulo katlama yöntemini kullanabilirsiniz.
 • Rulo katlama yönteminde kare yöntemi ile ilerleyip en sonunda rulo yaparak yerden kazanabildiğiniz bir hale de getirebilirsiniz.
 • Çarşaflarınızı yıkarken çok fazla sıkmazsanız daha yumuşak bir dokuda kalacaklarını unutmamalısınız. Aynı zamanda yumuşatıcı da kullanmalısınız.
 • Aslen yayınlandı 5 Ağustos 2019