Lastikli Çarşaf Nasıl Katlanır?

Sizin için derlediğimiz lastikli çarşaf katlama püf noktaları ile dolaplarınız ve çekmeceleriniz her zaman düzenli kalacak. Yazımızı okuyun, lastikli çarşaf katlama ve ütüleme tekniklerini öğrenin!

Güncellenmiş 18 Şubat 2022

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Temiz, aydınlık bir yatak odası

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Lastikli çarşaflar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Onlarla tanıştığımız günden beri kimse sıradan çarşafın toplanması, kayması, özenle sıkıştırılan kenarlarının her sabah yerinden çıkması gibi dertlerle uğraşmıyor. Ancak her güzel şey gibi lastikli çarşafın da kullananlara zor gelen bir tarafı var; katlaması.

Peki lastikli çarşaf nasıl katlanır, nasıl ütülenir? Lastikli çarşaf katlama ve ütüleme tekniği nedir? Lastikli çarşaf ütüleme ve katlama için ihtiyacınız olan püf noktalarını sizin için derledik.

Çarşaflarınızı elde yıkıyor olsanız bile yumuşatıcı kullanabilirsiniz. Yumoş Ekstra gibi konsantre yumuşatıcıların tek seferlik kullanım miktarı daha azdır, bu nedenle diğer ürünlere göre daha hesaplıdırlar. Yumuşatıcıyı durulama esnasında eklerseniz daha etkili sonuç elde ettiğinizi göreceksiniz.

Lastikli Çarşaf Nasıl Katlanır?

Lastikli çarşaf katlama tekniği nedir bilmiyorsanız muhtemelen bunun imkansız olduğunu düşünüyorsunuz. Ancak korkmanıza gerek yok, lastikli çarşaf nasıl dürülür merak ediyorsanız aşağıdaki adımları izleyebilir ve lastikli çarşaf katlama işleminin origami kadar zor olmadığını görebilirsiniz.

  • Ayağa kalkın, çarşafı iki köşesinden tutun.

  • Böylece iki lastikli köşe elinizde, diğer iki lastikli köşe ise aşağıda kalacaktır.

  • Karşılıklı iki lastikli köşenin birini diğerinin içinden geçirmek suretiyle iki köşeyi birleştirin.

  • Alttaki üçüncü köşeyi de alıp iç içe geçirdiğiniz iki köşenin içinden geçirin.

  • Aynı şekilde dördüncü köşeyi de diğerlerinin içinden geçirin.

  • Aşağıda kalan lastiksiz köşeleri elinizle düzeltip bir araya getirin.

  • Düz bir zeminin üzerine çarşafı katladığınız şekilde yerleştirin.

  • Elinizde düzgün bir dikdörtgen olduğunu, lastikli köşelerin ise L şeklinde çarşafın geri kalanının üzerinde kaldığını göreceksiniz.

  • Bu noktadan sonra çarşafınızı ister kare, ister dikdörtgen şekilde katlayabilirsiniz.

  • Sıkça tercih edilen bir diğer yöntem ise çarşafı katlamak yerine rulo yapmaktır.

Lastikli Çarşaf Nasıl Rulo Yapılır?

Lastikli çarşaflarınızı katlarken dilerseniz kare dilerseniz de rulo katlama yöntemini kullanabilirsiniz. Peki, lastikli çarşaf nasıl rulo yapılır? Rulo katlama yönteminde kare yöntemi ile ilerleyip en sonunda rulo yaparak yerden kazanabildiğinizi unutmayın. Çarşaflarınızı yıkarken çok fazla sıkmazsanız kumaş daha yumuşak bir dokuda kalacaklardır.

Lastikli Çarşaf Nasıl Ütülenir?

Lastikli çarşaflarla ilgili gözde büyütülen bir diğer mesele de nasıl ütülenecekleridir. Köşelerdeki lastikler, ütüyü sıradan bir çarşafa oranla daha zor hale getirmektedir. Ancak tıpkı lastikli çarşaf katlama gibi, lastikli çarşaf ütülemenin de kendine has yöntemleri bulunmaktadır. Peki sıradan yöntemlerle ütü konusunda en titizlerin bile zorlandığı bu çarşaf nasıl ütülenir?

Çarşaf ütülemenin en kolay yolu çarşafı düzgünce katlayıp ütü masasına sığacak hale getirmektir. Aynı şey lastikli çarşaf ütüsünde de geçerlidir. Yukarıdaki katlama talimatlarını uygulayıp çarşafınızı düzgün bir hale getirdikten sonra çarşafı ütülemek daha kolay hale gelecektir.

Nemli çarşafları ütülemek çok daha pratiktir, bu nedenle çarşaflarınız tamamen kurumadan ütülemenizi öneririz. Ancak böyle bir imkanınız yoksa buharlı ütülerin nemlendirici özelliğinden de faydalanabilirsiniz. Çarşafınızın bir yüzünü ütüledikten sonra mutlaka diğer tarafını da çevirip ütülemelisiniz.

Kat izleri sizi rahatsız ediyorsa katladığınız çarşafı açıp farklı şekilde tekrar katlayıp ütüleyerek, kat izlerinden kurtulabilirsiniz. Ütüye başlamadan önce mutlaka ürününüzün etiketindeki kullanım talimatlarını okumanız ve sıcaklık ayarını ona göre yapmanız gerektiğini unutmayın.

Çarşaflar Kaç Derecede Yıkanır?

Çarşafın kaç derecede yıkanması gerektiği üretildiği malzemeye göre farklılık göstermektedir. Çarşaf alırken mutlaka pamuklu olmasına dikkat edilmelidir. Pamuk oranı yüksek ürünler sağlığınız için daha uygun olacaktır. Ayrıca keten ya da saten ürünler de tercih edilebilir.

Genel olarak pamuklu ürünler 40 derecenin üzerinde, saten ya da keten içeren ürünler ise 30 derecenin üzerinde bir sıcaklıkta yıkanmamalıdır. Ancak yine de çarşafınızı yıkamadan önce etiketindeki yıkama talimatını okumanız sizin için daha aydınlatıcı ve risksiz olacaktır.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?