Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Giysilerde Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Demir ve çelik gibi materyallerle uğraşmanın sonucu istenmeyen pas lekeleri! Giysilerde pas lekesi nasıl çıkar diyorsanız burayı okumaya devam edin!

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Giysilerde Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Güneşli ve güzel havalarda, dışarıda keyifli vakit geçirirken ‘giysilerde pas lekesi nasıl çıkar?’ sorusu aklımıza en son gelen şeydir. Ancak bahçe araç gereçlerinden korkuluklara kadar çeşitli yerlerde kullanılan demir ve çelik her gün karşılaştığımız maddeler arasındadır. Ve bu materyaller hava ve suyla temas ettiği anda pas, kaçınılmazdır.

Pasın demir oksitten oluşan yapısı gereği inatçı bir doğası vardır ve bir pas lekesini çıkarmak için bir yol bulmak zor gelebilir. Çabuk yayılan pas lekesi, olduğundan daha kötü gözükebilir; fakat çıkarılması imkansız değildir.

Pas lekesi çıkarıcı ürünleri birçok markette ve hırdavatçı dükkanlarında bulabilirsiniz. Fakat, bu tür ürünlerin içeriğindeki ağır kimyasal maddelerden dolayı kullanmadan önce kıyafetinizin görünmeyen bir kısmında test etmeniz gerekir. Ürünün kullanma talimatlarına her zaman uymanız ve kullanım sonrası Omo Active gibi kaliteli bir deterjanla kıyafetinizi yıkamanız gerekmektedir.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Pas Lekeleri Nasıl Çıkarılır

Güneşli havalarda yapılan mangalların keyfi başkadır ve hiçbir leke izi de bizi bu keyiften alıkoyamaz. Kaçınılmazın yaşandığı durumlarda pas lekesi çıkarıcı metotlar sayesinde lekelerle nasıl başa çıkabileceğinizi burada öğrenebilirsiniz.

  1. Hızlı davranın. Pas lekesine ne kadar erken müdahale ederseniz, lekenin kumaşa yerleşme şansı o kadar düşük olur.
  2. Limon veya beyaz sirke pas lekesinin en büyük düşmanlarıdır. Giysinizi eski bir havlunun üzerine serin ve leke olan yerin üzerine beyaz sirke ya da yarım limon sürün.
  3. Temiz bez veya sünger bastırarak lekeyi kurutun ve pasın kızıl renginin emilmesini sağlayın .
  4. Kıyafetinizi güneşin altına serin; bu şekilde pas lekesinin rengi daha da açılacaktır.
  5. İyi kalite bir deterjanla normal yıkama ayarında yıkayın. Mümkünse, leke çıkarıcı etkisi olan ve aynı zamanda yıkamadan önce de ön işlem yapabileceğiniz Omo Active gibi bir deterjan kullanın. Kullandığınız ürünün her zaman kullanım talimatlarına uyun ve giysinizi etiketindeki yıkama tavsiyesine göre yıkayın.
  6. Kurumaya bırakın ve gerekliyse ikinci adımı tekrar edin.

Artık pas lekeleri nasıl çıkarılır biliyorsunuz! Saatlerce ovalamaya gerek yok. Doğru yöntemini bildiğinizde, temizlik çok daha kolay bir iştir. Nasıl bir sorunla uğraştığınızı anladığınız anda, çözüm bulmak rahattır.

Pas, sadece giysilerde lekeye yol açan bir sorun değildir. Severek kullandığımız bisikletlerimiz de zaman içerisinde paslanabilir. Bisikletimi nasıl eski haline getiririm diye düşünüyorsanız, "Bisiklet Pası Nasıl Temizlenir?" konulu yazımız tam size göre!

Bunlara Dikkat

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Reklam

Aslen yayınlandı