Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Fondöten, Bronzlaştırıcı ve Rimel Lekesi Nasıl Çıkar?

Küçük makyaj kazaları bazen kaçınılmaz olabilir. Rimel, fondöten lekeleri ve bronzlaştırıcı krem nasıl çıkarılır yazımızda keşfedin.

Güncellenmiş

Reklam
Kapağı açık ve akmış makyaj tüpü

İster iş için ister sosyal hayat için olsun makyaj hemen her kadının günlük rutinleri arasındadır. Hafif bir makyaj bile tercih etseniz fondöten, rimel, ruj gibi bazı temel ürünler her gün elinizin altında olacaktır. Bazen aceleden bazen dikkatsizlikten bu makyaj ürünleri giysilerimize bulaşır. Yüzünüzü güzelleştirirken kıyafetlerinizi feda etmemek için makyaj lekesi nasıl çıkar önerilerini bilmekte fayda vardır.

Makyaj malzemeleri cildinizdeki kusurları örter ve kirpiklerinizi dolgunlaştırırken tertemiz giysilerinizi de lekeleyebilir. Rimel, bronzlaştırıcı veya fondöten lekesi nasıl çıkar dediğinizde Omo Active Sıvı Deterjan gibi güvenilir bir ürün, bu yağlı lekeler üzerinde gerekli etkiyi gösterecektir.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Rimel ve Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar?

Fondöten tüm yüz ve boyunda kullanıldığı için kıyafetlere en kolay bulaşan makyaj malzemelerindendir. Hele de giysinizi makyaj yüzünüzdeyken giyer veya çıkarırsanız bulaştırmamak ustalık ister. Farklı fondöten türlerine göre uygulanacak farklı leke çıkarma yöntemleri vardır:

 • Eğer fondöten yağ bazlı sıvı fondötense lekeye yağ lekesi gibi davranmanız gerekir. Omo Active Sıvı Deterjan gibi lekeler üzerinde etkili bir deterjandan lekeye birkaç damla damlatın. Nazikçe lekeyi ovun. 10 dakika bekledikten sonra bölgeyi durulayın ve kıyafeti normal bir şekilde yıkayın. Deterjanın giysiye zarar vermediğinden emin olmak için mutlaka önce görünmeyen bir yerinde deneyin ve giysinin yıkama talimatlarını kontrol edin.
 • Yağ bazlı olmayan fondöten lekesi kumaştan nasıl çıkar dediğinizde lekenin üzerine tıraş kremi sıkın. 2-3 dakika bekledikten sonra parmaklarınızla ovalayarak kremi lekeye iyice yedirin. Duruladıktan sonra giysinizi yıkayabilirsiniz.
 • Toz fondötenleri ise üfleyerek veya kurutma makinesi ile uzaklaştırabilirsiniz. Eğer tamamı gitmezse üzerine birkaç damla bulaşık deterjanı damlatıp lekeyi ovun. Duruladıktan sonra giysiyi normal bir şekilde yıkayın.

Makyajımızı temizlerken en zor çıkan ürünlerden olan rimel kıyafetler üzerinde de koyu renkli lekeler bırakabilir. Rimel lekesi nasıl geçer dediğinizde şunları deneyebilirsiniz.

 1. Lekenin üzerine birkaç damla deterjan veya bulaşık deterjanı damlatın.
 2. Ovalayarak lekeye yedirin.
 3. Deterjanlı bölgeyi soğuk ya da ılık suda durulayın.
 4. Lekeyi tamamen uzaklaştırmak için çamaşır makinesine atarak giysiyi yıkayın.

Bu adımlar rimel lekesi nasıl çıkar sorunuzu yanıtlayacaktır.

Bronzlaştırıcı Krem Nasıl Çıkarılır?

Makyaj lekesi nasıl çıkar dediğinizde şu öneriler de işinize yarayacaktır: Yağ bazlı olmayan fondöten lekeleri için tıraş jeli değil tıraş kremi tercih edin. Bronzlaştırıcı lekesini su veya sodayla sökerken ovmaktan kaçının. Bu, lekeyi kumaşa daha çok yedirecektir. Makyaj lekesi çıkmamış ürünleri çok sıcak suya maruz bırakmayın ya da kurutucuya atmayın. Bu, lekeyi kumaşa daha da sabitleyebilir.

Bronzlaştırıcı krem ve spreyler cildimize güzel bir ışıltı verirken kıyafetlerimizde turuncu lekelere dönüşebilirler. Bronzlaştırıcı sprey nasıl çıkar dediğinizde şu adımları takip edebilirsiniz:

 1. Öncelikle lekeye mümkün olduğunca erken müdahale edin. Ne kadar durursa çıkarması o kadar zorlaşır.
 2. Giysiyi musluğun altına getirin. Kumaşı ters çevirerek lekenin içinden soğuk su akıtın. Bu, lekenin bir kısmını uzaklaştıracaktır.
 3. Lekenin üzerine birkaç damla soda damlatın. Sonrasında temiz bir bezi bastırarak lekeyi ovmadan emdirin.
 4. Deterjan veya bulaşık deterjanını eşit miktarda suyla karıştırın. Bu karışımla lekeyi hafifçe ovalayın. Sonrasında durulayın.

Bu adımların ardından giysinizi normal bir şekilde yıkayabilirsiniz.

Kıyafetlerdeki rimel, fondöten veya bronzlaştırıcı krem nasıl çıkarılır sorularına bu yöntemlerle yanıt bulmanız mümkündür. Eğer lekeler inatçıysa adımları tekrarlamaktan çekinmeyin. Biraz sabırla sevdiğiniz kıyafetleri tekrar güvenle giymeye hazır hale getirebilirsiniz.

Aslen yayınlandı