Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Giysilerdeki Fondöten Lekeleri Nasıl Çıkar?

Kıyafetlerinizdeki fondöten lekelerine son! Fondöten lekesi nasıl çıkarılır buradan öğrenin!

Güncellenmiş

Giysilerdeki Fondöten Lekeleri Nasıl Çıkar?

Fondöten lekelerini çıkarmak her kadının zaman zaman karşılaştığı bir sorundur. Yağ bazlı makyaj malzemelerinin kaçınılmaz bir yan etkisi olan fondöten lekelerinden nasıl kurtulacağını bilmek makyaj yapan herkesin öğrenmesi gereken bir şeydir. Tüm lekeler gibi fondöten lekeleri de ne kadar erken müdahale edilirse o kadar kolay çıkar. Ancak lekelere el atmadan önce mutlaka giysinizin etiketindeki yıkama talimatlarına göz atın. Eğer giysiniz narin bir kumaştan yapılmışsa ya da kuru temizleme istiyorsa, lekeyi kendiniz çıkarmak yerine giysinizi kuru temizlemeciye götürün.

Giysinize fondöten döktüyseniz endişelenmeyin. Fondöten lekeleri doğru yöntemler ve Omo Active gibi leke çıkarıcı özellikleri olan bir sıvı deterjan kullanarak çıkarılabilir.

Sıvı fondöten lekeleri nasıl çıkar?

  1. Sıvı fondötenler giysiniz tarafından hemen emilir, o yüzden bir an önce fondötenin fazlasını bıçak gibi bir şeyle alın. Bıçağı vücudunuzun ters yönüne doğru hareket ettirmeye dikkat edin. Fondöteni kumaşa daha da bulaştırmamak için lekeye temiz bir bez ya da kağıt havlu ile bastırmadan, yavaşça müdahale edin.
  2. Omo Active gibi lekelere direkt olarak uygulanabilen bir deterjanı parmaklarınızla lekeli bölgeye dikkatlice uygulayın. Temizlik ürünlerini kullanmadan önce her zaman kullanım talimatlarını okuyun ve ilk önce kumaşın görünmeyen bir yerinde test edin.
  3. Giysinizi Omo Active gibi kaliteli bir ürünle yıkayarak kendi kendine kurumaya bırakın. Eğer leke çıkmadıysa yukarıdaki adımları tekrar edin. Leke tamamen çıkmadan giysinizi kurutucuya atmayın – kurutucunun ısısı lekeyi sabitleyecektir.

Çamaşır deterjanı alırken en çok dikkat ettiğiniz şey nedir?

Pudra fondöten lekeleri nasıl çıkar?

Pudra fondötenler sıvı fondötenler gibi yağ bazlı olmadığından bu lekelerden kurtulmak çok daha kolaydır. Pudra fondöten lekelerine az bir miktar sıvı deterjanı suyla karıştırarak müdahale edin. Karışımı yavaşça lekeye yedirin. Lekeli giysiyi yıkayın ve kendi kendine kurumaya bırakın.

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Aslen yayınlandı