En Etkili Bez Ayakkabı Temizleme Yöntemleri

Bez ayakkabıları en iyi şekilde temizleyebileceğiniz yöntemleri yazımızda derledik.

Güncellenmiş 31 Temmuz 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Bez Ayakkabı Temizleme

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

En Etkili Bez Ayakkabı Temizleme Yöntemleri

Bez kullanılarak üretilen ayakkabılar, sandalet, spor ayakkabı, loafer gibi farklı modellere ayrılır. Bezden üretilen ayakkabılar deri ve diğer ayakkabı türlerine göre daha çabuk kirlenme eğilimindedir. Bu yüzden bez ayakkabı temizleme yöntemleriyle ayda bir kez temizleme işleminin yapılması gerekir. 

Özellikle bahar ve yaz aylarında giyilen bez ayakkabılar, sıklıkla mevsimlik olarak kullanılır. Rahat olmaları, kalın tabanları ve görünümleri ile kullanıcılara hem konfor, hem de şık görünüm imkanı sunar. İlk üretildiklerinde yalnızca plaj ayakkabısı olarak giyilen bez ayakkabılar, günümüzde hemen her alanda rahatlıkla kullanılabilir. Ancak bu ayakkabılar, çamur ve lekelere karşı daha dayanıksızdır ve kısa sürede pislenebilir. ''Beyaz bez ayakkabı nasıl temizlenir, bez ayakkabı temizleme yöntemi nedir, ayakkabı temizleme bezi nasıl kullanılır?'' gibi sorularınız için bez ayakkabıları en iyi şekilde temizleyebileceğiniz yöntemleri yazımızda derledik.

Türü ne olursa olsun, ayakkabılar günlük hayatta çok sık kullanıldığı için düzenli olarak temizlenmelidir. Ancak her ayakkabıyı aynı şekilde temizlemek yerine, tavsiye edilen temizleme yöntemlerini dikkate almanız gerekir. Spor ayakkabı nasıl temizlenir ve deri ayakkabı temizleme yöntemlerine göz atarak, ayakkabılarınızı türüne göre farklı yöntemlerle temizlemeyi deneyebilirsiniz.

Bez Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Bez ayakkabı temizleme yöntemlerinde doğal malzemeler kullanmak istiyorsanız, aşağıdaki malzemeleri deneyebilirsiniz;

  • Sirke ile temizleme

Bez ayakkabı temizlemek için, 1 yemek karbonat ve 2 yemek kaşığı beyaz sirkeyi karıştırın. Üzerine ılık su ekleyin. Temiz bir diş fırçasını bu karışıma batırarak ayakkabıyı fırçalayın. Karbonat karışımı kısa sürede kurur. Bu yüzden fırçayla hızlı hareket etmeye çalışın. Ayakkabı tamamen temizlendiğinde, nemli bez yardımıyla taban ve kenar kısımlarını silin ve kurumaya bırakın.

  • Diş macunu ile temizleme

Beyazlatıcı etkisi olan diş macunu da, bez ayakkabı temizleme yöntemi arasındadır. Diş macununu ılık suyla karıştırarak ayakkabının üzerine ve kenarlarına uygulayın. Ayakkabı temizleme bezi veya diş fırçası yardımıyla her tarafı fırçalayın. Ardından ılık suyla ayakkabıyı durulayın ve kurumaya bırakın.

  • Sıvı bulaşık deterjanı ile temizleme

Temizleme konusunda çok etkili olan sıvı bulaşık deterjanının renksiz olmasına dikkat edin. Lekeli bölgelere ve kenarlara bulaşık deterjanı sürün. Diş fırçası yardımıyla her tarafını ovalayın. Köpükler oluşan ayakkabıyı suyun altında durulayın ve kurumaya bırakın. 

Ayakkabılara en çok bulaşan lekeler arasında ne yazık ki çamur lekesi vardır. Ayakkabıdan çamur lekesi nasıl çıkar yazımıza göz atarak, ayakkabınızı yepyeni olacak şekilde temizleyebilirsiniz.

Bez Ayakkabı Temizleme Köpüğü Nedir, Nasıl Uygulanır?

Yukarıdaki doğal malzemelere ek olarak bez ayakkabı temizleme konusunda etkili olan kimyasal ürünler de mevcuttur. Bez ayakkabı temizleme köpüğü, son yıllarda en sık tercih edilen yöntemlerden biridir ve temizlik konusunda son derece etkilidir. Pratik bir kullanıma sahip olan bu köpükler, şişelenmiş olarak satılır. Bez ayakkabı temizleme köpüğü, ayakkabının üzerine ve altına sıkılır. Ardından ayakkabı temizleme bezi veya nemli temiz bir bez yardımıyla ayakkabının her tarafı silinir. Tüm lekeler giderildiğinde, ayakkabı kurumaya bırakılır. 

Bez Ayakkabı Temizleme Spreyi Nasıl Kullanılır?

Bez ayakkabı temizleme spreyi de, köpükle benzer işlevlere sahiptir. Sıvı sprey olarak şişelenmiştir ve ayakkabıların kolayca temizlenmesini sağlar. Bez ayakkabı temizleme spreyi önce bir miktar çalkalanır. Kabaca temizlenen bez ayakkabıya 10 cm uzaktan sıkılır. Ayakkabı temizleme bezi veya nemli bez yardımıyla, ayakkabının her tarafı güzelce silinir ve kurumaya bırakılır. Bez ayakkabı temizleme spreyi ve köpüğü, yalnızca bez ayakkabılarda kullanılmalıdır. Deri ve süet ayakkabılarda renk bozulmalarına neden olabilir.

Beyaz Bez Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Bez ayakkabı leke çıkarma yöntemleri çok etkili olsa da, beyaz ayakkabıların daha dikkatli temizlenmesi gerekir. Özellikle renkli ürünler beyaz ayakkabılara temas ederse, kalıcı sorunlara yol açabilirler. Beyaz bez ayakkabı temizleme yöntemleri arasında en etkili olanı, beyaz çamaşırlarda kullanılan sıvı deterjandır. Sıvı deterjan nemli bir süngere dökülür. Sünger yardımıyla ayakkabının her tarafı ovalanır. Ardından ayakkabı durulanır ve kurumaya bırakılır. 

Beyaz bez ayakkabıların taban ve kenarlarını temizlemek için, cif kullanabilirsiniz. Süngere döktüğünüz cif yardımıyla ayakkabı lekelerini kısa sürede temizleyebilir ve ayakkabılarınızın ilk günkü gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Bez Ayakkabı Makinede Nasıl Yıkanır?

Bez ayakkabı temizleme yöntemleri size zor geldiyse, ayakkabıları makinede yıkamayı düşünebilirsiniz. Bazı bez ayakkabılar çamaşır makinesinde yıkamaya uygunken, bazıları değildir. Bunun nedeni, ayakkabının taban ve model arasında kullanılan yapıştırıcıların çözülme riskidir. Bu yüzden elde yıkamak her zaman daha iyi sonuçlar verir. Ancak bez ayakkabı temizleme yöntemlerini denemenize rağmen istediğiniz sonucu alamadıysanız, ayakkabıları bir filenin içerisine koyarak çamaşır makinesinde en fazla 30 derecede yıkayabilirsiniz. Makineyi mutlaka kısa programda çalıştırmaya dikkat edin.

Bez Ayakkabı Temizleme Yöntemi: Sıkça Sorulan Sorular

Bez Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Bez ayakkabılar, özellikle yaz aylarında koku problemlerine yol açabilir. Her kullanımdan sonra bez ayakkabı havalandırılmalı ve nemi alınmalıdır. Ek olarak ayakkabının içerisine karbonat veya bebek pudrası dökmek, nemin alınması ve kokunun önlenmesi konusunda oldukça etkilidir. 

Bez Ayakkabıdan Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Öncelikle boya lekesinin olduğu kısma diş macunu sürün ve kurumasını bekleyin. Ardından kuruyan kısmı kazıyarak almaya çalışın. Su ve renksiz bulaşık deterjanını karıştırıp lekeli alana sürün ve diş fırçasıyla ovalayın. Ardından ayakkabıyı kurulayarak bekletin. Bulaşık deterjanı bez ayakkabı leke çıkarma konusunda çok etkilidir.

Siyah Bez Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Bez ayakkabı temizleme yöntemlerinde ayakkabının rengine de dikkat etmek gerekir. Siyah bez ayakkabılar için, siyah çamaşırlar için üretilen sıvı deterjanları kullanarak temizleme işlemini yapabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?