Çilek Lekesi Nasıl Çıkar?

Sizler için en etkili yöntemlerle çilek lekesi nasıl çıkar sorusunu cevapladık.

Güncellenmiş 7 Eylül 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Çilek

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Çilek Lekesi Nasıl Çıkar?

Yazın gelişini müjdeleyen çilek, hemen herkesin en sevdiği meyvelerden biridir. O hoş kokusu ve aromasıyla çilek yemeyi sevmeyen yoktur herhalde... Ancak bu tatlı meyveyi yerken kıyafetinize veya koltuğa döküldüğünü fark ettiğiniz an, tüm mutluluğunuz bir anda silinebilir. Neyse ki, sizler için en etkili yöntemlerle çilek lekesi nasıl çıkar sorusunu cevapladık.

Hem sade bir şekilde tüketilen, hem de tatlıları lezzetlendirilen çilek, ne yazık ki en inatçı lekelerden biridir. Kıyafetinize, halınıza veya koltuklarınızda o kırmızı çilek lekesini gördüğünüz an, hızlı hareket etmeniz gerekir. Lekeye ne kadar hızlı müdahale ederseniz, o kadar etkili sonuçlar alacağınızı unutmayın. Çilek lekesi, diğer meyve lekeleri gibi sadece makinede yıkamayla çıkmaz. Lekenin bulaştığı yere göre farklı yöntemler uygulanmalıdır.

Çilek, vişne, kiraz, salça, çimen, boya gibi en inatçı lekeleri nasıl çıkaracağınızı bilmiyorsanız, leke rehberinden farklı lekelere özgü uygulamanız gereken temizleme yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

Kıyafetten Çilek Lekesi Nasıl Çıkar?

Televizyon karşısına geçip tatlı tatlı çileklerinizi yerken bir anda elinizden düştü ve kıyafetinize bulaştı. Endişelenmeyin ve panik yapmayın. Çilek lekesini ne çıkarır sorusu için uygulayabileceğiniz birbirinden etkili yöntemler var.

Omo Active Sıvı çamaşır deterjanı ile temizleme

  • Öncelikle kıyafete bulaşan çileğin fazlalığını kağıt havlu yardımıyla alın.

  • Ardından kıyafetinizi vakit kaybetmeden soğuk su altında durulayın ve fazla kalıntılarından arındırın.

  • Bir kovaya ılık su doldurun ve içerisine Omo Active Oxygen Sıvı deterjan ekleyin.

  • Kıyafetinizi karışımın içerisine alın ve 20 dakika bekletin.

  • Ardından kıyafeti sudan çıkarın ve fazla suyunu sıkın. Kıyafeti makinede her zaman yıkadığınız ayarda yıkayın. 

Tuz ile temizleme

  • Beyaz tişörtten çilek lekesi nasıl çıkar sorusu için tuz kullanmayı deneyebilirsiniz.

  • Kıyafeti soğuk su altında durulayın. Bir yemek kaşığı tuz ve 1 tatlı kaşığı ağartıcı içermeyen bulaşık deterjanını karıştırın.

  • Karışımı çilek lekesinin olduğu bölgeye sürün ve 15 dakika bekleyin.

  • Parmağınızla nazikçe ovaladıktan sonra kıyafeti çamaşır makinesinde yıkayın.

  • Eğer kıyafetiniz hassas bir kumaşa sahip değilse, karışımı uyguladıktan sonra hafifçe çitileyebilirsiniz.

Renkli çamaşırlarda bulunan lekeler, kumaşın türüne göre sıcak veya soğuk suda yıkanır. Bu aşamada hem kıyafetin rengi, hem de kumaş türü belirleyici unsurlar arasındadır. Renkli çamaşırlar nasıl yıkanır yazımızda bahsettiğimiz adımları takip ederek, tüm kıyafetlerinizin tertemiz olmasını sağlayabilirsiniz. Tereddüt ettiğiniz ipek, saten gibi hassas kumaşları makinede yıkamadan önce, ürünün etiketinde yazan çamaşır makinesi talimatlarını okuyun. Bu sayede kıyafetinizin zarar görmesini engelleyebilirsiniz.

Beyaz Pantolondan Çilek Lekesi Nasıl Çıkar?

Beyaz pantolondaki çilek lekesi nasıl temizlenir sorusu için, beyaz sıvı deterjan kullanın. Sıvı deterjanı suyla seyreltin ve lekeli bölgenin üzerine uygulayın. Deterjanın lekeye nüfuz etmesi için 15 dakika bekleyin. Ardından yumuşak sünger yardımıyla lekeli alanı ovalayın. Daha sonra beyaz pantolonu makinede yıkayın.

Beyaz tişört ve beyaz pantolon gibi çamaşırlar, açık rengi nedeniyle daha zor temizlenir. Beyaz kıyafetlerdeki lekeleri çıkardıktan sonra, kıyafetin makinede yıkanarak tamamen temizlenmesi sağlanmalıdır. Beyaz kıyafetler, diğer kıyafetlere göre daha hassas olduğu için uygun ayarda yıkanmalıdır. Beyazlar kaç derece yıkanır yazımızda bahsettiğimiz gibi, kumaşın türüne göre dereceyi 30-60 °C arasına ayarlayabilirsiniz.

Koltuklardan Çilek Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Elinizle çilek kasesi tutarken bir anda koltuğa düştüğünü fark ettiğinizde, sakince oturduğunuz yerden kalkın ve koltuğa düşen çilekleri uygun bir yere kaldırın. 2 bardak su ve 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanını karıştırın. Deterjanın renksiz olmasına dikkat edin. Temiz bezi deterjanlı suya batırın ve leke çıkana kadar koltuğu silin. Bu aşamada koltuk kumaşına zarar vermeden hafifçe baskı uygulayabilirsiniz. Leke çıktıktan sonra, temiz nemli bezle koltuğu tekrar dilin ve deterjan kalıntılarını çıkarın. Koltuğun ıslanan bölgesine temiz bir havlu yerleştirerek kurumasını sağlayın.

Halıdan Çilek Lekesi Nasıl Çıkar?

Çilek lekesi nasıl temizlenir sorusu için, Cif Her Yer Leke Uzmanı kullanabilirsiniz. Lekenin üzerine Cif spreyden uygulayın ve 5 dakika bekleyin. Ardından nemli sünger yardımıyla lekeli bölgeyi ovalayın. Bu aşamada çok fazla bastırmamaya dikkat edin. Leke tamamen çıktıktan sonra halıyı nemli bezle silin ve üzerine havlu yerleştirerek kurumaya bırakın. 

Halıdan çilek lekesi nasıl çıkar sorusu için, lekeli bölgenin üzerine oksijenli su dökmeyi ve süngerle ovaladıktan sonra nemli bezle silmeyi de deneyebilirsiniz. Çilek lekesi kuruduysa veya hala çıkmadıysa, halı şampuanını suyla seyreltin ve lekeli bölgeye dökün. 10 dakika bekledikten sonra nemli bezle lekeli bölgeyi silin. Halı şampuanı, çilek lekesini kısa sürede temizleyecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Beyaz Tişörtten Çilek Lekesi Nasıl Çıkar?

Bir kovanın içerisine ılık su doldurun ve içerisine beyaz sıvı deterjan dökün. Beyaz tişörtü kovanın içerisine yerleştirin ve 20 dakika bekletin. Ardından lekeli bölgeyi hafifçe çitileyin. Bu aşamada kumaşa zarar vermemeye dikkat edin. Daha sonra beyaz tişörtü çamaşır makinesinde yıkayın.

Kiraz Lekesi Nasıl Çıkar?

Ilık suyun içerisine bir miktar Omo Active Fresh dökün ve karıştırın. Kıyafeti karışımın içerisinde yarım saat bekletin. Ardından çamaşır makinesinin uygun ayarında yıkayabilirsiniz.

Dut Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Kumaşın üzerindeki meyve kalıntılarını alın. Kumaşı bol suyun altında sürekli ovalayarak yıkayın. Lekeli bölgenin üzerine sıvı deterjan sürün ve tekrar bol suyla durulayın. Leke hala çıkmadıysa, makinede yıkayabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?