Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Ceket Nasıl Ütülenir?

Ceket modelleri gardırobunuzun vazgeçilmez parçaları olsa da ceket ütüleme işlemi can sıkıcı olabilir. Ceket ütülemenin püf noktaları ile ceket nasıl ütülenir öğrenin ve giyinmenin keyfini çıkarın.

Güncellenmiş

Ütü yapan kadın eli
Reklam
Sign Up Banner

Farklı model ve kumaş yapısına sahip ceketlerin ihtiyaç duyulduğu zaman ütülenerek giyilmesi önerilir. Ceket ütülemek zahmetli bir işlem olsa da uygulanacak birkaç basit yöntemle bu işlemi kolaylaştırmak mümkün. Peki ceket ütüsü nasıl yapılır? İşte, ceket ütülemenin püf noktaları!

Ceketinizi ütülemeye başlamadan önce mutlaka ürünün etiketinde yer alan talimatları kontrol edin. Ütünün sıcaklık derecesini, ürünün kumaş yapısına uygun olacak şekilde ayarlamanız, ceketinizin kullanım ömrünü uzatır.

Ceket Ütüsü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Takım elbise ceketi nasıl ütülenir diyorsanız, ceket ütüleme işlemine ceketinizi ters çevirerek başlamak, olası bir problemde ceketin dış yüzeyinin zarar görmesini önlemeye yardımcı olur.

 • Yünlü ceketlerinizi ütü bezi kullanarak gerdirmeden ütüleyin. Buhar ile bastırmadan ütülemeniz kumaşın zarar görmemesini sağlayacaktır.

 • Ceketinizin kumaşı denim veya pamuklu ise ütünüzü sıcak moda getirmenizde bir sakınca görülmez.

 • Keten kumaş dokusuna sahip bir ürünü sıcak ayarda ütülemek problem oluşturmazken, ütü buharı kullanmanız tavsiye edilir. Hatta ütülemeye kumaş ıslakken başlayabilirsiniz.

 • Sentetik kumaş yapısına sahip ceketlerde ise ütü ayarının ürün etiketinde belirtilen sıcaklığa göre ayarlanması ve ütü buharı kullanılmaması tavsiye edilir.

 • Ceket ütüleme işleminden önce ütünün temiz olduğundan emin olun.

metal ütüyle ütü yapan birinin siyah beyaz fotoğrafı

Reklam

MPU Sign Up Banner

Narin kumaşlardan imal edilmiş ceketleri ütülerken derecenin ılık moda alınması önerilir. İşleme başlamadan önce ütünün dış katmanında cekete yapışma ihtimali olan ya da ürüne zarar verebilecek hiçbir kalıntının olmamasına dikkat edin. Hassas ürünlerinizi ev ortamında ütülemek yerine kuru temizlemeye vermeniz önerilir.

Ceket Nasıl Ütülenir?

 • Daha kolay bir işlem için ceketinizi omuz kısmından başlayarak kademe kademe aşağı bölgelere doğru ütüleyiniz.

 • Fonksiyonunu yitirmemesi için ceket üzerinde bulunan özel işlemeler ve düğmelere dikkat etmelisiniz. Düğmelerin üzerini bir kaşıkla kapatarak etrafını ütüleyebilirsiniz. Böylece düğmeleriniz yüksek ısıdan zarar görmeyecektir.

 • Ceketin omuz kısımlarının içeriye göçmesini önlemek için ütüyü direkt olarak omuz başı kısımlarına bastırmayınız.

 • Ceket kolu nasıl ütülenir diyorsanız, ceketin kol kısımlarının omuzdan başlayarak aşağıya doğru ütülenmesi, diğer kısımları ütülemeden evvel kolaylık sağlar. Ceket kolu ütüleme işlemi için küçük kol aparatlarını da kullanabilirsiniz.

 • Bu işlemden sonra ceketinizin sol iç kısmının ütülenmesi ve bu işlemin yaka bölümüne kadar devam ettirilmesi pratiklik sunar. Ceketin sağ iç kısmına da aynı işlemleri uygulayın.

 • Ürünün arka tarafına geçtiğinizde, ütüyü cekete hafifçe bastırmanızı öneririz.

 • Ütüleme işleminin sonunda ise ürünün yaka kısmını soldan sağa doğru nazikçe ütülemeniz ve gereken şekli vermeniz, ceketinizi giyilmeye hazır hale getirecektir.

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Sıkça Sorulan Sorular

Sentetik Kumaşlar Nasıl Ütülenir?

Sentetik kumaş türleri için dikkat etmeniz gereken ütü yönergeleri de farklılık gösterir. Akrilik tipteki sentetik kumaşların düşük ısıda buharsız şekilde ütülenmesi gerekir. Naylon formundaki giysilerin de gerekirse sprey yardımıyla nemlendirilmesi ve kuru ütüyle düşük ısıda uygulama yapılması önerilir. Polyester tipteki kumaşlar nemliyken düşük veya orta derecedeki ütüyle kırışıklıkları açılabilir fakat parlaklık verebileceği için buhar yapılması önerilmez.

Her Kumaş Aynı Isıda mı Ütülenir?

Farklı kumaş türleri, farklı ısı ayarları gerektirir. Bu nedenle ütüleme işleminden önce kıyafetlerinizin etiketini okumanız önemli bir adımdır. Bu sayede kıyafetleriniz için doğru sıcaklığı ayarlayabilirsiniz. Ütüleme koşulları kıyafetler üzerinde çeşitli sembollerle belirtilir. Ancak etiketi veya bilgisi olmayan giysileri kumaşlarına göre ve ütü sıcaklığı ayar tablosuna bakarak ütülemeniz daha doğru olur. Kumaş için belirtilen en düşük sıcaklık değeri ile başlamak en iyisidir. Nitekim dilediğiniz zaman ütünün sıcaklığı kolayca yükseltilebilir. Ancak yüksek bir ısı, kıyafetlerinizi yanma tehlikesiyle karşı karşıya getirebilir.

Ütü Masası Ütü Yapmak İçin Gerekli mi?

Bazı insanlar, ütü masası yerine herhangi bir yüzeyin kullanılabileceğini düşünebilirler. Ancak ütü masaları, bu işlem için özel olarak tasarlanmıştır. Bu masalar, alev geciktirici bir malzemeden yapılmasının yanı sıra aynı zamanda nefes alabilen özel bir malzemeye sahiptir. Böylece buhar, ütülediğiniz kıyafetlerin altından rahatça dışarı çıkabilir. Bu nedenle evinizde bütçenize uygun bir ütü masasına yer vermeniz doğru olacaktır.

Hangi Pantolon Kaç Derecede ve Hangi Ayarda Ütülenir?

Pamuklu pantolonlar için pamuk ayarını, polyester gibi sentetikler için ise sentetik ayarı kullanın. Etiket üzerindeki ütü işareti ütüleme yapılabilir anlamına gelir. Ütü işareti üzerinde çarpı işareti ütüleme yapılmamalı demektir. Ütü işareti içerisinde tek nokta hafif ısı, iki nokta orta derecede ısı, üç nokta ise yüksek ısı kullanarak ütülenebilir demektir.

Doğal Ütü Suyu Nasıl Hazırlanır?

Demlenmiş lavantanın suyunu ütü suyu olarak kullanabilirsiniz. Ütü yapmadan önce bir demliğin içine lavantaları koyun, üzerine sıcak su ilave edin. Aynı çay demler gibi demleyin. Sonrasında bu suyu, koyu renk giysileri ütülerken ütü suyu olarak kullanabilirsiniz. Eğer beyazları ütüleyecekseniz lavantaları süzerek, suyu bir tasın içine koyun. İçine ütü bezini batırın. Sonra bezi çamaşırın üzerine koyarak ütüleyin. Bu işlem, pantolonun yumuşatıcı kullanmış gibi güzel kokmasını sağlayacaktır.

Aslen yayınlandı