Ceket Nasıl Ütülenir?

Ceket modelleri gardırobunuzun vazgeçilmez parçaları olsa da ceket ütüleme işlemi can sıkıcı olabilir. Ceket ütülemenin püf noktaları ile ceket nasıl ütülenir öğrenin ve giyinmenin keyfini çıkarın.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Ütü yapan kadın eli

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Farklı model ve kumaş yapısına sahip ceketlerin ihtiyaç duyulduğu zaman ütülenerek giyilmesi önerilir. Ceket ütülemek zahmetli bir işlem olsa da uygulanacak birkaç basit yöntemle bu işlemi kolaylaştırmak mümkün. Peki ceket ütüsü nasıl yapılır? İşte, ceket ütülemenin püf noktaları!

Ceketinizi ütülemeye başlamadan önce mutlaka ürünün etiketinde yer alan talimatları kontrol edin. Ütünün sıcaklık derecesini, ürünün kumaş yapısına uygun olacak şekilde ayarlamanız, ceketinizin kullanım ömrünü uzatır.

Ceket Ütüsü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Takım elbise ceketi nasıl ütülenir diyorsanız, ceket ütüleme işlemine ceketinizi ters çevirerek başlamak, olası bir problemde ceketin dış yüzeyinin zarar görmesini önlemeye yardımcı olur.

 • Yünlü ceketlerinizi ütü bezi kullanarak gerdirmeden ütüleyin. Buhar ile bastırmadan ütülemeniz kumaşın zarar görmemesini sağlayacaktır.

 • Ceketinizin kumaşı denim veya pamuklu ise ütünüzü sıcak moda getirmenizde bir sakınca görülmez.

 • Keten kumaş dokusuna sahip bir ürünü sıcak ayarda ütülemek problem oluşturmazken, ütü buharı kullanmanız tavsiye edilir. Hatta ütülemeye kumaş ıslakken başlayabilirsiniz.

 • Sentetik kumaş yapısına sahip ceketlerde ise ütü ayarının ürün etiketinde belirtilen sıcaklığa göre ayarlanması ve ütü buharı kullanılmaması tavsiye edilir.

 • Ceket ütüleme işleminden önce ütünün temiz olduğundan emin olun.

metal ütüyle ütü yapan birinin siyah beyaz fotoğrafı

Narin kumaşlardan imal edilmiş ceketleri ütülerken derecenin ılık moda alınması önerilir. İşleme başlamadan önce ütünün dış katmanında cekete yapışma ihtimali olan ya da ürüne zarar verebilecek hiçbir kalıntının olmamasına dikkat edin. Hassas ürünlerinizi ev ortamında ütülemek yerine kuru temizlemeye vermeniz önerilir.

Ceket Nasıl Ütülenir?

 • Daha kolay bir işlem için ceketinizi omuz kısmından başlayarak kademe kademe aşağı bölgelere doğru ütüleyiniz.

 • Fonksiyonunu yitirmemesi için ceket üzerinde bulunan özel işlemeler ve düğmelere dikkat etmelisiniz. Düğmelerin üzerini bir kaşıkla kapatarak etrafını ütüleyebilirsiniz. Böylece düğmeleriniz yüksek ısıdan zarar görmeyecektir.

 • Ceketin omuz kısımlarının içeriye göçmesini önlemek için ütüyü direkt olarak omuz başı kısımlarına bastırmayınız.

 • Ceket kolu nasıl ütülenir diyorsanız, ceketin kol kısımlarının omuzdan başlayarak aşağıya doğru ütülenmesi, diğer kısımları ütülemeden evvel kolaylık sağlar. Ceket kolu ütüleme işlemi için küçük kol aparatlarını da kullanabilirsiniz.

 • Bu işlemden sonra ceketinizin sol iç kısmının ütülenmesi ve bu işlemin yaka bölümüne kadar devam ettirilmesi pratiklik sunar. Ceketin sağ iç kısmına da aynı işlemleri uygulayın.

 • Ürünün arka tarafına geçtiğinizde, ütüyü cekete hafifçe bastırmanızı öneririz.

 • Ütüleme işleminin sonunda ise ürünün yaka kısmını soldan sağa doğru nazikçe ütülemeniz ve gereken şekli vermeniz, ceketinizi giyilmeye hazır hale getirecektir.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?