Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo Bebek

Bebek Kıyafet Lekeleri Nasıl Çıkar?

Bebek kıyafetleri çabuk lekelenir, mama dökülür, süt damlar, bebekler küçük kazalarla günde birkaç kez üst değiştirir. Peki tüm bu lekeler nasıl çıkar?

Güncellenmiş

Bebek Kıyafet Lekeleri Nasıl Çıkar?

Elbette her kıyafeti her an yıkamak mümkün değil. Kıyafet üzerinde kuruyan ve kumaşa yerleşen lekelerin çıkması için yüksek ısıda yıkamak, leke çıkarıcılarla ovalamak gerekir. Bebekleri söz konusu olduğunda hijyenik temizliğin önemini bilen anne babaların bu kez aklına şu soru takılır: "Bebek kıyafetleri leke çıkarıcı deterjanlar ile yıkanır mı, deterjanlar bebeğim için uygun mu?" Tüm bu soruların cevabını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Bebek kıyafetlerindeki süt, mama ve meyve lekelerini çıkarmak için Omo Bebek sıvı deterjanı tercih edebilirsiniz.

Bebek Kıyafetlerine Lekenin Yerleşmemesi için İlk Müdahale Önemli

  • Leke kurumadan müdahale etmek önemlidir. Süt lekeli bir giysiyi henüz ıslakken çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.
  • Lekenin kumaş dokularına yerleşmemesi için lekelenen bölgeye ıslak mendil veya leke çıkarıcı mendiller ile ilk müdahaleyi yapabilirsiniz.
  • Eğer mama lekesi gibi geniş alana damlayan yağlı bir leke varsa lekeli bölgeye biraz bulaşık deterjanı dökerek ovalamalı, ardından durulamalısınız.
  • Meyve lekeleri de bazen sorun olabilir. Tortulu, parçacıklı püreler döküldüyse leke üzerine biraz tuz dökerek ovalayabilir, bu sayede lekenin henüz tazeyken hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

Çamaşır deterjanı alırken en çok dikkat ettiğiniz şey nedir?

Reklam

Omo Bebek
Bebek Kıyafetlerindeki Leke Nasıl Çıkar?
Bebek çamaşırlarını çamaşır makinesinde yıkarken, deterjan gibi yumuşatıcıyı da hassas özellikli ve hipoalerjenik ürünler arasından seçmelisiniz.

Bebekler İçin Uygun Deterjan Seçimi

Bebek kıyafetlerinden lekeleri çıkarmanın kesin yolu kıyafetleri uygun ısıda, otomatik çamaşır makinesinde yıkamaktır. Elbette bebekler için uygun deterjan seçmek yapmanız gereken ilk şeydir. Bebeğiniz için hijyenik bir ortam yaratmanıza yardımcı olacak deterjanlar dermatolojik olarak test edilmeli, boya, fosfat, klor, paraben içermemeli, bitkisel kaynaklı leke çıkarıcılar ile tamamlanmalı, kolay durulanmalı, parfümsüz alternatif bulundurmalı, hipoalerjenik olmalı ve çamaşırlar üzerinde kalıntı bırakmayarak ciltte tahriş oluşturmamalıdır. Peki bebek kıyafet lekeleri nasıl çıkar?

Adım Adım Bebek Deterjanı ile Çamaşır Yıkama

  • Lekeler çok yoğunsa yıkamadan önce lekeli bölgeye deterjan sürülerek hafifçe ovalanır ve yarım saat kadar beklenir. Ardından çamaşırlar makineye atılır.
  • Her yıkamada az ve normal kirler için 3/4 kapak, çok kirliler için 1 kapak sıvı deterjan çamaşır makinesinin çekmecesine eklenir.
  • Bebek çamaşırlarının türüne göre uygun ısı derecesi seçilerek makine çalıştırılır.
  • Bebek kıyafetleri uygun ısıda kurutucuda ya da asılarak kurulur.
  • Bebek kıyafetlerini kullanmadan önce daha hijyenik hale gelmesi için ütüleyebilir ve yeniden kullanıma hazırlayabilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Bebek çamaşırları yetişkinlerin çamaşırları ile bir arada yıkanmamalı, makine yalnızca bebek ürünleri için çalıştırılmalıdır. Kullanılan leke çıkarıcıların bebeklerin hassas cildi için uygun olduğundan emin olmalı ve renkli kıyafetler için leke çıkarıcı kullanılırken ağartıcı özelliği olup olmadığını göz önünde bulundurmalısınız. Bebek kıyafetleri yeni olsalar dahi, hijyenik temizlik kuralları gereği, kullanılmadan önce mutlaka yıkanmalıdır.

Aslen yayınlandı