Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Unilever logo
Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Bebek Kıyafetlerindeki Lekeler Nasıl Çıkar: Hayat Kurtaran 8 Doğal Temizlik Yöntemi

Bebek kıyafetlerindeki lekeler nasıl çıkar bu yazımızda öğrenin.

Güncellenmiş

Çiş lekesi nasıl çıkar

Bebek kıyafetlerinin lekelenmesi neredeyse kaçınılmazdır; bu nedenle de bebek kıyafetlerindeki lekeler nasıl çıkar meselesi ebeveynlerin temel sorunlarından biri haline gelir. Özellikle bebeğiniz hareketlenmeye başladığında çevresini ve yediği her şeyi daha yakından tanımak isteyeceği için kıyafetleri de bu yeniliklerle tanışacak ve lekeyle dolacaktır. Ek gıda ile beslenme süreciyle beraber, baştan aşağı yiyecesk lekeli kıyafetlere de hazır olmalısınız. Peki bebek kıyafetlerinden çıkmayan lekeler nasıl çıkarılır? Meyve, yemek, süt, kaka gibi herhangi bir kıyafete yerleşen kalıcı leke nasıl çıkar?

Bebek Çamaşırlarındaki Lekeler Nasıl Çıkar?

Bebek kıyafetlerindeki lekeleri yok etmek için evinizde bulunan birçok doğal ürüne başvurabilirsiniz. Unutmayın; hangi ürünü kullanırsanız kullanın, lekelere kurumadan müdahale etmek işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

1. Sirke

 • Protein lekeleri için kullanmayın

Hem mutfakların hem de çamaşırların vazgeçilmezi sirke, bebek kıyafet lekeleri için de zararsız bir çözüm sunar. Sirke konusunda dikkat etmeniz gereken şey, protein lekeleri için sirkeyi tercih etmemektir.

 • Koyu renkli lekeler

Sirkenin en etkili olduğu lekeler koyu renkli, kırmızı sebze ve meyve lekeleridir. Domates, çilek gibi lekelerde sirke çoğunlukla etkili olacaktır. Lekeli bölgeyi biraz soğuk suyun altına tuttuktan sonra sirkeye batırarak bir süre bekletirseniz le-kelerin çıktığını göreceksiniz.

 • Makinede sirke kullanımı

Bebeğinizin kıyafetlerini çamaşır makinesinde yıkayarak lekelerden kurtulmayı tercih ederseniz, makinenin deterjan gözüne biraz beyaz sirke koyabilirsiniz. Ancak hemen belirtelim ki kıyafetleri bir gece sirkenin içinde bekletmek lekeler için daha etkilidir.

 • Beklemiş lekeler

Eğer karşınızda eskiden oluşmuş lekeler varsa, bunlarla mücadeleye de sirke ile başlayabilirsiniz. Tek başına yeterli olmasa da, bir gece sirkede beklettikten sonra sabunlama ya da makinede yıkama yolunu tercih ederseniz işiniz biraz daha kolaylaşacaktır.

2. Karbonat

Karbonat, gerek evinizde yüzey temizliği konusunda gerekse kıyafet lekeleri için sirkeden sonra akla gelen ilk üründür.

 • Cilt bakım ürünlerinin lekeleri

Bebek çamaşırlarındaki bebek yağı, krem veya vazelin gibi yağlı lekelerden kurtulmak için karbonat ideal bir çözüm olabilir.

 • Su ile karıştırın

Karbonatı bebek kıyafetlerindeki lekeleri temizlemek için kullanacaksanız ilk yöntem biraz su ile macun haline getirerek bir fırça yardımıyla lekeli bölgelere sürmek olacaktır.

 • Sirke ile karıştırın

Karbonat ile temizleyici bir macun yapmak istediğinizde etkisini artırmak için su yerine sirkeyle karıştırabilirsiniz. Sirkeyi karbonata eklediğinizde oluşan kabarcıklar sizi korkutmasın; tamamen doğal, sağlıklı ve etkili bir yöntemdir.

 • Makinede kullanın

Lekeli kıyafetleri yıkarken, makinenin deterjan gözüne karbonat koymayı da tercih edebilirsiniz.

3. Tuz

Çocukluğumuzdan beri alıştığımız bir yöntem var: Üzerimize yiyecek bir şey döküldüğünde biraz tuz serpmek. Tuz ile lekelere hızlı müdahale hiç de yanlış sayılmaz. Bebeğiniz yemek yerken üzerine dökülür ve leke oluşursa kurumadan tuz serpin ve biraz bekletin. Tuz, henüz ıslak olan bebek giysisindeki lekeyi emecektir. Kuruduktan sonra lekeyi fırçalayıp, giysiyi yıkama safhasına geçebilirsiniz.

4. Limon

Limonun asidik yapısı lekeleri çıkarmada yardımcınız olabilir. Bebeğinizin kıyafetinde leke oluştuğunda ilk müdahale olarak birkaç damla limon sıkın ve bekleyin. Çamaşırı yıkamadan önce lekeyi çıkarmakta size yardımcı olacaktır.

5. Talk pudrası

Talk pudrası da aynı tuz gibi kullanabileceğiniz bir üründür. Talk pudrası özellikle yağlı yiyecek lekelerinde, lekeyi emmeye yardımcı olacaktır. Biraz kurumasını bekleyerek bebeğinizin kıyafetini yıkayabilirsiniz.

6. İzopropil Alkol

Talk pudrasının yetersiz kalacağı kadar yağlı bir leke ile baş başaysanız izopropil alkolü deneyin. Lekeli kısmı en az yarım saat kadar alkolün içinde bekletin ve ardından çamaşırı makinede yıkayın.

7. Diş macunu

Bebek kıyafet lekeleri nasıl çıkar diye düşünüyor ve elinizde ne var ne yok bakınıyorsanız içiniz rahat olsun. Evde hiçbir şey yoksa bile diş macunu vardır. Lekeye sıkacağınız diş macununu kısa bir süre bekletip diş fırçasıyla fırçalayın. Leke çıkmış gibi görünüyorsa ıslak bir bezle silip temizliği tamamlayabilirsiniz; yoksa makineye atarak yıkamayı tercih edin.

8. Güneş Işığı

Güneş ışığı etkili bir dezenfektan olmanın yanı sıra saydığımız doğal temizlik ürünleri yetersiz kaldığında bebek kıyafetlerindeki kirler için bir alternatif olabilir. Güneş ışığı, le-kenin kıyafetten çıkmasını kolaylaştıracaktır.

Bebek Kıyafet Lekeleri Nasıl Çıkar?

Bebek kıyafetlerinin üzerindeki zorlu lekeler birçok nedenden kaynaklanmaktadır. Ebe-veynleri en çok uğraştıran lekeli bebek kıyafetleri ve pratik çözümleri için okumaya de-vam edin.

Bebek kıyafetlerindeki lekeler nasıl çıkar diye merak ediyorsanız sirke, limon, karbonat ve tuz gibi doğal ürünler kullanabilirsiniz.

Reklam

OMO Baby

Bebek Kıyafetlerindeki Süt Lekeleri Nasıl Çıkar?

Anne sütü veya diğer sütlerin giysilerde leke bırakmasının nedeni çoğunlukla yapısında bulunan proteinden kaynaklanmaktadır. İnek sütü ve diğer hayvansal sütlerde bulunan yağlar da lekenin kalıcı olmasında etkili olmaktadır. Bebeğinizin kıyafetinde süt lekesi olduğunda:

 1. Soğuk su

  Beklemeden lekeyi soğuk su ile yıkayın. Sıcak su kullanmaktan kaçının; sıcak su lekenin kıyafete daha da yerleşmesine neden olacaktır.

 2. Karbonat

  Soğuk su ile yıkadıktan sonra leke hala çıkmadıysa, karbonatı biraz su ile macun haline getirip lekenin üzerine sürmeyi deneyebilirsiniz. Ardından maki-nede yıkayın.

 3. Kurumuş lekeler

  Kıyafetteki süt lekesi kurumuşsa önce makinede yıkayın. Eğer leke çıkmamışsa karbonat ile aynı işlemi tekrar uygulayın.

Bebek Mama Lekesi Nasıl Çıkar?

Anne sütü yerine geçmek üzere geliştirilmiş ya da devam maması ismiyle kullanılan mamalar da bebek kıyafetlerinde leke oluşturabilir. Mama lekesi konusunda temizlik, tıpkı süt lekesinde olduğu gibidir.

 1. Soğuk su

  Lekenin üzerindeki fazlalıkları peçete yardımıyla sildikten sonra bekletmeden soğuk su ile yıkayın.

 2. Karbonat

  Bir miktar karbonat ile suyu macun haline getirerek fırça yardımıyla lekeye sürün.

 3. Makinede yıkayın

  Son olarak bebek kıyafetleri için uygun Omo Bebek Sıvı Deterjan ile makinede yıkayın.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Bebek Kıyafetlerindeki Meyve Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

 • Soğuk su ve sirke

Meyve ve sebze lekeleri, özellikle de domates gibi lekeler için en iyi çözüm soğuk su ve sirkedir. Soğuk su doldurduğunuz leğenin içerisine bir miktar sirke dökün ve bir süre bekletin. İnatçı lekeler için bütün gece bekletebilirsiniz.

 • Sabun

Lekenin çıktığından eminseniz bebeğinizin kıyafetini, biraz sabunla elinizde yıkayıp durulayabilirsiniz. Yoksa makineye atarak yıkamak lekenin çıktığından emin olmak için önemlidir.

Bebek Kıyafetlerinden Protein Kaynaklı Lekeler Nasıl Temizlenir?

Hayvansal veya insana dair sıvılar protein içerir. Süt ve süt ürünleri, et ve diğer hayvansal ürünler, yapısındaki proteine bağlı olarak kıyafetlerde leke bırakır. Protein lekelerinde yapılacak en önemli şey, beklemeden soğuk su ile yıkamaktır.

Bir başka seçenek olarak soğuk suyun içerisinde lekeli kıyafeti bekletin. Ardından sabunlayarak durulayın ve leke hala mevcutsa Omo Bebek Sıvı Deterjan ile kıyafete zarar vermeden makinede yıkayın. Protein kaynaklı lekeleri kalıcı hale getiren iki şey vardır: Sıcak su ve sirke, limon gibi asitli ürünler. Bunları kullanmaktan kaçının.

Bebek Kıyafetlerinden Demir İlacı Lekesi Nasıl Çıkar?

Bebekler demir ilacının tadını çok sevmedikleri için yutmaktan öte tükürmeye meyillidir. Ancak demir ilacı, giyeceklerde çıkması zor görünen lekeler bırakabilmektedir. Demir ilacı lekesinde bilinen en etkili yöntem limondur. Çamaşır suyu gibi kimyasallar demir ilacı lekesine çözüm olamadığı gibi bebeğinizin sağlığı açısından da tercih edilmemelidir.

Limonu bebeğinizin kıyafetindeki demir ilacı lekesine sıkın ve iyice kuruyana kadar bekleyin. Limondaki asit, lekeyi büyük oranda yok edecektir. Kuruyan lekeyi tamamen temizlemek için çamaşırı makinede yıkayın.

Bebek Kaka Lekesi Nasıl Çıkar?

Bebek kakasının kıyafetlerden çıkması en sık karşılaşılan sorundur. Özellikle bebeğiniz hareketlenmeye başladığında ya da dışarda vakit geçirirken sizi minik sürprizler bekliyor olabilir; fakat endişelenmenize gerek yok. Lekelenen çamaşırı veya giysiyi, yarısı sirke yarısı su dolu bir kabın içine koyup 1-2 saat bekleyin. Protein lekelerinin aksine suyun ılık ya da sıcak olması daha iyidir. Ardından Omo Bebek Sıvı Deterjan ile yıkamak üzere çamaşır makinesine atın.

Bebek Kıyafetlerinden Çiş Lekesi Nasıl Çıkar?

Bebek kıyafetlerindeki idrar lekesi için karbonatı lekeli bölgeye uygulamayı tercih edebilirsiniz. Ardından hijyen açısından muhakkak makinede, uygun programda yıkayın.

Bebek Kıyafetlerindeki Boya, Kalem Lekeleri Nasıl Çıkar?

Bebekleriniz biraz büyüdüğünde resim çizmekle daha fazla ilgilenirler ve pastel-sulu boya izleri sadece kağıtları değil kıyafetlerini de süslemeye başlar.

Pastel boya lekeleri için ılık su ve bir miktar bebek deterjanını karıştırın ve bez yardımıyla lekeye uygulayın. Küçük dairesel hareketlerle ve lekenin dışından içine doğru temizlemeye özen gösterin. Ardından makinede yıkayabilirsiniz ya da leke çıkmışsa sadece kurumasını bekleyebilirsiniz.

Sulu boya lekesi için talk pudrası idealdir. Lekenin üzerine dökerek pudranın lekeyi emmesini sağlayın. Ardından sabunlu soğuk suyla bebeğinizin giysisini elinizde yıkayın.

Bebek kıyafetlerindeki kalem, mürekkep benzeri lekeler için en uygun ilk müdahale aracı diş macunu ve diş fırçasıdır. Bu şekilde temizleyeceğiniz lekeli kıyafeti makinede uygun programda yıkayarak lekelerden kurtulabilirsiniz.

Bekleyen Bebek Kıyafetlerindeki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Bebeğinizin küçülen kıyafetlerini yıkayıp kaldırmış bile olsanız bir süre bekledikten sonra sararması veya üzerinde sarı lekeler oluşması sık karşılaşılan bir problemdir. Bebek kıyafetlerinin sarı lekeleri nasıl çıkarılır için en iyi çözüm, kaynamış suya beyaz sabun rendeleyip bebek kıyafetlerini içinde bekletmektir.

Bebek kıyafetlerindeki sarı lekeler konusunda alternatif çözümler ve detaylı bilgi için yazımızı okumayı ihmal etmeyin.

Bunları unutmayın

 • Kıyafet lekelerini çıkarmak deyince aklınıza ilk çamaşır suyu ve ağartıcılar gelebilir. Ancak bunlar bebeğinizin cildi için zararlı olacağı gibi bebek kıyafetlerinin rengini de bozabilir.

 • Sıcak su, sanılanın aksine her leke için ideal değildir. Soğuk su birçok lekeye ilk müdahale için önemlidir. İdrar gibi hijyen gerektiren lekelerde, lekeye müdahalenin ardından giysileri sıcak suyla yıkayabilirsiniz.

 • Bebeğinize yemek yedirirken önlük kullanmayı tercih ederseniz kıyafetlerdeki lekeleri biraz azaltabilirsiniz.

 • Bebek kıyafetlerindeki mama lekelerine işlem yapmadan önce o anda ıslak mendille müdahale ederek işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Bebek kıyafetlerindeki lekeler nasıl çıkar sorusuna birçok alternatif çözüm yolu önerdik. Peki, lekelere gereken ön işlemleri yaptıktan sonra bebek kıyafetleri nasıl yıkanmalı? Detaylar yazımızda.

Aslen yayınlandı