Yapışkan Nasıl Çıkar?

Evdeki yüzey ve zeminlerdeki yapışkan lekeleri can sıkıcı olabilir. Yapışkan lekesi nasıl çıkar, camdaki yapışkan nasıl çıkarılır, mobilyadan yapışkan izi nasıl çıkar diye düşünüyorsanız yapışkan çıkarma yöntemlerini sizin için derledik.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Yapışkan nasıl çıkar?

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Yeni bir eve taşındığınızda, yeni eşyalar satın aldığınızda veya siz ya da çocuklarınız nedeniyle yapışkan kalıntısı çıkarmaya çalıştığınızda dünya biraz daha zor olabiliyor değil mi? Yapışkan kağıt izi nasıl çıkar, mobilyadan yapışkan lekesi nasıl çıkar, zorlu yapışkan lekeleri nasıl çıkarılır diye kara kara düşünüyor olabilirsiniz. Şimdi endişelenmeyi bırakın, makalemizi sonuna kadar okuyun ve yapışkan nasıl çıkar öğrenin!

Yapışkan Lekesi Nasıl Çıkar?

Mobilyada, camda ya da zeminde herhangi bir yapışkan varsa öncelikle yapışkanı çıkarmakta sonra ise yapışkan lekesinden kurtulmakta zorlanabilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip edin, türlü yapışkanlardan ve ardında bıraktıkları lekelerden kolayca kurtulun.

Adım 1: Yapışkanı kazıyın.

Öncelikle yapmanız gereken yapışkanı çıkarmaktır. Bu bir kağıt olabilir, sticker olabilir ya da uhu/yapıştırıcı gibi yapıştırıcı kalıntısı olabilir. Yapışkanı çıkarmak için parmak uçlarınızla ovabilir, eski bir kredi kartı, bıçak ya da makasla kazıyabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey yüzeyi çizmemeniz gerektiğidir. Bu yüzden, kredi kartı gibi kartları kullanmak, yüzeye daha az zarar vereceğinden en doğru seçim olabilir.

Olası bir yaralanmayı önlemek için eldiven takmayı ve bıçak, makas gibi aletleri kullanırken kendinizden uzak tutmayı unutmayın!

Adım 2: Kalıntıları toplayın.

Kazıma işlemi sonrası yapışkan kalıntılarının kaldığını göreceksiniz. Bu kalıntıların da güçlü bir yapışkan olabileceğini unutmayın. Bu yüzden, yüzeyin etrafına yaymadan parmaklarınızla alabildiklerinizi alın. Küçük kalıntılar içinse harika bir fikrimiz var! Yapışkan kısım dışta kalacak şekilde parmaklarınıza bant dolayın. Tampon hareketlerle küçük kalıntıların hepsini toplayın. İşte bu kadar!

Adım 3: Etkili bir yüzey temizleyici ile temizleyin.

Yapışkan lekesi nasıl çıkar sorusu için son adım yüzeyi temizlemektir. Yüzey temizliğinde etkili bir temizleyici kullanmak, lekenin tamamen yok olması için iyi olacaktır. Yoğun kıvamlı formülü sayesinde hijyenik temizlik sağlayan Domestos Yüzey Temizleyici’yi su ile karıştırın. Tüy ya da toz bırakmaması için mikrofiber bir bez kullanın. Yapışkan lekesinin üzerinde hafifçe yuvarlaklar çizerek temizleyin. Yapışkandan eser kalmadığını, yüzeyin tertemiz ve parlak olduğunu göreceksiniz. Domestos Yüzey Temizleyici’yi tüm yüzeylerde rahatlıkla kullanabileceğinizi unutmayın!

Yapışkan Kağıt Nasıl Çıkar?

Yüzeylere yapışan şey kağıt etiket, bant ya da başka bir şey olabilir. Peki, yapışkan kağıt nasıl çıkarılır? Yapışkan kağıdı çıkarma yöntemleri nelerdir? Yapışkan kağıdı iz bırakmadan temizlemek için okumaya devam edin.

Yapışkan kağıdı yüzeylerden çıkarmak için birkaç yol izleyebilirsiniz;

Kazıyarak çıkarma

Yapışkan kağıdı çıkarmak için bıçak ya da makas kullanabilirsiniz. Ancak bu malzemelerin yüzeyi çizebileceğini unutmayın. Eğer hassas bir yüzeydeki yapışkan kağıdı kazıyarak çıkarmak isterseniz kredi kartı gibi kartlardan destek alın. Kartı yatay bir şekilde yapışkan kağıdın bir köşesine yerleştirin, yavaşça ittirin. Muhtemelen siz kartı ittikçe kağıt toplanacak ve yüzeyden ayrılacaktır.

Sıcak su ile çıkarma

Eğer yapışkan kağıt tabak, bardak, kavanoz ya da küçük obje yüzeyindeyse bir kaba sıcak su doldurun ve yapışkan kağıtlı objeyi bu suyun içine bırakın. Sıcak suda yapışkan kağıt kalıntısı yumuşayacaktır. Bir süre beklettikten sonra çıkarın ve yumuşayan kağıdı parmaklarınızla kazıyın. Eğer suya sokamayacağınız büyük bir yüzeyde yapışkan kağıt varsa bezinizi sıcak suyla ıslatın ve yapışkan kağıt olan bölgeye bezi kapatıp bir süre bekleyin. Yumuşayan yapışkanı parmaklarınızla ya da bir bezle ovalayarak çıkarın.

Saç kurutma makinesi ile çıkarma

Zemin ve yüzeylerdeki yapışkan kağıttan kurtulmak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise saç kurutma makinesi kullanmaktır. Saç kurutma makinenizi sıcak ayara getirin ve açın. Yapışkan kağıt bulunan bölgeye tutun ve yapışkanın yumuşaması için bir süre bekleyin. Ardından yumuşayan yapışkan kağıdı kaldırmak için bir köşesinden başlayarak kaldırın, kalıntılar için parmaklarınızı kullanın.

Yapışkan kağıdı çıkardıktan sonra yüzeylerdeki kalıntıların hepsini yok ettiğinize emin olun. Yüzeyi Domestos Yüzey Temizleyici gibi etkili bir temizleyici ile temizleyerek hijyen sağlayın.

Camdaki Yapışkan Nasıl Çıkar?

Yeni bir eve geçtiğinizde pencerelerde ya da mutfak temizliği yaparken kavanozların üzerinde yapışkan etiketler/lekeler görebilirsiniz. Peki, camdaki yapışkan nasıl çıkarılır, camdaki yapışkan izi nasıl çıkar? Öğrenmek için okumaya devam edin!

Dikkat! Camdaki yapışkanı çıkarırken dikkatli olmak gerekir. Kesici ya da delici aletlerden uzak durmalı, cama güç uygulamaktan kesinlikle kaçınmalısınız.

Camdaki yapışkanı çıkarmak için kullanabileceğiniz yöntemler…

Oje çıkarıcı ile çıkarma

Özellikle camdaki uhu/yapıştırıcı gibi yapışkanları çıkarmak için kullanabileceğiniz bu yöntem oldukça etkilidir. Oje çıkarıcıyı yapışkanın üzerine dökün ve parmaklarınızla ya da camı çizmeyecek bir kartla kazıyın. Bu yöntemi tabak, bardak ya da kavanozlarınızda kullanmaktan kaçının. Eğer kullandıysanız sabun ve bol su ile yıkadığınızdan emin olun.

Yağ ile çıkarma

Camdaki, tabak, bardak ya da kavanozdaki yapışkanı çıkarmak ve yapışkan kalıntısından kurtulmak için yüzeyi yağ ile nemlendirin. Bir süre yapışkanın yumuşaması için zaman verin. Ardından kalıntıyı ovarak ya da kazıyarak çıkarın. Yağı emmeyen cam yüzeyler için bu yöntemi kullanmak oldukça idealdir. Çünkü, güçlü kimyasallar içermez ve kolayca yıkanarak/silinerek çıkarılabilir.

Sirke ile çıkarma

Beyaz sirkeyi yapışkan olan bölgeye uygulayın. Bir süre bekleyin. Ardından yapışkanı parmaklarınızla ya da kart gibi bir materyalle kazıyarak çıkarın.

Bulaşık teli ile çıkarma

Bulaşık telini sıcak suya batırın. Elinize dikkat ederek bulaşık telini yuvarlak hareketler çizerek yapışkan bölgede gezdirin. Sıcak suyun da etkisiyle camdaki yapışkanın kolayca çıktığını göreceksiniz. Bulaşık teli ile camı çizmediğinizden emin olun. Eğer camın çizebileceğinizi düşünüyorsanız bulaşık süngerinin arkasındaki sert yüzeyi de kullanabilirsiniz.

Mobilyadan Yapışkan Lekesi Nasıl Çıkar?

Mobilyalarınızdaki yapışkan lekeleri canınızı sıkıyor olabilir. Mobilyadan yapışkan izi nasıl çıkar diye düşünüyorsanız okumaya devam edin.

Mobilyadan zorlu yapışkanı kolayca çıkarmak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Kazıyarak çıkarma

Diğer yüzeylerde olduğu gibi ahşap ya da tahta mobilyalarınızda da uygulayabileceğiniz ilk yöntem kazıyarak çıkarmak. Kredi kartı ya da benzeri bir kart kullanarak yapışkanı kazıyın. Mobilyanıza zarar vermediğinizden emin olun. Eğer hassas bir mobilyanız varsa bu yöntemi kullanmayın.

Cila ile çıkarma

Mobilyanızdaki yapıştırıcıyı cila ile çıkarmak için öncelikle yüzeydeki fazla yapışkanı elinizle çıkarmaya çalışın. Mobilya cilasını yapışkan bulunan bölgeye uygulayın ve bezle hafifçe ovalayın.

Oje çıkarıcı ile çıkarma

Mobilyanızdaki yapışkanı çıkarmak için oje çıkarıcıyı bir pamuğa ya da kulak çubuğuna dökün, yapıştırıcının bulunduğu alana tampon hareketlerle uygulayın. Ardından tırnağınızla ya da nemli bir bezle ovalayarak kazıyın.

Yağ ya da sıcak su kullanarak da mobilyalarınızdaki yapışkan lekelerini çıkarmayı deneyebilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken şey; mobilyanızın rengini ya da dokusunu deforme edebileceğinden yağı öncelikle küçük bir bölgede denemelisiniz. Sıcak su kullanırken ise fazla suyun ahşap, tahta gibi materyalleri şişirebileceğini unutmamalı, fazla suya maruz bırakmamalısınız.

Mobilyanızdaki yapışkanı çıkardıktan sonra Domestos Yüzey Temizleyici ile temizleyebilir, tertemiz bir görüntüye kavuşturabilirsiniz.

Farklı zemin ve yüzeylerdeki yapışkan ve yapışkan lekelerini nasıl çıkarabileceğinizi öğrendiniz. Farklı lekelerin nasıl çıkacağını merak ederseniz leke rehberimize göz atmayı unutmayın!

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?