Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Tükenmez Kalem Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?

Daha temiz ve lekesiz koltuklara sahip olmak için tükenmez kalem lekesi neyle silinir ve tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar gibi sorularınıza bulabileceğiniz tüm cevaplar bu yazıda!

Güncellenmiş

Oturma Odasında Koltuk
Reklam
Sign Up Banner

Günlük hayatta sıkça kullandığımız tükenmez kalemler koltuklar için beklenmedik bir tehlikeye dönüşebilir. Kalem koltuğu çizebilir, mürekkep koltuğa akabilir ve her iki durumda da ortaya mücadelesi zor bir leke çıkabilir. Neyse ki, bilinenin aksine, tükenmez kalem lekesi sanıldığı kadar kalıcı değil. Keten, şönil, kadife, nubuk ve deri döşemelerde doğru temizlik malzemelerinin kullanımıyla koltuğunuza zarar vermeden tükenmez kalem lekesi temizliği yapabilirsiniz.

Lekeye mümkün olduğunca çabuk müdahale edin. Kumaşın yüzeyinde kalan fazla mürekkebi ovalamadan, bir kağıt havlu yardımıyla alın ve mürekkebin yayılmasını önleyin

Tükenmez Kalem Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?

Öncelikle lekelenen bölgeye mümkün olduğunca çabuk müdahale etmenizi öneririz. Kumaşın yüzeyinde kalan, henüz emilmemiş mürekkebi kağıt havlu yardımıyla hafif baskı uygulayarak alabilir ve etrafa yayılmasını önleyebilirsiniz. Bu işlemi gerekirse birkaç sefer tekrarlamak faydalıdır. İlk müdahalenin ardından kalan tükenmez kalem lekeleri için iyi sonuç verdiği bilinen ve denenmiş birkaç pratik yöntemi uygulayabilirsiniz. İşte, tükenmez kalem lekesiyle başa çıkmak için uygulanan başlıca yöntemler...

Sabunlu Su ile Silin

Reklam

MPU Sign Up Banner

Eğer leke çok yeni oluşmuşsa temizliğinde ılık sabunlu su kullanabilirsiniz. Yarım çay kaşığı sıvı sabun ile yarım çay bardağı suyu küçük bir kapta bolca sabun köpüğü oluşana kadar karıştırmak gerekir. Hatta bir şişeye koyup sallayarak daha fazla köpük elde etmeniz de mümkün. Mürekkep lekesini köpüklü suya batırdığınız bezle hafifçe bastırarak silmeyi deneyin. Sildikten sonra lekelenen bölgeyi bir havlu ile kurulayın. Leke çıkmazsa işlemi tekrarlayabilir veya başka bir yöntem deneyebilirsiniz.  

Saf Alkol Uygulayın

Eczanelerde satılan saf alkol, temizlik ve dezenfekte işlerinde kullanılabilir. Saf alkol bulamadığınız anlarda aseton da kullanabilirsiniz. Ancak lekeye alkolle müdahale etmeden önce koltuğun görünmeyen bir köşesine çok az miktar alkol uygulayarak kumaşın herhangi bir deformasyona uğrayıp uğramadığını mutlaka test etmenizi öneririz. Eğer kumaş renk değiştirirse farklı bir yöntem denemelisiniz. Saf alkolü asla lekenin üzerine boca etmeyin. Bu lekenin yayılmasına sebep olur. Bunun yerine alkolü beyaz bir bez üzerine dökün ve leke üzerine baskı uygulayın. Tüm leke temizlenene kadar bu işleme devam edin. Mürekkep lekesi tamamen kaybolduğunda bir havlu yardımıyla temizlediğiniz bölgeyi iyice kurulayabilirsiniz

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Sıkça Sorulan Sorular

Beyaz mobilya temizliği ne sıklıkla yapılmalı?

Aslında beyaz mobilya temizliği ne sıklıkla yapılmalı sorusunun tek bir cevabı yok. Mobilyanızın yüzey yapısı, kullanım sıklığı vb. faktörler, temizleme sıklığını belirlemenizde büyük önem taşır. Genel mobilya temizliği için iki haftada bir ya da haftada bir temizlik yapılması önerilir. Siz de kullanım alışkanlığınıza göre beyaz mobilyanızın kirlenme hızını gözlemleyebilir, kendi temizlik rutininizi oluşturabilirsiniz.

Saf Alkol Tükenmez Kalem Lekesi Çıkarmak İçin Kullanılır mı?

Evet kullanılır fakat saf alkolü asla lekenin üzerine boca etmeyin. Bu lekenin yayılmasına sebep olur. Bunun yerine alkolü beyaz bir bez üzerine dökün ve leke üzerine baskı uygulayın. Tüm leke temizlenene kadar bu işleme devam edin. Mürekkep lekesi tamamen kaybolduğunda bir havlu yardımıyla temizlediğiniz bölgeyi iyice kurulayabilirsiniz.

Her Kalem Lekesi Aynı Şekilde Temizlenir mi?

Kalem türlerinin her biri farklı bir boya türü ile üretilir. Dolayısıyla kumaşlar veya duvarlar üzerinde farklı etkiler bırakırlar. Tükenmez kalem, pilot kalem ya da kurşun kalem türleri için farklı temizlik metodları uygulanır. Bazı kalem türlerinin bıraktığı lekelerin temizliği oldukça güç olabilir. Bu yüzden temizlik malzemeleri ve temizlik şekli de kalem türlerine göre değişiklik gösterir.

Aslen yayınlandı