Su Lekesi Nasıl Çıkar?

Su lekesi nasıl çıkar sorusu için farklı çözüm yolları arıyorsanız, yazımızdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Güncellenmiş 12 Eylül 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Dökülmüş Su

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Su Lekesi Nasıl Çıkar?

Yeni boyanmış duvarlarda, kıyafetlerde, halıda, camda veya duşakabinde oluşan su lekeleri canınızı sıkıyorsa sizi böyle alalım. Temizlik konusunda yaygın olarak kullandığımız su, ne yazık ki kimi zaman istenmeyen lekelenmelere sebep olabiliyor. Özellikle oturduğunuz bölgedeki su çok sert ve kireçliyse, bu lekeleri sık sık görmeniz mümkündür.

İster koltuklarınızda, ister lavabonuzda ve musluklarda su lekeleriyle başınız dertte olsun, aslında basit uygulamalarla bu lekeleri tamamen yok edebilirsiniz. Özellikle beyaz ve açık renkli eşyalarda yaygın olarak görülen su lekesi, doğru temizlenmediği takdirde cam ve duşakabinde istenmeyen görüntülere sebep olabilir. Böyle durumlarda su lekesi nasıl çıkar sorusu için farklı çözüm yolları arıyorsanız, aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Su lekesi çıkarma yöntemlerine geçmeden önce, kıyafetlere bulaşan lekeler için farklı yöntemler kullanmanız gerektiğini de hatırlatalım. Vişne, çimen, çikolata, çay kahve gibi en inatçı lekeleri çıkarmanızı sağlayacak leke rehberi sayesinde, canınız sıkılmadan tüm lekelerden kurtulabilirsiniz.

Camdan Su Lekesi Nasıl Çıkar?

Su lekelerinin en çok görüldüğü yerler camlardır. Özellikle kış aylarında sık sık yağan yağmurlardan sonra camların su lekesi tutmaması için aşağıdaki çözüm yollarına başvurabilirsiniz.

  • Mikrofiber bez

Camları silerken özel olarak üretilen cam bezi veya mikrofiber bez kullanın. Kumaş benzeri bezler su lekelerinin cama daha fazla yayılmasına sebep olabilir. Mikrofiber bez bulamadıysanız, kurulama işlemini buruşturulmuş gazete kağıdıyla yapabilirsiniz.

  • Yumuşatıcı

Çamaşır makinesinde yaygın olarak kullanılan ve kıyafetleri yumuşatan Yumoş Ekstra sert sulara karşı da etkilidir. Cam silme suyuna birkaç damla Yumoş Ekstra ekleyerek hem su lekelerinden kurtulabilir, hem de camlarınızın parlamasını sağlayabilirsiniz.

  • Parlatıcı

Bulaşık makinesindeki bardak ve tabakları parlatmak için kullanılan parlatıcılar, camlarda da aynı işlevi görür. Camların su lekesi tutmaması için, cam silme suyuna mutlaka parlatıcı ekleyin.

  • Bulaşık deterjanı

Camdaki kurumuş su lekesi nasıl çıkar diye merak edenler için de etkili bir yöntemimiz var. Özellikle kuruyan ve uzun süre bekleyen su lekeleri için, bir kase ılık suya bulaşık deterjanı ve 3-4 damla beyaz sirke ekleyin. Bu su ile camları sildikten sonra, mikrofiber bezle kurulamayı unutmayın. 

Duşakabinden Su Lekesi Nasıl Çıkar?

Su lekeleri nasıl çıkar sorusunun en çok arandığı yerlerden biri de duşakabindir. Her duştan sonra su damlalarının oluştuğu duşakabinler, su buharlaşır ve kuruyarak istenmeyen lekelere yol açar. Böyle durumlarda uygulamanız gerekenler;

  • Kireç sökücü

Kireç sökücü, hem su lekesi, hem de duşakabinde oluşan kireçler için çok etkilidir. Lekelerin üzerine kireç sökücü dökün ve 10 dakika bekletin. Ardından lekeli alanları bulaşık süngeriyle ovalayın ve suyla durulayın. Mikrofiber bezle her tarafı kurulayın. Kireç sökücü, kimyasal madde içerdiği için uygulama esnasında cam ve kapılara açarak banyoyu havalandırın. 

  • Omo Active sıvı deterjan

Duşakabin su lekesi tutmaması için uygulayabileceğiniz diğer yöntem, Omo Active Oxygen sıvı deterjandır. Bir bardak suyun içerisine Omo Active Oxygeni bir kabın içine alın. Süngeri sıvı deterjana batırarak duşakabini komple ovalayın. Ardından suyla durulayın ve mutlaka bez yardımıyla kurulayın. Duşakabin su lekesi tutmaması için, her duştan sonra kabinin camlarını silmeyi unutmayın.

Duşakabinde kullanılan sert sular, zamanla kireç oluşumuna sebebiyet verebilir. Kireç lekelerinden hızlıca kurtulmak için, duşakabin kireç lekesi nasıl temizlenir yazımızdan en etkili yöntemleri öğrenebilirsiniz.

Halıdan Su Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki su lekesi nasıl çıkar sorusu için bulaşık deterjanından yardım alabilirsiniz. Su lekeleri nasıl çıkar sorusu için uygulayabileceğiniz en etkili yöntem, bir sprey şişesine içme suyu ve birkaç damla bulaşık deterjanı döküp karıştırmaktır. Hazırladığınız köpüklü karışımı, lekelerin üzerine püskürtün. Süngerle ovalayın ve nemli bezle deterjan kalıntılarını temizleyin. Halının kuruması için üzerine temiz bir havlu serin.

Koltuktan Su Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuğa bulaşan su lekesini çıkarmak için, su ve sıvı deterjanı karıştırın. Lekeli bölgelere karışımı uygulayın ve sünger yardımıyla ovalayın. Ardından nemli bezle silerek deterjan kalıntılarını temizleyin ve kurumaya bırakın. Ek olarak koltuktaki su lekeleri için temizlik alkollerinden de faydalanabilirsiniz. Temizlik alkolünü püskürtme şişesine doldurun ve koltuktaki su lekelerinin üzerine sıkın. Ardından ıslak mendil yardımıyla koltuğu silin. Koltuk, tüm sıvıyı içine emdikten sonra üzerine havlu yerleştirip kurumasını bekleyebilirsiniz. İşlem esnasında odayı mutlaka havalandırın.

Sıkça Sorulan Sorular

Musluk ve Armatürlerdeki Su Lekesi Nasıl Çıkar?

Musluk ve armatürde oluşan su lekesini çıkarmak için, florürlü bir diş macununu lekeli bölgelere sıkıp parmak ucunuzla yayın. 10 dakika bekledikten sonra, nemli süngerle muslukları ovalayın. Ardından bol suyla ovalayın ve mikrofiber bezle muslukları güzelce kurulayın. 

Giysideki Su Lekesi Nasıl Çıkar?

Su lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabı, lekeli alana göre değişiklik gösterir. Kıyafetlerde oluşan su lekelerini çıkarmak için, bir kovaya ılık su doldurun ve içine sıvı deterjan ekleyin. Kıyafeti bu kovada 30 dakika beklettikten sonra çamaşır makinesinde yıkayın.

Klozetteki Su Lekesi Nasıl Çıkar?

Klozetteki su lekeleri nasıl çıkar diye merak edenler için, ilginç bir yöntem öneriyoruz. 1/4 fincan boraksı klozete dökün ve fırça yardımıyla klozetin içine yaydırın. Ardından 1 bardak sirkeyi, her tarafa gelecek şekilde klozete dökün. 20 dakika bekledikten sonra, klozet fırçasıyla lekeli bölgeleri ovalayın ve sifonu çekin.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?