Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Koltuktan Sakız Nasıl Çıkar?

Özellikle çocuklu evlerde çok karşılaşılan bir sorun olan "koltuktan sakız lekesi nasıl çıkar?" sorusu sizin de çözümünü merak ettiğiniz sorular arasındaysa önerilerimizi denemenizi tavsiye ederiz.

Güncellenmiş

Reklam
koltuktan sakız nasıl çıkar?

Sakız Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?

Sakız lekesini koltuktan çıkarmak için aşağıdaki çeşitli yöntemleri kullanabilirsiniz;

Sakız, çabuk yayılabilen ve bulaşabilen bir madde olduğu için koltuklarınızdan hızlı çıkarılması gerekmektedir.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Soğuk Yöntem

  1. Bir poşeti buzluktan aldığınız buz kalıplarıyla doldurun. Poşet, koltuğunuzun ıslanmasını önleyecek ve daha rahat işlem yapmanıza yardımcı olacaktır. Sakızın yüzeyinde poşetteki buz kalıplarını dolaştırın ve donmasını sağlayın. Dilerseniz soğuk hava üfleyen saç kurutma makinesi ile de katılaştırabilirsiniz.
  2. Katılaşan sakızı, tereyağ bıçağı, kart gibi plastik bir madde veya diş fırçası ile kazıyabilirsiniz. Ayrıca limon suyu ile kazıyarak da koltuğunuzu sakızdan kurtarabilirsiniz. Geniş olmamak koşuluyla koli bandı yapıştırıp çekmek de sakızı kumaştan ayırmak için bir yöntem olabilir.
  3. Sakız pul pul dökülecek ya da tamamen çıkacaktır. Sakız çıktıktan sonra koltukta halen leke kaldıysa deterjan yardımıyla temizleyebilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Keskin bir araçla sakızı kazırken, özellike yün, ipek, şifon gibi hassas kumaş yüzeylerinin zedelenmemesi için dikkatli olmak gerekir.

Sıcak Yöntem

  • Koltuktan sakız lekesini çıkarmak için uygulanması gereken yöntemlerden biri de sıcak su ile sakızı eriterek koltuktan çıkarmaktır.
  • Dilerseniz diğer sıcak bir yöntem olarak koltuğa yapışmış sakızın üzerine bir bez parçası koyup, orta sıcaklıktaki ütüyü bezin üzerinde biraz gezdirip sakızın beze yapışmasını sağlayabilirsiniz.

Alternatif Yöntem

  • Alternatif olarak, sakızın üzerine beyaz sirke döküp, sünger gibi yumuşak bir doku ile koltuktan yavaşça ovalayarak çıkarabilirsiniz.  

Aslen yayınlandı