Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Koltuktan Sakız Nasıl Çıkar?

"Zorlu sakız lekesi nasıl çıkar?" sorusu sizin de çözümünü merak ettiğiniz sorular arasındaysa yazımızı sonuna kadar okuyarak önerilerimizi denemenizi tavsiye ederiz.

Güncellenmiş

Koltuk ve Minderler
Reklam
Sign Up Banner

Sakız Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?

Sakız, çabuk bulaşıp yayılabilen bir madde olduğu için herhangi bir temasta koltuklarınızdan hızlıca çıkarılması gerekir.

Keskin bir araçla sakızı kazırken özellikle yün, ipek, şifon gibi hassas kumaş yüzeylerinin zedelenmemesi için dikkatli olmak gerekir.

Sakız lekesini koltuktan çıkarmak için aşağıdaki çeşitli yöntemleri kullanabilirsiniz:

Soğuk Yöntem

Reklam

MPU Sign Up Banner

Bir poşeti buzluktan aldığınız buz kalıplarıyla doldurun. Poşet, koltuğunuzun ıslanmasını önleyecek ve işlemi daha rahat yapmanıza yardımcı olacaktır. Sakız yapışmış ya da leke yapmış yüzeyde buz kalıplarıyla dolu poşeti dolaştırın ve donmasını sağlayın. Dilerseniz soğuk hava üfleyen saç kurutma makinesi kullanarak da katılaştırabilirsiniz.

Katılaşan sakızı, tereyağı bıçağı, kart gibi plastik bir madde veya diş fırçası ile kazıyabilirsiniz. Ayrıca limon suyu ile kazıyarak da koltuğunuzu sakızdan kurtarabilirsiniz. Geniş olmamak koşuluyla koli bandı yapıştırıp çekmek de sakızı kumaştan ayırmak için bir yöntem olabilir. Sakız pul pul dökülecek ya da tamamen çıkacaktır. Sakız çıktıktan sonra koltukta halen leke kaldıysa deterjan yardımıyla temizleyebilirsiniz.

Sakız Lekesi
Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Sıcak Yöntem

Koltuktan sakız lekesini çıkarmak için uygulanması gereken yöntemlerden biri de sıcak su ile sakızı eriterek koltuktan çıkarmaktır. Dilerseniz diğer sıcak bir yöntem olarak koltuğa yapışmış sakızın üzerine bir bez parçası koyup orta sıcaklıktaki ütüyü bezin üzerinde biraz gezdirip sakızın beze yapışmasını sağlayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Beyaz Deri Koltuk Ne ile Silinir?

Bir kabın içine su doldurun ve içine bir çorba kaşığı bulaşık deterjanı ekleyin. Hazırladığınız bu solüsyonu püskürtebileceğiniz bir aparatın içine boşaltıp temiz bir bez yardımıyla koltuklarınız silebilirsiniz. Beyaz deri koltuk temizliğinde her zaman yumuşak dokulu bezler kullanmaya gayret etmelisiniz. Sert yapılı fırçalar ve süngerler derinin çizilmesine neden olarak koltuğunuzun görünümüne zarar verebilir.

Deri Koltuk Nasıl Silinir?

Deri koltuk temizlemek ile kumaş koltuk temizlemek arasında büyük fark vardır. Çok fazla su ya da sabun kullanmak deriye zarar verebilir. Deri koltukları temizlemeye derideki ve minder aralarındaki tozları elektrikli süpürgeyle alarak başlayın. Deri koltuk döşemelerini temizlerken en önemli adım deriye özel ürünler kullanmaktır. Deri temizleyici için özel sabunlar ve balmumu bazlı deri temizleyiciler koltuğunuza zarar vermez. Bu tür ürünleri kullanmadan önce ürünü koltuğunuzun görünmeyen bir bölümünde test edin ve ürünün kullanım talimatlarını mutlaka okuyun. Temizleyiciyi deriye uyguladıktan sonra fazlasını silmeyi unutmayın.

Kumaş Koltuk Nasıl Temizlenir?

Eğer kumaş koltuğunuzun döşemeleri çıkarılabilir değilse iç döşeme temizleyicisi kullanın. Bu tür ürünleri kullanmadan önce kullanım talimatlarını mutlaka okuyun ve ürünü öncelikle görünmeyen bir yerde test edin. Koltuğunuzun bakım talimatlarına göz atmayı unutmayın. Koltuğunuzu ve koltuk minderlerinizi derinlemesine temizlemek için buharlı temizleyici de kullanabilirsiniz. Buharlı koltuk yıkamadan sonra, minderleri koltuğunuza geri yerleştirmeden önce her şeyin tamamen kurumasını bekleyin.

Beyaz mobilya neyle silinir?

Daha önce sıraladığımız yöntemlere ek olarak yüzey temizleyici mendiller, hızlı döşeme temizliği için şaşırtıcı derecede etkilidir. Ancak kumaşa zarar vermeyeceklerinden emin olmak için her zaman önce göze çarpmayan bir alanda test etmelisiniz. Deri, pamuk veya polyester döşeme için harika olan bu mendiller, çok az nem içeren yumuşak ama etkili bir karışım sunar. Dökülme olduğunda lekeleri anında çıkarmak için oturma odasında bir paket bulundurmak akıllıca olacaktır. Beyaz mobilyanız üzerindeki kahve damlamalarına ve diğer ufak kazalara karşı hızlı hareket edin. Leke daha sertleşmeden mendille lekeli bölgeye müdahale edin.

Beyaz mobilya temizliği ne sıklıkla yapılmalı?

Aslında beyaz mobilya temizliği ne sıklıkla yapılmalı sorusunun tek bir cevabı yok. Mobilyanızın yüzey yapısı, kullanım sıklığı vb. faktörler, temizleme sıklığını belirlemenizde büyük önem taşır. Genel mobilya temizliği için iki haftada bir ya da haftada bir temizlik yapılması önerilir. Siz de kullanım alışkanlığınıza göre beyaz mobilyanızın kirlenme hızını gözlemleyebilir, kendi temizlik rutininizi oluşturabilirsiniz.

Aslen yayınlandı