Koltuktan Sakız Nasıl Çıkar?

"Zorlu sakız lekesi nasıl çıkar?" sorusu sizin de çözümünü merak ettiğiniz sorular arasındaysa yazımızı sonuna kadar okuyarak önerilerimizi denemenizi tavsiye ederiz.

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Koltuk ve Minderler

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Sakız Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?

Sakız, çabuk bulaşıp yayılabilen bir madde olduğu için herhangi bir temasta koltuklarınızdan hızlıca çıkarılması gerekir.

Keskin bir araçla sakızı kazırken özellikle yün, ipek, şifon gibi hassas kumaş yüzeylerinin zedelenmemesi için dikkatli olmak gerekir.

Sakız lekesini koltuktan çıkarmak için aşağıdaki çeşitli yöntemleri kullanabilirsiniz:

Soğuk Yöntem

Bir poşeti buzluktan aldığınız buz kalıplarıyla doldurun. Poşet, koltuğunuzun ıslanmasını önleyecek ve işlemi daha rahat yapmanıza yardımcı olacaktır. Sakız yapışmış ya da leke yapmış yüzeyde buz kalıplarıyla dolu poşeti dolaştırın ve donmasını sağlayın. Dilerseniz soğuk hava üfleyen saç kurutma makinesi kullanarak da katılaştırabilirsiniz.

Katılaşan sakızı, tereyağı bıçağı, kart gibi plastik bir madde veya diş fırçası ile kazıyabilirsiniz. Ayrıca limon suyu ile kazıyarak da koltuğunuzu sakızdan kurtarabilirsiniz. Geniş olmamak koşuluyla koli bandı yapıştırıp çekmek de sakızı kumaştan ayırmak için bir yöntem olabilir. Sakız pul pul dökülecek ya da tamamen çıkacaktır. Sakız çıktıktan sonra koltukta halen leke kaldıysa deterjan yardımıyla temizleyebilirsiniz.

Sakız Lekesi

Sıcak Yöntem

Koltuktan sakız lekesini çıkarmak için uygulanması gereken yöntemlerden biri de sıcak su ile sakızı eriterek koltuktan çıkarmaktır. Dilerseniz diğer sıcak bir yöntem olarak koltuğa yapışmış sakızın üzerine bir bez parçası koyup orta sıcaklıktaki ütüyü bezin üzerinde biraz gezdirip sakızın beze yapışmasını sağlayabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?