Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar?

Doğru temizlenmediği sürece yüzeyde ya da ellerde günlerce kalıcı hale gelebilen japon yapıştırıcısı nasıl çıkar? Yazımızdaki püf noktaları ile kolay ve hızlı bir şekilde bu dertten kurtulabilirsiniz.

Güncellenmiş

Renkli plastik temizlik şişeleri ve temizlik fırçası

Japon yapıştırıcısı, günlük hayatta sıkça tercih edilen güçlü yapıştırıcı türlerinden biridir. Porselen, deri, cam, ahşap gibi zorlu yüzeyler üzerinde hızlı bir şekilde yapıştırma işlemi yapabilen Japon yapıştırıcısı, içeriğinde bulunan kimyasal maddeler nedeniyle, yüzeylerden oldukça zor bir şekilde temizlenir. Japon yapıştırıcısının sağladığı kolaylıkların yanında, bir takım zorlukları da bulunur. Hele ki ellerinize temas ettiyse, rahatsız edici sonuçlar doğurabilir. 

Japon yapıştırıcılarının türleri bulunur; sıvı japon yapıştırıcısı, jel japon yapıştırıcısı ve sprey japon yapıştırıcısı. Her üç türde de aşağıdaki yöntemi kullanarak çözüm sağlayabilirsiniz. Öyleyse japon yapıştırıcı nasıl çıkar sorusunu çözebilmek için hemen detaylara geçelim.

Aseton kullanarak, japon yapıştırıcısını koltuk, ahşap yüzeyler, cam ve porselen yüzeyler, hatta mobilyalarınızdan dahi çıkarabilirsiniz. Fakat aseton etkili bir maddedir. Asetonu kullanırken, solumamaya ve mümkün olduğu kadar az miktarda kullanmaya özen göstermelisiniz. Asetonu yüzeylere uygularken eldiven kullanmanızı da tavsiye ederiz. Çünkü aseton cildiniz üzerinde kurutma etkisi yaratabilir. 502 nasıl çıkar? İşte cevabı;

 • Bir makyaj pamuğu ya da az miktarda pamuğun üzerine aseton dökün,
 • Asetonlu pamuğu leke yüzeyinin üzerine koyduktan sonra, bardak veya şişe gibi hafif bir ağırlık koyun,
 • 10 dakika kadar beklettikten sonra, yapıştırıcı lekesi oldukça yumuşamış ve neredeyse jel haline gelmiş olacaktır.
 • Ardından lekeyi herhangi bir kart yardımıyla yumuşak bir şekilde yüzeye zarar vermeden, hafifçe kazıyarak çıkarabilirsiniz.
 • Özellikle ahşap yüzeylerde mobilyalarınızın kabarmasını önlemek için asetonu oldukça düşük miktarda kullanmaya özen gösterin,
 • Aseton, cam ve seramik, hatta porselen türlerinde bilimsel çalışmalar sırasında temizlik malzemesi olarak kullanılır. Cam ve porselen yüzeylerinin temizliğinde oldukça etkili bir maddedir. Bu özelliği sayesinde japon yapıştırıcısını lekeli cam yüzeyden kolayca çıkarabilir. Porselen yüzeyler sırlı yüzeylerdir. Yani koruma tabakası bulunan yüzeylerdir. Bu sebeple porselenin dış yüzeyine de herhangi bir zarar vermeden lekeyi çıkarmış olacaksınız.  
Bir miktar pamuğun üzerine aseton dökün, asetonluğu pamuğu lekenin üzerine, pamuğun üzerine de bardak gibi bir ağır bir cisim koyun. 10 dakika sonra yumuşamış lekeyi bir kart yardımıyla hafifçe kazıyarak çıkartın.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Japon Yapıştırıcısı (502 Yapıştırıcı) Elden Nasıl Çıkar?

Reklam

Domestos
aseton ile japon yapıştırıcısı nasıl çıkar?

Bunlara Dikkat

Alerjik ve hassas bir cilt yapınız varsa kesinlikle tuvalet ispirtosu yöntemini uygulamamalısınız. Çünkü, cildinizin hassasiyeti nedeniyle bu yöntem bazı cilt sorunlarına ve kabarmalara yol açabilir. Sizin için sıcak su yöntemi daha doğru bir yöntem olabilir. Eğer uyguladığınız tüm işlemlere rağmen, leke hala çıkmadıysa farklı yöntemlere başvurmadan mutlaka doktorunuzla temasa geçmelisiniz. Aynı şekilde leke büyük bir alana yayıldıysa, yine doktorunuzdan yardım almanızı tavsiye ederiz. Japon yapıştırıcısı deriye zararları oldukça fazla olan bir malzemedir. Kendi yöntemlerinizle çıkaramadıysanız, cildinizi tahriş etmeden doktorunuzla görüşmeniz faydanıza olur.

1. Aseton

Elime japon yapıştırıcısı döküldü nasıl çıkar, şeklinde bir sorunuz varsa cevabı oldukça basit, elbette Aseton. Japon yapıştırıcıları, geçmişte tıp alanlarında cilt yüzeyinde dikiş amacıyla kullanılmış ve yaraları kapatmak için dahi kullanılmıştır. Dolayısıyla cilt yüzeyindeki etkileri oldukça yüksektir. Japon yapıştırıcısı kullanırken lastik eldiven kullanmak ihmal edilmemelidir. Japon yapıştırıcısı, cilt yüzeyinde donduğu zaman, ciltte büyük tahrişler yaratabilir. Kullanırken oldukça dikkatli olmak gerekir ve eldivenlere de yapıştırıcı temas etmemesine özen gösterilmelidir.

Peki bu kadar güçlü bir etkisi olan japon yapıştırıcısı nasıl çıkar elden? Oje çıkarıcı olarak bilinen asetonlar, cildin 502 yapıştırıcı ile temas eden bölümünde yumuşatma yaparak, cilt yüzeyinden hızlı bir şekilde çözülmesini sağlar. Fakat asetonu cildinize uygularken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Hızlı yapıştırıcı elden nasıl çıkar? Merak ediyorsanız, hemen uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • Öncelikle lekeli olan parmak ya da derinizi, hızlı hareket ettirmekten kaçınmalısınız. Bu hareketler cilt yüzeyinize zarar verebilir ve derinizi kaldırabilir. Acele etmeden oldukça dikkatli bir şekilde hareket etmelisiniz.
 • Küçük bir kase içerisine yeterli miktarda aseton dökülür,
 • Ardından lekenin bulunduğu parmaklar, kase içerisinde kısa bir müddet leke yumuşayana kadar bekletilir.
 • Leke yumuşadıktan sonra cilt yüzeyinden yavaş yavaş sökebilirsiniz. Ancak japon yapıştırıcısının neredeyse jel haline gelmiş olmasına dikkat edin. Eğer yeterince yumuşamadan kaldırırsanız, yine cildiniz tahriş olabilir.
 • Son olarak uygulama sonrası ellerinizi mutlaka sabunlu suyla yıkamalısınız. Asetonlu ellerinizin, gözlerinizle teması gözlerinizde yanma yapabilir. Ayrıca aseton cildiniz üzerinde kaldığında cildinizi kurutabilir.
 • İşlem sonrası, asetonun cildinizi kurutmaması için nemlendirici krem veya losyonları kullanabilirsiniz.
sıcak su ile japon yapıştırıcısı nasıl çıkar?

Önerimiz

Oje çıkarıcıların bazıları aseton içermeyebilir, satın aldığınız ürünün içeriğinde aseton bulunmasına dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde yüzeyde temizlik işlemi maalesef gerçekleşmez.

2. Sıcak Su

Japon yapıştırıcısını cildinizden çıkarmak için asetonunuz yoksa, ele yapışan japon yapıştırıcısı nasıl çıkar? Bu durumda sıcak su etkili bir çözümdür. Sıcak su ile gerçekleştireceğiniz işlem diğer yönteme göre daha uzun sürebilir, fakat işlem sonunda sizi rahatlatacağından emin olabilirsiniz. Japon yapıştırıcı sökücü bir etki gösteren sıcak su, şu şekilde uygulanır;

 • Dayanabileceğiniz en fazla sıcaklık oranını buluncaya kadar, japon yapıştırıcısının bulunduğu bölgeye sıcak su uygulaması yapın.
 • Bunun için musluktan akan sıcak suyu kullanabilirsiniz. Eğer musluktan sıcak su akmıyorsa, bir kase içerisine sıcak su koyarak elinizi içerisinde bekletebilirsiniz.
 • Cildinizde lekenin yumuşamaya başlayıp başlamadığını anlamak için lekeye dokunarak kontrol edin
 • Eğer leke yumuşadıysa oldukça yavaş ve dikkatli bir şekilde cildinizden yapıştırıcıyı sökmeyi deneyin.
 • Lekenin son derece yumuşamış olması gerekir. Eğer yeterince yumuşamadan çıkarmaya çalışırsanız, cildinize zarar verebilirsiniz. Bu nedenle oldukça dikkatli hareket etmelisiniz
 • İşlem sonrasında ellerinizi ılık su ve sabunla yıkamalısınız, cildiniz yapıştırıcının etkisiyle kurumuş olabilir, bunu önlemek için, nemlendirici krem veya vazelin uygulamanızı öneririz. Eğer elinizde hafif de olsa tahriş olan bölgeler varsa, bölgeyi iyileştirmek için çatlak ciltler ve tahriş olmuş ciltler için üretilen, pomat uygulaması yapabilirsiniz.
tuz ile japon yapıştırıcısı nasıl çıkar?

3. Tuz

Ele bulaşan japon yapıştırıcısı nasıl çıkar, sorusunun cevaplarından birisi de sofra tuzudur. Japon yapıştırıcısı ile temas eden bölgeye sofra tuzu uygulaması yapabilirsiniz. Sofra tuzunun cildiniz üzerinde yakıcı bir etkisi olabilir. Bu nedenle dikkatli bir şekilde ve aşağıdaki metoda uyarak işlemi gerçekleştirmeniz tavsiye edilir.

 • Kullanmadığınız bir diş fırçası, ya da ince dişli bir fırça ile lekenin bulunduğu cilt noktasına leke yüzeyini kaplayacak kadar sofra tuzu dökün,
 • Ardından bölgeyi tuz ile birlikte hafifçe fırçalamaya başlayın ve bu işleme yaklaşık 2 dakika boyunca devam edin,
 • Japon yapıştırıcısı, kenar bölgelerinden soyulmaya başlayacaktır.
 • Bu sırada elinizi ılık su ile ıslatabilirsiniz. Ilık su tuzun etkisiyle birlikte, japon yapıştırıcısının çözülmeye başlamasını sağlayacaktır.
 • Çözülme başladıktan sonra, cildinizi yumuşak hareketlerle ovarak ya da fırçalamaya hafifçe devam ederek japon yapıştırıcısından ayırabilirsiniz.
 • İşlem sonrasında ellerinizi ılık su ve sabunla yıkadıktan sonra, yine nemlendirici uygulamanızı öneririz. Nemlendirici sayesinde elleriniz yumuşaklığını kaybetmeyecektir.
tuvalet ispirtosu ile japon yapıştırıcısı nasıl çıkar?

4. Tuvalet İspirtosu

502 yapıştırıcı elden nasıl çıkar? Bu sorunun sonuncu cevabı ise tuvalet ispirtosudur. Hemen her ilk yardım dolabında kolayca bulunan tuvalet ispirtosunu, şu an yanınızda yoksa, eczanelerden de satın alabilirsiniz. Tıpta bakteri öldürücü etkisi sebebiyle sıkça kullanılan tuvalet ispirtosu, japon yapıştırıcısını çözümleme etkisi gösterir. Cildinize uygulamak için pamuğa ihtiyacınız olacağını da belirttikten sonra, tuvalet ispirtosu ile japon yapıştırıcısı elden nasıl çıkarılır, uygulama adımlarını aktaralım.

 • Öncelikle cildinize japon yapıştırıcısı değen bölgeyi ılık suyla ıslatın. Suyun soğuk olmamasına dikkat etmelisiniz, çünkü soğuk su japon yapıştırıcısının iyice donmasını sağlayarak, çözülmesini zorlaştırır.
 • Top haline getirdiğiniz bir miktar pamuğu tuvalet ispirtosu ile iyice ıslatın,
 • Daha sonra cildinizde leke bulunan bölgeye pamukla birlikte baskı uygulayın,
 • Pamuk topunda bulunan tuvalet ispirtosunun yapıştırıcı bulunan bölgede iyice emilmesini sağlayın,
 • Eğer hala bölge yumuşamadıysa bir miktar daha tuvalet ispirtosu uygulaması yapabilirsiniz.
 • Böylece yapıştırıcı cildinizden çözülmeye başlayacaktır.
 • İşlem sonunda ellerinizi ılık su ve sabun ile yıkayın,
 • Son olarak bu işlemde de bir miktar nemlendirici ya da vazelin uygulaması yapabilirsiniz.
donmuş yapıştırıcı nasıl çözülür?

Not: Pratik çözümler sunduğu için evlerde sıklıkla kullanılan yapışkan bantların lekesini nasıl çıkaracağınızı biliyor musunuz? Çözüm aslında çok kolay. "Bant Yapışkanı Nasıl Çıkar?" konulu yazımızı okuyun ve hemen uygulamaya geçin!

Donmuş, Kurumuş Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çözülür?

Bu bölümde, uzun süre beklemiş ve donmuş japon yapıştırıcısı nasıl çözülür, sorusunun cevabını aktaracağız. Bu yöntemlerin tümünü yalnızca eşyalarınız üzerinde uygulamanız tavsiye edilir. Cildinizde oluşan lekelenmeler için yukarıdaki yöntemler dışında bir yöntem denememelisiniz. Çünkü burada değineceğimiz ilk konu; japon yapıştırıcısı kumaştan nasıl çıkar, sorusu olacak.

Ardından japon yapıştırıcısı mobilyadan nasıl çıkar, bu konu ile ilgili bilgi vereceğiz ve son olarak ise japon yapıştırıcısı plastikten nasıl çıkar, konusuna değineceğiz. Bu nedenle bu yöntemleri cildiniz üzerinde uygulamanız önerilmez.

Eğer eşyalarınıza japon yapıştırıcısı döküldüyse, elbette telafisi var. Aşağıdaki adımları uygulayarak japon yapıştırıcısı dökülen eşyalarınızı kolayca temizleyebilirsiniz.  

Aseton:

Eşyalar üzerinde en iyi japon yapıştırıcı çözücü, yine asetondur. Uygulama adımları ise aşağıdaki gibidir.

 • Lekeli yüzeye bir miktar aseton dökün. Asetonu lekeli bölgeye damlacıklar halinde dökmeye gayret edin. Oldukça akışkan bir madde olduğu için etrafa kolayca dağılabilir.
 • Aseton uçucu bir maddedir, bu nedenle eşya üzerinde hava ile temas etmesini engellediğinizden emin olmalısınız,
 • Ardından pamuk yardımıyla asetonu yüzeye hapsederek japon yapıştırıcı lekeli yüzeyi ovmaya başlayabilirsiniz.
 • Bu işlemi mobilyalar, plastik yüzeyler, seramik veya porselen yüzeyler üzerinde uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda kumaşlar üzerinde de işlem yapabilirsiniz. Örneğin; koltuğunuza japon yapıştırıcısı döküldüyse yine bir miktar aseton kullanarak lekeyi çıkarabilirsiniz.
 • Kullanmadığınız bir kart ile ya da yemek bıçağı gibi yumuşak ağızlı bir bıçakla lekeyi yüzeyden kazımaya başlayın.
 • Bu işlem sırasında oldukça dikkatli ve yavaş hareketler yapmanızı öneririz. Çünkü işlem sırasında yapacağınız sert darbeler eşyalarınıza zarar verebilir.
 • Son olarak az miktarda yüzeyde kalmış leke bulunuyorsa ya da lekeyi kazıyarak çıkaramıyorsanız, bu aşamada Cif Her Yer Leke Uzmanı gibi çeşitli yüzeylerde etkili formüle sahip sprey temizleyiciden yardım alabilirsiniz.
 • Oldukça az miktarda damlalar halinde leke üzerine sıvı çamaşır deterjanı dökün, ardından diş fırçası gibi ince uçlu bir fırçayla hafifçe ovmaya başlayın. Kısa sürede lekenin çıktığını göreceksiniz.

Bu yöntemi kumaş yüzeylerde, plastik yüzeylerde, mobilyalarda, parkelerde uygulayabilirsiniz. Beyaz ve renkli kumaşlar üzerinde uygulama yapacaksanız, asetonun şeffaf bir renk tonuna sahip olan çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Renkli asetonlar, kumaş yüzeyinde leke oluşturabilir. Böylece daha sonra farklı bir leke ile vakit kaybetmek zorunda kalmazsınız. Eğer yaptığınız işlemlerin tümü eşyanız üzerinde yetersiz kaldıysa, bu durumda uzman yardımı almanızı tavsiye ederiz. Kumaş eşyalarınız için kuru temizlemelerden, diğer eşyalarınız için ise mobilya bakım uzmanlarından yardım alabilirsiniz.

Not: Pratik çözümler sunduğu için evlerde sıklıkla kullanılan yapışkan bantların lekesini nasıl çıkaracağınızı biliyor musunuz? Çözüm aslında çok kolay. "Bant Yapışkanı Nasıl Çıkar?" konulu yazımızı okuyun ve hemen uygulamaya geçin!

Aslen yayınlandı