Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar?

Japon yapıştırıcısı nasıl çıkar? Elden, kıyafetten, parkeden japon yapıştırıcısı çıkarmak için etkili ve pratik yöntemler.

Güncellenmiş 22 Mart 2023

·

Yazar

Okuma Süresi7 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
japon yapıştırıcısı nasıl çıkar

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Japon yapıştırıcısı nasıl çıkar sorusu size de yaşadığınız zorlu deneyimleri hatırlattı mı? Zor durumların kurtarıcısı olan japon yapıştırıcısını kullanmayanımız yoktur. Porselen, deri, cam, ahşap gibi zorlu yüzeyler üzerinde hızlı bir şekilde yapıştırma işlemi yapabilen japon yapıştırıcısı, içeriğinde bulunan kimyasal maddeler nedeniyle yüzeylerden oldukça zor temizlenir. Çocukluğumuzda yaşadığımız ufak keşif kazalarını da işin içine katarsak bu güçlü yapıştırıcıyı çıkarmanın ne kadar zor olduğunu birçok defa deneyimlemişizdir. Ancak paniğe gerek yok; yapıştırıcıyı yere bırakın ve yazımızı okumaya başlayın. Japon yapıştırıcısı nasıl temizlenir sorunuza her yüzey için alternatif temizlik yöntemleri içeren detaylı bir rehberle cevap verelim.

Japon Yapıştırıcı Nasıl Temizlenir?

Piyasada japon yapıştırıcılarının sıvı, jel ve sprey gibi farklı türlerini bulabilirsiniz. Japon yapıştırıcısı neyle çıkar diye sorulduğunda en çok duyacağınız cevap aseton olacaktır. Her üç türde de aşağıdaki yöntemi kullanarak etkili bir çözüm sağlayabilirsiniz. Aseton kullanarak japon yapıştırıcısını koltuk, ahşap, cam, porselen yüzeyler ve hatta kendi cildinizden çıkarabilirsiniz. Fakat aseton, tıpkı japon yapıştırıcısı gibi güçlü bir maddedir. Asetonu kullanırken solumamaya, bulunduğunuz ortamı iyi havalandırmaya ve asetonu mümkün olduğu kadar az miktarda kullanmaya özen göstermelisiniz. Asetonu yüzeylere uygularken ellerinizi korumak için eldiven kullanmayı tercih edebilirsiniz. İşte ihtiyacınız olacak malzemeler ve temizlik yöntemi:

İhtiyaç Listesi

 • Aseton

 • Pamuk ya da makyaj temizleme pamuğu

 • Kör bıçak, eski kredi kartı, mektup açacağı ya da eski bir diş fırçası

 • Ağırlık yaratacak bir eşya (bardak, şişe, kitap vb.)

Toplam Süre: Yaklaşık 20 dakika

Yöntem

1. Pamuğa aseton dökün.

Bir makyaj pamuğu ya da az miktarda pamuğun üzerine aseton dökün. Özellikle ahşap yüzeylerde mobilyalarınızın kabarmasını önlemek için asetonu oldukça küçük miktarda kullanmaya özen gösterin.

2. Yapıştırıcı bulaşan bölgenin havayla temasını kesin.

Aseton uçucu bir madde olduğundan lekeye tam olarak etki etmesi için hava ile temasını kesmeniz gerekir. Asetonlu pamuğu japon yapıştırıcısı bulaşan bölgenin üzerine koyduktan sonra bardak veya şişe gibi bir ağırlığı üzerine yerleştirin.

3. Bir süre bekleyin.

10 dakika kadar bekledikten sonra yapıştırıcı lekesi oldukça yumuşamış ve neredeyse jel haline gelmiş olacaktır.

4. Lekeyi nazikçe kazıyın.

Ardından lekeyi kör bıçak, eski kredi kartı, mektup açacağı ya da eski bir diş fırçası yardımıyla sert hareketlerden kaçınarak ve yüzeye zarar vermeden hafifçe kazıyın. Aseton, cam, seramik ve hatta porselen yüzeylerde etkili ve zararsız bir maddedir. Bu özelliği sayesinde japon yapıştırıcısını ne çıkartır sorusuna güzel bir çözümdür ve yapıştırıcı lekelerini de cam yüzeylerden kolayca çıkarabilir. Porselen yüzeyler, sırlı yani koruma tabakası bulunan yüzeylerdir. Bu sebeple porselenin dış yüzeyine de herhangi bir zarar vermeden lekeyi çıkarmış olacaksınız.

Japon Yapıştırıcısı Elden Nasıl Çıkar?

Aseton

Japon yapıştırıcısı elden nasıl çıkar diye düşününce akla yine aseton gelmektedir. Şaşırtıcı olabilir fakat japon yapıştırıcıları, geçmişte tıbbi aletlerin bulunmadığı zamanlarda ya da hızla müdahale gerektiren acil durumlarda yaraları kapatmak için dikiş yerine kullanılmıştır. Bu kadar güçlü bir ürünü, günlük tamirat işleri için kullanırken eldiven takmak önemlidir. Çünkü japon yapıştırıcısı, güçlü yapısı nedeniyle cilt yüzeyinde donduğu zaman cildi tahriş edebilecek kadar güçlüdür. Dolayısıyla, japon yapıştırıcısı deriden nasıl çıkar ve kullanılması gereken doğru yöntemler nelerdir bilmek, sağlık açısından oldukça önemlidir.

Oje çıkarıcı olarak bilinen asetonlar, cildin 502 yapıştırıcı ile temas eden bölümünde yumuşatma yaparak kalıntının ciltten hızlı bir şekilde çözülmesini sağlar. Ancak asetonu cildinize uygularken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Bunlar:

 1. 1

  Öncelikle japon yapıştırıcısı kurumadan müdahale etmekten kaçının. Kurumuş yapıştırıcıyı elden çıkarmak hem yapıştırıcının daha geniş bir yüzeye yayılmasını engelleyecek hem de cildinizi daha az tahriş edecektir.

 2. 2

  Lekeli olan parmak ya da derinizi hızlı hareket ettirmemeye çalışın. Ani hareketler cilt yüzeyine zarar verebilir ve derinizi kaldırabilir. Acele etmeden hareket etmelisiniz.

 3. 3

  Küçük bir kase içerisine yeterli miktarda aseton dökün.

 4. 4

  Ardından yapıştırıcının bulaştığı parmaklarınızı kase içerisinde kısa bir müddet bekletin.

 5. 5

  Leke yumuşadıktan sonra yapıştırıcı kalıntısını cilt yüzeyinden yavaş yavaş sökebilirsiniz. Ancak çıkarma işlemine başlamadan önce japon yapıştırıcısının neredeyse jel haline gelmiş olmasına dikkat edin.

 6. 6

  Son olarak, uygulama sonrası ellerinizi mutlaka sabunlu suyla yıkamalısınız. Asetonlu ellerinizin gözlerinizle temas etmemesine özellikle dikkat edin.

 7. 7

  İşlem sonrası, asetonun cildinizi kurutmaması için nemlendirici krem veya losyon kullanabilirsiniz.

Asetonun cilde zarar verebilecek bir madde olması, kafamızda asetonsuz japon yapıştırıcısı nasıl çıkar gibi bir soru oluşturabilir. Japon yapıştırıcısını cildinizden çıkarmak için aseton yoksa ya da doğal ürünler tercih etmek istiyorsanız aşağıdaki iki kolay yöntemi uygulayabilirsiniz.

Sıcak Su

Ele yapışan japon yapıştırıcısı deriden nasıl çıkar? Hem kolay hem maliyetsiz bir çözüm aradığınız durumda sıcak su en etkilisidir. Sıcak su ile gerçekleştireceğiniz işlem diğer yönteme göre daha uzun sürebilir; fakat işlem sonunda sizi rahatlatacağından emin olabilirsiniz. Sıcak su ile japon yapıştırıcısı çıkarma işlemi şu şekilde uygulanabilir:

 1. 1

  Elinizi yakmayacak kadar yüksek bir ısıda olan sıcak su ile japon yapıştırıcısının bulunduğu bölgeye sıcak su uygulaması yapın.

 2. 2

  Bunun için musluktan akan sıcak suyu kullanabilirsiniz. Eğer bu mümkün değilse, bir kase içerisine sıcak su koyarak elinizi içerisinde bekletebilirsiniz.

 3. 3

  Cildinizde lekenin yumuşamaya başlayıp başlamadığını anlamak için lekeye dokunarak kontrol edin. Eğer leke yumuşadıysa oldukça yavaş ve dikkatli bir şekilde cildinizden yapıştırıcıyı sökmeyi deneyin.

 4. 4

  Lekeyi yeterince yumuşamadan çıkarmaya çalışırsanız cildinize zarar verebilirsiniz. Bu nedenle biraz sabırlı olmalısınız.

 5. 5

  İşlem sonrasında ellerinizi ılık su ve sabunla yıkayın; cildiniz yapıştırıcının etkisiyle kurumuş olabilir. Nemlendirici krem veya vazelin uygulayarak cildinizi nemlendirmeyi unutmayın. Eğer elinizde hafif de olsa tahriş olan bölgeler varsa cilt onarıcı bir krem kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Tuz

Japon yapıştırıcısı nasıl temizlenir sorusuna vereceğimiz cevaplardan birisi de, her gün kullandığımız sofra tuzudur. Japon yapıştırıcısı ile temas eden bölgeye sofra tuzu uygulayabilirsiniz. Sofra tuzunun cildiniz üzerinde yakıcı bir etkisi olabilir. Bu nedenle dikkatli bir şekilde ve aşağıdaki adımlara uyarak işlemi gerçekleştirmeniz tavsiye edilir.

 1. 1

  Yapıştırıcının oluşturduğu leke yüzeyini kaplayacak kadar sofra tuzu dökün.

 2. 2

  Ardından bölgeyi bir diş fırçası ile hafifçe fırçalamaya başlayın ve bu işleme yaklaşık 2 dakika boyunca devam edin.

 3. 3

  Japon yapıştırıcısı kenar bölgelerinden soyulmaya başladığında elinizi ılık su ile ıslatın. Ilık su tuzun etkisiyle birlikte, japon yapıştırıcısının çıkmaya başlamasını sağlayacaktır.

 4. 4

  Çözülme başladıktan sonra, cildinizi yumuşak hareketlerle ovarak ya da fırçalamaya hafifçe devam ederek japon yapıştırıcısını temizleyin.

 5. 5

  İşlem sonrasında ellerinizi ılık su ve sabunla yıkadıktan sonra nemlendirici uygularsanız elleriniz yumuşaklığını kaybetmeyecektir.

Kurumuş Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar?

Kurumuş japon yapıştırıcısı kulağa yeni oluşmuş bir lekeden daha zor geliyor olabilir. Fakat paniğe gerek yok. Yazımızın başında belirttiğimiz gibi japon yapıştırıcısı bulaşmış bir bölgeye hemen müdahale etmemelisiniz. Lekenin kurumasını beklemek, olası kazaların ve yüzey zedelenmelerinin önüne geçer.

Kurumuş japon yapıştırıcısı lekesini, ılık su yardımıyla ıslatıp temizleme işlemlerine başlayabilirsiniz. Ayrıca donmuş japon yapıştırıcısı lekesini çıkarırken işe lekenin kenarlarından başlamak da işinizi kolaylaştıracaktır. Yumuşattığınız lekeden, yüzeyin türüne göre bir karışım uygulayarak kurtulabilirsiniz. Kullanabileceğiniz bazı ürünler, aseton, bulaşık deterjanı, tuvalet ispirtosu, limon bazlı deterjanlar, zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı gibi ürünlerdir. Peki japon yapıştırıcısı lekesini giderirken hangi yüzeyler için hangi ürünleri tercih etmelisiniz?

Kumaştan Japon Yapıştırıcısı Lekesi Nasıl Çıkar?

Japon yapıştırıcısı lekesini çıkarırken her yüzey için doğru temizleyici ürünü kullanmak gerekir. Bu durum, japon yapıştırıcısı lekelerinden sorunsuz bir şekilde kurtulmak için oldukça önemlidir. Kurumuş japon yapıştırıcısı, ciltten ve bazı yüzeylerden daha kolay çıksa da mobilya ya da giysilerden çıkması biraz daha zor olabilir. Japon yapıştırıcısı kullanırken kazalara en çok kurban giden şey giysilerimizdir. Hızlı yapıştırıcı elbiseden nasıl çıkar sorununa da aseton yöntemini kullanarak çözüm getirebilirsiniz.

İhtiyacınız olan malzemeler aşağıdaki gibidir:

 • Kulak çubuğu ya da pamuk

 • Aseton

 • Kullanmadığınız bir diş fırçası

 • Kaşık

 • Sıvı çamaşır deterjanı

Bu malzemelerle herhangi bir kumaşa işlem uygulamadan önce yapıştırıcının kurumasını bekleyin. Ancak lekeye aynı gün içinde müdahale etmeniz gerektiğini de unutmayın. Ayrıca aseton kullandığınız durumlarda kumaşa zarar vermeyeceğinden emin olmak için mutlaka kıyafetinizin görünmeyen bir kısmında asetonu test etmelisiniz.

Japon yapıştırıcısı kumaştan nasıl çıkar? İşte izleyeceğiniz adımlar:

 1. 1

  Lekenin kuruduğundan emin olun. Bu işlemi hızlandırmak için giysinizi soğuk suda bekletebilirsiniz.

 2. 2

  Kumaşa zarar vermemeye özen göstererek bir kaşık yardımıyla kurumuş yapıştırıcıyı kazımaya çalışın. Bu şekilde yapışkanın büyük bir kısmını çıkarabilirsiniz.

 3. 3

  Pamuklu çubuğu asetona batırın ve lekeye tampon yaparak uygulayın.

 4. 4

  Yumuşayan japon yapıştırıcısı lekesini hafifçe kazıyın. Yapıştırıcıyı tamamen çıkarana kadar devam edin.

 5. 5

  Leke yumuşadığında ön işlem olarak üzerine Omo Active Sıvı Deterjan gibi lekeler üzerinde etkili bir deterjandan küçük bir miktar dökerek yavaşça kumaşa yedirin.

 6. 6

  Eğer yapıştırıcı lekesi hala çıkmamışsa, toz çamaşır deterjanı ve suyu karıştırıp bu karışımı bir diş fırçasıyla lekenin üzerine dıştan içe hareketlerle uygulayın.

 7. 7

  Ardından 15 dakika boyunca soğuk suda bekletip çamaşır makinenizin ılık veya soğuk programında yıkayın.

 8. 8

  Eğer leke hala yok olmadıysa kıyafetinizi kurutucuya koymayın. Yüksek ısı lekenin daha derine işlemesine neden olacaktır. Böyle bir durumda profesyonel bir temizleyiciden yardım alın.

Bu yöntemleri kullanarak can sıkıcı yapıştırıcı lekelerini çıkarmanız mümkündür. Siz yine de yapıştırıcı kullanmanızı gerektiren durumlarda lekelenmesinden endişe duymayacağınız eski kıyafetler giymeyi tercih edebilirsiniz. Pamuklu veya sentetik kumaşlarla çalışıyorsanız, kaşık gibi keskin olmayan bir nesne kullanarak kurumuş yapıştırıcıyı kazıyın. Kot pantolon gibi daha sert kumaşlarda kör bir bıçak kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Renkli asetonlar, beyaz kumaş yüzeyinde renk bırakarak leke oluşturabilir. Yeni bir leke ile vakit kaybetmek zorunda kalmamak için renksiz bir aseton tercih edebilirsiniz.

Parkeden Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar?

Aseton gibi maddeler, metal ve diğer yüzeyler üzerinde çok işe yarasa da birçok parke zeminin kaplamasına ciddi şekilde zarar verebilir. Bunun için parkeye zarar vermeyen aşağıdaki yöntemleri kullanmanızı tavsiye ederiz.

 1. 1

  Buz: Japon yapıştırıcısını parke zeminlerden çıkarma işleminin ilk adımı buz kullanmaktır. Yapıştırıcının bulaştığı bölgeyi buz ile ovmak, lekeyi zemine zarar vermeden kolayca kırabileceğiniz kadar sert ve kırılgan hale getirecektir. Ancak, bazı durumlarda buz kullanmak yapıştırıcıyı çözmek için yeterli değildir.

 2. 2

  Kayganlaştırıcı Yağ: Bu durumda ahşap zeminlerden yapıştırıcı kalıntısını çıkarmak için kayganlaştırıcı bir yağ kullanmak gerekebilir. Kullandığınız yağı, yaklaşık 20 dakika beklettikten sonra yapıştırıcıyı bir kulak çubuğuyla kaldırın. Sert bir cisim kullanmamaya özen gösterin, aksi takdirde parkeniz çizilebilir.

 3. 3

  Sirke, fıstık ezmesi ve mayonez: Yapıştırıcı çıkarma işleminizi tamamladığınızda, parkenizde hala bir miktar kalıntı olabilir. Evdeki malzemelerle kolayca kalıntıları temizleyebilirsiniz. Bunun için sirke, fıstık ezmesi veya mayonez gibi mutfaklarda kolayca bulunabilecek malzemeleri kullanabilirsiniz. Kalan yapıştırıcıya bu maddelerden birini sürün, bir süre bekledikten sonra bölgeyi nemli bir bezle silin.

Japon Yapıştırıcısı Mobilyadan Nasıl Çıkar?

Hızlı yapıştırıcı mobilyadan nasıl çıkar, oldukça göz korkutan bir soru gibi görünüyor değil mi? Fakat endişeye mahal yok, çözüm sandığınızdan çok daha kolay. Başarının sırrı küçük ve tekrar edilen dozlarda gizli. Aseton yöntemini mobilyalarınızda da kullanabilirsiniz fakat seyreltmeden aseton kullanmak bazı tür mobilyalara zarar verebilir. Bu gibi durumları engellemek için:

 1. 1

  Asetonun yoğunluğunu suyla karıştırarak azaltın.

 2. 2

  Daha sonra asetonu pamuk yardımıyla yapıştırıcı lekesine uygulayın.

 3. 3

  Az miktarda aseton kullanarak bu işlemi sık sık tekrar edin.

Dikkat: Seyrelttiğiniz asetonlu karışımı mobilyanızın görünmeyen bir yerinde test ederek zarar vermediğinden emin olduktan sonra temizlemeye başlayın.

Japon yapıştırıcısı masadan nasıl çıkar ve koltuktan japon yapıştırıcısı nasıl çıkar diye düşünüyorsanız, tamamen aynı yöntemle diyebiliriz.

Eğer metal ağırlıklı mobilyalarınız varsa bu durumda japon yapıştırıcı metalden nasıl çıkar?

 1. 1

  Aseton türevi bir açıcı kullanarak yapıştırıcıyı yumuşatın.

 2. 2

  Daha sonra yapıştırıcı birikintisini metale zarar vermeyecek bir eşya yardımıyla kazıyın.

 3. 3

  Metale zarar vermemek için keskin kenarlı bir alet kullanmaktan kaçının. İnce kum zımpara bu görevde size yardımcı olacaktır.

502 Yapıştırıcı Halıdan Nasıl Çıkar?

Yapıştırıcının kurumasını bekledikten sonra bir damlalık yardımıyla lekeye aseton damlatın. Ardından kuru bir bezle bölgeyi kurulayın. Japon yapıştırıcısı kalıntısı kalmayana kadar işleme devam edin. Renksiz bir aseton kullanmanız, asetonun halıya renk bırakmasını önleyecektir. Lekeden kurtulduktan sonra halınıza zarar vermemesi için aseton kalıntısını temizleyin. Halıdan asetonu temizlemek için bir miktar suya çamaşır deterjanı ekleyip ilgili bölgeyi silin. İkinci bir yol olarak bir miktar hidrojen peroksiti direkt bölgeye döküp temiz nemli bir bezle silebilirsiniz.

Japon Yapıştırıcısı Plastikten Nasıl Çıkar?

Gelelim hızlı yapıştırıcı plastikten nasıl çıkar sorusunun cevabına. Kurumuş yapıştırıcı lekesini su ya da bulaşık deterjanı eklenmiş ılık su ile yumuşattıktan sonra lekeyi nazikçe ovarak çıkarmayı deneyin. Daha iyi sonuç vermesi için lekeyi ıslattıktan sonra bir bezle ya da streç filmle üstünü kapatın. Bir diğer yöntem de aseton ya da izopropil alkol gibi bir çözücü kullanmaktır. Dikkat: Bu tür maddeler, bazı plastik türlerinin renk atmasına neden olabileceğinden işlem uygulayacağınız eşyanın görünmeyen bir yerinde denemeyi unutmayın.

Camdaki Japon Yapıştırıcı Nasıl Çıkar?

Japon yapıştırıcısının camdan çıkması diğer yüzeylere nazaran daha kolaydır. Sıcak su, aseton, alkol gibi ürünler, japon yapıştırıcısını camdan çıkarmakta en etkili çözümlerdir.

 1. 1

  Yöntem: Japon yapıştırıcısının bulaştığı camı mümkün olan en yüksek sıcaklıktaki suyun içine koyun. Lekenin yumuşamasını bekleyin. Ardından, bir jilet yardımıyla yapıştırıcıyı kazıyın. Kazıma işlemi esnasında camın çizilme riskini göz önünde bulundurun.

 2. 2

  Yöntem: Sıcak su içine konulamayacak büyüklükte yüzeylerde yapıştırıcının çözülmesi için aseton ve alkol kullanmak daha mantıklı bir çözüm olacaktır. Lekeli alana pamuk yerleştirin. Üzerine bol miktarda aseton ya da alkol dökün. 5-10 dk bekledikten sonra pamukla lekeyi ovun.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?