Eldeki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

''Eldeki mürekkep lekesi nasıl çıkar?'' diye merak ediyorsanız, yazımızdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Güncellenmiş 18 Ekim 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Mürekkep ve Kağıt

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Eldeki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkep lekesi, zorlu lekelerin başında gelir. Bunun sebebi hem koyu renkli olmasından, hem de mürekkep boyasının sıvı bileşenlerinden kaynaklanır. Döküldüğü alana hızlıca yayılan mürekkep lekesini çıkarmak için, hızlıca müdahale etmek gerekir. 

En olmadık zamanlarda ele veya cilde bulaşan mürekkep lekesi, farklı yöntemlerle temizlenebilir. Özellikle okulda, evde veya ofiste sık sık yazıcı kullanıyorsanız, kartuşu değiştirme aşamasında elinize mürekkep lekesi bulaşmış olma ihtimali çok yüksektir. Aynı şekilde dolma kalem veya tükenmez kalem kullanımı da, mürekkep lekelerinin oluşmasına yol açabilir. Böyle durumlarda, ''Eldeki mürekkep lekesi nasıl çıkar?'' diye merak ediyorsanız, aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Günlük hayatta sık sık karşılaştığımız çikolata, çay, kahve, dondurma, kiraz gibi zorlu lekelerle başa çıkmak için, leke rehberinden en etkili temizleme yöntemlerini öğrenebilirsiniz. Özellikle çocuklu ailelerin aşina olduğu ‘’Kalem lekesi nasıl çıkarılır?’’ yazımızı da buraya bırakıyoruz.

Eldeki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Eldeki mürekkep nasıl çıkar sorusu için deneyebileceğiniz birçok farklı yöntem vardır. Bu noktada, cildinize zarar vermeden hızlı ama nazik bir şekilde müdahale etmeniz gerekir. 

  • Beyaz sabun ile temizleme

Eldeki mürekkep lekesini çıkarmak için, leke kurumadan elinizi suyun altında durulayın. Ardından katı sabunu elinize alın ve lekeli bölgeleri köpürterek ovalayın. Lekeler tamamen çıktığında bol suyla elinizi durulayın.

  • Sıvı bulaşık deterjanı ile temizleme

Sıvı bulaşık deterjanları, köpürtme özelliği sayesinde eldeki lekelerin kolayca çıkmasını sağlar. Eğer mürekkep lekesi uzun süre elinizde beklediyse, ilk olarak manikür yapar gibi elinizi ılık suyun içinde 10 dakika bekletin. Ardından U-Pro Cif Bulaşık Deterjanı elinize dökün ve parmaklarınızla tüm elinizi ovuşturun. Daha sonra elinizi soğuk suyla yıkayın ve kurulayın.

  • Aseton ile temizleme

Derideki mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusu için, en çok önerilen yöntemlerden biri de asetondur. Boyaları etkili bir şekilde söken asetonu kullanırken çok fazla bastırmamaya dikkat edin. Bir pamuğun üzerine aseton dökün ve lekeli bölgeleri pamuk yardımıyla silin. Lekeler tamamen çıktığında elinizi sabunla yıkayın ve bol suyla durulayın. Elinizde koku kalmamasına da özen gösterin.

  • Çay ağacı yağı ile temizleme

Mürekkep, su bazlı bir boya olmadığı için doğal yağlar kullanılarak kolayca çıkarılabilir. Eldeki mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusu için, temiz bir beze birkaç damla çay ağacı yağı dökün. Elinizi bu yağlı bezi kullanarak silin. Tüm lekeler çıkana kadar bu işlemi uygulayın. Çay ağacı yağı doğal bir uçucu yağ olduğu, elde kullanılmasında sakınca yoktur. Ancak alerjik bir bünyeye sahipseniz, diğer yöntemleri deneyebilirsiniz. Elinizi çay ağacı yağıyla sildikten sonra, bol su ve sabunla yıkamayı unutmayın.

  • Cam deterjanı ile temizleme

Camdaki lekeler için özel olarak üretilen deterjanlar, eldeki mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusuna cevap niteliğindedir. Bunun için mürekkep lekesinin olduğu bölgeye cam temizleyici deterjan ile ovalayın ve bol suyla yıkayın. Ardından kağıt havlu ile elinizi kurulayabilirsiniz.

  • Bebek yağı ile temizleme

Bebek yağı, ciltteki mürekkep lekesini çıkarma konusunda son derece etkilidir. Bunun için lekenin üzerine bebek yağı sürün ve ovalayın. Daha sonra cildinizi yıkayarak lekelerden tamamen kurtulabilirsiniz.

  • Şampuan ile temizleme

Şampuan, özellikle su bazlı mürekkep lekelerini çıkarma konusunda etkilidir. İşlemi uygulamak için, elinizdeki lekeli bölgelere şampuan sürün ve 5 dakika bekleyin. Ardından elinizi ovalayın ve lekeyi çıkardıktan sonra durulayın. 

  • Dezenfektan ile temizleme

Eldeki mürekkep nasıl çıkar sorusu için, alkol içerikli el dezenfektanlarından faydalanabilirsiniz. Dezenfektanı elinizdeki lekeli bölgelere sıkın ve ovalayın. Leke tamamen çıktığında suyla durulayın. Ancak dezenfektanı yüz ve diğer vücut bölgelerine kesinlikle sıkmayın.

  • Saç spreyi ile temizleme

Lekeli bölgenin üzerine saç spreyi sıkın. Ardından yumuşak mikrofiber bez yardımıyla lekeli bölgeyi ovalayın. Bu aşamada çok bastırmamaya dikkat edin. Leke çıktıktan sonra elinizi ılık suda bekletin ve sabunlu suyla yıkayın.

Mürekkep lekesi yalnızca elde değil, aynı zamanda kıyafetlerde de görülen bir leke türüdür. Özellikle yazıcının kartuşunu değiştirirken üzerinize dökülen lekelere nasıl müdahale edeceğinizi bilmiyorsanız, ‘’Mürekkep lekesi nasıl çıkarılır?’’ yazımıza göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular: Eldeki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki mürekkep lekesini çıkarmak için, mısır nişastası ve sütü karıştırıp macun kıvamına getirin. Ardından halıdaki lekeli bölgenin üzerine sürün ve kuruyana kadar bekleyin. Kuruyan karışımı, elektrik süpürgesi ile çekin. Daha sonra halıdaki lekeli alanı ılık sabunlu su ile silin ve kuruması için üzerine havlu serin. 

Koltuktaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuğa bulaşan mürekkep lekesini çıkarmak için, saç spreyinden faydalanabilirsiniz. Lekeli bölgenin üzerine saç spreyi sıktıktan sonra, nemli bez yardımıyla lekeli alanı güzelce silin. 

Mürekkep Lekesine Nasıl Müdahale Edilir?

Eldeki mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusunda anlattığımız gibi, mürekkep lekesine aseton, sıvı deterjan, sabun, saç spreyi ve bebek yağı ile müdahale edebilirsiniz. Mürekkep lekesi, kıyafet, halı veya koltuğa bulaştıysa, dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, lekeye sıcak su ile müdahale etmemektir. Sıcak su, lekenin daha fazla yayılmasına sebep olur. Bu yüzden mürekkep lekesi için soğuk su kullanılması önerilir. Ek olarak lekelenen kumaşı doğrudan makineye atmak veya elde çitilemek de tercih edilmez. Bunun yerine lekenin üzerine sıvı deterjan sürülür ve sünger yardımıyla ovalanır. Leke tamamen çıktığında makineye atıp düşük sıcaklıkta yıkayabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?