Gardırop Kokusu Nasıl Giderilir?

Gardırobunuzda kötü bir koku varsa veya rutubetten dolayı küf oluşuyorsa canınızı sıkmayın. Elbise dolabı kokusu nasıl giderilir diye merak ediyorsanız ve gardırobunuzdaki küflerden kurtulmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Askıda Tek Parça Kadın Elbisesi

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Birçok kaynaktan rutubet ile nasıl mücadele edebileceğinize dair bilgi alabilirsiniz ancak bu bilgilerin çoğu banyoda veya mutfakta oluşan rutubet türleri ile mücadeleye yönelik olacaktır. Gardıroplarda oluşan rutubet ile mücadele etmeye yönelik bilgileri bulmak daha zordur. Bu sebeple birçok kişi gardıropta oluşan rutubete pek önem vermiyor. Dolap içindeki rutubet kokusu nasıl giderilir bilmiyor.

Halbuki bu rutubet sadece elbiselerinize zarar vermez aynı zamanda kötü bir dolap kokusu da yaratır. Bu yüzden bu rutubete de çok dikkat etmek gerekir. Kötü dolap kokusu nasıl giderilir diye merak ediyorsanız, onun cevabı da bu rutubet ile mücadele etmekten geçiyor. Dahası rutubet yayılırsa temizlemesi çok daha zorlaşabilir.

Bu gibi rutubet ve küflerin temizlenmesindeki en zor nokta bütün küf sporlarının gardıroba hiç bir hasar verilmeden temizlenmesidir. Peki bunu nasıl yapmanız gerekir? İşte gardırobunuzdaki rutubetten kurtulmanız konusunda size yardımcı olacak rehberimiz.

Evinizin her yerinde bulunan küf ve pas nasıl giderilir adım adım bu videoda öğrenin:

Gardırop temizliği için bir çamaşır suyu veya başka bir kimyasal kullanırken her zaman ürünün etiketindeki talimatları okuyun ve ürünü göze çarpmayan bir noktada test edin.

Neden Gardıroplarınızda Oluşan Rutubet ile Özel Olarak Mücadele Etmelisiniz?

Pencere kenarındaki veya duvarlarınızdaki rutubet ile mücadele etmenin en etkili yolu Domestos çamaşır suyu kullanmaktır. Ancak kullanmadan önce mutlaka ürün etiketindeki talimatları okuyun ve ürünü göze çarpmayan bir yerde test edin ki gardırobunuza za

Yalnız dikkatli olun, ahşap veya diğer hassas kaplamalı gardıroplar üzerinde çamaşır suyu kullanmak uygun olmayabilir. Seyreltilmiş dahi olsa çamaşır suyu çok güçlü bir maddedir. Gardırobunuzun koruyucu cilasını bozabilir, ahşaba zarar verebilir veya rengini bozabilir. Ahşap gibi hassas yüzeyler için olabilecek en narin ürünleri kullanmak gerekir. Bu yüzden gardıroplarda oluşan rutubeti temizlemek biraz daha zahmet gerektirir.

Bunlara Dikkat

Küf temizleyicileri, özellikle de biyositleri çok dikkatli şekilde kullanın. Bu ürünleri kullanmadan önce üzerindeki etiketleri, ürün bilgilerini ve kullanım talimatlarını iyice okuduğunuzdan emin olun.

Gardıroplardaki Rutubet Nasıl Durdurulur?

Gardıroplardaki rutubet ve küflerden sonsuza kadar kurtulmanın yolu ilk olarak gardırobu içinde oluşmuş olan küf ve rutubetten temizlemektir. Ahşap yüzeylerde çamaşır suyu kullanmak yerine beyaz sirke kullanmayı deneyebilirsiniz. Ancak bunu da gardırobun göze çarpmayan bir yerinde test ederek gardırobunuza zarar vermeyeceğinden emin olun.

Rutubet ile mücadele ederken ilk aşamada sirkeyi ve suyu yarı yarıya karıştırıp sürün. Böylece rutubetin en dış katmanını temizlemiş olacaksınız. Daha sonra bezinizi bu karışıma daldırıp bütün siyah noktalar kaybolana kadar silin. Her ne kadar artık rutubet kalmamış gibi gözüküyor olsa da buna aldanmayın temizlediğiniz bölgede hala küçük küf sporları olabilir.

Bunlardan kurtulmak için bu bölgeye saf sirke sürün ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra gardırobunuzun yüzeylerini soğuk su ile silip bir havlu ile kurulayabilirsiniz. Böylece gardırobunuzda çoğalan küflerin tamamından kurtulmuş olacaksınız. Artık gardırobunuzdaki küf ve rutubetten kurtulduğumuza göre, böyle bir problemin tekrar olmaması için neler yapabileceğimizi düşünebiliriz.

  • Gardırobunuzu duvardan bir iki santim uzaklaştırarak odanızdaki nemin gardırobunuza sızmasına engel olabilirsiniz.

  • Gardırobunuza astığınız çamaşırların her zaman kuru olduğundan emin olun. Gardırobunuza asla nemli çamaşır asmayın.

  • Gardırobunuzu tıka basa doldurmayın. Eğer elbiseler çok üst üste ve sıkışık bir haldeyse rutubet bir elbiseden diğerine geçebilir. Bu da küfün elbiselerinize yayılmasına sebep olur.

Neden Gardıroplarda Rutubet Olur?

Gardıroplardaki rutubetin birçok sebebi olabilse de genelde bu problemin iki ana sebebi vardır. Gardıroplardaki rutubet ile mücadele ederken ilk olarak bu sebepleri çözmek gerekir.

Yoğuşma

Özellikle pencere ve duvarlarda oluşan yoğuşma birçok evde rastlanabilen genel bir problemdir. Evinizin içindeki nem arttıkça rutubet ve küf sorunu ile karşılaşma ihtimaliniz de artacaktır. Hele bir de gardırobunuz duvara sonuna kadar yaslanmışsa ciddi bir rutubet sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Eğer gardıroplarınızın birinde rutubet görmeye başlarsanız o gardırobu duvardan biraz çekerek daha iyi bir hava akışı sağlayabilirsiniz. Bu şekilde gardıropta rutubet oluşumunun önüne geçmiş olursunuz.

Nemli Elbiseler

Mesela astığınız elbiseler kurumak üzere olsun. Tam da bu esnada makineniz sonradan attığınız bir posta çamaşırı da yıkamayı tamamlıyor. Eğer kurumak üzere olan bu çamaşırları toplayıp hafif nemli halde gardırobunuzda kurumaya bırakırsanız büyük hata etmiş olursunuz. Çünkü nemli çamaşırları gardıroba koyarak gardırobun içinin daha rutubetli bir hale gelmesine sebep oluyorsunuz. Dahası gardırobunuzun içerisinin karanlık olduğunu da düşünürsek, siz bu karanlık ve nemli alanı yaratarak aslında rutubet ve küf oluşumu için en ideal ortamı hazırlamış oluyorsunuz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?