Deriden En İyi Leke Çıkarma Yöntemleri

Deri koltuğunuza mürekkep mi döküldü? Deriden etkili leke çıkarma yöntemlerimizi sizi için hazırladık. Okumaya devam edin!

Güncellenmiş 10 Aralık 2021

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Deri Telefon Kılıfı

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Deri eşyalar, her ne kadar dayanıklı olsalar da lekeler, yağlar ve biriken toz nedeniyle temizlenmeleri gerekir. Derinin özelliğinden dolayı, çamaşır yıkarken kullandığınız metotları deri temizliğinde kullanmak, deriye sadece zarar verecektir. Aşağıdaki adımları takip ederek, deri eşyalarınızın tekrar yeni gibi görünmelerini sağlayabilirsiniz.

Deri eşyalar, damıtılmış su ve hassas yapıdaki çamaşır deterjanı kullanarak temizlenebilir. Özellikle deri araç koltuğu temizlerken, temizlik ürününü spreyli şişeye boşaltmak işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Deri koltuğu düzenli olarak buharla temizlemek, hijyenik kalmasını da sağlayacaktır.

Deri Çantalar ve Cüzdanlar Nasıl Temizlenir?

Deri çantalar ve cüzdanlar, sürekli olarak dışarıda kullanıldığından ve yere konulduğundan çok çabuk lekelenip kirlenebilirler. Çoğu insan, lekeleri temizlemek için sabun veya deterjan kullanmayı tercih eder, fakat bu sadece deriye zarar verir. Derinin üzerinde kalan sabun artıkları derinin nefes almasını engeller ve kuruyup çatlamasına sebep olur. Bunun yerine aşağıdaki adımları takip ederek deri çantalarınızı ve cüzdanlarınızı temizleyebilirsiniz.

Denemeden önce her zaman küçük bir kısım üzerinde test edin.

  • Karıştırın

Bir miktar yüz sabunu veya hassas kıyafetlerinizi yıkadığınız deterjanı, bir miktar suyla karıştırın. Mümkünse çeşme suyunun içerisindeki parçacıkların deriye zarar vermesini önlemek için şişe suyu veya damıtılmış su kullanın.

  • Şişeye dökün

Hazırladığınız karışımı spreyli şişenin içerisine boşaltın. Daha sonra, yumuşak bir beze veya süngere sıkın. Daha iyi bir sonuç için mikro fiber bez kullanmayı tercih edin ve asla karışımı direkt olarak derinin üzerine sıkmayın. Bu sadece derinin renginin bozulmasına sebep olacaktır.

  • Lekeyi desenin yönüne doğru bir hareketle silin.

Leke çıktıktan sonra çantanızı veya cüzdanınızı doğal yollarla kuruması için güneş ışığının direk olarak vurmayacağı bir yerde bırakın. Kuruduktan sonra derinin yüzeyini korumak için deri nemlendiricisi sürün.

Deri Eşyalar En İyi Nasıl Temizlenir?

Deri eşyalar örneğin koltuk ve yastık gibi, popüler ev eşyalarıdır. Fakat pek az ev sahibi, deri bakımı hakkında bilgi sahibidir. Ağır kimyasal içeren ev temizlik malzemeleri kullanıldığı zaman derinin kalitesi bozulur. Bu yüzden de hassas bir temizlik sabunu ya da deri leke çıkarıcı bir ürün seçip aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

  • Elektrikli süpürgenin yumuşak başlıklı fırçasını kullanarak tozları almak için süpürün.

  • Hassas yapıda bir deterjan kullanarak temiz bir bez yardımıyla silin. Derinin parlaklığını koruması için hassas veya ipekli kıyafetlerin temizliğinde kullanılan bir deterjan ya da deri için üretilmiş bir sabun kullanın.

  • Mikrofiber bez kullanın. Kağıt havlu kullanmak, kalıntı bırakıp parçalarının derinin içine işlemesine sebep olacaktır.

  • Ayrı bir temizlik bezi ve temiz soğuk su kullanarak tekrar silin ve derinin renginin bozulmamasına özen gösterin.

  • Derinin üzerindeki bütün sabun temizlenene kadar bu işlemi tekrar edin.

  • Direkt güneş ışığına maruz bırakmadan kurumasını sağlayın. Örneğin; deri koltuklarınız güneş görüyorsa perdeleri çekmeniz gerekecektir.

  • Temizlik ürünlerini kullanmadan önce her zaman mutlaka test etmeyi unutmayın. Deri eşyalarınıza yanlışlıkla zarar vermek istemezsiniz.

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik: Her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın!

Deri Araba Koltuğunu Temizlemenin Kolay Bir Yolu Var Mı?

Deri araba koltuklarını temizlemek, deri mobilyalarınızı temizlemekle hemen hemen aynıdır. Buradaki tek husus, zor noktalara erişimdir. Arabanızdaki deri koltuktan leke nasıl çıkar diye merak ediyorsanız, öncelikle sabunlu temizlik suyunuzu spreyli şişeye boşaltmanız işinize yarayacaktır. Böylelikle temizlik ürünlerinizi arabaya taşımanız kolaylaşacaktır. Yanınızda ayrı bir şişede temiz su götürmeyi unutmayın.

Deriyi Buharla Temizleyebilir Miyim?

Derinin yüzeyine zarar vermeden buharla temizleyebilirsiniz. Fakat buharlı temizlik derinin içine işlemediğinden bazı lekeleri ve kirleri çıkarmak için ayrı bir işlem uygulamanız gerekecektir. Yine de, deri koltukları bakterilerden arındırmak ve hijyenik olmalarını sağlamak için düzenli olarak buharlı temizlik uygulamak yararlı olacaktır.

Doğal Ürünler Deri Temizliğinde Kullanılabilir Mi?

Evimizde bulunan bazı ürünler deri temizlemede etkilidir ve deri leke çıkarıcı görevi görür, aynı zamanda kullanımı da güvenlidir. Limon suyuna karıştırılmış tartar kremi, lekeleri çıkarmada etkilidir. Sirke kullanımı da, derinlemesine temizlik sağlayıp yüzeyin bozulmasını engelleyecektir. Bunun yanında, doğal yağlar da parlamasını ve nemlenmesini sağladığı için deri bakımında oldukça etkilidir.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?