Teflon Tava Nasıl Temizlenir? Teflon Tavanın Nasıl Kullanılması Gerekir?

Yanmaz yapışmaz özelliği ile mutfağımızın vazgeçilmezi teflon tava nasıl temizlenir, yeni teflon tava ilk nasıl kullanılır, çizilen tava kullanılır mı ve tavanın çizilmemesi için nelere dikkat etmemiz gerekir gibi tüm soruların cevapları yazımızda.

Güncellenmiş 17 Aralık 2021

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Teflon tava

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Teflon tava nasıl temizlenir bilmek ve onları uzun süre kullanmaya devam etmek, zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlar. Peki, elde ve bulaşık makinesinde teflon tava nasıl temizlenir ve kullanırken nelere dikkat etmek gerekir? Püf noktalar ve ipuçları için sayfayı biraz kaydırın.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Teflon Tava Temizliği Nasıl Yapılır?

  Teflon tavalar hemen hemen her mutfakta bulunan ve yapışmaz tabanı dolayısıyla sıklıkla tercih edilen mutfak gereçlerindendir. Teflon tavalar, sentetik bir polimer olan ve tavaya yapışmaz özelliği veren PTFE ile kaplıdır. Bu kaplamaların moleküler yapısı, başka kimyasallarla tepkimeye girmeyi engeller ve bu kaplama teflona yapışmaz olma özelliğini verir. Ancak teflon tava, yanlış kullanım ve saklama sonucunda zarar görürse sağlığımız için tehdit oluşturma riski taşır. Bu yüzden teflon tava temizliği için doğru yöntemleri tercih etmek ve tavayı temizlerken dikkatli olmak gerekir. İşte elde, makinede teflon tava temizliği hakkında bilmeniz gereken tüm ayrıntılar.

  1. 1

   Elde teflon tava nasıl yıkanır?

   Hiç şüphe yok ki teflon tava temizliği için en iyi yol elde yıkamaktır. Teflon tava temizliği yaparken kirlere hızlı müdahale etmek önemlidir. Ancak tavayı ocaktan alır almaz soğuk suyun altına sokmaktan bahsetmiyoruz. Çünkü ani ısı değişimleri teflon kaplamaya zarar verir. Bu yüzden temizlemeye başlamadan önce acele etmeyin ve tavanın ilk sıcağının geçmesini bekleyin. Ardından, yumuşak bir süngere bir kaç damla bulaşık deterjanı dökün ve köpürterek teflon tavanızın her yanını temizleyin. Bu aşamada, süngerin sert yüzeyini kullanmayın. Kaplamaya zarar vereceğinden bulaşık teli kullanmanız da kesinlikle önerilmez. Ardından tavanızı bol su ile durulayıp temiz bir bezle kurulayın.

  2. 2

   Teflon tava makinede yıkanır mı?

   Bir çok üretici teflon tava temizliği için talimatlarında “Bulaşık makinesinde yıkanabilir” ibaresine yer verse de uzun ömürlü bir kullanım için onları makinede yıkamanız önerilmez. Çünkü bulaşık makinelerinin yıkama ve kurutma aşamasında kullandığı yüksek sıcaklıklar teflon malzemeye zarar verir. Yıkama esnasında bulaşık makinesi içinde kullanılan basınçlı suyun da aynı şekilde tavanıza zarar vereceğini belirtmeden geçmeyelim. Ayrıca, bulaşık makinesi tuzu da teflon yüzeyin çizilmesine sebep olur ve teflonun yapışmaz özelliği bir süre sonra kaybolabilir. Ancak günlük koşuşturmacanın içerisinde tavalarınızı elde yıkamak her zaman mümkün olmayabilir. Bu durumda, makineniz için çok yüksek bir sıcaklık ayarı seçmediğinizden ve makinenin kurutma aşamasını iptal ettiğinizden emin olun. Ayrıca tuz, parlatıcı ve deterjanın bir arada bulunduğu tabletler yerine sadece bulaşık makinesi deterjanı kullanın.

   Bulaşık makinesinde tencere tava temizliği, bulaşık makinesinde yıkanmaması gerekenler yazılarımız da ilginizi çekebilir. Okumadan geçmeyin.

   Bulaşık makinesi ısıtıcıları, alt sepete daha yakındır ve üst sepet hassas parçaların yıkanması için daha uygundur. Üst sepetiniz yeteri kadar büyükse tavanızı makinenin üst sepetinde yıkamayı düşünebilirsiniz.
  3. 3

   Dibi tutan teflon tencere nasıl temizlenir?

   Her ne kadar yanmaz ve yapışmaz olsalar da yanlış kullanımlar ve yüksek ısı, teflona zarar verir ve yapışmaz özelliğini kaybetmesine neden olur. Teflon tencerelerin dibinin tutmaması için ilk kural, onları yüksek ateşe maruz bırakmamaktır. Teflon tencerenizi boyutuna göre orta veya kısık ateşte kullanın. Peki, dibi tutan teflon tencere nasıl temizlenir? Ufak bir kaza sonucu teflon tavanızın dibi tutmuşsa da üzülmeyin. Öncelikle teflon tencere veya tava içindeki yağı ve tüm artıkları çöpe boşaltın. Ardından tencerenizi sıcak su ile çalkalayın. Tencerenin içine yarım su bardağı sirke, 2 su bardağı su doldurun. Karışımı orta ateşte ısıtın. Kaynadıktan sonra altını kısın ve yaklaşık 5 dakika daha kaynatın. Tencerenin dibindeki parçaların ve yağın yüzeye çıktığını göreceksiniz. Yüzeye çıkan parçaları çöpe atın ve suyu evyeye dökün. Ardından yumuşak bir bulaşık süngerine bulaşık deterjanı damlatın ve teflon tencerenizi yıkayın. Bu aşamada süngerin sert kısmını kullanmayın ve sert ovma hareketlerinden kaçının. Teflon tencerenizi duruladıktan sonra yumuşak bir bezle içini kurulayın.

  4. 4

   Dışı yanmış teflon nasıl temizlenir?

   Teflon tava nasıl temizlenir, teflon tava makinede yıkanır mı artık biliyoruz. Ancak, yemek yaparken sızan yağ damlalarıyla teflon tavaların dışında yanan yağların oluşturduğu kahverengi lekeler nasıl geçer? İşin aslı teflon tavaların iç yüzeyine hassas davranmanız gerektiği kadar dış yüzeyini temizlerken de dikkatli olmalısınız. Ovma telleri ile yapılan aşındırıcı bir temizlik, teflon tavanın dış yüzeyine zarar verir ve eski gibi görünmesini sağlar. Teflon tavanın dışındaki lekeler için bulaşık süngerine bir miktar krem deterjan dökün ve lekeleri nazikçe ovun. İçerisinde bulunan mikropartiküller sayesinde zorlu lekelerde anında çözüm gücüne sahip Cif Krem gibi bir krem deterjan kullanmak kesinlikle daha iyi sonuç verecektir. Tavanın sıcaklığı geçtikten hemen sonra bu işlemi yaparsanız lekeleri çıkarmanız birkaç dakikanızı almayacaktır.

   Yağlar tencerenizin altı gibi ocağı da batırmış olmalı. Tava temizliğinden sonra etkili bir ocak temizliğine ihtiyacınız varsa yazımız size yol gösterecektir.

 • Teflon Tava Nasıl Kullanılır?

  Konu, yemek pişirmek olunca mutfakların vazgeçilmezi teflon tencerelerdir. Teflon tencereler, daha az yağ kullanarak lezzetli yemekler pişirebilmenize olanak sağlar. Yiyecekler, tavada daha rahat hareket edebildiğinden eşit oranda pişerler. Ayrıca teflon tavadaki omlet ve balıkların parçalanmadan tabağınıza servis edilmesi daha kolaydır. Peki yeni teflon tava ilk nasıl kullanılır, teflon tava kullanımında nelere dikkat etmek gerekir? Öğrenmek için okumaya devam edin.

  1. 1

   Teflon tava ilk kullanım öncesi nasıl temizlenmelidir?

   Teflon tava, ilk kullanım öncesi üretim ve paketlemede oluşan toz ve kirin gitmesi için su ve deterjanla yıkanmalıdır. Öncelikle, yeni aldığınız teflon tava temizliği için tavaya bir miktar bulaşık deterjanı dökün ve ardından yumuşak bir süngerle yıkayın. Bol su ile duruladıktan sonra tavayı kurulayın. Ardından bir peçete yardımı iç yüzeyin tamamını zeytinyağı veya ayçiçek yağı ile yağlayın. Bu yağlama işlemini ayda bir tekrarlamanız tavanızı uzun süre kullanmanızı sağlar.

  2. 2

   Teflon tava çizmeden nasıl kullanılır?

   Teflon tava ve tencerelerde metal gereçler kullanmayarak onları çizilmekten kurtarabilirsiniz. Çünkü metal eşyalar, teflon kaplamayı kolayca çizer. Bir kere çizilen teflon kaplamanın kalanının soyulmasıysa daha kolaydır. Teflon tencerenizdeki yemekleri karıştırmak için her zaman tahta, plastik, silikon kaşık veya spatula kullanmayı tercih edin. Teflon tavaları yıkarken sadece süngerin yumuşak tarafını kullanın, ovma teli kullanmayın. Teflon tavalarınızı yalnızca yıkarken değil saklarken de özen gösterin. Teflon tava ve tencereleri dolaba yerleştirirken üzerine başka bir eşya koymayın. Yer sıkıntısı yaşıyorsanız dolap içi düzenleyici kullanmak veya tava içlerine temiz bez koymak da çizilmemeleri için iyi bir fikirdir.

  3. 3

   Teflon tava kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?

   Diğer birçok tava ve tencereyi önce ısıtıp ardından yağ eklemek daha iyi bir seçenek olsa da teflon tavalarda bu kural geçersizdir. Teflon tava içine su veya yağ koymadan ısıtılırsa sağlığa zararlı dumanlar çıkarır. Bu yüzden teflon tava veya tencerenizi ocağa almadan önce içine yağ eklediğinizden emin olun. Aynı şekilde yüksek sıcaklıklar da teflon tencere ve tavalar için uygun değildir. Yüksek ısı, teflon kaplamanın bozulup soyulmasına sebep olur ve sizi teflon tava çizilirse zararlı mıdır sorusuyla başbaşa bırakır. Bu yüzden onları her zaman kısık veya orta ateşte kullanmaya dikkat edin. Teflon tava veya tencere içinde pişirdiğiniz yiyecekler artmışsa onları olduğu gibi buzdolabına kaldırmamalısınız. Çünkü, teflon tencereler saklama kabı olarak kullanmaya uygun değildir.

Teflon Tava Nasıl Temizlenir: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?