Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Mutfak Dolabı Temizliği

Mutfak dolapları nasıl temizlenir merak ediyor musunuz? Mutfak dolabı nasıl düzenlenir ve temizlenir bu yazımızda okuyabilirsiniz.

Güncellenmiş

mutfak dolapları

Mutfak dolapları düzenli olarak organize edilmediği ve temizlenmediği takdirde oldukça hızlı kirlenirler. Süresi geçen ancak atılmayan yiyecekler, dökülen baharatlar ve yağlar, dolapların yapış yapış olmasına neden olur ve çirkin bir görüntü verirler. Mutfak dolapları temizliği, püf noktalarınını bildiğinizde daha kolay hale gelecektir.

Özellikle uzun zamandır mutfak dolabı temizliğine zaman ayıramamışsanız, Cif Krem Limon Kokulu gibi güçlü bir yağ ve kir çözücü kullanarak etkili temizlik elde edebilir, aynı zamanda mutfağınızın güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Mutfak Dolapları Neyle Silinir?

Mutfak dolapları nasıl temizlenir sorusunda cevap vermeden önce evinizde bulunduğundan emin olmanız gereken temizlik malzemelerini listeleyelim:

 • Sünger
 • Cif Krem Limon Kokulu gibi güçlü bir temizlik kremi
 • Daha hassas yüzeylerde kullanmak için yumuşak bir bez
 • Orta boy bir kova
 • Elektrik süpürgesi
 • Çeşitli boyutlarda kavanozlar ya da saklama kapları

Bu malzemelere sahipseniz derin bir mutfak dolabı temizliğine hazırsınız. Temizlik yapmadan önce temizleyeceğiniz alanı toparlamak işinizi kolaylaştıracaktır. Bu yüzden mutfak dolabı temizliğine başlamadan önce dolapları düzenlemeniz gerekir.

Reklam

Domestos

Mutfak Dolabı Nasıl Düzenlenir?

Mutfak dolaplarını düzenlemek çok fazla zaman almayacağı gibi, temizlik sonrası dolapları yerleştirmenizi kolaylaştırır. İşe gereksiz bulduğunuz ve süresi geçmiş tüm ürünlerden kurtularak başlayın. Siyah büyük bir çöp torbası kullanarak dolaplarınızı boşaltın. Daha sonra dökülme potansiyeli olan veya gözünüzün rahatça seçemediği kutularda duran malzemeleri saklama kaplarını kullanarak düzenleyin.

Kapları ve kavanozları siz dolapları temizleyene kadar kirlenmeyecekleri bir yere koyun. İsterseniz bu saklama kaplarını yaratıcılığınızı kullanarak adlandırabilir veya kategorilere göre renklendirebilirsiniz. Mutfağınızı düzenlemekle ilgili daha fazla öneriye buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Önce güvenlik! Temizlik ürünlerini kullanırken her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken kullanma talimatlarını mutlaka okumanız gerekmektedir. Temizlik malzemelerini çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Mutfak Dolabı Nasıl Temizlenir?

Mutfak dolaplarını tamamen boşalttıktan ve içindekileri düzenleyip bir kenara koyduktan sonra sıra mutfak dolabı temizliğine geldi. Burada izleyeceğiniz adımlar oldukça basittir ancak kullanacağınız ürünleri dolaplarınızın cinsine göre seçmenizi tavsiye ediyoruz.

 1. Öncelikle dolapların içinde yemek artıkları varsa bunlardan temizlik eldiveni giyerek ya da bir bez yardımıyla kurtulabilirsiniz.
 2. Sonra elektrik süpürgesiyle dolapların içini tozdan ve dökülmüş ufak kırıntılardan arındırın. Tüm dolapların ve çekmecelerin içini süpürmelisiniz.
 3. Artık yalnızca su ve güçlü bir temizleyici kremin yardımına ihtiyacınız var. Kovanıza su doldurun, süngerinizi ıslatın ve süngere biraz temizleyici kremi sıkın.
 4. Mutfak dolaplarındaki yağ lekeleri nasıl çıkar diye merak ediyorsanız cevap çok basit: Süngerin sert kısmını kullanmayı deneyin.
 5. Mutfak dolabının yapısına zarar vermemeye özen göstererek süngerinizle lekeleri çıkardıktan sonra kovanızdaki suyu değiştirin.
 6. Yumuşak bir bezi yalnızca ıslatın ve teker teker dolapları durulama işlemine başlayın. Sonrasında dolapları kurulayın.
 7. Bu işlemi her dolap için uyguladıktan sonra saklama kaplarını dolapların içine yerleştirin.
 8. Mutfak dolaplarınızın dışı hassas bir malzemeden yapılmışsa, yarısı su yarısı sirke olan bir karışımı kullanarak, yumuşak bezinizin de yardımıyla dolapları silebilirsiniz.

En İyi Mutfak Dolabı Temizliği Püf Noktaları:

 • Mutfak dolaplarınızın düzenli olduğundan emin olursanız bir dahaki sefere mutfak dolabı temizliği yapmanız daha kolay olacaktır.
 • Saklama kapları ve kavanozlar hem yiyeceklerin korunması, hem de mutfak dolaplarının dağılmaması açısından çok kullanışlıdır.
 • Elektrik süpürgesinin özel başlıkları yardımıyla mutfak dolaplarını silmeden önce süpürmek temizliğin süresini kısaltır.

Mutfağınızda çok daha rahat hareket etmenizi ve istediğiniz malzemeleri kolayca bulmanızı sağlayacak bu temizlik, aynı zamanda evinizi haşerelerden korumanıza da yardımcı olacaktır. Bu derin mutfak dolabı temizliğini ayda bir tekrarlayarak mutfağınızı düzenli tutabilirsiniz.

Aslen yayınlandı