Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

''Mutfak dolapları ne ile temizlenir, nasıl temizlenir?'' gibi soruların cevabını yazımızda veriyoruz.

Güncellenmiş 18 Ekim 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Mutfak Dolabı

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

Evde en çok vakit geçirilen alanlardan biri olan mutfak, aynı zamanda evin en çok kirlenen odasıdır. Yemek yaparken etrafa sıçrayan yağlar, tencereden yükselen buharın dolapta birikmesi gibi durumlar, mutfak dolaplarının kısa sürede kirlenmesine neden olur. Böyle durumlarda ''Mutfak dolapları nasıl temizlenir?'' sorusunu soruyor ve işe nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, doğru yerdesiniz.

Mutfaktaki tencere, tava, bardak, tabak gibi eşyaların derli toplu kalmasına imkan sağlayan mutfak dolapları, aynı zamanda baharat, un gibi erzaklarında saklama alanıdır. Özellikle içerisinde erzak bulunan mutfak dolaplarını en az ayda bir kez, detaylı bir şekilde temizlemeniz gerekir. ''Mutfak dolapları ne ile temizlenir, nasıl temizlenir?'' gibi soruların cevabını verdiğimiz bu yazıda, dolapların pırıl pırıl olmasını sağlayacak tüyolarımızı da öğrenebilirsin.

Mutfak Dolabı Temizliği İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

''Yağlı mutfak dolabı nasıl temizlenir?'' sorusuna geçmeden önce, mutfak dolaplarını tamamen boşaltmanız gerekir. Temizliğin ilk adımında, dolapların içinde herhangi bir eşya veya yiyecek bırakılmamalıdır. Dolabın içindeki kağıt veya kaydırmazlar tamamen kaldırıldıktan sonra, kırıntılar elektrik süpürgesinin ucu ile çekilir. Ardından temizleme adımlarına geçilir. Mutfak dolapları ne ile temizlenir diye merak ediyorsanız, aşağıdaki malzemeleri kullanabilirsiniz.

  • Bulaşık deterjanı ile temizleme

Bulaşık deterjanı, mutfak dolaplarındaki kirleri çıkarma konusunda son derece etkilidir. Bunun için bir kovaya su ve U-Pro Cif Bulaşık Deterjanı koyup köpürtmeniz, ardından temiz bezi bu suya batırdıktan sonra dolapları ovalamanız yeterlidir. Etkinliğini artırmak için, 2-3 damla sirke ekleyebilirsiniz.

  • Arap sabunu ile temizleme

Yağlı mutfak dolabı nasıl temizlenir sorusu için, en çok önerilen yöntem arap sabunudur. Kalıp halindeki arap sabununu rendeleyin ve sıcak su ile karıştırın. Bezi bu karışıma batırarak dolabın içindeki tüm yağlardan kurtulabilirsiniz.

  • Bulaşık makinesi parlatıcısı ile temizleme

''Parlak mutfak dolabı nasıl temizlenir?'' sorusu için, bulaşık makinesi parlatıcılarını öneriyoruz. Özellikle parmak izi çıkan dolapları ve kapaklarını silerken, yumuşak bezin üzerine parlatıcı döküp silmeyi deneyebilirsiniz. Bulaşık makinesi parlatıcısı, kapaklardaki lekelerin kısa sürede çıkmasını sağlar. 

  • Yağ sökücü ile temizleme

''Mutfak dolapları nasıl temizlenir?'' diye merak edenler için, bir diğer önerimiz Cif Krem Sprey. Yağ sökücü özelliğindeki Cif spreyi dolabın içine ve dışına sıkın. Ardından nemli bezle tüm yağların çıkmasını sağlayın. Lekelerden kurtulduktan sonra mutfak dolaplarını temiz bezle kurulamayı unutmayın.

Mutfak dolaplarıyla başlayıp tüm mutfağı temizlemeye karar verdiyseniz, ‘’Mutfak temizliği nasıl yapılır?’’ yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

''Yağlı mutfak dolapları nasıl temizlenir, yağ lekelerinden nasıl kurtulurum?'' diye düşünüp duruyorsanız sizi böyle alalım. Adım adım detaylı temizlik sayesinde hem mutfak dolaplarının, hem de mutfağınızın tertemiz ve düzenli olmasını sağlayabilirsiniz.

  • 1. Adım: Boşaltma

İlk olarak mutfak dolaplarının içindeki tüm eşya ve besinleri çıkartın. Gereksiz olanları veya son kullanma tarihi geçenleri çöpe atın. 

  • 2. Adım: Toz Alma

Elektrik süpürgesinin ince ucu veya kullanmadığınız bir toz bezi ile dolapların üst tarafında biriken tozları alın. Tozun temizlenmesi dolapların daha ferah görünmesini sağlar.

  • 3. Adım: Dolap İçi Temizliği

Dolabın üstündeki tozları aldıktan sonra, bir kovada sıcak su ve U-Pro Cif Bulaşık Deterjanı karıştırın. Süngeri bu karışıma batırarak dolapların içini ve dışını hiç leke kalmayacak şekilde silin. Mutfak dolaplarının dışını ve üst köşelerini silmeyi unutmayın.

  • 4. Adım: Cam Kapakları Atlamayın

Eski tip cam kapaklı dolaplarda, cam kapaklar en çok unutulan kısımlardan biridir. Özellikle üzerinde su lekeleri ve parmak izi oluşan camları, bulaşık makinesi parlatıcısı ile silin. Ardından dolapların hem içini, hem de kapaklarını mikrofiber bezle silerek kurulayın.

  • 5. Adım: Kulpların Temizliği

Mutfak dolaplarının içini ve kapaklarını temizledikten sonra, U-Pro Cif Bulaşık Deterjanı yardımıyla kulplarını da silin. Ardından nemli bezle silerek bakterilerden arındırın.

  • 6. Adım: Yeniden Yerleştirme

Mutfak dolapları temizliği bittikten sonra, dolabın içine yerleştireceğiniz eşyaları düzenleyin. Kullanım sıklığı ve çeşidine bağlı olarak eşyaları kategorilere ayırın. Örneğin bir dolabı bakliyat ve baharatlara ayırırken, diğer dolabı gün içinde sık sık kullandığınız tava ve tencerelere ayırın. Düzenli bir şekilde yeniden yerleştirin. İşte, pırıl pırıl mutfak dolaplarına kavuşmak bu kadar kolay.

Mutfak Dolap Kapakları Nasıl Temizlenir?

Mutfak dolapları, aşındırıcı kimyasal ürünlerle temizlenmemelidir. Özellikle çamaşır suyu gibi yoğun kimyasal içeren maddeleri, mutfak dolaplarında kesinlikle kullanmayın. Bunun yerine sıcak suyun içerisine U-Pro Cif Bulaşık Deterjanı veya rendelenmiş kalıp sabun ekleyerek dolapların tertemiz olmasını sağlayabilirsiniz. Üzerinde cam bulunan dolapları, cam sil kullanarak daha kolay bir şekilde temizleyebilir ve lekelerden kurtulabilirsiniz. 

Yemek yaparken sürekli etrafa yağ sıçrıyor ve bu yağlar dolaplarda birikiyorsa, ‘’Mutfak dolaplarındaki yağlar nasıl temizlenir?’’ yazımızdaki ipuçlarına göz atabilirsiniz.

Ahşap Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

Ahşap mutfak dolapları, aşınma ve sararmaya karşı daha dayanıksızdır. Bu yüzden ahşap mutfak dolaplarını temizlerken, aşındırıcı kimyasal ürünler, fırça ve tel sünger gibi malzemelerden kaçının. Bunun yerine yağ sökücü veya Cif Krem temizleyiciyi dolabın içine ve dışına sıkın. Nemli sünger yardımıyla ahşabın üzerindeki yağ ve lekeleri ovalayarak çıkarın. Ardından nemli bezle bu alanı tekrar silin. Dilerseniz, ahşap için özel olarak üretilen temizlik ürünlerini de kullanabilirsiniz. Ahşap dolapları sildikten sonra, mutlaka mikrofiber bez ile kurulayın. Dolapların nemli kalması, daha kısa sürede çürümesine ve aşınmasına yol açar. Daha detaylı bir rehber arıyorsanız, ‘’Ahşap mutfak dolapları nasıl temizlenir?’’ yazımızdan gerekli adımları takip edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular: Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

Mutfak Dolapları Ne Sıklıkla Temizlenmeli?

Mutfak dolaplarının dışı, yemek, yağ ve buhar sebebiyle kısa sürede kirlenir. Bu yüzden dolapların dışı haftada 1 kez, içi ise en fazla 4 haftada bir kez temizlenmelidir.

Mutfak Dolapları Nasıl Parlatılır?

Mutfak dolaplarının parlak bir görünümde olması için, bulaşık makinesi parlatıcısı, sirkeli su veya cam sil kullanmayı deneyebilirsiniz. Silme işleminden sonra dolaplar kuruyana kadar elinizle temas etmemeye özen gösterin.

Çizilen Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

Mutfak dolaplarında çizilmeler varsa, çizik olan bölgelere vazelin sürüp bir gece bekletin. Ertesi gün mikrofiber bezle bu alanları ovalayabilir ve çizilmeleri azaltabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?