Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Moka Pot Nasıl Temizlenir: Adım Adım Moka Pot Temizliği

Moka pot nasıl temizlenir? Moka pot temizliği ile ilgili hazırladığımız bu yazıdaki ipuçlarıyla, moka pot temizliğinden ve kahvenizin lezzetinden ödün vermeyin.

Güncellenmiş Mergim Ozdamar tarafından yazıldı

Moka pot
Reklam
Sign Up Banner

Yoğun kahve aromasından hoşlanıyorsanız ancak pahalı bir espresso makinesine yatırım yapmak istemiyorsanız, moka pot mükemmel bir seçimdir. Set üstü ocak veya elektrikli model olarak sunulan bu küçük, sekiz kenarlı çömlek, zeminden basınçlı kaynar su geçirerek kahveyi demler. Basınçlandırma seviyesi bir espresso makinesi kadar yüksek değildir, bu nedenle farklı bir lezzet özelliğine sahiptir. Ancak bir moka pot tortusuz, güçlü bir demleme sağlar. Moka pot temizliği de kahvenizin lezzetinden ödün vermemek için ve potun uzun yıllar fonksiyonel bir şekilde çalışmaya devam etmesi için oldukça önemlidir. Moka potunuzun bakımını yaparak sadece içinde bakteri oluşumunu engellemekle kalmaz, onun ömrünü de uzatırsınız. Biraz zaman ayırın ve kahve makinenize iyi bakın, inanın buna değecek. Peki moka pot nasıl temizlenir?

Neyse ki, moka pot temizleme yalnızca birkaç malzeme gerektirir ve çok az vaktinizi alır. Siz de sıkı bir kahve aşığıysanız, moka potunuzu nasıl temizleyeceğiniz konusunda paylaştığımız ipuçlarını deneyin. Bu şekilde kahve makinenizin uzun süre mükemmel bir şekilde kahve yapmaya devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Moka Pot Nedir?

Moka pot, 1930'larda İtalyan tasarımcı Alfonso Bialetti tarafından icat edilmiştir ve hızla Avrupa ve Güney Amerika'da popüler olmuştur. Orijinal versiyonları alüminyumdan yapılmıştır. Ancak bugün bunları 2 ile 12’ye kadar espresso fincanı yapabilen boyutlarda alüminyum veya paslanmaz çelik olarak bulabilirsiniz.

Peki moka pot ne işe yarar? Bir moka potun üç bölmesi vardır: Biri su için, biri öğütülmüş kahve için ve biri de demlenen kahve için. Su haznesine ısı uygulandığında, haznedeki basıncı arttıran ve suyu kahveyi demlemek için öğütülmüş kahveden yukarıya doğru zorlayan bir buhar üretilir. Son olarak kahve, servis edilmeye hazır hale geleceği üst hazneye zorlanır.

French press veya herhangi bir kahve makinesi temizliğini önemsediğiniz kadar moka pot temizliğine de önem vermeniz gerekir. Üstelik temiz bir moka potla daha lezzetli kahveler yapabilirsiniz. Moka pot temizliği düzenli olarak yapılmazsa, telveler acılaşır ve bakteri üremesi sonucu kokuya sebep olabilir. Bu da kahvenizin tadını bozabilir. Moka pot kullanmanın püf noktası, bölmeler arasındaki valfleri temiz ve contaları esnek tutmaktır. Moka pot nasıl temizlenir öğrenmek için okumaya devam edin.

İhtiyacın olacak:

 • Beyaz pamuklu bir bez
 • Su
 • Bulaşık deterjanı
 • Karbonat
 • Beyaz sirke

Reklam

MPU Sign Up Banner

Adım Adım Moka Pot Temizliği

Moka pot ister çelikten ister alüminyumdan yapılmış olsun, her zaman mükemmel durumda kalmasını sağlamak için herhangi bir özel ürüne ihtiyacınız yok. Bozulmadan kalmasını sağlamak için biraz bulaşık deterjanı veya sirke ve karbonat gibi malzemeler kullanabilirsiniz.

 1. Moka pot temizleme öncesinde potun içindekileri boşaltın ve parçalarını ayırın.

  Moka pot temizlenebilecek kadar soğuduğunda tüm bölümlerini sökün. İçindeki kahve artığını bir çöp kutusuna boşaltın. Kahve artığını saatlerce potun içinde bırakmak, içinde daha fazla yağ birikmesine ve muhtemelen küf oluşumuna yol açar.

  Kahve telvesi asit seven bitkiler için harikadır ve toprağı zenginleştirmeye yardımcı olur. Tıkanmış bir lavabodan hoşlanmadığınız sürece, kahve telvesini asla lavabo giderine dökmeyin.

 2. Moka pot temizliği: Parçaları musluğun altında iyice ıslatın.

  Moka potun her bölümünü ılık su ile iyice durulayın. Kahve telvelerinin giderilmesi oldukça önemlidir. Ardından moka potunuzu pamuklu bir bezle suyun altında durulamanız yeterli olacaktır. Ancak zamanla sudan kaynaklanan mineraller moka potun iç kısmında birikebilir ve demlemenin lezzetini etkileyebilir. Bunun için, belli aralıklarla aşağıdaki adımları uygulayarak moka pot temizliği yapmanız gerekebilir.

  Bir moka potun kirecini temizlemek için en iyi zaman, moka potun birkaç saat kullanılmayacak olduğu zamandır.

 3. Moka potun alt bölmesini suyla doldurun.

  Moka potun alt bölmesini, emniyet valfini tamamen kaplayacak kadar suyla doldurun. Bu su miktarı, kahve demlerken kullanacağınızdan biraz daha fazladır.

 4. Beyaz sirke koyun.

  Suya iki yemek kaşığı damıtılmış beyaz sirke ekleyin. Damıtılmış sirkeniz yoksa, elma sirkesi veya süzme limon suyu da kullanılabilir.

 5. Moka potu toplayın ve biraz bekleyin.

  Moka potu toplayın ve iki ile dört saat sirkeli suyla bekletin. Hatta bu süreyi bir gece bile yapabilirsiniz. Sirkedeki hafif asit, mineral birikimini ve potun içine yapışan yağı metale zarar vermeden yavaşça sökecektir.

 6. Demlenmesine izin verin.

  Birkaç saat sonra, potun içindeki suyu biraz dökün ve asitli suyun demlenmesine izin verin. Ardından tekrar soğuması için bırakın.

 7. Son olarak parçaları tekrar sökün, durulayın ve kurumaya bırakın.

  Moka pot soğuyunca sirkeli suyu boşaltın ve parçaları tekrar sökün. Her parçayı akan su altında durulayın ve bir kağıt havlu veya pamuklu bez ile kurulayın.

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Moka pot temizliği ile ilgili bu temel adımlar, temiz bir moka potun anahtarıdır, ancak evinizdeki su oldukça sertse yeterli olmayabilir. Eğer öyleyse, moka potunuzu düzenli olarak yılda iki kez karbonat kullanarak daha derin bir temizliğe tabi tutun.

Moka pot nasıl temizlenir sorusu ile ilgili olarak şunu söylemeden geçmeyelim: Moka potunuzun yapıldığı malzeme alüminyum ise parçalarından hiçbirini bulaşık makinesine koymayın. Yüksek ısı ve deterjanlar alüminyum malzeme için aşındırıcı olabilir. Alüminyum moka potunuz varsa, parçaları tekrar bir araya getirmeden önce her şeyin kuru olduğundan emin olun.

Moka pot temizliği konusunda, potun yapıldığı malzeme ne olursa olsun içini sünger gibi aşındırıcı malzemeler ile çok fazla ovalamayın. Alüminyum moka kaplarında, kahvenizin metalik bir tat almasını önleyen bir kaplama vardır ve bunu yanlışlıkla yok etmek istemezsiniz. Küçük çiziklerin oluşması yağların ve mikro partiküllerin hapsolmasına ve dolayısıyla kokuya sebep olabilir.

Artık moka potunuz temiz olduğuna göre, nihayet kendinize güzel bir fincan sıcak espresso yapabilirsiniz. Gerçek İtalyan espressosunun tüm güzelliğini tatmak için evde filtre kahve yapımı ve püf noktaları yazımızı keşfedin. Son olarak, en sevdiğiniz gömleğe veya evinizdeki eşyalara kahve döküldüğünde kahve lekesi nasıl çıkar diye endişelenmeyin. Rehberimizi okuyun ve kahve lekesi çıkarmanın sandığınızdan daha kolay olduğunu görün.

Moka Pot Nasıl Temizlenir: Sıkça Sorulan Sorular

Moka Pot Temizliği Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Moka potunuzu her gün veya her kullanımdan sonra suyla basitçe temizlemelisiniz. Her kullanımdan sonra mutlaka alt kısmını çıkarmanız gerekmektedir. Moka potunuzun kirecini düzenli olarak temizlemeli veya daha kapsamlı bir temizlik yapmalısınız. Yılda iki kez veya sert suya sahip bir bölgede yaşıyorsanız 2-3 ayda bir kireç temizliği yapmanızı tavsiye ederiz.

Moka Pot Bulaşık Makinesi ile Yıkanır mı?

Bu soru biraz da moka potun yapıldığı malzemeye bağlıdır. Paslanmaz çelikten üretilen espresso makineleri bulaşık makinesine koyulabilir. Bununla birlikte, birçok uzman paslanmaz çelik tencerelerinizi bile sıcak su ve deterjan kullanarak elde yıkamanın daha iyi olduğunu söylemektedir. Bulaşık makinelerinde kullanılan güçlü deterjanların ve suyun ısısının zamanla moka potun contasına zarar verme ihtimali vardır. Bu nedenle moka potu elinizde yıkamak en güvenli seçenektir.

Moka Pot Temizliği için Bulaşık Deterjanı Kullanılır mı?

Burada en önemli nokta moka potun hangi malzemeden yapıldığıdır. Cevabınız çelik ise size rahatlıkla bol miktarda temizlik ürünü önerebiliriz. Alüminyuma gelince, her türlü asit potun yüzeyine zarar verebileceğinden, temizlerken daha dikkatli olmanız gerekir. Moka potun türü ne olursa olsun her kullanımdan sonra soğuduğunda temizlemek gerekir. Bunun için az miktarda bulaşık deterjanı kullanmakta sakınca olmayacaktır. Ancak süngerin sert yüzü ile temizlemeyin veya yumuşak bir bez kullanmayı tercih edin.

Aslen yayınlandı