Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Buzdolabı Kokusu Nasıl Gider?

Buzdolabınızı açtığınızda kötü bir koku alıyorsanız, buzdolabı kokusunu gidermek için uygulayabileceğiniz en etkili yöntemleri bu yazıdan öğrenebilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Buzdolabı Kokusu Nasıl Gider?

Buzdolapları gıdaların bozulmasını ve kokmasını önler ancak bazen dolabınız her şeye rağmen içindekileri taze tutmayabilir. Buzdolabı neden koku yapar dediğinizde, uzun bir süre buzdolabında unutulan ya da elektrik kesintisi sırasında bozulan gıdalar olabileceğini hatırlamanız lazım. Böyle bir durumda buzdolabı kokusunu ne alır sorusunu cevaplamak, dolabınızdaki kötü kokuları uzaklaştırma girişiminizi kolaylaştıracaktır.

Buzdolabınızdan kötü bir koku alıyorsanız Cif Power & Shine Mutfak gibi doğal içerikli bir sprey temizleyici ile temizlik yapabilir, sonrasında karbonat gibi koku emici maddeleri dolabın içinde tutarak buzdolabı kokusu nasıl çıkar sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Reklam

Temizlikle Buzdolabındaki Koku Nasıl Giderilir?

Buzdolabındaki kötü koku burnunuza çarptığında yapmanız gereken ilk şey detaylı bir temizliktir. Bunun için:

  1. Öncelikle dolabın fişini çekin ve içindeki gıdaları boşaltın. Buzdolabının içinden çıkardığınız ve soğukta kalması gereken ürünleri termos bir çantaya veya buza koyun.
  2. Zamanı geçmiş ya da koku verdiğini düşündüğünüz gıdaları çöpe atın.
  3. Tüm rafları çıkarın. Bulaşık deterjanı ve suyla güzelce yıkayın. Yemeklerinizi bu raflara koyacağınız için iyice durulamayı ve deterjandan arındırmayı ihmal etmeyin.
  4. Buzdolabının içini detaylıca silin. Bu aşamada Cif Power & Shine Mutfak gibi doğal içerikli bir ürün kullanarak dolabınızın içine giren kimyasal miktarını azaltabilir ve yemeklerinizi içiniz rahat bir şekilde saklayabilirsiniz.

Bu işlemlerin sonrasında kokunun kaynağını bulmuş olacaksınız ve buzdolabı kokusunu gidermek kolaylaşacak.

Kötü kokuya neden olan gıdaların bazıları bozulurken su da bırakırlar. Dolabınızı boşaltırken bu suyun dökülmemesine dikkat etmelisiniz. Bozulmayan yemekler de dolap içinde koku yaratabilir. Bunun için hava geçirmeyen saklama kapları edinmeniz doğru olacaktır. Dolabınızın koku önleyici özelliği varsa aldığınız kötü kokular teknik bir soruna işaret edebilir. Böyle bir durumda buzdolabı teknik servisini çağırmak sorununuzu çözebilir.

Temizlik Sonrasında Buzdolabındaki Koku Nasıl Gider?

Kokunun çeşidine bağlı olarak, temizlikten sonra da buzdolabının içindeki kokunun kalması oldukça muhtemeldir. Böyle bir durumda koku emici maddeleri kullanarak buzdolabı kokusu nasıl çıkar problemine çözüm bulabilirsiniz:

  • Karbonat: Doğal temizlikte çok sık kullanılan karbonat, koku emici özelliğiyle buzdolabı kokusu giderme işlemi için ideal bir tercihtir. Bir tepsiye ya da tabağa karbonat serpip buzdolabının rafına koyabilir ya da bir kaseye koyduğunuz karbonatı sürekli olarak dolabın içinde bulundurabilirsiniz. Bu sayede günlük kokularla da başa çıkmış olursunuz.
  • Çekilmiş Kahve: Koku emici bir diğer madde kahvedir. Kaselere veya geniş bir tepsiye koyduğunuz kahveyi buzdolabının içinde bekleterek buzdolabı kokusunu gidermekte başarılı olabilirsiniz.
  • Beyaz Sirke: Buzdolabı kokusunu ne alır dediğinizde bir diğer etkili çözüm beyaz sirkedir. Kaselere koyarak dolabın içine yerleştirebilir ya da suyla karıştırarak dolabı silmede kullanabilirsiniz.
  • Yulaf Ezmesi: Kaselere koyarak buzdolabının içinde bekleteceğiniz yulaf ezmesi de dolabın içindeki kötü kokuları emerek yok edecektir.

Karbonat kendi başına kokuları emdiği gibi, temizlik sırasında suyla karıştırılarak dolabı silme işleminde de kullanılabilir.

Buzdolabı kokusu nasıl gider dediğinizde, özellikle çok inatçı kötü kokular için buzdolabını birkaç gün boyunca çalıştırmayarak havalandırmak sorunu çözebilir. Bu sürede bozulabilecek gıdaları soğukta korumalı ve tazeliğinden emin olmadığınız gıdaları asla tüketmemelisiniz.

Bahsettiğimiz yöntemlerle buzdolabındaki koku nasıl giderilir sorununuza çözüm bulduktan sonra düzenli temizlikle dolabınızı temiz ve kokusuz tutabilirsiniz. Ayrıca dolabınızın içini düzenli tutmak, kenarda köşede kalan gıdaların unutmamak da bozulmalarını engelleyecektir.

Aslen yayınlandı