Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Buzdolabınızı açtığınızda kötü bir koku alıyorsanız ve buzdolabı kokusu nasıl gider diye merak ediyorsanız buzdolabı koku giderme yöntemleri ve püf noktalarını keşfedin.

Güncellenmiş 5 Mayıs 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
buzdolabı rafında taze meyve ve sebzeler

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Buzdolapları, gıdaların bozulmasını ve kokmasını önler ancak bazen dolabınız her şeye rağmen içindekileri taze tutmayabilir. Buzdolabından yükselen kokular mutfakta kötü kokulara neden olabilir. Buzdolabı neden koku yapar merak ediyor olabilirsiniz. Uzun bir süre buzdolabında unutulan ya da elektrik kesintisi sırasında bozulan gıdalar olabileceğini hatırlamanız lazım. Böyle bir durumda buzdolabı kokusu nasıl gider, buzdolabı kokusunu ne alır öğrenerek dolabınızdaki kötü kokuları uzaklaştırabilirsiniz.

Buzdolabınızdan kötü bir koku alıyorsanız ve buzdolabı kokusu nasıl gider diyorsanız, Domestos Bioactive Mutfak Çamaşır Suyu gibi mutfak özelinde kullanılan bir çamaşır suyu ile temizlik yapabilir, sonrasında karbonat gibi koku emici maddeleri dolabın içinde tutabilirsiniz.

Temizlikle Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Buzdolabındaki kötü koku burnunuza çarptığında, buzdolabı koku giderme için yapmanız gereken ilk şey detaylı buzdolabı temizliğidir. Bunun için:

 1. 1

  Öncelikle dolabın fişini çekin ve içindeki gıdaları boşaltın. Buzdolabının içinden çıkardığınız ve soğukta kalması gereken ürünleri termos bir çantaya veya buza koyun.

 2. 2

  Zamanı geçmiş ya da koku verdiğini düşündüğünüz gıdaları çöpe atın.

 3. 3

  Tüm rafları çıkarın. Bulaşık deterjanı ve suyla güzelce yıkayın. Yemeklerinizi bu raflara koyacağınız için iyice durulamayı ve deterjandan arındırmayı ihmal etmeyin.

 4. 4

  Buzdolabının içini detaylıca silin. Bu aşamada Domestos Bioactive Mutfak Çamaşır Suyu gibi mutfak özelinde kullanılması amacıyla geliştirilmiş bir ürün kullanarak dolabınızın temizleyebilir ve yemeklerinizi içiniz rahat bir şekilde saklayabilirsiniz.

Bu işlemlerin sonrasında kokunun kaynağını bulmuş olacaksınız ve buzdolabı kokusunu gidermek kolaylaşacak.

Kötü kokuya neden olan gıdaların bazıları bozulurken su da bırakırlar. Dolabınızı boşaltırken bu suyun dökülmemesine dikkat etmelisiniz. Buzdolabı neden kokar diyorsanız, bozulmamış yemekler de dolap içinde koku yaratabilir. Bunun için hava geçirmeyen saklama kapları edinmeniz doğru olacaktır. Dolabınızın koku önleyici özelliği varsa aldığınız kötü kokular teknik bir soruna işaret edebilir. Böyle bir durumda buzdolabı teknik servisini çağırmak, sorununuzu çözebilir.

Temizlik eldiveni ile buzdolabı temizleyen insan

Buzdolabı Kokusuna Ne İyi Gelir?

Kokunun çeşidine bağlı olarak, temizlikten sonra da buzdolabının içindeki kokunun kalması oldukça muhtemeldir. Böyle bir durumda buzdolabı kokusunu gidermek için koku emici maddeleri kullanabilirsiniz. İşte, yararlanabileceğiniz buzdolabı kokusunu önleme ve buzdolabı koku giderme yöntemleri:

 • Karbonat: Doğal temizlikte çok sık kullanılan karbonat, koku emici özelliğiyle buzdolabı kokusu giderme işlemi için ideal bir tercihtir. Bir tepsiye ya da tabağa karbonat serpip buzdolabının rafına koyabilir ya da bir kaseye koyduğunuz karbonatı sürekli olarak dolabın içinde bulundurabilirsiniz. Bu sayede günlük kokularla da başa çıkmış olursunuz.

 • Çekilmiş kahve: Koku emici bir diğer madde kahvedir. Kaselere veya geniş bir tepsiye koyduğunuz kahveyi buzdolabının içinde bekleterek buzdolabı kokusunu gidermekte başarılı olabilirsiniz.

 • Yulaf ezmesi: Kaselere koyarak buzdolabının içinde bekleteceğiniz yulaf ezmesi de dolabın içindeki kötü kokuları emerek yok edecektir.

Karbonat kendi başına kokuları emdiği gibi, temizlik sırasında suyla karıştırılarak dolabı silme işleminde de kullanılabilir.

Buzdolabı kokusu nasıl gider dediğinizde, özellikle çok inatçı kötü kokular için buzdolabını birkaç gün boyunca çalıştırmayarak havalandırmak sorunu çözebilir. Bu sürede bozulabilecek gıdaları soğukta korumalı ve tazeliğinden emin olmadığınız gıdaları asla tüketmemelisiniz.

Bahsettiğimiz yöntemlerle buzdolabındaki koku nasıl giderilir sorununuza çözüm bulduktan sonra düzenli temizlikle dolabınızı temiz ve kokusuz tutabilirsiniz. Ayrıca dolabınızın içini düzenli tutmak, kenarda köşede kalan gıdaların unutmamak da bozulmalarını engelleyecektir.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?