Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos virüs ve bakterileri öldürür

Buzdolabı Kokusu Nasıl Gider

Buzdolabınızı açtığınızda kötü bir koku alıyorsanız buzdolabı kokusunu gidermek için etkili yöntemleri bu yazıdan öğrenin.

Güncellenmiş

Buzdolabı Kokusu Nasıl Gider?

Buzdolapları gıdaların bozulmasını ve kokmasını önler ancak bazen dolabınız yine de içindekileri taze tutmayabilir. Buzdolabı neden koku yapar dediğinizde uzun bir süre buzdolabında unutulan ya da elektrik kesintisi sırasında bozulan gıdalar hiç de hoş olmayan bir koku bırakabilirler. Böyle bir durumda buzdolabı kokusunu ne alır sorusunu cevaplamak dolabınızdaki kötü kokuları uzaklaştırmada işinize yarayacaktır.

Buzdolabınızdan kötü bir koku alıyorsanız Cif Power & Shine Mutfak gibi doğal içerikli bir sprey temizleyici ile temizlik yapabilir, sonrasında karbonat gibi koku emici maddeleri dolabın içinde tutarak buzdolabı kokusu nasıl çıkar sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Temizlikle Buzdolabındaki Koku Nasıl Giderilir?

Buzdolabındaki kötü koku burnunuza çarptığında yapmanız gereken ilk şey detaylı bir temizliktir. Bunun için:

 1. Öncelikle dolabın fişini çekin ve içindeki gıdaları boşaltın. Buzdolabının içinden çıkardığınız ve soğukta kalması gereken ürünleri termos bir çantaya veya buza koyun.
 2. Zamanı geçmiş ya da koku verdiğini düşündüğünüz gıdaları çöpe atın.
 3. Tüm rafları çıkarın. Bulaşık deterjanı ve suyla güzelce yıkayın. Yemeklerinizi bu raflara koyacağınız için iyice durulamayı ve deterjandan arındırmayı ihmal etmeyin.
 4. Buzdolabının içini detaylıca silin. Bu aşamada Cif Power & Shine Mutfak gibi doğal içerikli bir ürün kullanarak dolabınızın içine giren kimyasal miktarını azaltabilir ve yemeklerinizi içiniz rahat bir şekilde saklayabilirsiniz.

Bu işlemlerin sonrasında kokunun kaynağını bulmuş olacaksınız ve buzdolabı kokusunu gidermek kolaylaşacak.

Reklam

Domestos virüs ve bakterileri öldürür

Temizlik Sonrasında Buzdolabındaki Koku Nasıl Gider?

Kokunun çeşidine bağlı olarak, temizlikten sonra buzdolabının içindeki kokunun kalması oldukça muhtemeldir. Böyle bir durumda koku emici maddeleri kullanarak buzdolabı kokusu nasıl çıkar problemine çözüm bulabilirsiniz:

 • Karbonat: Doğal temizlikte çok sık kullanılan karbonat, koku emici özelliğiyle buzdolabı kokusu giderme işlemi için ideal bir tercihtir. Bir tepsiye ya da tabağa karbonat serpip buzdolabının rafına koyabilir ya da bir kaseye koyduğunuz karbonatı sürekli olarak dolabın içinde bulundurabilirsiniz. Bu sayede günlük kokularla da başa çıkmış olursunuz.
 • Çekilmiş Kahve: Koku emici bir diğer madde kahvedir. Kaselere veya geniş bir tepsiye koyduğunuz kahveyi buzdolabının içinde bekleterek buzdolabı kokusunu gidermekte başarılı olabilirsiniz.
 • Beyaz Sirke: Buzdolabı kokusunu ne alır dediğinizde bir diğer etkili çözüm beyaz sirkedir. Kaselere koyarak dolabın içine yerleştirebilir ya da suyla karıştırarak dolabı silmede kullanabilirsiniz.
 • Yulaf Ezmesi: Kaselere koyarak buzdolabının içinde bekleteceğiniz yulaf ezmesi de dolabın içindeki kötü kokuları emerek yok edecektir.

Karbonat kendi başına kokuları emdiği gibi suyla karıştırılarak dolabı silerken bir temizlik malzemesi olarak da kullanılabilir.

Buzdolabı kokusu nasıl gider dediğinizde çok inatçı kötü kokular için buzdolabını birkaç gün boyunca çalışmaz ve kapağı açık halde havalandırmanız gerekebilir. Bu sürede bozulabilecek gıdaları soğukta korumalı ve tazeliğinden emin olmadığınız gıdaları asla tüketmemelisiniz.

Bahsettiğimiz yöntemlerle buzdolabındaki koku nasıl giderilir sorununuza çözüm bulduktan sonra düzenli temizlikle dolabınızı temiz ve kokusuz tutabilirsiniz. Ayrıca dolabınızın içini düzenli tutmak, kenarda köşede kalan gıdaların unutulmalarını ve bozulmalarını engelleyecektir.

 • Kötü kokuya neden olan gıdaların bazıları bozulurken su da bırakırlar. Bu suyun dökülmesini önlemek için dolabını boşaltırken dikkatli olun.
 • Bozulmayan yemekler de dolap içinde koku yaratabilir. Bunun için hava geçirmeyen saklama kapları edinin.
 • Dolabınızın koku önleyici özelliği varsa aldığınız kötü kokular teknik bir soruna işaret edebilir. Böyle bir durumda buzdolabı teknik servisini çağırmanız faydalı olacaktır.
 • Aslen yayınlandı