Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Buzdolabınızı açtığınızda kötü bir koku alıyorsanız ve buzdolabı kokusu nasıl gider diye merak ediyorsanız buzdolabı koku giderme yöntemleri ve püf noktalarını keşfedin.

Güncellenmiş

buzdolabı rafında taze meyve ve sebzeler
Reklam
Sign Up Banner

Buzdolapları, gıdaların bozulmasını ve kokmasını önler ancak bazen dolabınız her şeye rağmen içindekileri taze tutmayabilir. Buzdolabından yükselen kokular mutfakta kötü kokulara neden olabilir. Buzdolabı neden koku yapar merak ediyor olabilirsiniz. Uzun bir süre buzdolabında unutulan ya da elektrik kesintisi sırasında bozulan gıdalar olabileceğini hatırlamanız lazım. Böyle bir durumda buzdolabı kokusu nasıl gider, buzdolabı kokusunu ne alır öğrenerek dolabınızdaki kötü kokuları uzaklaştırabilirsiniz.

Buzdolabınızdan kötü bir koku alıyorsanız ve buzdolabı kokusu nasıl gider diyorsanız, Cif Power & Shine Mutfak gibi doğal içerikli bir sprey temizleyici ile temizlik yapabilir, sonrasında karbonat gibi koku emici maddeleri dolabın içinde tutabilirsiniz.

Temizlikle Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Buzdolabındaki kötü koku burnunuza çarptığında, buzdolabı koku giderme için yapmanız gereken ilk şey detaylı buzdolabı temizliğidir. Bunun için:

  1. Öncelikle dolabın fişini çekin ve içindeki gıdaları boşaltın. Buzdolabının içinden çıkardığınız ve soğukta kalması gereken ürünleri termos bir çantaya veya buza koyun.

  2. Zamanı geçmiş ya da koku verdiğini düşündüğünüz gıdaları çöpe atın.

  3. Tüm rafları çıkarın. Bulaşık deterjanı ve suyla güzelce yıkayın. Yemeklerinizi bu raflara koyacağınız için iyice durulamayı ve deterjandan arındırmayı ihmal etmeyin.

  4. Buzdolabının içini detaylıca silin. Bu aşamada Cif Power & Shine Mutfak gibi doğal içerikli bir ürün kullanarak dolabınızın içine giren kimyasal miktarını azaltabilir ve yemeklerinizi içiniz rahat bir şekilde saklayabilirsiniz.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Bu işlemlerin sonrasında kokunun kaynağını bulmuş olacaksınız ve buzdolabı kokusunu gidermek kolaylaşacak.

Kötü kokuya neden olan gıdaların bazıları bozulurken su da bırakırlar. Dolabınızı boşaltırken bu suyun dökülmemesine dikkat etmelisiniz. Buzdolabı neden kokar diyorsanız, bozulmamış yemekler de dolap içinde koku yaratabilir. Bunun için hava geçirmeyen saklama kapları edinmeniz doğru olacaktır. Dolabınızın koku önleyici özelliği varsa aldığınız kötü kokular teknik bir soruna işaret edebilir. Böyle bir durumda buzdolabı teknik servisini çağırmak, sorununuzu çözebilir.

Temizlik eldiveni ile buzdolabı temizleyen insan
Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Buzdolabı Kokusuna Ne İyi Gelir?

Kokunun çeşidine bağlı olarak, temizlikten sonra da buzdolabının içindeki kokunun kalması oldukça muhtemeldir. Böyle bir durumda buzdolabı kokusunu gidermek için koku emici maddeleri kullanabilirsiniz. İşte, yararlanabileceğiniz buzdolabı kokusunu önleme ve buzdolabı koku giderme yöntemleri:

  • Karbonat: Doğal temizlikte çok sık kullanılan karbonat, koku emici özelliğiyle buzdolabı kokusu giderme işlemi için ideal bir tercihtir. Bir tepsiye ya da tabağa karbonat serpip buzdolabının rafına koyabilir ya da bir kaseye koyduğunuz karbonatı sürekli olarak dolabın içinde bulundurabilirsiniz. Bu sayede günlük kokularla da başa çıkmış olursunuz.

  • Çekilmiş kahve: Koku emici bir diğer madde kahvedir. Kaselere veya geniş bir tepsiye koyduğunuz kahveyi buzdolabının içinde bekleterek buzdolabı kokusunu gidermekte başarılı olabilirsiniz.

  • Yulaf ezmesi: Kaselere koyarak buzdolabının içinde bekleteceğiniz yulaf ezmesi de dolabın içindeki kötü kokuları emerek yok edecektir.

Karbonat kendi başına kokuları emdiği gibi, temizlik sırasında suyla karıştırılarak dolabı silme işleminde de kullanılabilir.

Buzdolabı kokusu nasıl gider dediğinizde, özellikle çok inatçı kötü kokular için buzdolabını birkaç gün boyunca çalıştırmayarak havalandırmak sorunu çözebilir. Bu sürede bozulabilecek gıdaları soğukta korumalı ve tazeliğinden emin olmadığınız gıdaları asla tüketmemelisiniz.

Bahsettiğimiz yöntemlerle buzdolabındaki koku nasıl giderilir sorununuza çözüm bulduktan sonra düzenli temizlikle dolabınızı temiz ve kokusuz tutabilirsiniz. Ayrıca dolabınızın içini düzenli tutmak, kenarda köşede kalan gıdaların unutmamak da bozulmalarını engelleyecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Buzdolabı Nasıl Temiz Tutulur?

Taze tüketilmesi gereken ve çabuk bozulan sebze gibi gıdaları en alttaki çekmecelere koymak, onları orada unutma riskinizi artırır. Üst raflar gibi daha görünür kısımlarda bulundurun. Hava geçirmeyen saklama kapları kullanırsanız gıdaların bozulmaları veya birbirlerinin bozulmasını hızlandıracak etki yapmaları zorlaşır. Eğer hızlı tüketemiyorsanız çabuk bozulan yumurta ve süt gibi ürünleri buzdolabının kapağına koymayın. Burası dolabın en çok açılan kısmı olduğundan en sık ısınan bölümüdür. Sebzeleri birbirlerinden ayrı şekilde saklamak ömürlerini uzatır çünkü beraberken birbirilerinin bozulmasını hızlandıracak gazlar üretirler. Sebzeleri dolaba ıslak koymak da bozulmalarını hızlandırabilir. Bunun için ürünlerinizi yerleştirirken kuru olmasına özen gösterin.

Pratik Buzdolabı Temizliği Nasıl Yapılır?

Buzdolabının içini sabunlu suyla da temizleyebilirsiniz. Daha sonrasında ise bu işlemi temiz suyla durulayarak tamamlayın ve kolaylık olması açısından buzdolabının sökülebilen parçalarını çıkararak su ve sabunla lavaboda güzel bir şekilde yıkayın. Özellikle, sebzeliklerde çürümüş sebze ya da meyve varsa sebzelikleri çıkarıp yıkamanızı tavsiye ederiz. Elbette, bunları yapmadan önce dolabınızın fişini çekmeyi unutmayın.

Buzdolabı Kokusu Nasıl Önlenir?

Buzdolabı kokusunu gidermek ve koku oluşumunu engellemek için gıdaları birbirinden ayrı saklamak ve raflara akıllıca yerleştirmek etkili olacaktır. Buzdolabında açık bir kapta kabartma tozu, çekilmiş kahve ya da yulaf bulundurmak günlük kokuları emebilir.

Aslen yayınlandı