Koltuklar Nasıl Temizlenir?

En doğru yöntemlerle deri, beyaz, kadife, tay tüyü koltukların nasıl temizleneceğini yazımızda bulabilirsiniz.

Güncellenmiş 5 Eylül 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Koltuk Temizleme

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Evde geçirilen keyifli anların eşlikçisi olan koltuklar, ev dekorasyonunda önemli bir yere sahiptir. Tam da bu yüzden koltukların her zaman temiz ve şık görünmesi çok önemlidir. Evde temizlik yaparken kendinizi koltuklar nasıl temizlenir sorusuna cevap ararken buluyorsanız, doğru yerdesiniz. En doğru yöntemlerle deri, beyaz, kadife, tay tüyü koltukların temizliği için yazıyı okumaya devam edin.

Misafir ağırlarken, sohbet ederken, tv izlerken sürekli olarak kullandığımız koltuklar, bazen görünmez kazalar sebebiyle fazlasıyla kirlenebiliyor. Özellikle koltuklarınızda bir türlü geçmek bilmeyen lekeler varsa, koltuklar nasıl silinir sorusunun cevabını uzun uzun düşünebilirsiniz. Ancak leke çıkarma yöntemlerine geçmeden önce, baştan aşağı koltuk temizliğini öğrenmeniz daha faydalı olacaktır. Bu sayede her hafta koltuklarını temizleyebilir ve sanki yeni alınmış gibi şık koltuklara sahip olabilirsiniz.

Evde Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Evde koltuklar nasıl temizlenir sorusuna geçmeden önce, genel koltuk temizleme yöntemlerine göz atalım;

 • Öncelikle koltuğun üzerinde yastık, örtü ve eşyaları kaldırın. 

 • Koltuğun yüzeyinde biriken tüy ve tozlardan kurtulmak için, elektrik süpürgesinin ince ucunu kullanarak her tarafını süpürün.

 • Minder ve yastıkların yüzeylerini de elektrik süpürgesi ile süpürün.

 • Sert kıllı fırçayı elinize alın ve nazikçe koltuğun yüzeyini fırçalayın. 

 • Fırçalama işleminden sonra hala yüzeyde çok fazla toz kaldıysa, süpürgeyle tekrardan bu tozları alın.

 • Koltuğun kenar ve köşelerini nemli bez yardımıyla silin.

 • Koltuğun ayaklarını silmeyi de unutmayın. 

Koltuk Temizliği İçin Etkili Yöntemler: Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Koltuklar nasıl temizlenir sorusunun cevabı, aslında koltukta kullanılan kumaşa göre değişiklik gösterir. Örneğin deri koltuklar zeytinyağı ile temizlenirken, kadife koltuklarda bulaşık deterjanı kullanmak gerekir. 

 • Deri Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Deri koltuklar, çok özenli bir şekilde temizlenmelidir. Deri koltukları temizlemek için yarım çay bardağı özel olarak üretilen deri temizleme solisyonlarını suyla karıştırın. Mikrofiber bezi karışıma batırın ve koltukları ovalayın. Yüzeyi sildikten sonra hiç bekletmeden temiz bezle kurulayın. Daha sonra deri koltuğu parlatmak için, yarım çay bardağı zeytinyağını vazelinle karıştırın. Pamuk yardımıyla koltuğun deri kısımlarını ovalayın. Ardından tekrar kurulama yapabilirsiniz.

 • Beyaz Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Beyaz koltuklar şık görünümüyle herkesi kendine hayran bıraksa da, ne yazık ki lekeleri en çok gösteren türlerdir. Bu yüzden bir bardak suyu 1/2 çay bardağı sıvı deterjan veya toz aspirin ile karıştırın. Karışımı sprey şişesine aktarın ve lekeli bölgelere sıkın. Mikrofiber bezle lekeleri ovalayın ve nemli bezle tekrar silme işlemini uygulayın. Beyaz koltukları temizlemek işte bu kadar kolay!

 • Kadife Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Kadife koltukları temizlemek için, 1 bardak ılık suyu, 1 yemek kaşığı Cif Her Yer Leke Uzmanı ile karıştırın ve köpürtün. Karışımı sprey şişesine aktarın ve koltuğun tüm yüzeylerine gelecek şekilde sıkın. 5 dakika bekledikten sonra, nemli bezle kadife yüzeyleri temizleyin. Koltuğun kuruması için camları açmayı unutmayın.

 • Tay Tüyü Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Tay tüyü koltuklar çok hassas bir yapıya sahip olduğu için, temizleme aşamasında dikkatli olmak gerekir. Tay tüyü koltuklar nasıl silinir diyenler için, bir bardak ılık suyu beyaz sabun ile karıştırarak kullanmanızı öneriyoruz. Hazırladığınız karışıma mikrofiber bez batırın ve koltuğun tüm yüzeyini silin. 

 • Keten Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Keten koltuklar, evde sofistike bir hava yaratmak isteyenlerin favorisidir. Bu yüzden bir bardak suyun içerisine beyaz sabun alın ve karıştırarak köpürtün. Temiz bezi bu suya batırın ve keten koltukların yüzeyine çok bastırmadan silin. Keten koltuklar narin bir yapıya sahiptir. Bu yüzden fazla bastırmanız koltuk yüzeyine zarar verebilir.

 • Nubuk Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Nubuk koltukları temizlemek için, bulaşık deterjanı ve suyu karıştırın. Mikrofiber bezi deterjanlı suya batırın ve koltuğun yüzeyini nazikçe ovalayın. Ardından havalanması ve kuruması için camları açık tutabilirsiniz.

Evde Koltuk Silmek İçin Ne Kullanılır?

Koltuklar nasıl silinir diye merak ediyorsanız, birbirinden farklı yöntemleri tercih edebilirsiniz. 

 • Özel deterjanla temizleme

Koltuklarda oluşan lekeleri temizlemek için, özel olarak üretilen koltuk temizleme deterjanlarını kullanabilirsiniz. Bu deterjanları doğrudan uygulayabilir veya suda seyrelterek yumuşak bir bez yardımıyla koltuğun tüm yüzeylerini silebilirsiniz.

 • Çamaşır yumuşatıcısıyla temizleme

Koltuk nasıl silinir sorusuna verebileceğimiz bir diğer cevap ise, çamaşır yumuşatıcısıdır. Beyaz yumuşatıcıyı suyla seyreltin ve sünger yardımıyla lekeli alanları silin. Bu yöntem hem lekeleri çıkaracak, hem de koltuklarınızın güzel kokmasını sağlayacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Koltuk Kirlerini Ne Çıkarır?

Koltukta oluşan inatçı leke ve kirler için beyaz sabun, Vim Arap Sabunu Likit veya sirkeli su kullanabilirsiniz. Uygulayacağınız yöntemi, koltuğun türüne göre belirleyin. Özellikle hassas kumaşlarda herhangi bir yöntemi denemeden önce, kumaş için özel olarak üretilen deterjanlardan faydalanın.

Bulaşık Makinesi Tableti ile Koltuk Silinir Mi?

Koltuklar nasıl silinir sorusu için kullanılan bir diğer yöntem bulaşık makinesi tabletidir. Bunun için tableti sıcak suyun içinde eritip soğumasını beklemeniz gerekir. Ardından temiz bezi karışıma batırarak koltuklarınızı silebilirsiniz. Koltuğun üzerine havlu koyarak kurumasını sağlayabilirsiniz.

Halı Yıkama Makinesi Koltukta Kullanılır Mı?

Koltuk temizliğini kolaylaştırmak için, halı yıkama makinesi kullanabilirsiniz. Ancak bu yöntemi normal kumaşlarda uygulamanız gerekir. Halı yıkama makinesinin fırçası, keten, nubuk, deri, kadife ve tay tüyü koltukların yırtılmasına veya zarar görmesine neden olabileceği için, genellikle kullanılması önerilmemektedir.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?