Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Gümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?

Evinizin her bölümünde görülebilme ihtimali olan gümüş böcekleri, müdahale edilmediği takdirde evinizi istila edebilir. Gümüş böcekleri, insan sağlığına doğrudan bir zararları olmasa da çok rahatsız edici olabiliyor. Ayrıca yiyeceklere ve eşyalara zarar vermeleri de mümkün. Bu sebeple gümüş böceği görüldüğünde hemen müdahale etmek ve önlem almak önemlidir. "Gümüş böceği neden olur ve gümüş böceği nasıl yok edilir?" gibi soruların cevabı bilinirse duruma kolayca müdahale edilebilir.

Güncellenmiş

Gümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?

Pullu yüzeyi ve gri rengi ile gümüş böceği olarak adlandırılan bu böcekler gizli saklı yaşar. Yani onları fark etmeniz kolay değildir. Çünkü karanlık ve kuytu köşelerde hatta dolap içlerine yerleşirler. Bu yüzden siz fark edene kadar çoğalarak evinizi sarabilirler. Bu istila ile karşılaşmadan böceğin varlığını anladığınızda hemen kurtulma yöntemlerine başvurmanızı öneririz.

Gümüş böcekleri karanlık, nemli ve rutubetli alanları sever. Düzenli temizlikle bu tür alanları azaltaratk gümüş böceklerinin istilasını önleyebilirsiniz.

Gümüş Böceği Neden Olur?

Gümüş böcekleri, yapısı itibari ile karanlık ve nemli alanda yaşamayı sever. Sıcaklık ise onlar için o kadar önemli değildir. Yani evin her odasında görülebilirler, önemli olan besin kaynağı bulabilmeleridir. Yaşamlarını sürdürebilmek için elbette besine ihtiyaç duyarlar ama 10 ay aç yaşayabilme özellikleri de vardır. Gümüş böceklerinin en önemli besin kaynakları kağıt, karton kutular, koliler, kitaplar ve tahıllardır. Hatta evinize girme yolu da yine bu karton kutular, kağıtlar ve kitaplar ile olabilir. Gümüş böcekleri evinize girdikten sonra karanlık ve rutubetli ortamlar bulursa yaşamlarını sürdürmeye ve çoğalmaya başlar. Yani özellikle mutfak, banyo ve bodrum gibi odalarda, dolapların içinde görülürler.

Gümüş böceklerinin evinizdeki varlığını gözle görebilir veya kıyafetlerinizdeki yeşil lekelerden, yıpranmış kağıt eşyalarınızdan ve hatta duvar kağıtlarınızdan bunu anlayabilirsiniz. Gümüş böcekleri türlerine göre değişmekle birlikte günlük 20'ye varan sayıda yumurta bırakabilir. Bu sebeple böceklerin yumurta bırakabileceği boşluklar bırakmamanızı ve elektrik süpürgesi ile her yeri düzenli olarak dikkatlice temizlemenizi öneririz. Tüm önlemlere rağmen evde gümüş böceği görülüyor ise artık etkili çözüm yöntemleri bulmanızın zamanı gelmiş demektir.

Hayalindeki yumuşatıcının en çok hangi özelliğe sahip olmasını isterdin?

Gümüş Böceğinden Kurtulma Yöntemleri

Evde veya iş yerinde gümüş böceği problemi ile karşılaştığınızda alabileceğiniz pek çok önlem mevcut. Bu yöntemler çeşitli tuzaklar ve yok ediciler olabileceği gibi, isterseniz böceğe zarar vermeden kullanılabilecek uzaklaştırıcılar da olabilir.Gümüş böceğinden kurtulma yöntemlerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Nemli gazete kağıdı: Gümüş böceklerinin nemi sevdiği biliniyor, nemlendirilmiş gazete onların ilgisini çekmeyi başaracaktır. Ayrıca gazetenin iki tarafı lastikle tutturularak onların istediği karanlık ve kuytu ortamda oluşturulabilir. Böylece gece yerleşmeleri için ideal bir ortam olacaktır. Sabah olduğunda ise gazeteyi olduğu gibi evden uzaklaştırabilirsiniz.
  • Tuzak kurma: İçi nemli bir kavanozun dışı siyah bir bantla bantlanarak gümüş böceklerinin olduğu yere bırakılır. Bu işlem hem onların tırmanması için elverişli bir ortam hem de karanlık ve nemli olduğundan sevdikleri bir alan oluşturur. Kavanoza tırmanan böcekler içeri girdikten sonra iç yüzey pürüzsüz olduğundan dışarı tırmanamazlar. Böylece yine sabah olduğunda onları evinizden kolayca uzaklaştırabilirsiniz.
  • Profesyonel bir ekip tutmak: Böcek ve haşerelerden kurtulmak için profesyonel olarak ilaçlama yapan kişiler tutmak en kesin çözümlerden biridir.
  • Böcek öldürücü maddeler: Borik asit, boraks, böcek ilaçları ve naftalin gibi böceklere zararlı kimyasallar, böceklerin yaşadıkları ortama dökülerek böcekler öldürülebilir.
  • Böcek uzaklaştırıcı maddeler: Tarçın, karanfil, kekik, nane ve biberiye gibi bitkilerin kendileri veya yağları kullanılarak böcekler uzak tutulabilir. 

Ayrıca evinizin temizliği gümüş böceği görülmesini önlemek için çok önemlidir. Çünkü nemli ortamı seven böcekler, rutubetli yerlere yerleşir. Rutubet Nasıl Önlenir? yazımızı inceleyerek gümüş böceklerine karşı önlem almak isteyebilirsiniz.

Reklam

Domestos

Aslen yayınlandı