Gümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?

Gümüş böceği diğer adıyla nem böceği neden olur? Gümüş böceği nasıl yok edilir? Gümüşçül ile mücadelede en etkili yöntemler ve ipuçları.

Güncellenmiş 26 Ocak 2023

·

Yazar

Okuma Süresi7 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
gümüş böceği ile mücadele

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Gümüş böceği, diğer adıyla gümüşçün ya da nem böceği, evinizin birçok bölgesinde karşılaşabileceğiniz bir haşerat türüdür. Fakat, karanlık ve rutubeti sevdiklerinden dolayı eve yayılmış olduklarını fark etmeniz sandığınızdan uzun sürebilir. Ayrıca gümüşçün böcekleri hızla üreme özelliğine sahiptir ve çok geçmeden tüm evinizi sarabilir. O nedenle evinizdeki istilayı tespit etmek için sizde ya da sevdiklerinizde gümüş böceği ısırığı görmeyi beklerseniz onları evinizden uzaklaştırmak için geç kalmış olabilirsiniz. Elbette bu gözünüzü korkutmasın; basit önlemler alarak rutubet böceklerinden korunmak ve pratik uygulamalarla var olan böceklerden kurtulmak sanılanın aksine hiç de zor değil!

Her işin başı temizlik olduğu gibi konu ev böcekleri olunca da temizlik oldukça önem kazanıyor. Evinizde düzenli temizlik yaparak gümüş böceğinin üremeyi sevdiği noktaları kontrol edebilir ve böcek istilalarının önüne geçebilirsiniz. Domestos Çok Amaçlı Sprey evinizin her köşesinde hijyeni sağlarken deterjan dolabınızdaki gereksiz kalabalıktan kurtulmanıza da yardımcı olacak.

Rutubet böceklerine dair bilmeniz gereken her şey ve gümüş böceği ile mücadele ipuçları, yazımızın devamında gizli. Gümüş böceği zararları ve onlardan nasıl korunacağımızı gelin hep birlikte öğrenelim.

Gümüş Böceği Nedir?

Ev böcekleri içinde en çok karşılaştığımız türlerden biri olan nem böceği nedir? Gümüş böceği, hemen hemen tüm dillerde adını renginden alır, parlak gri renkte pullarla örtülü bir vücudu vardır ve oldukça hızlı hareket eder. Üçgenimsi bir gövde yapıları, 8 adet ayağı ve bir çift anteni vardır. Yetişkin nem böceklerinin boyları 12 milimetreyle 19 milimetre arasında değişkenlik gösterebilir. Derileri katmanlı ve kaygan olur. Bazı özellikleri gümüş böceğinin türüne göre farklılık gösterse de değişmeyen tek şey renklerinin en büyük ayırt edici özellikleri olmasıdır. Gümüş böceği, hızlı üremeleriyle bilinir. Gümüşçün böceklerinin dişileri günde 20’ye varan yumurta bırakabilirler. Kaygan ve parlak görünümlerini yumurtadan çıktıklarından itibaren korurlar.

Gümüş Böceği Neden Olur? Nerelerde Görülür?

Eviniz istila altındaysa gümüş böceği nereden gelir sorusunun aklınıza gelmesi çok doğal. Temizliğe özen göstermenize rağmen gümüş böceği eve nasıl girer diye kafanız karışmış da olabilir. Gümüş böcekleri kapı, tezgahlar ya da duvarlarda oluşan çatlaklardan eve girer ve çoğu zaman o bölgelerde çoğalırlar.

Evde gümüşçün böceği neden olur? Gümüş böceği, nemli ve karanlık bölgeleri mesken tutar. Sıcaklık ise onlar için o kadar önemli değildir. Yani evin her odasında görülebilirler, önemli olan besin kaynağı bulabilmeleridir. Yaşamlarını sürdürebilmek için elbette besine ihtiyaç duyarlar ama 10 ay aç yaşayabilme özellikleri de vardır. Gümüş böceği yaşamak için genellikle evin en nemli bölgeleri olan mutfak, banyo, çamaşır odaları ve banyoları tercih eder . Nadir de olsa kütüphaneler de gümüş böceklerine ev ortamı yaratabilir. Çünkü kitap yapımında kullanılan bazı yapışkanlar, nem böceklerine en uygun besinlerden biridir. Ayrıca kitaplıkların boşluk ve kitap köşeleri üremeleri için gereken karanlık ve havasız ortamı sağlar.

Gümüş Böceği İstilasının Belirtileri

Halk arasında beyaz nem böceği olarak da isimlendirilen gümüşçün böceklerinin istilasını tespit etmek sandığınızdan daha zor olabilir. Çünkü gümüş böcekleri genellikle gece ortaya çıkar ve gün içerisinde pek görünmezler. Ancak arkalarında bıraktıkları dışkı kalıntıları onları ele verir. Varlıklarını karabiber gibi görünen küçük dışkı izlerinden anlayabilirsiniz. Çamaşır sepetinde, duvar kâğıtları, tavanlar, tahıl kutuları, diğer karton veya kumaş malzemelerde küçük delikler ve sarımsı lekeler tespit ederseniz, gümüş böceklerinden şüphelenmenin zamanı geldi demektir. Adı üstünde nem böceklerinin üremesi için uygun ortamı oluşturmak istemiyorsanız nemli, karanlık alanlarda yaşadıklarını göz önünde bulundurup evinizin her bölgesinin kuru kalmasına özen göstermelisiniz.

Gümüş Böceği Zararları Nelerdir?

Evde bebeğiniz, küçük yaşta çocuklarınız ya da hayvan dostlarınız varsa gümüş böceği zararlı mı diye düşünüyor olabilirsiniz. Gümüş böceği zararları insan sağlığı açısından büyük bir tehdit oluşturmasa da eşyalarınıza ve gıdalara kalıcı zararlar verebilir. Kıyafetler, duvar kâğıtları, tahıl kutuları ve diğer karton, kumaş malzemelerde küçük delikler ve sarımsı lekeler oluşmasına neden olurlar. Gümüşçünler, yok edilmezlerse eşyalarınızı kullanılmaz hale getirebilirler.

Evdeki tüm nemli bölgeleri kuru bir şekilde bıraktınız. Ayrıca böceklerin yumurta bırakabileceği boşluklar bırakmadınız ve elektrik süpürgesi ile her yeri düzenli olarak dikkatlice temizlediniz. Aldığınız tüm önlemlere rağmen hala evinizde gümüş böceği görüyorsanız artık etkili çözüm yöntemleri bulmanın zamanı gelmiş demektir.

Gümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?

Gümüş böceği ekşi bir yüzle güne başlamanıza neden olabilir. Gümüş böceği ilaçlama da nem böceklerinden kurtulmanın bir yoludur. Fakat sevdiklerimizi korumak için kimyasal içeren ürünlerden kaçınıyor olabiliriz. Meraklanmayın; böyle bir istilayla baş etmek için gümüş böceği ilacı kullanmadan ya da evinize ilaçlama ekibi çağırmadan evde bulunan malzemeleri kullanarak bu istenmeyen ev böcekleriyle kolaylıkla mücadele edebilirsiniz. Gümüş böceği neyi sevmez? Öncelikle kuru alanlar, adı üstünde nem böceklerinin başlıca düşmanıdır. Ayrıca aromatik yağlar, asidik maddeler ve kokulu bitkiler de gümüş böceği için rahatsız edicidir. Gümüş böceğinin sevmediği kokulardan biri de, okaliptus olup ev temizliğinde kullandığınız deterjanları Domestos Limon ya da Okaliptüs Ferahlığı gibi doğal ve asidik aromalar içeren ürünlerden seçebilirsiniz. Gelelim gümüş böceği nasıl yok edilir konusuna! Gümüş böceğinden nasıl kurtulurum sorusu sizin de gündeminizdeyse gümüş böceğinden kurtulma yöntemlerini bir kenara not etmeyi ve arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın!

İhtiyaç Listesi

 • Nemli gazete kağıdı

 • Kavanoz

 • Siyah kablo bandı

 • Böcek ilacı ya da naftalin

 • Böcek kapanları

 • Bitkisel malzemeler: Kabuk tarçın, karanfil, kekik, nane, defne, biberiye, lavanta ya da sedir yağı, bal

Yöntem 1: Nemli Gazete Kağıdı

Artık gümüş böceklerinin nemi sevdiğini biliyoruz. Su ile nemlendireceğiniz gazete kağıtlarıyla gümüş böceklerinin ilgisini çekmeyi başarabilirsiniz.

 • Nemlendirdiğiniz gazete kağıtlarını iki tarafından lastikle tutturun ve bir kapan oluşturun. Böylece onların hoşlandığı nemli ve karanlık bölgeyi oluşturmuş olacaksınız.

 • Gece boyunca beklettiğiniz gazeteleri dikkatlice evden uzaklaştırın.

 • Gazeteleri bıraktığınız bölgeyi iyice kurulamayı ihmal etmeyin.

Yöntem 2: Kavanoz

Nemli gazete kağıtlarıyla benzer prensipte bir yöntem kullanarak gümüş böceklerine tuzak kurarak onlardan kurtulmayı başarabilirsiniz.

 • Ağzı geniş bir kavanozu su ile nemlendirin. Dilerseniz ilgilerini daha çok çekmek için kavanozun içine minik karton parçaları da ekleyebilirsiniz.

 • Siyah kablo bandıyla kavanozun dışını kaplayın: Amacımız yine karanlık bir ortam oluşturmak. Ayrıca bant, böceklerin kavanoza tırmanmasını kolaylaştıracaktır.

 • Kavanozu dik bir şekilde bekletin. Kavanozun içine giren böcekler iç kısmı pürüzsüz olduğundan dışarı çıkmak istediklerinde pürüzsüz yüzeyden tırmanamayacaklardır.

 • Gece boyunca beklettiğiniz kavanozu sabah evinizden uzak bir yerde boşaltarak böceklerden kurtulabilirsiniz.

 • Bu yöntemi böceklerden kurtulana kadar her gece tekrar etmeniz gerekmektedir.

 • Kavanozu yeniden kullanacaksanız iyice dezenfekte edip temizlediğinizden emin olun.

Yöntem 3: Böcek Öldürücü Maddeler

Borik asit, boraks ve böcek ilaçları gibi böceklere zararlı kimyasalları, gümüş böceklerinin çoğaldığından ya da eve sızdığından şüphelendiğiniz ortamlara dökerek onlardan kurtulmak için kullanabilirsiniz. Şunu da belirtmekte fayda var ki gümüş böceği naftalin kokusundan hiç hoşlanmaz.

 • Süpürgeliklerin üzerine ve birleşme yerlerine, küvetin altına ve çamaşır makinesinin boru birleşme yerlerine ve diğer potansiyel yerlere bahsettiğimiz ürünleri serpin. Mutfak ya da yiyeceklerle temas edebilecek bölgelerde kullanmamaya dikkat edin.

 • Bu maddeler akciğerler için zehirleyici olduğundan kullanırken solumamaya özen gösterin ve eldiven kullanmayı unutmayın.

 • Evcil hayvan ya da küçük çocukların girebileceği yerlerde kullanmaktan kaçının.

 • Böceklerden kurtulduğunuzda mutlaka elektrik süpürgesiyle kalıntılarını temizleyin.

 • Eğer sıvı bir madde kullandıysanız mutlaka sprey bir temizleyici ürün uygulayın ve cildinizle temas etmemesine özen gösterin.

 • Gümüş böceklerinden arındırdığınız bölgeleri temizlemeyi ihmal etmeyin.

Yöntem 4: Bitkisel Malzemeler

Tarçın, karanfil, kekik, nane ve biberiye gibi bitkilerin kendileri veya yağları kullanılarak böcekler uzak tutulabilir.

 • Bir miktar sedir yağını su ile karıştırarak evinizde bulunan çatlak ve yarıklara püskürtebilirsiniz.

 • Lavanta yağı bu böceklerin sevmediği bir diğer bitkisel üründür. Su ile karıştırarak ya da direkt olarak nem böceği olabileceğinden şüphelendiğiniz bölgelere uygulayın.

 • Limon gibi asidik sıvılar bu tür böcekleri rahatsız eder. Gümüş böceği, yerlerin limon ile temizlenmesinden sonra kalan kokudan rahatsız olur ve uzak durmaya başlar. Yer temizleme suyunuza limon suyu ya da sirke ekleyerek böceklerin önüne geçebilirsiniz.

 • Evinizde kekik otunu yetiştirme yöntemini de gümüş böceğini uzaklaştırmak için kullanabilirsiniz.

 • Yazımızın baştaki bölümünde gümüş böceğinin kitaplıklarda da çoğalabildiğini öğrenmiştik. Bu böcekler, kitap sayfaları ve kapaklarını da yiyerek beslenebilirler. Bunu engellemek ve kitaplıktaki gümüşçünlerden kurtulmak için kitapların sayfalarının arasına kurutulmuş kekik yaprakları koyabilirsiniz.

 • Dolaplarımızda kullandığımız lavanta keseciklerini de gümüş böceğini evinizden ve kitaplarınızdan uzak tutmak için kullanabilirsiniz.

 • İçinde kabuk tarçın, karanfil, kekik, nane, defne veya biberiye olan küçük keseleri evinizde özellikle mutfak ve kitaplığınıza yakın yerlere koyarak kokmasını sağlayabilir, rutubet böceklerini buralardan uzak tutabilirsiniz.

 • Bal gibi yapışkan maddeler hem şekerli olduğu için böcekleri kendine çekecektir hem de yapışkan yapısıyla üstünde gezinen haşerelerin hareket edip kaçmasını engelleyecektir. Böceklerin sayıca üstün geldiği bir istilada bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Yöntem 5: Böcekler İçin Özel Olarak Üretilmiş Tuzaklar

 • Gümüş böceğinden nasıl kurtulurum sorusunun cevaplarından biri de böcek tuzakları kullanmaktır. Gümüş böceği istilasına karşı, hemen hemen her yapı markette bulabileceğiniz böcek tuzaklarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca hamam böceği, karafatma gibi böcekleri yakalamak için kullanılan tuzaklar da size yardımcı olacaktır. Küçük ekmek parçaları, karton veya başka nişastalı maddeleri yem olarak kullanıp böceklerin dikkatini böcek kapanlarına çekebilirsiniz.

Yöntem 6: Profesyonel Yardım Almak

 • Bazen gümüş böcekleri evinizin birçok yerinde ortaya çıkabilir ve yapıları gereği hızlıca çoğalırlar. Böyle bir durumda bu sorunla tek başınıza başa çıkamayabilirsiniz. Gümüş böceği, ilaçlama ve istilalarından kurtulmak için profesyonel böcek ilaçlama şirketlerinden yardım almak ulaşabileceğiniz çözümlerden biridir.

Gümüş Böceğinden Korunma

 • Gümüş böceği, evdeki çatlakları ve süpürgelik aralarını çok sever ve bu alanlara yumurta bırakırlar. Evinizde nem böceklerinden korunmak istiyorsanız kapı, tezgahlar ya da duvarlarda çatlak varsa mutlaka bu çatlakları doldurmalısınız. Bunun için derz, silikon gibi ürünler kullanabilirsiniz.

 • Düzenli ev temizliği de gümüş böceğinden korunmak için bir diğer yöntemdir. Temizlik rutininiz çerçevesinde, elektrik süpürgesi ile evi düzenli süpürmeyi ihmal etmeyin.

 • Evdeki rutubeti gidermek, rutubet böceklerinden korunmak için oldukça etkilidir. Bunun için nem önleyici cihazlardan satın alabilirsiniz. Eğer böyle bir imkanınız yoksa evinizi sık sık havalandırın, varsa klimanızı belli aralıklarla çalıştırın.

 • Böceklerden kurtulmak için kullandığınız doğal ürünleri sık sık değiştirmek de gümüşçünlerden korunmanıza yardımcı olur. Kirli ya da nemli kıyafetlerinizi çok fazla bekletmemeye gayret gösterin. Eski kıyafetlerin bulunduğu dolaplara lavanta keseleri asmak da işe yarayacaktır.

 • Evde bodrum veya tavan arası gibi riskli bölgeler mevcutsa buraları sık sık kontrol edin ve temizleyin. Gümüş böceklerinin çoğalması için oldukça elverişli ortamlar yaratan bu bölgeler, büyük çoğunlukla karton, kağıt gibi gümüş böceği için besin olabilecek malzemelerle doludur. Ayrıca böceklerin tüm eve yayılabilecekleri çatlak ve yarıklara da bu bölgelerde sıkça rastlanır.

 • Eğer nemli bir şehirde yaşıyorsanız mutfak dolaplarına baharat keseleri asmak da yararlı bir yöntemdir.

Gün içinde fark edilmesi oldukça zor olan gümüş böceklerini tespit etmek için evdeki nemli bölgeleri sık sık gözlemlemelisiniz. Minik karabiber tanelerini andıran dışkı kalıntılar ve sarı renkte delikler gördüğünüzde mutlaka gümüşçün böceklerinden şüphelenin ve çoğalmalarına müsaade etmeden önlemlerinizi almaya başlayın. Gözlemlediğiniz bu bölgelerin kuru kalmasını sağlamaya çalışmak bu önlemlerin ilk adımıdır ve oldukça önemlidir. Yazımızın başında belirttiğimiz gibi evinizin temizliği de gümüş böceği görülmesini önlemek için çok önemlidir.

Artık gümüş böceği nasıl yok edilir öğrendik. Gördüğünüz gibi bütün önlemler evdeki nemle doğrudan ilişkilidir. Bu yüzden, evin nemli tüm bölgelerini belirlemek ve nem giderici tedbirler almak yeniden bir istila ile karşı karşıya kalmamak için oldukça önemlidir. Fakat nemin tek zararı bu değildir. Evlerimizdeki rutubet, gümüş böceği dahil birçok soruna neden olur ve sağlığımız için oldukça zararlıdır. Rutubet nasıl önlenir ve evdeki rutubet nasıl dengelenir yazılarımızı inceleyerek daha fazla bilgi edinebilir, rutubet ve gümüş böceklerine karşı önleminizi tam anlamıyla alabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?