Evinizin Kirli Görünmesine Neden Olan 6 Detay

Evinizi dip köşe temizlediniz ancak hala kirli görünen yerler mi var? İşte, evinizin pis görünmesine neden olan detayları sizin için derledik. Yazımızı okuyun, evinizi maksimum temizliğe kavuşturun.

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Ev içi

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Evimizi dip köşe temizlediğimizde uzun süre temiz kalsın, pırıl pırıl parlasın isteriz. Ancak bazen temizlik bittikten sonra bile ev temiz görünmez. Peki, evin bir türlü temiz görünmemesinin nedeni ne olabilir?

İşte, evinizin uzun süre temiz görünmesi için dikkat etmeniz gereken detaylar…

1. Bulaşıklar

Evinizi temizlediniz ve bir kahve içmeye karar verdiniz. Kahvenizi içtiniz ve bardağı kaldırmadan farklı işlere daldınız. İşte, evinizi kirli gösteren detaylardan biri; evin her köşesine yayılan bulaşıklar. Yemeğiniz ya da içeceğiniz bittiğinde direkt mutfağa götürmeli, bulaşık makinesine yerleştirmelisiniz. Tezgaha ya da lavabonun içine bıraktığınız bulaşıkların da dağınık bir görüntü oluşturacağını unutmayın!

2. Tezgah ve evyedeki lekeler

Mutfağı temizlediğinizde son yaptığınız işin tezgahı ve lavaboyu silmek olduğunu biliyoruz. Ancak gerçekten pırıl pırıl görünmesi için gereken çabayı harcıyor musunuz? Tezgah kenarlarındaki yemek kalıntıları ve evyedeki su lekeleri temizlenmediğinde mutfağınız kirli görünmeye devam edecektir. Bu yüzden, Domestos Hijyenik Köpük Spreyi tezgah ve evyeye sıkın, nemli bir bezle silin ve kuru bir bezle kurulayın. Kolay durulanan ve yüzeylere tutunarak uzun süre hijyenik temizlik sağlayan Domestos Hijyenik Köpük Sprey ile mutfağınızın ışıl ışıl olduğunu göreceksiniz.

3. Priz ve ışık düğmelerindeki kirler

Temizlik sırasında unutulan yerlerden priz ve ışık düğmeleri evinizin kirli görünmesine neden oluyor olabilir. Evinizi gezin, tüm priz ve ışık düğmelerini temizleyin. Aralara girmiş kirler için kürdandan yardım alabilir, derinlemesine temizlik yapabilirsiniz. Eğer priz ve ışık düğmelerinde sararmalar oluşmuşsa beyaz bir boya ile boyayabilir ya da yenileri ile değiştirebilirsiniz.

4. Duvardaki izler

Her temizlikte duvarları baştan aşağı temizleyemeyeceğinizi biliyoruz ancak çocuğunuzun yaptığı boyamaları, ocağın hemen yanındaki duvarda yer etmiş yağ lekelerini ve gözünüze çarpan el izlerini düzenli olarak temizlemelisiniz. Leke ve izler haricinde duvarınızda dökülmeler varsa ya da duvar kağıdınız yırtılmışsa duvarlarınızı elden geçirmenin vakti gelmiş demektir. Unutmayın, kirli ve yıpranmış duvarlar, evinizin kirli görünmesine neden oluyor olabilir!

5. Lekeli camlar

Evinizin içi ne kadar temiz olursa olsun, içerden baktığınızda dışarıyı görmenizi engelleyen puslu, lekeli camlara sahipseniz, muhtemelen eviniz temiz görünmüyordur. Düzenli olarak camlarınızın içini ve dışını temizlemeli, puslu, lekeli görüntüden arındırmalısınız.

6. Koltuk ve halıda yer etmiş lekeler

Bolca vakit geçirdiğiniz, misafirlerinizi ağırladığınız koltuk ve halılarınızdaki lekeler temizlenmediğinde eviniz pek de hijyenik görünmüyor olabilir. Bu yüzden, bu yüzeyleri sık sık kontrol etmeli, lekelenmeleri halinde anında müdahale etmelisiniz. Koltuk ve halılardaki zorlu lekeleri Cif Sprey Her Yer Leke Uzmanı gibi tekstil yüzeylerde kusursuz leke çıkarma gücüne sahip bir temizleyiciyle temizleyebilir, kolay ve hızlı temizliğin keyfini çıkarabilirsiniz.

Artık evinizin neden yeterince temiz görünmediğini biliyorsunuz. Siz de bu detaylara dikkat edin, evinizin tertemiz göründüğünden emin olun!

Detaylı ev temizliği nasıl yapılır diye düşünüyorsanız buraya tıklayın, uzman ipuçlarını öğrenin.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • En Sık Yapılan 5 Kişisel Bakım ve Hijyen Hatası

  Kişisel bakım konusunda hassas olduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz; ancak hepimizin dikkatinden kaçan bazı noktalar mutlaka vardır. Gelin, en çok yaptığımız 5 kişisel temizlik ve hijyen hatasını birlikte öğrenelim.

  1. 1

   Aşırı sıcak su ile banyo yapmak

   Kimileri aşırı sıcak su ile banyo yaptığında vücudunun daha çok temizleneceğini düşünür; ancak aşırı sıcak suyla banyo yapmanın zararları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra bir daha bunu denemek istemeyebilirsiniz. Fazla sıcak su deride yanık, kızarıklığa sebep olabilir. Tıpkı güneş yanığı gibi cildinizde ağrı hissedebilir, ateşinizin normalin üstünde olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Sıcak suyla duş almanın zararları arasında yüksek tansiyona sebep olması da sayılabilir. Bu yüzden kalp hastaları ve tansiyon hastalarının aşırı sıcak suyla banyo yapmanın zararları hakkında detaylı bilgi edinmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra, aşırı sıcak su saç ve saç derisini de olumsuz etkileyerek saçlarda kuruluk ve deride hassasiyete yol açabilir.

  2. 2

   Uzun süre kullanılan diş fırçaları

   Dişlerinizi günde 2-3 defa fırçalıyor ve diş ipi kullanıyorsunuz; ancak diş fırçanızı uzun süredir değiştirmediyseniz ağız içi sağlığınızı olumsuz etkiliyorsunuz demektir. Diş fırçalarının plastik yapısı ve fırçalama sonrası nemli kalması dolayısıyla belli bir süre sonra fırçada bakteriler üremeye başlar. Uzun süredir kullanılan bir diş fırçası, dişlerinizi temizlemek yerine diş ve diş eti hastalıklarına sebep olabilir. Bu yüzden 2-3 ayda bir mutlaka yeni bir diş fırçası edinmelisiniz.

  3. 3

   Diş ipi kullanmamak

   Dişleri fırçalamak, görünürde temizlik ve bakım sağlasa da diş ipi diş aralarının temizliği için oldukça önemlidir. Diş ipi, diş fırçasının ulaşamadığı noktalara temas ederek, dişlerinizin arasında yiyecek artığı kalmasının, ağız kokusunun ve diş taşı oluşumunun önüne geçer.  Günde bir defa, dişlerinizin arasını diş ipi ile temizlemeniz klinik olarak tavsiye edilmektedir.

  4. 4

   Ortak kullanılan kişisel bakım malzemeleri

   Kişisel bakım eşyaları nelerdir diye düşünüyorsanız katı sabun, tırnak makası, makyaj malzemeleri, havlu, terlik, diş fırçası, jilet ve tarağı sayabiliriz. Bu malzemeler kişisel kullanım içindir ve aynı evde yaşasanız dahi bir başkasıyla bu malzemelerin ortak kullanılması hastalıkların ve mikropların bulaşmasına sebep olabilir. Bu malzemelerin düzenli aralıklarla doğru bir şekilde temizlendiğinden emin olmak önemlidir. Genelde temizliğini atladığımız makyaj fırçalarının temizliği hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bu yazımız tam size göre. Ayrıca, kişisel bakım malzemelerini yalnızca siz kullanıyor bile olsanız, zamanı gelince yenisiyle değiştirmenizi tavsiye ederiz.

  5. 5

   Her gün aynı ayakkabıyı giymek

   Kişisel temizlik ve hijyen hatalarından biri de her gün aynı ayakkabıyı giymektedir. Hem ayaklarınızı hem de ayakkabınızı korumak için her gün aynı ayakkabıyı giymemelisiniz. Sağlıklı ayaklara ve ayakkabılara sahip olmak için ayakkabınızı en az 24 saat dinlendirdikten sonra tekrar giyebilirsiniz. Böylelikle ayakkabınız içine hapsettiği nem ve kokudan arınmış olacak ve ayaklarınızda koku oluşma ihtimali azalacaktır. Aksi takdirde, bir süre sonra ayak mantarı oluşma riski ve bu mantarın tedavi edilse dahi sürekli tekrarlama ihtimali yüksektir.  

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?