Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Evdeki Karıncalardan Nasıl Kurtulunur?

Evde istenmeyen misafirleriniz mi var? Evdeki karıncalardan nasıl kurtuluruz diye kara kara düşünüyorsanız evdeki karıncalardan kurtulmanın yolları ve püf noktalarını sizin için derledik.

Güncellenmiş

Evde karınca
Reklam
Sign Up Banner
. . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . .

Leke RehberiLeke Rehberi

. . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . .
Hangi lekeye çözüm arıyorsunuz?
Leke RehberiLeke RehberiLeke Rehberi

Kapı, cam ve balkonlarınızı kapalı tutmaya ne kadar dikkat ederseniz edin, karıncalar yine de evinize girmenin bir yolunu bulabilir. Evdeki karıncalardan nasıl kurtulabilirim diyorsanız önerilerimize kulak verin. Kolaylıkla bulabileceğiniz malzemeleri kullanarak karıncalara veda edebilir, evinizi temiz tutarak yeni bir karınca istilasının önüne geçebilirsiniz.

Yerlerdeki kirler, kırıntılar ve yemek artıkları evinizin karıncalar tarafından istila edilme olasılığını artırır. Tüm yüzeylerde düzenli olarak Cif Sprey Ultra Hijyen gibi çok amaçlı bir sprey temizleyici kullanmak karıncaları evinizden uzak tutmaya yardımcı olacaktır.

Evdeki Karıncalardan Nasıl Kurtulabilirim?

Evdeki, mutfaktaki, banyodaki karıncalardan nasıl kurtuluruz? Karıncalardan kurtulmak için atılacak ilk adım evinizi karıncaların sevmediği kokularla donatmak ve karıncaların önüne fiziksel engeller koymaktır. İşte karıncalardan kurtulma yolları ve bazı pratik seçenekler:

Tebeşir

Reklam

MPU Sign Up Banner

Karıncalardan nasıl kurtulurum diye düşünüyorsanız evinizdeki balkon ve bahçe kapısı ve pencere gibi yerlerin önüne tebeşirle birer çizgi çekin. Bir parça tebeşiri ezerek bahçenizdeki bitkilerin ve saksıların çevresine serpin. Tebeşirin içinde bulunan kalsiyum karbonat, doğal bir karınca savardır.

Limon

Karıncalar limon kokusundan nefret ederler. Cam önleri ve kapı ağızlarına limon kabuğu rendeleyin. Bir sprey şişesini limonlu su ile doldurup yerlere ve tezgahlara sıkın.

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Acı biber

Mutfak tezgahınızda sürekli karıncalar mı geziyor? Karıncaların mesken edindiği bölgelere acı biber dökerek karıncalara evinizde yemek bulamayacakları mesajını verebilirsiniz.

Evdeki karınca sorunu

Karıncadan Nasıl Kurtulurum ve Karınca İstilasını Nasıl Önlerim?

Yukarıdaki yöntemleri uygulayarak evinizdeki karıncalardan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Ancak iş orada bitmiyor. Evdeki karıncalardan kurtulmanın yolları arasında en önemlisi düzenli ev temizliği. Evinizi olabildiğince temiz tutarak ve aşağıdaki noktalara dikkat ederek karıncaların evinize geri dönme olasılığını azaltabilirsiniz.

  • Tüm yüzeyleri Cif Sprey Ultra Hijyen gibi çok amaçlı bir sprey temizleyiciyle iyice temizleyin. Sildiğiniz yüzey mermer veya granit ise Cif Jel Zemin Uzmanı gibi özel bir ürün kullanmaya da dikkat edin. Bu işlemi düzenli olarak tekrarlayın. Düzenli ev temizliği yalnızca karınca istilası için değil farelerden, hamam böceklerinden ve evdeki diğer böceklerden kurtulmak için de çok önemlidir.

  • Yemekleri masada yiyin. Televizyon önünde ya da ayak üstü yenen yemeklerin kırıntıları yere dökülerek karıncalara davetiye çıkarır.

  • Mutfağınızı ve yemek masanızın çevresini sık sık elektrikli süpürgeyle temizleyin.

  • Yiyecekleri saklama kaplarında saklayın. Ortalıkta açık yiyecek bırakmayın.

  • Kirli bulaşıklarınızı lavaboda bekletmeyin. Lavaboda biriken yemek artıklarını bekletmeden temizleyin.

  • Çöplerinizi sık sık atın.

Kapı ve cam önlerine tebeşirle birer çizgi çekerek karıncaların yolunu kesin. Karıncaların girdiği yerlere bir sprey şişesi yardımıyla limonlu ya da sirkeli su sıkın, gezdikleri yerlere acı biber serpin. Karıncalardan kurtulduktan sonra yüzey ve tezgahlarınızı Cif Sprey Ultra Hijyen gibi bir ürünle silin. Evinizi düzenli olarak süpürün. Ortada açık yiyecek bırakmayın. Bulaşıkları lavaboda bekletmeyin.

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Uygulamaya başlamadan önce de kullandığınız malzemeyi mutlaka küçük bir alanda test etmeyi unutmayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Evi Neden Karınca Basar?

Karıncalar genellikle yiyecek bulabilecekleri yerleri istila ederler. Evde karınca istilasını önlemek ise aslında çok basit: Yemekleri masada yiyin. Televizyon önünde ya da ayak üstü atıştırıp etrafa kırıntı dökmeyin. Mutfağınızı ve yemek masanızın çevresini sık sık elektrikli süpürgeyle temizleyin. Yiyecekleri saklama kaplarında saklayın. Ortalıkta açık yiyecek maddesi bırakmayın. Kirli bulaşıklarınızı lavaboda bekletmeyin. Lavaboda biriken yemek artıklarını bekletmeden temizleyin. Çöplerinizi sık sık atın.

Kamptaki Karıncalardan Doğal Yollarla Korunmak Mümkün mü?

Evet mümkün. Bunun için, birkaç diş ezilmiş sarımsağı bir kavanoz suyun içinde ağzı kapalı olarak en az 24 saat bekletin. Daha sonra karışımı, sarımsaklar içindeyken yaklaşık 15 dakika kaynatarak süzün. Küçük bir sprey şişesine dolduracağınız solüsyonu, kamp alanında dilediğiniz yere sıkarak karıncaların gelmesini önleyebilirsiniz.

Karasinekler Evden Nasıl Uzak Tutulur?

Karasineklerden nasıl kurtulurum dediğinizde öncelikli adım sinekleri çekecek koşulların ortadan kaldırılmasıdır. Kirli bulaşıkların, evcil hayvan mamalarının, çöplerin açıkta durmamasına özen gösterin. Bazı güzel kokulu bitkiler, sinekler için hiç de aynı etkiyi yapmaz ve evinizden uzakta durmalarını sağlayabilirler.

Hamam Böcekleri Neden Gelir?

Hamam böcekleri için olmazsa olmaz üç şey vardır; yemek, su ve sığınacak bir yer. Bunları ellerinden alırsanız, onlar da kendilerine yaşamak için daha uygun bir yer aramaya giderler. Mutfağınızın zeminini çamaşır suyu kullanarak temizleyin. Yemek artıkları, kırıntıları ve kokularından kurtulun.

Gümüş Böceği Nerelerde Görülür?

Gümüş böcekleri kapı, tezgahlar ya da duvarlarda oluşan çatlaklardan eve girer ve çoğu zaman o bölgelerde çoğalırlar. Gümüş böceği, nemli ve karanlık bölgeleri mesken tutar. Sıcaklık ise onlar için o kadar önemli değildir. Yani evin her odasında görülebilirler, önemli olan besin kaynağı bulabilmeleridir.

Pire Nedir? Pire Nerede Bulunur?

Pireler, insan veya hayvanların kanıyla beslenen, gözle görülmesi çok zor olan küçük böceklerdir. Yaklaşık 2.5 milimetre uzunluğundaki pireler uçamazlar, ancak çok yükseğe zıplamalarını sağlayan, upuzun bacakları vardır. Ayrıca ezilmelerini neredeyse imkansız hale getiren zırhlı bir yapıları vardır. Pireler genellikle kedi veya köpekler gibi evcil hayvanlarla ilişkilendirilir.

Aslen yayınlandı