Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos virüs ve bakterileri öldürür

Evdeki Karıncalardan Nasıl Kurtulunur?

Evinizde minik davetsiz misafirleriniz mi var? Pratik ve hızlı karıncalardan kurtulma tekniklerini buradan okumaya devam edin!

Güncellenmiş

Evdeki karıncalardan nasıl kurtulunur?

Kapı, cam ve balkonlarınızı kapalı tutmaya ne kadar dikkat ederseniz edin, karıncalar yine de evinize girmenin bir yolunu bulabilir. Evinizdeki karıncalardan nasıl kurtulacağınızı merak ediyorsanız, önerilerimize kulak verin. Herkesin kolaylıkla bulabileceği malzemeler kullanarak karıncalara veda edebilir ve evinizi temiz tutarak yeni bir karınca istilasının önüne geçebilirsiniz.

Yerlerdeki kirler, kırıntılar ve yemek artıkları evinizin karıncalar tarafından istila edilme olasılığını artırır. Tüm yüzeylerde düzenli olarak Cif Her Yer Leke Uzmanı gibi çok amaçlı bir sprey temizleyici kullanmak karıncaları evinizden uzak tutmaya yardımcı olacaktır.

Karıncalardan nasıl kurtulabilirsiniz?

Karıncalardan kurtulma yolundaki ilk adım, evinizi karıncaların sevmediği kokularla donatmak ve karıncaların önüne fiziksel engeller koymaktır.

 • Tebeşir

Evinizdeki balkon ve bahçe kapısı ve pencere gibi yerlerin önüne tebeşirle birer çizgi çekin. Bir parça tebeşiri ezerek bahçenizdeki bitkilerin ve saksıların çevresine serpin. Tebeşirin içinde bulunan kalsiyum karbonat, doğal bir karınca savardır.

 • Çift taraflı bant

Karıncalar masanızın üzerinde duran şekerliği çok mu seviyor? Karıncaların özellikle hedef aldığı eşyaları çift taraflı bant ile çevreleyin.

 • Limon

Karıncalar limon kokusundan nefret ederler. Cam önleri ve kapı ağızlarına limon kabuğu rendeleyin. Bir sprey şişesini limonlu su ile doldurup yerlere ve tezgahlara sıkın.

 • Acı biber

Mutfak tezgahınızda sürekli karıncalar mı geziyor? Karıncaların mesken edindiği bölgelere acı biber dökerek karıncalara evinizde yemek bulamayacakları mesajını verebilirsiniz.

 • Sirke

Evinizdeki karıncalardan kurtulmak için biraz sirkeyi suyla karıştırarak bir sprey şişesine boşaltın. Karıncaların en çok görüldüğü yerlere sıkın.

Reklam

Domestos virüs ve bakterileri öldürür

Yeni bir karınca istilasını nasıl önleyebilirsiniz?

Yukarıdaki yöntemleri uygulayarak evinizdeki karıncalardan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Ancak iş orada bitmiyor. Evinizi olabildiğince temiz tutarak ve aşağıdaki noktalara dikkat ederek karıncaların evinize geri dönmesi olasılığını azaltabilirsiniz.

 1. Tüm yüzeyleri Cif Her Yer Leke Uzmanı gibi çok amaçlı bir sprey temizleyiciyle ya da sirkeli suyla iyice temizleyin. Bu işlemi düzenli olarak tekrarlayın.
 2. Yemekleri masada yiyin. Televizyon önünde ya da ayak üstü yenen yemeklerin kırıntıları yere dökülerek karıncalara davetiye çıkarır.
 3. Mutfağınızı ve yemek masanızın çevresini sık sık elektrikli süpürgeyle temizleyin.
 4. Yiyecekleri saklama kaplarında saklayın. Ortalıkta açık yiyecek maddesi bırakmayın.
 5. Kirli bulaşıklarınızı lavaboda bekletmeyin. Lavaboda biriken yemek artıklarını bekletmeden temizleyin.
 6. Çöplerinizi sık sık atın.

Unutmayın

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

 • Kapı ve cam önlerine tebeşirle birer çizgi çekerek karıncaların yolunu kesin.
 • Karıncaların çok sevdiği eşyaları çift taraflı bant ile çevreleyin.
 • Karıncaların girdiği yerlere bir sprey şişesi yardımıyla limonlu ya da sirkeli su sıkın.
 • Karıncaların gezdiği yerlere acı biber serpin.
 • Karıncalardan kurtulduktan sonra yüzey ve tezgahlarınızı Cif Her Yer Leke Uzmanı Sprey gibi bir ürünle silin. Evinizi düzenli olarak süpürün.
 • Ortada açık yiyecek bırakmayın. Bulaşıkları lavaboda bekletmeyin.
 • Aslen yayınlandı