Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Evdeki Karıncalardan Nasıl Kurtulunur?

Evinizde minik davetsiz misafirleriniz mi var? Pratik ve hızlı karıncalardan kurtulma tekniklerini buradan okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Reklam
Limon Kullanarak Karıncalardan Kurtulma Yöntemleri

Kapı, cam ve balkonlarınızı kapalı tutmaya ne kadar dikkat ederseniz edin, karıncalar yine de evinize girmenin bir yolunu bulabilir. Evinizdeki karıncalardan nasıl kurtulacağınızı merak ediyorsanız, önerilerimize kulak verin. Herkesin kolaylıkla bulabileceği malzemeler kullanarak karıncalara veda edebilir ve evinizi temiz tutarak yeni bir karınca istilasının önüne geçebilirsiniz.

Yerlerdeki kirler, kırıntılar ve yemek artıkları evinizin karıncalar tarafından istila edilme olasılığını artırır. Tüm yüzeylerde düzenli olarak Cif Sprey Ultra Hijyen gibi çok amaçlı bir sprey temizleyici kullanmak karıncaları evinizden uzak tutmaya yardımcı olacaktır.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Karıncalardan Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Karıncalardan kurtulma yolundaki ilk adım, evinizi karıncaların sevmediği kokularla donatmak ve karıncaların önüne fiziksel engeller koymaktır.İşte bazı pratik seçenekler:

Tebeşir

Evinizdeki balkon ve bahçe kapısı ve pencere gibi yerlerin önüne tebeşirle birer çizgi çekin. Bir parça tebeşiri ezerek bahçenizdeki bitkilerin ve saksıların çevresine serpin. Tebeşirin içinde bulunan kalsiyum karbonat, doğal bir karınca savardır.

Çift Taraflı Bant

Karıncalar masanızın üzerinde duran şekerliği çok mu seviyor? Karıncaların özellikle hedef aldığı eşyaları çift taraflı bant ile çevreleyin.

Limon

Karıncalar limon kokusundan nefret ederler. Cam önleri ve kapı ağızlarına limon kabuğu rendeleyin. Bir sprey şişesini limonlu su ile doldurup yerlere ve tezgahlara sıkın.

Acı biber

Mutfak tezgahınızda sürekli karıncalar mı geziyor? Karıncaların mesken edindiği bölgelere acı biber dökerek karıncalara evinizde yemek bulamayacakları mesajını verebilirsiniz.

Karınca İstilasını Nasıl Önleyebilirsiniz?

Yukarıdaki yöntemleri uygulayarak evinizdeki karıncalardan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Ancak iş orada bitmiyor. Evinizi olabildiğince temiz tutarak ve aşağıdaki noktalara dikkat ederek karıncaların evinize geri dönmesi olasılığını azaltabilirsiniz.

  • Tüm yüzeyleri Cif Sprey Ultra Hijyen gibi çok amaçlı bir sprey temizleyiciyle iyice temizleyin. Sildiğiniz yüzey mermer veya granit ise Cif Jel Zemin Uzmanı gibi özel bir ürün kullanmaya da dikkat edin. Bu işlemi düzenli olarak tekrarlayın.
  • Yemekleri masada yiyin. Televizyon önünde ya da ayak üstü yenen yemeklerin kırıntıları yere dökülerek karıncalara davetiye çıkarır.
  • Mutfağınızı ve yemek masanızın çevresini sık sık elektrikli süpürgeyle temizleyin.
  • Yiyecekleri saklama kaplarında saklayın. Ortalıkta açık yiyecek maddesi bırakmayın.
  • Kirli bulaşıklarınızı lavaboda bekletmeyin. Lavaboda biriken yemek artıklarını bekletmeden temizleyin.
  • Çöplerinizi sık sık atın.
Kapı ve cam önlerine tebeşirle birer çizgi çekerek karıncaların yolunu kesin ve çok sevdikleri eşyaları çift taraflı bant ile çevreleyin. Karıncaların girdiği yerlere bir sprey şişesi yardımıyla limonlu ya da sirkeli su sıkın, gezdikleri yerlere acı biber serpin. Karıncalardan kurtulduktan sonra yüzey ve tezgahlarınızı Cif Sprey Ultra Hijyen gibi bir ürünle silin. Evinizi düzenli olarak süpürün. Ortada açık yiyecek bırakmayın. Bulaşıkları lavaboda bekletmeyin.

Bunlara Dikkat

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Uygulamaya başlamadan önce de kullandığınız malzemeyi mutlaka küçük bir alanda test etmeyi unutmayın.

Aslen yayınlandı