Fareler evde sık karşılaşılan bir sorun olabilir. Öyle ki, pek çok kişi evlerindeki fare nüfusunu kontrol altına alabilmek için kedi beslemeyi bile seçer. Yemeğinize ısırık atan, mobilyalarınızı mahveden ve sağa sola dışkı bırakan fareler evinizde hijyen problemi yarattığından neden istenmediklerini anlamak çok da zor değil.

Ancak fareleri imha etmekten başka çözüm yolları da var. Evinizdeki farelerden insancıl biçimde de kurtulabilirsiniz. Bu yazı, fareleri nasıl yakalayacağınızı ve etkili fakat insancıl fare kapanı türlerini nasıl yapabileceğinizi açıklayacak. Bir daha fare gördüğünüzde panik yapmanıza gerek yok! Bu küçük yaratıkları güvenli ve kolay bir şekilde evinizden tahliye edebilirsiniz.

Evinizdeki farelerden kurtulduktan sonra zemini ve tezgah üstünü Domestos Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu gibi güçlü bir temizleyici ile iyice silin. Böylece farelerin evinize getirdiği mikropları yok etmiş olacaksınız.

Fare Nasıl Yakalanır: Öneriler

 • Fareler gececi canlılardır, o yüzden kapanınızı gündüz kurup sabah kontrol edin.

 • Farenin yuvasını bulun. Fareler kuru yiyecekler, kumaş parçaları, iplik ve ambalaj gibi şeyler kullanarak kendilerine yuva yapmayı severler. Eğer farelerin nerede yaşadığını bulabilirseniz fare kapanınızı o bölgeye yerleştirebilirsiniz.

 • Fare kapanınız için en iyi yemler fıstık ezmesi, peynir, çikolata, kuru üzüm, evcil hayvan mamaları, yulaf ve farelerin yuva yapımında kullanabileceği materyallerdir.

Reklam

Domestos

Farklı Fare Kapanı Çeşitleri

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Fareleri ve hatta sıçanları canlı olarak yakalamanıza yardımcı olabilecek kafes tipi insancıl kapanlar satın alabilirsiniz. Bu tür kapanlar fareleri öldüren kapanlara ya da fare yapışkanlarına göre farelere çok daha iyi davranır. Bunun yanında aşağıdaki yöntemlerden birini deneyerek evde kolaylıkla kendi insancıl fare kapanınızı yapabilirsiniz:

İnsancıl bir fare kapanı yapmak için kağıt havluların içinden çıkan karton ruloları ya da bir su şişesini bir kovayla beraber kullanın. Fare kapanınızı uygun bir yere yerleştirin (mesela farelerin yuvalarının çevresi ya da yemek dolapları gibi farelerin sık ziyaret ettiği yerler). Yakalamayı başardığınız farelerin evinize geri dönmesini önlemek için fareyi evinizden en az birkaç kilometre uzakta serbest bırakın.

Kağıt Havlu Rulosu

 • Bitmiş bir tuvalet kağıdı ya da kağıt havlunun karton rulosunun bir tarafını masa ya da tezgah üzerinde dengeli olarak durabilecek şekilde düzleştirin.

 • Yeminizi rulonun bir ucuna yerleştirin. Rulonun kenarlarına yapışacağından fıstık ezmesi bu iş için biçilmiş kaftandır.

 • Ruloyu bir masa ya da tezgahın kenarında yarısı boşlukta duracak şekilde dengeleyin. Yemi boşlukta duran tarafa yerleştirdiğinizden emin olun. Rulonun yerinde durması için bant kullanabilirsiniz, ama bandın ruloyu çok sıkı tutmamasına dikkat edin. Rulonuzun farenin ağırlığını taşımayacak kadar dayanıksız ve dengesiz olması gerekiyor.

 • En az 60 santimetre yüksekliğinde bir kovayı (böylece fare zıplayarak çıkamayacaktır) direkt olarak masa ya da tezgah kenarının altına yerleştirin.

 • Şimdi tek yapmanız gereken farenizin yemi kapmasını ve rulonun kovanın içine düşmesini beklemek.

 • Kapanı sık sık kontrol edin. Farenizi yakaladıktan sonra onu evinizden en az birkaç kilometre uzakta doğaya güvenle salabilirsiniz.

Su Şişesi ve Kova

 • Bu fare kapanı için de en az 60 santimetre yükseklikte bir kovaya ihtiyacınız olacak. Ayrıca boş bir su şişesi ve tel bir giyecek askısı gerekli.

 • Elektrikli matkap ile kovanın üst kısmının her iki tarafına birbirine bakan, aynı yükseklikte birer delik açın. Bu tür aletler kullanırken koruyucu teçhizat kullanmaya ve aletin kullanım talimatlarına uymaya dikkat edin.

 • Çelik tel kesme makası ile tel askının düz kısmını keserek geri kalan kısmından ayırın.

 • Plastik şişenizi alın ve kapağın iyice kapalı olduğundan emin olun. Daha sonra kapakta ve şişenin dibinde birer delik açın.

 • Teli kovadaki deliklerin birine sokun. Şişeyi tele geçirin ve teli şişe ortada havada duracak şekilde kovadaki diğer deliğe oturtun.

 • Yeminizi şişenin üzerine yerleştirin. Şişeyi yüzeyine kolayca yapışacak olan fıstık ezmesiyle kaplayabilirsiniz.

 • Farenin yukarı çıkabileceği bir rampa oluşturun.

 • Fare kapanınız hazır. Yemi gözüne kestiren fare şişeye çıktığında şişe dönmeye başlayacak ve fare kovaya düşecek.