Ev Dekorasyonunda 60-30-10 Kuralı Nedir, Nasıl Uygulanır?

Yaşam alanlarınızın dekorasyonu kafanızı mı karıştırıyor? İşte, ev dekorasyonunuzda kolaylık sağlayacak 60-30-10 kuralı ve bu kuralın nasıl uygulandığına dair detaylı bilgi bu yazımızda! Okumaya devam edin.

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Dekorasyonda 60-30-10 kuralı

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Yaşam alanlarımızı dekore ederken bazen kafamız karışabilir. Ayrı ayrı alınan eşyalar yerleştirildiğinde, bütün bir görüntünde pek de hoş durmayabilir. İşte, tam da bu yüzden renk şemasını bir araya getirmenize yardımcı olacak 60-30-10 kuralı var.

Peki, 60-30-10 kuralı nedir?

60-30-10 kuralı, dekore edeceğiniz alanda renklerin kullanımını bölerek bir araya getirmenize yardımcı olabilecek zamansız bir dekorasyon kuralıdır. Amaç %60-%30-%10 oranı ile, herhangi bir alanda kullanılan renklerde denge sağlamaktır. Bu kurala uyarak şık ve dengeli bir dekorasyon yaratmak çok kolaydır.

60-30-10 kuralını uygulamak için önce odanızı hangi tarzda dizayn etmek istediğinize karar vermek, işinizi kolaylaştıracaktır.

60-30-10 kuralı nasıl kullanılır?

Bir odayı dekore ederken öncelikle duvarlar, kilim ve halılar, koltuklar gibi büyük alanları düşünmelisiniz. İşte bu büyük alanlar 60-30-10 kuralımızın yüzde 60’lık kısmını oluşturuyor. Bu yüzde 60’lık kısım sizin ana renginizi oluşturacak ve diğer renklere zemin hazırlayacak. Bu yüzden, baskın renginizi seçerken odanızın nasıl bir tarzda olmasına istediğinize karar vermeli ve sonra seçmelisiniz.

Yüzde 30’luk kısım ise dekorasyonda ikincil renginizdir. Perdeler, sandalyeler, yatak başlıklar, mobilyalarınız ya da duvarınızın bir kısmı… Buradaki fikir, ikincil rengin ana rengi desteklemesi ancak ana renkten ayrılarak dekorasyonda ilgi uyandırmasıdır. İkincil renginizi seçerken, ana renginizin tonlarına uygun ya da tamamen farklı bir renk seçebilir, dekore etmek istediğiniz tarzın renk paletinden gidebilirsiniz.

60-30-10 kuralının son yüzdesi, yüzde 10’luk kısım vurgu renginizdir. Dekore ettiğiniz yaşam alanındaki yastıklar, dekoratif obje ve aksesuarlar, sanat eserleri, tablolar, lambalar ve mumlar vurgu renginde olmalıdır. Vurgu renginizi, ana ve ikincil renginiz ile kontrast yaratacak renklerden ya da mobilyalarınızın içinde yer alan göz alıcı bir renkten seçebilirsiniz.

60-30-10 kuralını uygularken farklı renkler seçebileceğiniz gibi monokromatik yani aynı rengin değişen tonlarını da seçebilirsiniz. Örneğin, nötr bir bej ana renginizi yani kuralın %60’ını oluşturur, bejin daha net/derin bir tonu ikincil renginizi, %30’luk kısmını oluşturur ve son olarak bejin en çarpıcı koyu ya da en soluk rengini vurgu renginiz yani %10’luk kısmı olarak kullanabilirsiniz. Monokromatik yani tek rengin tonlarını tercih etmek, rahatlatıcı bir dekorasyon oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

60-30-10 kuralına uymak, renk seçiminizi basitleştirerek dekorasyonda dengeyi yakalamanıza yardımcı olacaktır. 60-30-10 kuralına göre üç renk seçmek, işinizi kolaylaştıracak, evinizi ya da ofisinizi dekore ederken kafa karışıklığının önüne geçecektir. İç mimarların, dekoratörlerin de sıklıkla kullandığı 60-30-10 kuralını siz de deneyin, hem kolay hem şık dekorasyonun tadını çıkarın.

Ev dekorasyonunda 2022 trendlerini öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayabilir, yenilikleri uygulayabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Ev Dekorasyonunda Tablo Seçimi Nasıl Yapılmalı?

  Ev dekorasyonu, tablo seçimi ile çok daha güzel bir hale gelir ve bunu yaparken bazı detaylara kesinlikle dikkat etmelisiniz. İşte adım adım ev için tablo önerileri, tablo seçimi konusunda dikkat etmeniz gerekenler ve çerçeve seçimi.

  1. 1

   Tablo seçimi: Kullanacağınız renk tonlarına karar verin.

   Renk, hem yaşam alanının hem de bir sanat eserinin en önemli detayıdır. Bu yüzden yaşam alanınızın renkleriyle uyum sağlayacak bir sanat eseri aramak alışılageldik bir durumdur. Birçok iç mekanda tamamen aynı renk tonları kullanılarak çok zevkli dekorasyonlar ortaya çıkarılabilir. Ancak tablo seçimi yaparken tek bir renge takılıp o renkle uyumlu tablolara bakmak yerine zihninizi ve yaratıcı düşüncenizi özgür bırakın. Her yerde aynı renklerin olması bir süre sonra ortamın sıkıcı bir hale gelmesine neden olabilir. 

   Cesur seçimler yaparak farklı renklerle oldukça çarpıcı bir iç mekan yaratabilirsiniz. Örneğin, çok renkli bir odada dinlendirici bir tablo kullanabilirsiniz.
  2. 2

   Tablo seçimi: Odanın boyutuna uygun bir tablo tercih edin.

   Evinizde kullanacağınız tablonun boyutu da oldukça önemli bir konudur. Denge yaratacak, kullanıldığı yerde küçük veya büyük durmayacak parçalar aramalısınız. Örneğin salon için tablo seçimi yaparken kanepenin hemen arkasına tablo yerleştirmeyi düşünüyorsanız, seçtiğiniz tablonun, kanepenin genişliğinin ortalama üçte ikisi kadar ya da biraz daha büyük olmasına dikkat etmelisiniz. Bu kuralı, yatağınızın üstüne asacağınız tabloda da aynı şekilde uygulayabilirsiniz.

   Dilerseniz birkaç küçük parçayı simetrik veya asimetrik bir düzende bir araya getirerek de çok hoş mekanlar yaratabilirsiniz. Eviniz yeterince genişse salonda ya da boş kaldığını düşündüğünüz herhangi bir alanda dev tablolar kullanabilirsiniz.
  3. 3

   Tablo seçimi: Kontrasta odaklanın.

   Çok geleneksel görünen bir odada modern bir sanat eseri kullanmak ya da tamamen modern ve minimal döşenmiş bir odada klasik bir sanat eseri kullanmak göz alıcı bir ortam yaratılmasına imkan tanır. Bir odanın içinde eski ile yeni parçaların birlikte kullanılmasının harika sonuçlar verdiğini unutmamalısınız. Aynı şekilde renkleri ya da temaları karıştırarak da sıradışı alanlar yaratmanız mümkün. 

   Maksimalizm akımı dünyada hızla yükseliyor ve evlerde kalabalığın yarattığı cazibe her geçen gün daha fazla ilgi çekiyor. Evinizi maksimalist ev dekorasyonu fikrine uyduracak tüm ipuçları buradaki yazımızda.

   Bunun için farklı dönem sanat eserlerini inceleyebilir ve bir arada kullanmayı düşünebilirsiniz.
  4. 4

   Dekorasyon stiline göre tablo seçimi.

   Boyut, kontrast veya renklere göre düşünmek istemiyorsanız bir dekorasyon stilinin arkasındaki temel fikri hedef alarak tablo seçimi yapabilirsiniz. Eviniz muhtemelen zaten yerleşik bir tarza ve bakış açısına sahiptir; bu nedenle tablo seçerken bunu düşünerek karar verebilirsiniz. Modern, geleneksel, sahil evi, sade Wabi-Sabi veya İskandinav stillerine uygun olarak bir seçim yapabilirsiniz. İskandinav tarzı dekorasyon ile ilgili fikir edinmek ister misiniz? İskandinav ev dekorasyonu ile ilgili yaratıcı fikirleri bu yazımızda bulacaksınız.

  5. 5

   Salona tablo nasıl seçilir?

   Sanat eseri ile tamamlamak için heveslendiğimiz ama bir o kadar da gözümüzü korkutan yer evin salonudur. Birçok kişi salonu için tablo seçimi yaparken baskı altında hisseder çünkü burası misafirlerinizin ve sizin en çok zaman geçireceğiniz yerdir. Doğru parçayı seçmek, yaşam alanının hissini ayarlamak için çok önemlidir. Salona koyacağınız eserin illa büyük bir yağlı boya tablosu olmasına gerek yok. Bunun için bazen çerçevenin dışına çıkarak düşünmelisiniz. Sevilen bir bayrak tasarımı, çarpıcı bir fotoğraf veya birkaç soyut ve nötr tabloya kadar herkese hitap eden bir sanat eseri mutlaka vardır. 

  6. 6

   Tablo çerçevesi nasıl seçilir?

   Tablo çerçeveleme başlı başına bir sanattır. Doğru çerçeveyi seçmek bir sanat eserini zenginleştirirken yanlış çerçeveyi seçmek ise dikkat dağıtıcı olabilir. Eserinizden daha az dikkat çeken bir çerçeve seçmek önemlidir. Renk olarak esere çok benzeyen veya dekorasyona tamamen uyumsuz olacak çerçevelerden de kaçınılmalıdır. Çerçevenin amacının sanat eserini en etkili şekilde nasıl sunmak olduğunu göz önünde bulundurun. Örneğin, açık renkli bir resmin koyu renk bir çerçeveyle biraz kontrasta sahip olması, genellikle tabloya daha çarpıcı bir görünüm kazandırmaya yardımcı olur.

  7. 7

   Alternatif yöntemler düşünün.

   Ev dekorasyonunda tablo seçimi birçok kişinin zorlandığı bir konu olduğu için, herkes genellikle ilk gördüğü tabloyu satın almaya meyillidir. Oysa tablo seçimi yaparken mümkün olduğunca fazla alternatif görmek gerekir. Tüm seçenekleri gördüğünüzden ya da tüm tarzlara hakim olduğunuzdan emin olmalısınız. Böylece aldığınız kararın doğruluğunu da teyit edebilirsiniz.

   Ayrıca kendiniz evde yapılacak kolay tablolar için alternatifler düşünebilirsiniz. Örneğin kullanmadığınız eski bir eşarbı soyut bir resim oluşturmak için kullanın. Bir kumaş veya duvar kağıdı örneğini çerçeveletin veya eski bir pencereyi bir resim haline getirin.

  Eğer vaktiniz varsa antika mağazalarını gezmeye gayret edin. Mağazalarda ve sanat galerilerinde vakit geçirmek istemiyorsanız, eserleri internetten de inceleyebilirsiniz. Unutmayın, evinize en uygun parça hiç beklemediğiniz bir yerden çıkabilir.

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?