Bit Nasıl Temizlenir?

Bit Nasıl Temizlenir? Saçta bit ve sirke olduğu nasıl anlaşılır? Alınacak önlemler ve etkili doğal çözümlerle bitten kurtulma rehberi.

Güncellenmiş 13 Nisan 2021

·

Yazar

Okuma Süresi7 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Bit nasıl temizlenir

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Bit nasıl temizlenir? Okula giden küçük çocuğu olan birçok ebeveyn, bu sorunun cevabını birgün öğrenmek zorunda kalır. Ne yazık ki özellikle okul dönemlerinde, çocuklara ve ailelerine bit bulaşma riski artar. Sanılanın aksine bitlerin oluşma ve bulaşma sebebinin kişisel hijyenle bir alakası yoktur. Buna rağmen oldukça hızlı bir şekilde çoğalıp bulaşabilen bit, neden olduğu kaşıntıyla oldukça can sıkıcıdır. Fakat tüm bunlar gözünüzü korkutmasın, bit ve sirke için kesin çözüm sandığınızdan daha kolay! Saç bitlerinden kurtulmanın en etkili yollarını ve bitleri nasıl uzak tutacağınızı öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Baş Biti ve Sirke Nedir?

Bitlenme herkeste görülebilir ve son derece bulaşıcıdır. Baş, vücut ve kasık biti olmak üzere 3 çeşit bit türü vardır. Baş biti, genelde maksimum 3 milimetre uzunlukta olan küçük böceklerdir. Asalak bir türdür ve yerleştiği bölgede deriden kan emerek beslenir. Yumurtalarla üreyen bitler hızlıca çoğalma özelliğine sahiptir. Yumurtadan çıkan erişkin bitler ise genellikle vücudun kıllı bölgelerinde yaşar. Bu küçük parazitler insanlarda en çok baş bölgesinde görülür.

Bitlerin saç derisine yapışarak beslenmeleri ve sürekli üremeleri sirke oluşumuna neden olur. Bit yumurtası olan sirkeler, beyaz ve gri renkteki kabukçuklardır. Bit sirkeleri kafa derisine en yakın bölgelerde, özellikle en çok başın ense ve kulak arkalarında görülmektedir.

Sirkeler saç tellerine sıkı sıkı tutunurlar ve yapıları gereği saçı yıkamakla kolayca temizlenemez. Bu nedenle saç derisinde kepekten kolayca ayırt edilebilse de saçınızda görülmesi zor olabilir. Saçınızdaki oluşumun sirke mi bit mi olduğunu ayırt etmek için diğer bir yöntem ise saçınızdaki kabuk benzeri oluşumu iki tırnak arasına alıp sıkıştırmaktır. Çıtırtı sesi geliyorsa saç sirkesi olma ihtimali yüksektir. Bit ve sirkeler, saç derisinin dışında sakal, koltuk altı kılları ve kaşlarda da barınabilirler. Fakat bu tür kıl bitleri yaklaşık 1 milimetre kadar olduklarından gözle görülmeleri çok zordur.

bitten nasıl kurtulunur

Bit Neden Olur?

Bitler çok uzun süreler hayatta kalamaz, çoğu bulaşmanın kaynağı birebir temastan kaynaklanır. Bitin insandan insana bulaşması, büyük oranda arkadaş, aile üyesi ya da yakın temasta bulunulan kişiler aracılığıyla gerçekleşir. Şapka, tarak, yastık ya da baş havlusu gibi paylaşılan eşyalar da bulaşma riskini artırır.

Bit transferine yol açabilecek yaygın durumlar şunlardır:

 • Küçük çocuklar için okul ve sınıf ortamı

 • Spor aktiviteleri, oyun alanları, kamp ve pijama partileri

 • Başkalarına yakın oturmak

 • Sarılmak

 • Aynı yatakta uyumak ya da yastık paylaşmak

 • Tarak, fırça, toka veya havlu gibi kişisel eşyaları paylaşmak

Bitlenmenin artması durumunda, bit sirkeleri daha az sıklıkla şapkalar ve giysiler ya da saç kurdeleleri, mont, kanepe, ve halılara da bit bulaşmasına neden olabilir. Ancak burada gelişimleri pek mümkün değildir. Buna rağmen tedbir amaçlı yukarıda saydığımız ve benzeri eşyaların hijyenini sık sık sağlamanız yararlı olacaktır.

Bit Yumurtası Kaç Günde Çıkar?

Erkeklerinden biraz daha büyük olan dişi bitler, döllendikten 1-2 gün sonra yumurtlamaya başlar. Kuluçka süresi ortalama 6-9 gündür. Yumurta nadiren 35 gün uykuda kalabilir. Sirkeler 12 ila 18 gün arasında erişkin hale gelir. Erişkin erkek bit 30 gün, dişi bit ise 40 gün kadar yaşar. Fakat yumurtaların yerleşmesi durumunda üreme devam ettiği için bu süre uzayabilir. İlk bulaşmadan sonra kaşıntının başlaması 4-6 hafta sürebilir. Bir bit yaklaşık 300 adet yumurta bırakabilir. Bu nedenle biti ne öldürür öğrenip uyguladıktan sonra yumurtalar tamamen temizlenmelidir.

Saçlarda Bit Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Baş biti, kafada kaşıntı ve saç diplerinde hareketlilik hissi gibi belirtilerle saptanabilir. Sürekli hissedilen ve zamanla dayanılmaz hale gelen kaşıntıya, saç derisindeki küçük bit ısırıkları ile temas eden bit tükürükleri sebep olur. Yine de birinde baş biti olduğundan emin olmanın yolu sirke ya da canlı bit bulmaktır.

Beyaz kabuklara benzer şekilde olan sirkelerin gözle görülmesi oldukça zor olabilir. Bu nedenle konu bit nasıl temizlenir olduğunda saç derisi detaylı bir şekilde incelenmelidir. Aksi halde yumurtalar olgunlaşıp zamanla bitlenmeye neden olur. Saç derisi incelemenizi, saçları ince dişli bir tarakla tarayarak yapmanız mümkündür. Bu iş için internetten ya da eczanelerden bit için özel yapılmış taraklar satın alabilirsiniz. Eğer özellikle okula giden küçük çocuklarınız varsa sık sık saçlarını ve saç diplerini kontrol etmeniz yararlı olacaktır.

Bitten Nasıl Kurtulunur?

bit neden olur

Peki gelelim bitten nasıl kurtulunur sorusunun cevabına. Bitlerden kurtulmak için şampuan, krem, sprey gibi bitlenmeye özel ürünlerden destek alabilirsiniz. Bunun için doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. Temizlik adımlarına geçmeden önce bit temizleme işlemlerinin sadece bitlenen kişiye değil, onunla temas halindeki tüm aile bireylerine uygulanması gerektiğini unutmayın.

Bit temizleme için etkili çözümler olsa da unutmamanız gereken bir şey var: Saç bitini oluşmadan engellemek için yapabileceğiniz pek bir şey yok. Ancak, bit sorunu ortaya çıktıktan sonra düzenli olarak ıslak veya kuru tarama yaparak yayılmalarını durdurabilir ve yok edebilirsiniz.

Son olarak, saçınızda ya da vücudunuzun diğer bölgelerinde bit mevcut değilse korunma amaçlı olarak bit giderici losyonlar ve spreyler kullanmayın. Bu tür ürünler gereksiz, yanlış ya da sık kullanıldıkları takdirde saç derinizi tahriş edebilir ve saçınıza zarar verebilir.

Islak Tarama Yöntemi ile Saç Biti Nasıl Temizlenir?

Bitler ve sirkeler en hızlı ıslak tarama yöntemi ile çıkarılabilir. İlk olarak bu yöntemi denemeniz tavsiye edilir.

 • Bitleri fark ettiğiniz anda saça müdahale edin.

 • Saç bitlerini ve sirkeleri çıkarmak için internetten veya eczanelerden özel bir ince dişli tarak (bit tarağı) satın alabilirsiniz.

 • Varsa paket üzerindeki talimatları uygulayın. Yoksa saçları her zaman kullandığınız şampuanla yıkayın.

 • Ardından bir saç kremi yardımıyla tüm saçı köklerden uçlara kadar tarayın. Saç ne kadar kısaysa bitlerden temizlenmesi o kadar kolay olacaktır.

 • Yeni çıkan saç bitlerini yakalamak için 1, 5, 9 ve 13. günlerde ıslak tarama yapın. 17. günde evdeki herkesin saçını kontrol edin ve bit olmadığından emin olun.

İlaçlı Losyonlar ve Spreyler ile Saç Biti Nasıl Temizlenir?

Bitlerden kurtulmak için bir uzmana danışarak bit için özel üretilmiş ürünlerden kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bebekler ve hamileler için uygunluğunu kontrol etmeden asla kullanmayın.

 • İlaçlı losyonlar ve spreyler kullanmanız tavsiye edildiyse bunları eczanelerden, süpermarketlerden veya internetten satın alabilirsiniz.

 • İlaç kullandıktan sonra saç bitinin bir gün içinde ölmesi beklenir. Bazı losyonlar ve spreyler, ölü bitleri ve yumurtaları çıkarmak için bir tarakla birlikte gelir.

 • Yumurtadan yeni çıkan bitleri öldürmek için bazı tedavilerin bir hafta sonra tekrarlanması gerekebilir.

 • Losyonlar veya spreyler işe yaramazsa, diğer tedaviler hakkında bir uzman ile konuşmayı tercih edebilirsiniz.

Bitten Kurtulmanın Doğal Yolları

bit ve sirke için kesin çözüm

Bahsettiğimiz tüm yöntemler dışında bit ilaçsız nasıl geçer merak ediyor, sevdikleriniz için doğal bit ilacı arıyor olabilirsiniz. Bitten kurtulmanın doğal yolları için birazdan listeleyeceğimiz yöntemleri okumayı unutmayın.

1. Mayonez

Mayonez ile bit nasıl temizlenir? Mayonez canlı bitleri öldürebilir; ancak sirkeleri tamamen yok edemez. Bu nedenle, bu yöntemi uyguladığınız takdirde saçlarınızı sık sık kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Eldiven kullanarak mayonezi dairesel hareketlerle saç diplerinize uygulayın.

 • Eldiven kullanarak mayonezi dairesel hareketlerle saç diplerinize uygulayın.

 • Saçlarınızı ayırmak ve her noktasına mayonez sürebilmek için ince bir tarak kullanın.

 • Başınıza bone takarak mayonezli bir şekilde yaklaşık 8 saat bekleyin.

 • Ardından şampuan yardımıyla saçlarınızı yıkayın.

2. Zeytinyağı

Zeytinyağı ile bit nasıl temizlenir?

 • Zeytinyağını derin bir kase içerisine dökün.

 • Saçlarınıza bir yumurta fırçası yardımıyla, hiçbir saç telini ihmal etmeden zeytinyağı sürün.

 • Daha sonra bir bone ya da havlu ile saçlarınızı sarın. Böylelikle zeytinyağı ile hemen temas eden zararlıların saçınızdan evin farklı bölümlerine sıçramalarını önlemiş olursunuz.

 • Bir gece kapalı şekilde beklettiğiniz saçlarınızı, bitleri temizleyen şampuanlar ile yıkarsanız daha başarılı bir sonuç elde edebilirsiniz.

3. Sarımsak

Saçlar için çok sayıda faydası olduğu düşünülen sarımsak, bit ve saçtaki sirkeleri yok etmek için en iyi doğal çözümlerden biridir. Peki, sarımsak ile bit nasıl temizlenir? Keskin kokusu nedeniyle bu işlemi gerçekleştirmek istemezseniz sarımsak kürünüzü şampuan ile karıştırarak uygulayabilirsiniz.

 • 8-10 adet sarımsağı soyun ve ezin. Bu işlemi havanda gerçekleştirerek oldukça hızlı bir şekilde kür hazırlayabilirsiniz.

 • İyice ezilen sarımsakların üzerine 2 yemek kaşığı limon suyu ekleyin. Limon suyu, hem sarımsağın etkisini artıracak hem de saçlarınıza kokunun sinmesini engelleyecektir.

 • Saç derisine uyguladıktan sonra yarım saat kadar bekleyin. Sonra saçınızı güçlü bir şampuanla yıkayın.

4. Tuz ve Elma Sirkesi

Elma sirkesini duş suyunuza ekleyerek vücudunuzun ense ve omuz bölgelerine de uygulayabilirsiniz. Elma sirkesi vücudunuzda oluşan kaşıntının da hafiflemesini ve ferahlamanızı sağlayacaktır. Tuz ve elma sirkesi ile bit nasıl temizlenir?

 • 4 yemek kaşığı tuzu ve aynı miktarda elma sirkesini iyice karıştırdıktan sonra, kullanmadığınız bir sprey şişesine boşaltın. Saç uzunluğunuz ve yoğunluğunuza göre miktarı değiştirebilirsiniz.

 • Sirke ve tuz karışımını saç diplerinize ve saçlarınıza boş yer kalmayacak şekilde sıkın.

 • 2 saat bone ile bekledikten sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

5. Vazelin

Sirke nasıl temizlenir sorusuna verilebilecek en etkili yöntemlerden biri vazelindir. Vazelin, hem bitleri hem de saçtaki sirkeyi öldüren doğal bir çözümdür.

 • Vazelini uygularken az miktarda olmamasına dikkat edin. Büyük tabakalar halinde saç derisine ve saçlara uygulamalısınız. Bu işlem saçların diplerine nüfuz ederek bit ve sirkelerin tamamının ölmesini sağlayacaktır.

 • Saçınızı havlu ya da bone ile sarın ve 1 saat bekleyin.

 • 1 saat bekleme süresinin ardından ince bir tarakla ya da bit tarağıyla saçlarınızı kökten uca tarayın.

 • Son olarak saçınızı her zamanki gibi yıkayın. Saçtaki bitler temizlenirken evde bitten nasıl kurtulunur sorusunun cevabını da verelim.

Evden Bit Nasıl Temizlenir?

Zararlıları evden tamamen temizlemek için evde uygulayacağınız kaba temizlik yeterli olmayabilir. Bitlenen kişilerin kullandığı odalar, temas ettiği eşyaların tümü ve evin diğer bölümleri detaylı bir şekilde temizlenmelidir.

Kişinin kıyafetlerini, nevresim ve yorganlarını, yastık ve yastık kılıflarını mutlaka yıkamalısınız. Bu işlem eşyalara bulaşmış olan yumurtaların yok olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda sorunun tekrarlanmasını da önler.

Yıkanan kıyafetlerin dezenfeksiyonu için, çamaşır makinesinde yapılan yıkama işlemlerinde mümkün olan en yüksek sıcaklık değerinde yıkanması gerekir. Giysilerin zarar görmemesi açısından giysilerin yıkama etiketlerini kontrol etmeyi unutmayın. Yıkama işleminden sonra kıyafetlerinizi buharlı bir ütüyle ütülemek de hijyeni artıracaktır.

Evin diğer bölümlerini, yerleri ve özellikle saçların dökülmüş olabileceği mobilyaları da sıkı bir temizlik işleminden geçirmelisiniz. Zemin ve mobilyalarınızı elma veya üzüm sirkesi ile silebilirsiniz. Çamaşır suyu ya da çamaşır suyu katkılı temizleyiciler de işinizi görecektir.

Bit ve Sirke İçin Kesin Çözüm Arıyorsanız Bunlara Dikkat Edin

bit olduğu nasıl anlaşılır
 • Kişisel temizlik ve tedaviye ilave olarak bit temizliğine başlamadan önceki 2 günlük süre içerisinde, bitlenen kişinin kullandığı veya temas ettiği tüm giysi ve aksesuarlar, yatak örtüleri ve havlular 60 derece ve daha üzeri sıcaklıkta yıkanmalıdır. Kurutma makineniz varsa yıkadığınız çamaşırları en az 20 dakika kurutmanız da oldukça yararlı olacaktır. Ayrıca yıkanması uygun olmayan giysiler veya yatak örtülerini kuru temizlemeye göndermeniz gerekir.

 • Peruklar, saç fırçaları ve taraklarınızı; sabunlu çok sıcak bir su ile 5- 10 dakika yıkamalı ve asla başkalarıyla paylaşmamalısınız. Ek olarak tüm ev ve kumaşlı mobilyalar, halılar ve yerler elektrik süpürgesi ile temizlenmelidir.

 • Bitlenen çocuğunuzsa, bütün oyuncaklarını, sıcak sabunlu su ile 5- 10 dakika yıkayın ya da hava geçirmeyen plastik bir torbada 2 hafta saklayın. Bunu özellikle peluş oyuncaklar için uygulamanız önemlidir.

 • Pire gibi haşereleri evden uzak tutmak konusunda doğal ve bitkisel yağların işe yaradığını duymuşsunuzdur. Bu yüzden, okaliptüs ya da lavanta yağı bitten korur mu gibi sorular kafanızı kurcalıyor olabilir. Ne yazık ki hiçbir ilaç ya da uçucu yağın bitten koruma gibi bir özelliği bulunmamaktadır.

 • Permetrin içeren ürünler ve saç biti için elektrikli taraklar kullanmak, bitleri temizlemede işe yaramayacağı için tavsiye edilmemektedir.

Bit nasıl temizlenir sorunuza bit ve sirke i̇çin kesin çözüm rehberimizle ayrıntılı bir cevap vermiş olduk. Uygulayacağınız pratik ve etkili yöntemlerle bit -her anlamda- kafaya taktığınız bir sorun olmaktan çıkacak.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?