Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Bitten Nasıl Kurtulunur?

Haşereler, yaşam alanlarınıza temas ettiğinde konforunuzu olumsuz bir şekilde etkileyebilir ve rahatsız edici sonuçlara neden olur. Evcil hayvanlar aracılığıyla, aşırı tozlanma sebebiyle ya da dış etkenler nedeniyle insan vücuduna veya evlere yerleşebilen parazit türleri ''zararlılar'' olarak isimlendirilir. Bit, sirke, pire ve diğer haşereler kan emerek beslenen böcek türlerindendir.

Güncellenmiş

Bitten Nasıl Kurtulunur?

Hayvanların ve insanların kanından beslenen zararlılar, vücutta uykunuzu dahi bölecek kadar şiddetli kaşıntılara sebep olabilir. Böcek alerjisi olan kişilerde parazitler daha büyük etkiler yaratabilir. Genellikle insanların baş bölgelerine, ayak bileklerine ve vücudun diğer bölgelerine yerleşen bitler, yumurtlayarak çoğalan parazitlerdir. Bitlerin yumurtalarına ise ''sirke'' adı verilir. Özellikle çocukların bulunduğu ortamlarda ve evcil hayvanların yaşadığı alanlarda, bitlerden kurtulmak için yapılacak kolay adımlar vardır.

Bit ve sirke için doğal çözüm kürlerinin ardından, saç yıkama işleminizi her zamankinden daha yüksek sıcaklıkta tercih edebilirsiniz. Sıcak su da sirkeler ve bitler üzerinde etkilidir.

Bit ve Sirke İçin Kesin Çözüm

Peki saç biti neden oluşur? Kimi insanlar bit oluşumunun yetersiz temizlikten kaynaklandığını düşünür, fakat aksine zararlılar temiz ve sağlıklı saçları tercih eder. Boyları 2-3 mm kadar küçük olan bitler; kimi zaman anaokullarında, yurtlarda, okullarda bulunarak çocukların saç diplerine yerleşebilir, dolayısıyla evde yaşayan diğer bireylere de bulaşabilir. Özellikle kulak arkası ve ense bölümüne yerleşen bitlerin yumurtalarını temizlemek için doğal, bitkisel ve tıbbi çözümler vardır.

Bitlerin yaşama ömrü 6 haftadır. Fakat yumurtaların yerleşmesi durumunda türeme devam ettiği için bu süre uzayabilir. Bir bit yaklaşık 300 adet yumurta bırakabilir. Bu nedenle öncelikle bitler, daha sonra yumurtalar tamamen temizlenmelidir. Bitleri tamamen yok etmek için yalnızca vücut temizliği yeterli olmayabilir. Giyilen kıyafetlere, saç tokalarına, hatta iç çamaşırlarına dahi yumurtalar yerleşebilir. Eğer evinizde böyle bir problem varsa endişelenmemelisiniz. Çünkü sizin için kesin çözümler üretebilecek detaylı bir araştırmanın ardından, zararlıları kısa sürede yok edecek talimatlar aşağıda bir arada sunuluyor.

Bit Nasıl Yok Edilir? Yapacağınız birkaç küçük adımla bu rahatsızlıktan hemen kurtulabilirsiniz. İşte size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz doğal ve kimyasal kürler. Dilerseniz bu adımları uygulayarak kısa sürede bit ve sirke için kesin çözüm bulabilirsiniz.

1. Mayonez

Bu yöntemi deri üzerinde yaşayan bitler için uygulamanız önerilir. Mayonez canlı bitleri öldürebilir, ancak sirkeleri tamamen yok edemez. Bu yöntemi denemek istemezseniz diğer yöntemleri inceleyebilirsiniz. "Bitten nasıl kurtulunur?" diye soracak olursanız aşağıdakileri uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • Öncelikle eldiven kullanarak bol miktarda mayonezi saç diplerine ve saçın tüm bölümlerine uygulayabilirsiniz.
 • Dairesel hareketlerle saçlarınıza masaj yapabilirsiniz.
 • Saçlarınıza bone takarak mayonezli bir şekilde yaklaşık 8 saat beklemeniz tavsiye edilir.
 • Ardından şampuan yardımıyla saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Saçlarınızı yıkamaya başladığınızda sonucu göreceksiniz.

Hayalindeki yumuşatıcının en çok hangi özelliğe sahip olmasını isterdin?

Reklam

Domestos
zeytinyağı ile bitten nasıl kurtulunur?

2. Zeytinyağı

Bit ve sirke nasıl temizlenir? Bu sorunun cevabı kesinlikle zeytinyağıdır. Zeytinyağı, bitlerin ölmesini sağlayan bir maddedir. Aynı zamanda saç bakımında kullanılan malzemelerden olduğu da bilinir. İnce uçlu fırçalar saçın tüm tellerine nüfuz edebilir. Bu işlem için ince dişli bir fırça kullanabilirsiniz.

 • Zeytinyağını kase içerisine dökerek uygulamalısınız. Böylece fırça ile saçınıza sürebilmeniz kolaylaşacaktır.
 • Saçlarınıza yumurta fırçası yardımıyla, hiçbir saç telini ihmal etmeden zeytinyağı sürmelisiniz.
 • Daha sonra saçlarınızı toplayarak bir bone ya da havlu ile saçlarınızı sarabilirsiniz. Bu işlem zeytinyağı ile hemen temas eden zararlıların saçınızdan sıçrayarak evin farklı bölümlerine uzaklaşmasını önleyecek ve zeytinyağı ile ölmelerini sağlayacaktır.
 • Son olarak saçlarınızı bu şekilde bir gece bekletmelisiniz. Sabah, zararlılara özel olarak üretilen şampuanlar ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

3. Sarımsak

Daha önce yapılan araştırmalarda, saçların dökülmesini önlediği bilinen ve saçlar için çok sayıda faydası olduğu düşünülen sarımsak, zararlıları yok etmek için en kesin çözümlerden. Ancak keskin kokusu nedeniyle bu işlemi gerçekleştirmek istemezseniz sarımsak kürünüzü şampuan ile karıştırarak uygulayabilirsiniz.

 • 8-10 adet sarımsak soyularak ezilmelidir. Bu işlemi havanda gerçekleştirerek oldukça hızlı bir şekilde kür hazırlayabilirsiniz. Bu kür, bit için çözüm yolları arasında en etkili olan kürlerdendir.
 • İyice ezilen sarımsakların üzerine 2 yemek kaşığı limon suyu ekleyebilirsiniz. Limon suyu, hem sarımsağın etkisini artıracak hem de saçlarınıza kokunun sinmesini engelleyecektir.
 • Saç derisine uyguladıktan sonra, yarım saat kadar beklemeniz yeterli olacaktır.
 • Bu işlem canlı zararlıların üzerinde çok etkilidir. Ancak sirkelerin de temizlenmesi için yukarıda belirtilen vazelin işlemini uygulayabilirsiniz.
tuz ve elma sirkesi ile bitten nasıl kurtulunur?

4. Tuz ve Elma Sirkesi

Bu yöntem, bit ve sirkelerin oldukça kolay ve basit bir şekilde temizlenmesini sağlar. Elma sirkesini duş suyunuza ekleyerek vücudunuzun ense ve omuz bölgelerine de uygulayabilirsiniz. Elma sirkesi vücudunuzda oluşan kaşıntının da hafiflemesini ve ferahlamanızı sağlayacaktır. Bitkisel çözüm önerileri arasında çay ağacı yağı da yer alır. Bunun dışında eczanelerden elde edebileceğiniz bit ilaçlarını satın alabilirsiniz.

 • 4 yemek kaşığı tuzu ve aynı miktarda elma sirkesini iyice karıştırdıktan sonra, kullanmadığınız bir sprey şişesine boşaltmalısınız. Bu işlem karışımı saçlarınıza daha kolay uygulayabilmenizi sağlayacaktır.
 • Sirke ve tuzu saç diplerinize ve saçlarınıza boş yer kalmayacak şekilde sıkmalısınız.
 • Eğer saç uzunluğunuz fazlaysa miktarı iki katına çıkarabilirsiniz.
 • 2 saat bone ile bekleme süresinden sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

5. Vazelin

"Saçtaki Sirke Nasıl Temizlenir?" Bitleri öldürmek için uygulanan yöntemlerden sonra, ikinci önemli nokta saçın sirkelerden arındırılmasıdır. Aksi takdirde yaklaşık 10 gün sonra yeniden zararlılar ortaya çıkmaya başlayabilir. Peki bit sirkesi nasıl temizlenir? Bunun için yapmanız gerekenler oldukça basit. Vazelin, hem bitleri hem sirkeleri yok eden doğal çözümlerden biridir. "Biti ne öldürür?" sorusunun cevabını merak eden kullanıcılar için vazelin eşsiz bir çözümdür. Üstelik vazelin saçlarınızın yumuşamasını da sağlar. Vazelini uygulamak için dikkat etmeniz gereken birkaç madde var.

 • Öncelikle işlem için güvenli bir vazelin tercihi yapmanız önerilir. Kaliteli vazelinler 3 kat damıtılmış ürünlerdir. Bu sayede oldukça saf bir hale getirilmiş ve içerisindeki tüm hava baloncukları yok edilmiştir.
 • Vazelini uygularken az miktarda olmamasına dikkat etmelisiniz. Oldukça büyük tabakalar halinde saç derisine ve saçlara uygulamalısınız. Bu işlem saçların diplerine dahi nüfuz ederek bit ve sirkelerin tamamının ölmesini sağlayacaktır.
 • Vazelinli bir şekilde 1 saat boneli halde bekleyebilirsiniz. Vazelin bit temizleme yolları arasında en etkili çözümlerden biridir.
 • 1 saat bekleme süresinin ardından zararlı tarağı adı verilen ince dişli taraklarla saçlarınızı tarayabilirsiniz. Bu işlem saçlarınızı sirkelerden ve zararlılardan arındırmanıza yardımcı olacaktır.

Bit Evden Nasıl Temizlenir?

Zararlıları evden tamamen temizlemek için kaba temizlik işlemleri yeterli olmayabilir. Zararlıları taşıyan kişilerin kullandığı odalar, temas ettiği eşyaların tümü ve evin diğer bölümleri detaylı bir şekilde temizlik işleminden geçirilmelidir. Kişinin kıyafetlerini, nevresim ve yorganlarını, yastık ve yastık kılıflarını mutlaka yıkamalısınız. Bu işlem yumurtaların yok olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda sorunun tekrarlanmasını da önler. Yıkanan kıyafetlerin, çamaşır makinesinde yapılan yıkama işlemlerinde mümkün olan en yüksek sıcaklık değerinde yıkanması gerekir. Giysilerin zarar görmemesi açısından giysilerin yıkama etiketlerini okuyarak işlem gerçekleştirmenizde fayda var. Yıkama işleminden sonra, buharlı bir şekilde ütü işlemi yapmayı da ihmal etmemelisiniz.

bit evde nasıl temizlenir?

Evin diğer bölümlerini, yerleri ve özellikle saçların dökülmüş olabileceği halıları sıkı bir temizlik işleminden geçirmelisiniz. Temizlik işlemi sırasında evin zeminlerini ve mobilyalarınızı elma veya üzüm sirkesi ile silebilirsiniz. Elma ve üzüm sirkesi, bitlerin ve yumurtalarının temizliği için mükemmel çözümlerdendir. Bu işlemleri tamamladığınızda "Saç bitinden nasıl kurtulurum?" sorusunun cevabını araştırmanıza da gerek kalmayacak ve bitten kurtulma işlemi tamamlanmış, huzurlu günlerinize dönmüş olacaksınız.

Aslen yayınlandı