Taşınırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

Eşya taşımak ve yeni bir eve yerleşmek gerçekten zor gibi görünse de, belirli bir plan çerçevesinde yürütüldüğünde oldukça kolaydır. Sizler için eşya taşıma esnasında yapılacakları sıraladık. Bu yazıdaki küçük ipuçlarına dikkat ederseniz, taşınma işlemi hem sizin hem de çevrenizdekiler için sorun olmaktan çıkacaktır.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Taşınırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Taşınmak, kimi zaman bir kabusa dönebilir. İki arada bir derede taşınmaya çalışmak, plansız ve programsız bu işleri yürütmek daha çok yorulmanıza ve belki de birçok şeyi yanlış ya da eksik yapmanıza sebep olacaktır. Bu yüzden taşınırken dikkat edilmesi gerekenler ve eşya taşıma püf noktaları hakkında bilgi sahibi olmak şart.

Eşyalarınızı kirli paketlemeyin. Yeni evinize kirli eşyalarla taşınmak ve bu yeni düzende onları temizlemekle uğraşmak yerine, tüm eşyalarınızı temizleyerek taşımayı düşünün. Böylece hem daha az uğraşırsınız hem de kirli eşyalar yüzünden diğer eşyalar da kirlenmez.

Taşınmadan Önce Plan Yapmak Çok Önemli

Basit gibi görünse de, yerleşik hayatınızı başka bir yerde sürdürmek için taşınmak oldukça zor ve uzmanlık isteyen bir iştir. Ev taşırken tüm eşyalarınızı hasarsız ve eksiksiz nakletmek için çok iyi bir plan yapmanızı gerekir. Ev taşırken mutlaka plan yapın. Bu planda aşağıdaki noktaları belirleyin:

  • Yeni evinizde ihtiyacınız olmayan eşyaların hangileri olduğunu tespit edin ve bu eşyaları satın ya da taşınma günü geldiğinde kafanızı karıştırmaması için ayrı bir odada istifleyin.

  • Nasıl taşınacağınıza karar verin. Nakliye firmasıyla mı anlaşacaksınız, profesyonel taşınma hizmeti veren bir firmaya mı güveneceksiniz yoksa tüm bu işlemleri kendiniz mi yapacaksınız?

  • Eşyaların tamamını tek seferde mi götüreceksiniz yoksa yeni evinizi yerleştirmek için yaptığınız planda öncelik verdiğiniz eşyalar var mı? Bunu belirleyin.

  • Mobilyalarınız ya da beyaz eşyalarınız taşınmaya dayanacak kadar dayanıklı mı, değil mi kontrolünü yapın. Taşınma planınızın bir ayağı da bu eşyaları taşınmaya uygun sağlamlığa getirmek olmalı.

Taşınırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

Ev taşırken dikkat edilmesi gerekenler üzerinde düşünürken farklı odaları ayrı ayrı planlamanız gerekir. Çocuk odası, yatak odası, banyolar, mutfak ve salon gibi farklı iç mekanlar mutlaka ayrı ayrı paketlenmelidir. Bu şekilde yaparsanız tüm eşyalarınız bir düzen içinde kalacak ve kaybolmalar, kırılmalar en aza inecektir. Eşyalarınızı taşınma kolisi ile taşımaya özen gösterin ve tüm kolilerin üzerine mutlaka o kolideki eşyaların nereye ait olduklarını yazın. Mutfak eşyaları, banyo temizlik ürünleri gibi malzemeleri kesinlikle aynı kolide taşımayın. Temizlik ürünleri taşıma sırasında akıtabilir, kırılabilir ve birlikte paketlediğiniz diğer eşyaların üzerine dökülebilir. Bu da hem size hem de sevdiklerinize kötü bir sürpriz olacaktır.

Taşınırken Yapmamanız Gereken 4 Hata

Taşınmak zor bir iş olduğu için heyecanlanabilir, yorulabilir hatta bu işten bıkabilirsiniz. Bu yüzden taşınmayı olabildiğince önemsemelisiniz. Taşınırken yapmamanız gereken, yaparsanız iş yükünüzü artıracak 4 noktaya dikkat edin:

  • Her şeyi kendiniz yapmaya çalışmayın. Gerekirse profesyonel hizmet alın.

  • İşinizi son güne asla bırakmayın! Son güne bıraktığınız küçük işler, taşınma günü geldiğinde ayağınıza bağ olabilir.

  • Eşyalarınızı karışık bir düzende paketlemeyin. Tüm odaları, tüm dolapları gerekirse farklı ev taşıma kolisi ile taşıyın.

  • Heyecanlanmayın! Taşınacaksınız ve yeni evinize huzur içinde yerleşeceksiniz. Sadece sistematik bir taşınma için planlarınızı uygulayın.

Bunlara Dikkat

Taşınma kolisine yerleştirdiğiniz eşyaları ait oldukları odanın zeminine dizerseniz, hangi odada ne tür eşyalar olduğunu daha iyi belirleyebilirsiniz. Eşyaları yeni evinize taşırken bu koliler üzerindeki yazılara göre yeni odalarına dağıtabilir, böylece koli açarken hangi eşyaların nerede olduğundan emin olursunuz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Bu makale yardımcı oldu mu?