Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Kış Aylarında Arabanızı Kardan ve Buzdan Nasıl Korumalısınız?

Sürüş sırasında görüş bozukluğuna neden olan ve sürüş konforu açısından hayati önem taşıyan araba camı buzlanması nasıl önlenir? Araç camının buzlanmaması için yapılması gerekenler nelerdir? Bu soruların cevaplarını sizin için derledik.

Güncellenmiş

Kırmızı araba
Reklam
Sign Up Banner

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte araba camlarında buzlanma problemleri oluşmaya başlar. Bu duruma çözüm arayan sürücüler, bazı pratik önlemleri aldığında karlanma ve buzlanma sorunundan kolayca kurtulabilir. İşte arabanızın camını, kışın kardan ve buzdan korumak için uygulayabileceğiniz pratik yöntemler.

Aracınızın camlarında biriken buzlar katı ve sert haldeyse temizleme sırasında cam yüzeylerin çizilmemesi için, yumuşak dokunuşlarla temizlik yapmaya ve bu konuda dikkatli olmaya özen gösterin.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Araç Camındaki Buzlanma Nasıl Önlenir?

Kışın sabah saatlerinde, arabanızın camlarında yoğun bir buzlanma ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Her ne kadar bu buzları temizlemek için kolay yöntemler olsa da, her gün yola çıkmadan önce bu işi yapmak oldukça zahmetlidir. Bu nedenle ilk olarak buzlanmayı nasıl önleyebileceğinizi öğrenmelisiniz. Araba camlarının buzlanmasını önlemek için uygulayabileceğiniz en basit yöntemleri aşağıda sizin için sıralıyoruz.

 1. Arabanın İçini Havalandırın

  Sabah kalktığınızda arabanızın camlarını buzlanmış bir şekilde bulmak istemiyorsanız, akşam eve gelirken aracınızı park ettikten sonra hemen motoru durdurup araçtan inmeyin. Önce bütün camları açarak aracınızı havalandırın. Böylece içerideki havanın dışarı çıkmasına ve her iki ortamdaki sıcaklığın geçici bir süreliğine de olsa eşitlenmesine izin verin. Unutmayın, buzlanma sorununun temelinde iç ve dış ortamdaki ısı farklılıkları yatar. Bu basit önlemi uyguladığınızda arabanızdaki buzlanma probleminin gözle görülür ölçüde azaldığını fark edeceksiniz.

 2. Kapalı Otopark Tercih Edin

  Oturduğunuz evin kapalı otoparkı bulunuyorsa buzlanma sorununu en aza indirmek için, açık park alanları yerine kapalı otoparkları tercih etmenizi öneririz.

 3. Araç Brandası Edinin

  Kapalı otoparka park etme şansınız yoksa buzlanmaya engel olmak için, araç camlarının üstüne örtebileceğiniz birkaç brandayı arabanızın bagajında bulundurun. Gerektiğinde bu brandaları arabanızın üstüne örterek camlarda oluşacak buzlanmayı engelleyebilirsiniz.

Buzlanan Araba Camı Nasıl Çözülür?

Aşırı soğuk havalarda tüm önlemleri almış olsanız da, arabanızın camlarında buz oluşumuna engel olamayabilirsiniz. Bu durumda buzları temizlemek için uygulayabileceğiniz en pratik yöntemleri bilmek işinizi oldukça kolaylaştırır. Arabanızda bulunduracağınız birkaç malzeme ve uygulayacağınız kolay metotlarla arabanızın camındaki buzlardan oldukça kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

 1. Ilık Sudan Yararlanın

  İlk olarak buzlanmış cam yüzeyinin üzerine oda sıcaklığında su dökmeyi deneyebilirsiniz. Bu noktada suyun kaynamış su olmamasına özen göstermelisiniz. Saf su ile eritemediğiniz buzlar için elma sirkesinin gücünden yararlanmanızı öneririz. Su ile karıştıracağınız elma sirkesini buzlanmış cam yüzeyine uygulayarak buzların erimesini sağlayabilirsiniz.

 2. Tuzun Eritici Gücünden Faydalanın

  Karlı havalarda, yollarda ve sokaklarda biriken kar ve buzlara tuz dökülmesinin sebebi, tuzun bu buzları kolay bir şekilde çözüp eritmesidir. Siz de bu bilgiden yararlanarak arabanızın camındaki buzları bir miktar tuz ile kolayca çözdürebilirsiniz.

 3. Cama Kolonya Püskürtün

  Kolonya da araç camındaki buzları eritmek için kullanabileceğiniz materyaller arasında yer alır. Sprey başlıklı bir şişe içine dolduracağınız kolonyayı, güçlü bir şekilde buzlanan cam yüzeyine püskürterek bu alandaki buzların erimesini sağlayabilirsiniz.

  Step 3: Araba camı silen el
 4. Antifriz Kullanmayı Deneyin

  Bu doğal yöntemlerin yanı sıra uygulayabileceğiniz bir başka teknik ise araç radyatörlerinde kullanılan antifriz maddeyi veya cam buz çözücü maddeleri bir miktar su ile karıştırarak cam yüzeyine uygulamaktır.

Araç camlarındaki karları ve buzları çözdürerek temizledikten sonra, temiz bir bezle cam yüzeyinde kalan izleri silerek görüşünüzü daha iyi ve pürüzsüz bir hale getirebilirsiniz. Aksi takdirde eriyen buzların damlacık şeklinde bıraktığı lekeler, cam yüzeyinde kalarak sürüş esnasında görüşünüzü bozar. Nemli ve kuru bezle silip kuruladığınız araç camlarının tekrar buzlanmasını istemiyorsanız, aracınızı kullandıktan sonra buzlanmaya karşı alabileceğiniz önlemleri uygulayarak buzlanma sorununa karşı tedbir alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Araba Camındaki Buzlanma İçin Nasıl Tedbir Alınabilir?

Buzlanma sorunu ile sabah saatlerinin haricinde gün içinde, beklenmedik anlarda da karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu gibi durumlarda tedbirli olmak için, aracınızda daima bir şişe su ve birkaç temiz bez bulundurmanızı öneriyoruz. Ayrıca cam buz çözücü spreyleri de arabanızda saklayarak buzlanma sorununa karşı daima hazırlıklı olabilirsiniz.

Araba Camındaki Buz Kolonya İle Çözülür mü?

Kolonya da araç camındaki buzları eritmek için kullanabileceğiniz materyaller arasında yer alır. Sprey başlıklı bir şişe içine dolduracağınız kolonyayı, güçlü bir şekilde buzlanan cam yüzeyine püskürterek bu alandaki buzların erimesini sağlayabilirsiniz.

Araba Camındaki Buz Neden Oluşur?

Araç camındaki buzlanma sorununun temelinde iç ve dış ortamdaki ısı farklılıkları yatar. Akşam motoru durdurup arabayı kilitlemeden önce bütün camları açarak aracınızı havalandırın. Böylece içerideki havanın dışarı çıkmasına ve her iki ortamdaki sıcaklığın geçici bir süreliğine de olsa eşitlenmesine izin verin. Bu basit önlemi uyguladığınızda arabanızdaki buzlanma probleminin gözle görülür ölçüde azaldığını fark edeceksiniz.

Aslen yayınlandı