Kış Aylarında Arabanızı Kardan ve Buzdan Nasıl Korumalısınız?

Sürüş sırasında görüş bozukluğuna neden olan ve sürüş konforu açısından hayati önem taşıyan araba camı buzlanması nasıl önlenir? Araç camının buzlanmaması için yapılması gerekenler nelerdir? Bu soruların cevaplarını sizin için derledik.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Kırmızı araba

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte araba camlarında buzlanma problemleri oluşmaya başlar. Bu duruma çözüm arayan sürücüler, bazı pratik önlemleri aldığında karlanma ve buzlanma sorunundan kolayca kurtulabilir. İşte arabanızın camını, kışın kardan ve buzdan korumak için uygulayabileceğiniz pratik yöntemler.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Araç Camındaki Buzlanma Nasıl Önlenir?

  Kışın sabah saatlerinde, arabanızın camlarında yoğun bir buzlanma ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Her ne kadar bu buzları temizlemek için kolay yöntemler olsa da, her gün yola çıkmadan önce bu işi yapmak oldukça zahmetlidir. Bu nedenle ilk olarak buzlanmayı nasıl önleyebileceğinizi öğrenmelisiniz. Araba camlarının buzlanmasını önlemek için uygulayabileceğiniz en basit yöntemleri aşağıda sizin için sıralıyoruz.

  1. 1

   Arabanın İçini Havalandırın

   Sabah kalktığınızda arabanızın camlarını buzlanmış bir şekilde bulmak istemiyorsanız, akşam eve gelirken aracınızı park ettikten sonra hemen motoru durdurup araçtan inmeyin. Önce bütün camları açarak aracınızı havalandırın. Böylece içerideki havanın dışarı çıkmasına ve her iki ortamdaki sıcaklığın geçici bir süreliğine de olsa eşitlenmesine izin verin. Unutmayın, buzlanma sorununun temelinde iç ve dış ortamdaki ısı farklılıkları yatar. Bu basit önlemi uyguladığınızda arabanızdaki buzlanma probleminin gözle görülür ölçüde azaldığını fark edeceksiniz.

  2. 2

   Kapalı Otopark Tercih Edin

   Oturduğunuz evin kapalı otoparkı bulunuyorsa buzlanma sorununu en aza indirmek için, açık park alanları yerine kapalı otoparkları tercih etmenizi öneririz.

  3. 3

   Araç Brandası Edinin

   Kapalı otoparka park etme şansınız yoksa buzlanmaya engel olmak için, araç camlarının üstüne örtebileceğiniz birkaç brandayı arabanızın bagajında bulundurun. Gerektiğinde bu brandaları arabanızın üstüne örterek camlarda oluşacak buzlanmayı engelleyebilirsiniz.

 • Buzlanan Araba Camı Nasıl Çözülür?

  Aşırı soğuk havalarda tüm önlemleri almış olsanız da, arabanızın camlarında buz oluşumuna engel olamayabilirsiniz. Bu durumda buzları temizlemek için uygulayabileceğiniz en pratik yöntemleri bilmek işinizi oldukça kolaylaştırır. Arabanızda bulunduracağınız birkaç malzeme ve uygulayacağınız kolay metotlarla arabanızın camındaki buzlardan oldukça kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

  1. 1

   Ilık Sudan Yararlanın

   İlk olarak buzlanmış cam yüzeyinin üzerine oda sıcaklığında su dökmeyi deneyebilirsiniz. Bu noktada suyun kaynamış su olmamasına özen göstermelisiniz. Saf su ile eritemediğiniz buzlar için elma sirkesinin gücünden yararlanmanızı öneririz. Su ile karıştıracağınız elma sirkesini buzlanmış cam yüzeyine uygulayarak buzların erimesini sağlayabilirsiniz.

  2. 2

   Tuzun Eritici Gücünden Faydalanın

   Karlı havalarda, yollarda ve sokaklarda biriken kar ve buzlara tuz dökülmesinin sebebi, tuzun bu buzları kolay bir şekilde çözüp eritmesidir. Siz de bu bilgiden yararlanarak arabanızın camındaki buzları bir miktar tuz ile kolayca çözdürebilirsiniz.

  3. 3

   Cama Kolonya Püskürtün

   Kolonya da araç camındaki buzları eritmek için kullanabileceğiniz materyaller arasında yer alır. Sprey başlıklı bir şişe içine dolduracağınız kolonyayı, güçlü bir şekilde buzlanan cam yüzeyine püskürterek bu alandaki buzların erimesini sağlayabilirsiniz.

   Araba camı silen el
  4. 4

   Antifriz Kullanmayı Deneyin

   Bu doğal yöntemlerin yanı sıra uygulayabileceğiniz bir başka teknik ise araç radyatörlerinde kullanılan antifriz maddeyi veya cam buz çözücü maddeleri bir miktar su ile karıştırarak cam yüzeyine uygulamaktır.

  Araç camlarındaki karları ve buzları çözdürerek temizledikten sonra, temiz bir bezle cam yüzeyinde kalan izleri silerek görüşünüzü daha iyi ve pürüzsüz bir hale getirebilirsiniz. Aksi takdirde eriyen buzların damlacık şeklinde bıraktığı lekeler, cam yüzeyinde kalarak sürüş esnasında görüşünüzü bozar. Nemli ve kuru bezle silip kuruladığınız araç camlarının tekrar buzlanmasını istemiyorsanız, aracınızı kullandıktan sonra buzlanmaya karşı alabileceğiniz önlemleri uygulayarak buzlanma sorununa karşı tedbir alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu makale yardımcı oldu mu?