Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Kampta Böceklerden Korunma Yolları

Doğada olmayı sevenler için kamp yapmak vazgeçilmez bir tutkudur. Ancak kamp alanında bulunmak her ne kadar dinlendirici bir etkinlik olsa da bazen zorlukları olabilir.

Güncellenmiş

Reklam
Kampta Böceklerden Korunma Yolları

Tabiatın kucağında, sessiz ve dingin bir tatil elbette herkesin hoşuna gider ve sayılamayacak kadar çok faydası da bulunur. Ancak doğanın kendi şartları dahilinde zorlukları da vardır. Şehirden çıkıp tabiata hemen uyum sağlamak ise sanıldığı kadar kolay değildir. Yılların kampçıları bile çoğu konuda doğal yaşamın gerektirdiği şartlara uyum sağlamış olsalar da böcek ve haşereler, onların da en önemli sorunları arasında yer alır.

Kamp yaparken böcek ve haşerelerden kendinizi sakınmanız en doğru yöntemdir. Böcek ve haşereler derken sadece arılar, karıncalar ve sineklerden de bahsetmiyoruz. Onlardan daha tehlikeli böcek ve haşerelerin varlığı, sokmalarda ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verdiği gibi kamp coşkunuzu da darmadağın edebilir. Kamp yapmayı seviyorsanız ya da piknik alışkanlığınız varsa böcek ve haşere sorununa karşı yazımızın devamını okumanızı öneririz.

Arı sokmaları, kamp ve piknik mevsiminde en sık karşılaşılan durumdur. Arılar, iğnelerini çoğunlukla soktukları yerde bırakırlar. Bu yüzden yanınızda bir cımbız bulundurmanız, arı sokmasına karşı ilk yardım tedavisinin en önemli adımını yerine getirecektir.

Reklam

Kamp ve Pikniğin Genel Kuralları

Doğada olmanın belli kuralları vardır. Günübirlik piknikçi de olsanız kampçı da olsanız bu genel kurallara uymanız da fayda var:

  • Öncelikle ateş yakmak için topladığınız çalı, çırpı ve odunlar arasında böcekler olabilir. Bunları yerden toplarken dikkatli olmanız doğru olacaktır.
  • Örümcek, akrep ve sürüngenler daha çok karanlık ve nemli yerleri tercih ederler.
  • Ayakkabılarınızı çıkardıktan sonra yeniden giyerken içini kontrol etmelisiniz.
  • Aynı kural üzerinizden çıkarıp bir kenara koyduğunuz giysileriniz için de geçerlidir.
  • Kirli bulaşıklarınızı bekletmeden yıkamak etraftaki böcek ve haşerelere davetiye çıkarmayacaktır.
  • Aynı şekilde çöplerinizi de ortalığa saçmamanız ve kapalı bir çöp poşeti içinde biriktirmeniz davetsiz misafirlerin sayısını olabildiğince azaltır .
Hafif böcek ısırıkları ve arı sokmalarına karşı yanınızda her zaman sarımsak bulunması faydalı olur. Böcek ve arı sokmasında bölgeyi temizler temizlemez, ezdiğiniz sarımsağı ilgili yere koyarsanız zehrin dışarı akmasını sağlarsınız. Yanınızda bulunduracağınız bal da aynı görevi görecektir.

Doğal Böcek ve Haşeresavarlar Nelerdir?

Çoğu kampçı veya piknikçi yanında farklı sinek ve böcek ilaçları taşır. Bunların sinekleri ve böcekleri uzak tutmak için faydalı olduğu bilinir ancak illa doğallıktan yanaysanız yine tabiatın sunduğu çözümlere başvurmak isteyebilirsiniz. Doğanın kendi yarattığı tılsım, kendi yarattığı canlılara karşı sizi savunmasız bırakmayacaktır. Kamp ya da piknik yapıyorsanız kahve her zaman yanınızda bulundurmanız gereken bir üründür. Kahveyi dibi yanmayacak bir kabın içinde tütsü gibi yaktığınızda, sinekleri etrafınızdan uzaklaştırırsınız. Biberiye ise bir diğer tılsımlı bitkidir. Çantanıza koyacağınız ya da çadırınıza asacağınız birkaç dal biberiye böceklerin uzak durmasına yetecektir. Hatta biberiyeyi çıkardığınız ayakkabılarınızın içine de bırakabilirsiniz. Sarımsak ise böcekleri ve özellikle karıncaları uzak tutmaya yarar.

Bunlara Dikkat

Böcek sokmaları doğada en çok karşılaşılan olaydır. Hafif kızarıklık ve kaşıntı ile belirginleşen böcek sokmaları ağır alerjik reaksiyona sebebiyet verebilir. Bu tip durumlarda yapılması gereken ilk şey böceğin ve zehrinin deriden hemen uzaklaştırılmasıdır. Sabun ve soğuk su ile yapılacak temizlik, kaşıntıyı önleyecek ve rahatlama sağlayacaktır.

Karıncalar için Özel Solüsyon

Karıncalar kamp ve piknik alanlarının en çalışkan ziyaretçileridir. Eğer karınca istilasına uğramak istemiyorsanız önereceğimiz solüsyonu hazırlayabilirsiniz. Birkaç diş ezilmiş sarımsağı bir kavanoz suyun içinde ağzı kapalı olarak en az 24 saat bekletin. Daha sonra karışımı, sarımsaklar içindeyken yaklaşık 15 dakika kaynatarak süzün. Küçük bir sprey şişesine dolduracağınız solüsyonu, kamp alanında dilediğiniz yere sıkarak karıncaların gelmesini önleyebilirsiniz. Kampa giderken yanınıza hindistan cevizi yağı almanızda da fayda var. Birçok böcek hindistan cevizinin kokusundan hiç hoşlanmaz. Kollarınıza ve bacaklarınıza süreceğiniz hindistan cevizi yağı, sizi böcek ve haşere sokmalarından koruyacaktır. Bunun dışında kamp alanında kolonya, parfüm ve tıraş losyonundan uzak durmanızı tavsiye ederiz. Bu ürünlerin aromaları böceklerin olduğu kadar arıların da en favori aromaları arasında yer alır.

Aslen yayınlandı