Renkli Kıyafetlerin Solmaması için Nasıl Yıkamalısınız?

Severek satın aldığınız kıyafetlerinizi, ilk günkü renkleriyle çok daha uzun süre kullanmak ister misiniz? Merak ettiğiniz bütün soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Askıda Elbiseler

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Renkli kıyafet satın alırken kıyafetin modeline, rengine, modasına ve bazen de kumaş içeriğine dikkat edilir fakat ilk yıkamada renklerin ne hale geleceği tahmin edilemez. Renkli kıyafetlerin bir yıkamada solması, severek alınan ürünlerin yıkama sonrası istenmeyen şekillere gelmesine neden olur. Ürünün üzerindeki yıkama talimatlarına uyulsa bile bazen renklerin solması, birbirine girmesi, karışması söz konusu olabilir. Seçilecek doğru çamaşır deterjanı ve doğru yumuşatıcının yanında, ısı ile ilgili talimatlara da uyarak bu gibi istenmeyen durumların önüne geçebilirsiniz.

Renkli Çamaşırlar Neyle Yıkanır?

Çamaşırların renk vermemesi için uygun deterjan kullanmak ve giysiler üzerinde yer alan yıkama talimatlarına uymak gerekiyor. İki renkli kıyafetler nasıl yıkanır sorusunun en doğru yanıtı ise Yumoş Uzman Serisinde bulunan Yumoş Uzman Renk Koruma'dır. Yumoş, uzman renk koruma formülündeki pro­-color teknolojisi sayesinde canlı ve koyu renkli giysilerinizin rengini korumaya yardımcı olurken giysileriniz için en iyi bakımı sunar. Çamaşır makinenizin deterjan kısmına yeterli miktarda renk koruma özelliği bulunan Yumoş renkli çamaşırlar için deterjanı eklemek, rengi akan kıyafetler nasıl yıkanır sorunuzun cevabı olacaktır.

Renkli Kıyafetler Nasıl Yıkanır?

Renkli kıyafetleri yıkarken göz önüne almanız gereken 4 önemli nokta şunlardır.

Öncelikle çamaşırların renk vermemesi ve renklerin uzun süre canlılığını kaybetmemesi için renkli çamaşırlar için geliştirilen Yumoş Sıvı Bakım gibi etkili bir deterjan kullanabilirsiniz.

Giysiler üzerinde yer alan yıkama talimatlarına muhakkak uymak gerekir. Bu sayede renkli kıyafetlerin rengini uzun süre bozulmadan koruyabilirsiniz. 

Düşük sıcaklıkta ve giysiyi ters yüz ederek yıkamak da giysi renklerinin solmasını ve akmasını engeller. Renkli çamaşırların renklerini de kendi aralarında koyu ve açık renkli olarak ayırırsanız uzun süreli canlı renkler elde edersiniz. Koyu renkli çamaşırların solmasını engellemek için Yumoş Sıvı Bakım Deterjanı gibi özel olarak tasarlanmış bir üründen yararlanmak çok daha verimli bir sonuç almanızı sağlayacaktır.

Eskiden yeni alınmış ve ilk kez yıkanacak renkli kıyafetler, diğer çamaşırlar ile birlikte yıkanmadan önce, kıyafetin renk atıp atmadığını anlamak için çamaşır makinesinde tek başına yıkanırdı. Eğer renk atıyorsa diğer çamaşırlar içine karıştırılmaz, yıkamamak için az giyilir ya da çamaşır sepetinde uzun süre beklerdi. Günümüzde ise bu sorunu ortadan kaldıran renkli çamaşırların renk vermesini önleyen deterjanlar, renkli çamaşırlar için çamaşır suyu mevcuttur. Renkli çamaşırlarınızdaki canlı renkleri uzun süre korumak adına en etkili sonucu alabilmek için mutlaka renkli çamaşırlar için üretilen çamaşır deterjanı ve yumuşatıcısı kullanılmalıdır.

Renkli Çamaşırların Solmaması İçin Ne Yapmalı?

Severek satın alınıp uzun süre kullanılan kıyafetlerinizin solmaması için dikkat edilecek en önemli noktalardan biri de kızgın güneşte uzun süre asılı bekletilmemesidir. Çamaşırlarınızın renklerini uzun süre solmadan kullanmak istiyorsanız çamaşırları tersinden yıkayarak asabilirsiniz. Doğrudan güneşe maruz kalan renkli çamaşırların rengini güneş alabilir, dokusunu bozabilir. Çamaşırlarınızı ters asıp uzun süre güneşte bekletmemeniz, çamaşırlarınızın kumaş ömrünü uzatırken renk deformasyonunu engeller. Buna ek olarak, yukarıda belirtiğimiz “renkliler nasıl yıkanır” adımlarını takip ederek giysilerinizin renklerinin solmasını engellemeye yardımcı olabilirsiniz.

Ahşap Zemindeki Hasır Sepette Temiz Çamaşırlar

Rengi Solan Kıyafetler İçin Ne Yapmalı?

Rengi solan ama çok sevdiğiniz için kullanmaktan vazgeçmek istemediğiniz kıyafetlerinizi soğan kabuğu, kına, ceviz kabuğu, vişne gibi renk veren, elinizin altında kolaylıkla bulunabilecek doğal maddelerle de zevkinize uygun boyayabilirsiniz. Farklı bir seçenek olarak; yalnızca çamaşır suyu kullanarak batik yapabilir ya da tercihinizi kumaş boyasından yana da kullanabilirsiniz. Renklerini yeniden canlandırdığınız kıyafetlerin tekrar solmasının önüne renkliler için özel geliştirilmiş deterjan ve yumuşatıcıları tercih ederek geçmeniz mümkün.

Bunlara Dikkat!

İçerdikleri kimyasallardan dolayı farklı deterjanları birbiriyle karıştırarak kullanmayınız. Her türlü deterjan veya temizlik ürününü çocuklarınızın ulaşamayacağı yerde saklayınız.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?