Salça Lekesi Nasıl Çıkar?

Yemek yaparken üzerinize salça sıçradıysa veya sofrada ketçap şişesiyle küçük kazalar yaşadıysanız hiç tadınız kaçmasın. Salça ve domates lekesi nasıl çıkar, kurumuş salça lekesi nasıl çıkar, domates lekesi çıkarma yöntemleri nelerdir gibi soruların cevaplarını sizin için derledik.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Ocakta bol domates soslu spagetti tavasını karıştıran biri

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Salça bir çok yemeğin olmazsa olmazıdır. İster kuru fasulye pişirin, ister dolma veya karnıyarık. En güzel, en lezzetli yemekler salça ile olur. Ancak yemek yaparken kullandığınız salça veya sofrada kullandığınız ketçap üzerinize sıçradı diye tadınızın kaçmasına, salça lekesi nasıl çıkar diye kara kara düşünmenize hiç mi hiç gerek yok. Çünkü ketçap lekesi nasıl çıkar, domates lekesi nasıl çıkar, yağlı salça lekesi nasıl çıkar gibi soruların cevabı aslında çok basit.

Yemeğinizin sırrı ister domates veya biber salçası olsun, ister kendi hazırladığınız domates sosu olsun; yemeklerinizi soslarla veya salça ile zenginleştirmenin tek bir eksi yanı var. O da yemek yaparken salçanın veya sosun oraya, buraya, her yere sıçraması. Domates lekesi ve salça lekesi gibi lekelerden kendinizi veya elbiselerinizi korumak için önlük giymeyi düşünebilirsiniz ancak öyle ya da böyle o önlüğü de yıkamanız gerekecek. Ancak zor gibi görünün ketçap lekesi, domates lekesi gibi lekelerden korkmayın. Doğru ürünü doğru şekilde kullandığınız ve etkili salça lekesi çıkarma yöntemlerini uyguladığınız sürece aslında bu tür lekeleri çıkarmak çok kolaydır.

Hazırladığımız rehberi okuduktan sonra artık salça yemeklerinize tat verirken sizin tadınızı kaçırmayacak, beklemiş salça lekesi nasıl çıkar, kurumuş salça lekesi nasıl çıkar diye kara kara düşünmeyeceksiniz.

Omo Active Fresh ile kurumuş salça ve ketçap lekelerinden makinenizin kısa yıkama programında bile kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Kıyafetten Salça Lekesi Nasıl Çıkar?

Arkadaşlarınıza veya akrabalarınıza sorduğunuzda veya internete baktığınızda salça lekesi çıkarmanın yüzlerce sıra dışı yolu olduğunu öğrenebilirsiniz. Ancak sıra dışı ve çılgın yöntemlerle elbisenizi riske atmadan önce, daha önce denenmiş ve gerçekten işe yarayan yöntemleri kullanmak daha iyi değil midir? Eğer gerçekten işe yarayan, daha önce denenmiş bir yöntem arıyorsanız şunu deneyebilirsiniz:

  • Salça, ketçap veya domates lekeleri ile mücadele ediyorsanız, bir an önce çözmeniz gereken iki sorun var demektir. Elbisenin üzerinde bulunan emilmemiş sos veya salça artıkları ve elbisenizin ipliklerinin yavaş yavaş emip elbisenizin içine işlemeye başlamış artıklar. Özellikle elbisenizin üzerinde katı domates veya salça artığı varsa önce bunu bir tatlı kaşığı ile dikkatlice alın. Alırken lekeyi yayıp daha da büyütmemeye özen gösterin. Leke ne kadar az yayılırsa işiniz o kadar kolay olacaktır. Kalan sıvı kısmı almak için kuru bir bezi lekenin üstüne hafifçe bastırıp çekerek temizleyin. Dikkat edin, sakın sürtüp ovalamaya kalkmayın yoksa salça lekesi iyice yayılır. Leke küçülüp bütün sıvı kısmı çekene kadar kuru bezinizi lekenin üzerine bastırıp çekmeye devam edin.

  • Doğal bir leke olduğu için her tür domates, sos ve salça lekesini üzerine doğrudan soğuk su akıtarak temizleyebilirsiniz. Elbisenizden lekeyi çıkarmanın püf noktası aslında elbisenizin lekeli kısmını soğuk suyun altına koymadan önce elbisenizi ters çevirmektir. Elbisenizin içini dışına çevirdikten sonra temiz kalan arka kısmını kirletmeyecek şekilde lekenin bulunduğu kısmı doğrudan suyun altına tutun. Böylece su lekenin bulaştığı yönün tersinden gelip lekeyi geldiği yönde geri doğru çıkararak daha derine işlemesine engel olacaktır. Hem ketçap gibi domatesli soslar hem de su elbisenizin ipliklerince emilip iplikleri şişirir. Bu şekilde bolca su dökerek sos ile dolmuş iplikleri sostan arındırıp yerine su ile doldurarak lekenin çıkmasını sağlıyorsunuz aslında. Bu lekeleri su kullanmadan kuru bir şekilde çıkarmaya çalışmak hem çok daha zordur hem de elbisenize ciddi şekilde zarar verip lekenin daha kötü görünmesine neden olabilir.

  • Ayrıca elbisenize ön işlem uygulayarak da bu gibi lekelerden arındırabilirsiniz. Örneğin özellikle domates, salça veya sos lekeleri için Omo Active Fresh gibi kaliteli bir sıvı deterjan kullanmak hem kolay hem de etkili olacaktır. Deterjanı çamaşırın lekeli kısmına döktükten sonra kumaşa nüfuz etmesi için birkaç dakika bekleyin.

  • Artık çamaşırınızı her zamanki programında yıkayabilirsiniz. Yıkama öncesinde çamaşırınızın üzerindeki talimatları mutlaka okuyun ve kapsamlı çamaşır yıkama rehberimize göz gezdirmeyi unutmayın.

Bastırmadan, hafifçe dokunarak silin. Sürtmeyin. Eğer ketçap veya domates salçası lekesi üzerine bastırır veya sürterseniz lekenin hem derine işlemesine hem de yayılmasına sebep olursunuz. Ön işlem uygulayın: Omo sıvı detarjanların leke çıkarıcı kapakları ile ön işlem uygulamak işinizi kolaylaştıracaktır. Lekeye az bir miktarda deterjan uygularken, paketin üzerindeki kullanma talimatlarını takip etmeyi unutmayın. Normal sıcaklıkta yıkayın: Bazı lekeler yüksek sıcaklığa maruz kalınca daha da derine işleyebilir.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?