Çamaşır Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

''Çamaşır makinesi alırken nelere dikkat edilmeli, fiyat performans ürünü nasıl seçilmeli?'' gibi sorularınızı cevaplıyoruz. 

Güncellenmiş 2 Kasım 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Çamaşır Makinesine Kıyafetleri Atan Kadın

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Çamaşır Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çamaşır makinesi özellikleri hakkında aradığınız tüm cevapları bulmak için yazımızı sonuna kadar okuyun.

Merdaneli, tek programlı, 4 kg kullanımlı derken günümüzde teknolojinin verdiği gelişmelerden sonuna kadar faydalanan birçok çamaşır makinesi modeli bulunuyor. Deterjanı kendi kendine alan, uzaktan açılıp kapanan, durdurup çamaşır eklenebilen makineler, her geçen gün farklı özellikleri ile evin en büyük yardımlarından biri haline geldi. Peki, aralarındaki seçimi nasıl yapacağız, en iyi çamaşır makinesi modelini nasıl bulacağız?

Evin demirbaşlarından biri olan çamaşır makinesinin büyük kolaylıklar sağladığını hepimiz biliyoruz. Ancak son çıkan modellerde eklenen özellikler sayesinde kafamız karışabiliyor. Dışarıdan birbirine çok benzeyen ancak çok farklı özelliklere sahip olan makinelerle karşılaştıysanız sizi böyle alalım. ''Çamaşır makinesi alırken nelere dikkat edilmeli, fiyat performans ürünü nasıl seçilmeli?'' gibi sorularınızı cevaplıyoruz. 

Çamaşır Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En iyi çamaşır makinesini almak için, aşağıdaki özelliklere dikkat ederek daha doğru seçimler yapabilirsiniz.

  • Çamaşır makinesi kapasitesi

Piyasada bulunan çamaşır makineleri, 5-12 kg arasında değişiklik gösterir. Ortalama 4 kişilik bir aileyseniz, 8-9 kg makineler, işinizi büyük ölçüde görecektir. Ancak 1-2 kişiyseniz, 5 kg'lık makineleri tercih edebilirsiniz. Daha kalabalık bir aileye sahipseniz veya çamaşır makinesinde yorgan, battaniye gibi ağır eşyaları da yıkamayı düşünüyorsanız, alacağınız makinenin en az 10 kg olmasına dikkat edin. Çamaşır makinesi devir sayısı da, makine alırken dikkat etmeniz gereken özelliklerden biridir. Yüksek devirli makineler, yıkayacağınız ürüne göre daha fazla sıkma özelliğine sahiptir. Çamaşır makinesi devir sayısı 1200 olursa, gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

  • Çamaşır makinesi ölçüleri

Eviniz için çamaşır makinesi alırken, ne kadar alanınız olduğuna mutlaka bakın. Musluk ve elektrik noktalarına dikkat ederek, makineyi yerleştireceğiniz alanı seçin ve ölçülerini alın. Çamaşır makinesinin arkası ve duvar arasında en az 2 buçuk santim boşluk olacağını da hesaba katın. Makinenin yan duvarlarla arasında 1 cm boşluk bırakılmalı ve ön taraftaki kapak kolay açılabilir olmalıdır. Eğer yeterli alanınız varsa, geniş modelleri tercih edebilirsiniz.

  • Çamaşır makinesi enerji sınıfı

Enerji sınıfı, beyaz eşyaların ne kadar elektrik kullandığını gösterir. Etiketin üzerinde bulunan ve A'dan G'ye kadar uzanan harfler, çamaşır makinesi enerji sınıfının göstergesidir. A enerji sınıfına dahil olan ürünler, enerji tasarrufu sağlar. Bu yüzden alacağınız makinenin A veya A+ olmasına dikkat etmeniz önemlidir.

  • Çamaşır makinesi programları

Çamaşır makinesi alırken nelere dikkat edilmeli diye merak ediyorsanız, makinenin kaç programlı olduğunun kullanım açısından çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Yüksek programlı makineler, sıcaklık, devir, yıkama süresi gibi özellikleri manuel olarak düzenlemenizi sağlar. Ayrıca makinede bulunan programlar hızlı yıkama, ekonomik, koyu renkli, hassas, hijyen, leke programı, perde yıkama gibi ek özelliklerle tanışmanızı sağlar. Çamaşır makinesi özellikleri, programla bağdaştırılabilir. Bu yüzden en az 4 programlı makineleri tercih etmeye çalışın. 

Çamaşır makinesini kullanırken ''Acaba makinede halı yıkanır mı, ayakkabı makineye atılır mı, perdeler kaç derecede yıkanır?'' gibi sorularla boğuştuğunuz oluyor mu? O halde, ''Çamaşır makinesinde yıkanabilir eşyalar nelerdir?'' yazımızdan, kafanıza takılan tüm soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Çamaşır Makinesindeki Ek Özellikler

Çamaşır makinesi özellikleri, genellikle marka ve modele göre değişiklik gösterir. Devir, enerji sınıfı, program sayısı ve kapasiteye baktıktan sonra, makinenizde ek özellikler olmasını isteyebilirsiniz. En iyi çamaşır makinesi modelini bulmak için, aşağıdaki özelliklere göz atın;

  • Sessiz çalışma

Yeni çıkan modellerde çamaşır makinesinin sessiz çalışma özelliği de bulunur. Bu özellik, sıkma aşamasında makinenin daha sessiz kalmasını sağlar ve sağa sola gitmesini engeller. Ancak makineye çok fazla eşya koyarsanız, normalden daha gürültülü olduğunu farketmeniz kaçınılmazdır.

  • Yük sensörü

Çamaşır makinesi özelliklerinde en çok tercih edilenlerden biri de yük sensörü özelliğidir. Makineye kaç kg çamaşır koyduğunuzu gösteren bu özellik, fazla yükleme yaptığınızda uyarı verir. Özellikle halı, perde, battaniye gibi ürünleri yıkayacağınız zaman büyük kolaylık sağlar.

  • Yük kontrolü

Çamaşır makinesi çalışırken, çamaşırlar bir tarafta toplanabilir ve dengesizliğe neden olabilir. Yük kontrolü yapan cihazlarda dengesizlik oluşursa, makine sıkma aşamasına geçmeden önce su alır ve yükü eşit biçimde dağıtır. Özellikle çamaşır makinesini kurutma makinesinin üzerinde koymayı düşünüyorsanız, bu özelliğin olmasına dikkat edin.

  • Kurutma özelliği

Çamaşır makinesi alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun en önemli cevaplarından biri de kurutma özelliğidir. Yeni modellerin birçoğunda bulunan kurutma özelliği, çamaşırların kısa sürede kurumasını sağlar. Ekstra kurutma makinesi alma sorununu ortadan kaldırır ve alandan tasarruf etmenizi sağlar.

  • Wi-fi özelliği

Çamaşır makinesini istediğiniz zamanlarda çalıştırmak istiyorsanız, Wi-fi özelliği olan makineleri tercih edebilirsiniz. Evde olmadığınız zamanlarda bile makineyi açıp kapamanızı sağlayan bu özellik, su kesintisi gibi durumlarda da çok işe yarıyor, aklınızda bulunsun.

  • Kırışık önleyici

Çamaşırları yıkayıp kuruttuktan sonra ütüleme aşamasını es geçmek istiyorsanız, alacağınız makinenin kırışıklık önleyici programa sahip olmasına dikkat edin. 

Çamaşır Makinesi Fiyatları

Çamaşır makinesi fiyatları alacağınız marka ve modele göre değişiklik gösterir. 4-5 kg kapasiteli, 2-3 programlı ve enerji sınıfı A'dan düşük olan modeller, daha ekonomiktir. Ancak özellikleri az olduğu için, alacağınız performans da düşük olur. 12 kg kapasiteli, çok programlı ve A+++ sınıflı makinelerin fiyatları ise, ortalamanın biraz üstünde olabilir. Çamaşır makinesine eklenen özellikler, fiyatı ve alacağınız verimi artırır. Eğer ortalama fiyatlarda bir makine almayı düşünüyorsanız, 8-9 kg kapasiteli, 4 programlı ve A+ sınıflı cihazları tercih edebilirsiniz.

''Çamaşır makinesi alırken nelere dikkat edilmeli?'' sorusunu sizler için cevapladık. Ancak çamaşırları hangi derecede ve hangi devirde yıkayacağınızı bilmiyorsanız, çamaşır yıkama sembollerine göz atarak etiketlerdeki bilgileri nasıl okuyacağınızı hızlıca öğrenebilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?