Şifonyer Nedir?

Yatak odalarının vazgeçilmezi şifonyer nedir? Kolay kullanım için doğru şifonyer düzeni nasıl olmalıdır? Şifonyer hakkında detaylı bilgi için yazımızı okumaya devam edin!

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Şifonyer nedir?

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Yetişkin, genç, çocuk, tüm yatak odalarının vazgeçilmez parçalarından biri şifonyerlerdir. Alanda çok yer kaplamamasına rağmen içinde birçok malzemeyi toplayan şifonyerler, büyük kolaylık sağlıyor. Çoğu zaman adı doğru söylenmeyen ya da komodinlerle karıştırılan şifonyerin tam anlamı nedir? Komodinle bir farkı var mıdır? Şifonyerler nasıl düzenlenir? Tüm bu soruların cevapları için okumaya devam edin.

Şifonyer nedir?

Şifonyer, dikey bir tasarıma sahip olup genellikle uzun, geniş ve çok çekmecelidir. Kıyafet, aksesuar ya da diğer eşyaları içinde kolayca barındırabilmek için geniş iç hacme sahiptirler. Ahşap, suntalam ve MDF gibi farklı malzemelerden üretilen şifonyerler, günümüzde neredeyse istediğiniz her renkte, tarz ve desende bulunabiliyor. Kullanımda kolaylık sağlayan şifonyerleri, ayna ile kombinleyerek daha kullanışlı ve şık bir eşyaya dönüştürebilirsiniz.

Şifonyer ile komodinin farkı nedir?

Şifonyerler ve komodinler çok karıştırılsa da aslında ikisi de birbirinden çok farklı eşyalardır. Şifonyerlerin aksine komodinler daha kısa, küçük, az çekmeceli ya da çekmecesiz olarak yatak başlarında kullanılan mobilyalardır.

Peki, şifonyer nasıl düzenlenir?

Büyüklüğü ve çekmeceleriyle birçok eşyayı kolayca toplayan şifonyerleri doğru şekilde düzenleyerek aradığınızı kolayca bulabilir, kalıcı düzen sağlayabilirsiniz.

Şifonyeri düzenlerken, çok daha fazla kıyafet alabilmesi ve düzenli kalabilmesi için Marie Kondo katlama yöntemini kullanın. Katlama yöntemi hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Uzunluğu sebebiyle alt çekmeceleri kullanmak elverişsiz olabilir. Bu yüzden, en çok kullandığınız kıyafet ve eşyaları üst çekmecelere yerleştirin. Daha az kullandığınız eşyaları alt çekmecelere yerleştirerek kolaylık sağlayın.

Şifonyere hangi eşyalar koyulur?

 1. 1

  Şifonyerin ilk çekmecesine her zaman kullandığınız takılar, saatler, gözlükler gibi aksesuarları yerleştirin.

 2. 2

  Alt çekmecelere sırasıyla iç çamaşırlarınızı, çoraplarınızı ve günlük olarak giydiğiniz ev kıyafetlerinizi yerleştirin.

 3. 3

  Ardından pijama takımlarınızı kategorize ederek yerleştirin.

 4. 4

  En alt çekmeceye daha az giydiğiniz ya da daha az ihtiyaç duyduğunuz eşyalarınızı yerleştirin. Atkı, şapka, toka, kemer gibi aksesuarları da en alt çekmeceye yerleştirebilirsiniz.

Artık şifonyerin ne olduğunu ve nasıl kullanmanız gerektiğini biliyorsunuz. Verdiğimiz tüyolara göre şifonyerlerinizi düzenleyin, hayatınızı kolaylaştırın!

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Sararan Beyaz Lake Mobilya Nasıl Beyazlatılır?

  Sararan beyaz lake mobilya nasıl beyazlatılır sorusunun yanıtı için az önce küf için önerdiğimiz karışımı kullanabilirsiniz. Yemek buharı ve yemek yağı kaynaklı sararan dolap kapakları için etkili bir diğer yöntem için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  1. 1

   Bulaşık makinesi tabletini ılık suda eritin.

   Beyaz lake dolap temizliği için bir kase içinde bir tablet bulaşık makinesi deterjanını eritin. Bu yöntem yemek yaparken yağlanan mutfak dolap kapakları ve yağlı ellerle dokunabileceğiniz mutfak dolapları için oldukça kullanışlıdır.

   Bu işlem için diş macunu ya da cam temizleyicisi kullanabilirsiniz. Çok amaçlı yüzey temizleyiciler de etkili bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır.
  2. 2

   Mikrofiber bezi yaptığınız karışımla ıslatın ve mobilyalarınızı silin.

   Islattığınız bezi iyice sıkarak kullanın. Sararan bölgelerin kolayca beyazladığını göreceksiniz.

  3. 3

   Mobilyanızı temiz bir bez yardımıyla kurulayın.

   Sildiğiniz mobilyaların nemli kalmamasına özen gösterin. Dilerseniz kurulama işleminden önce su ile ıslattığınız bir bez yardımıyla deterjan kalıntılarını temizleyebilir, daha parlak bir sonuç elde edebilirsiniz.

  Mobilyalar nasıl silinir sorusunun cevabı mobilyanızın yapımında kullanılan kumaş ve ahşap türüne göre değişiklik gösterecektir. O yüzden yüzey temizleyicileri sulandırmadan doğrudan leke üzerine uygulamak, sert ve pürüzlü bezlerle silmek özellikle kumaş yüzeyli mobilyalarınızı yıpratabilir. Dolayısıyla mobilya temizliğinde nazik davranmakta fayda var.

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?