Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Muz Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Faydaları saymakla bitmeyen muzun aynı zamanda kabuğunun da yararlı olduğunu biliyor muydunuz? Vereceğimiz bilgilerle muz kabuğunu çok farklı işlerde kullanmanız mümkün!

Güncellenmiş

Reklam
Muz Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Vitamin deposu olan ve bilindiği gibi insan sağlığı üzerinde birçok olumlu etkisi bulunan muz kabuğuyla temizlik, kişisel bakım gibi alanlarda fayda sağlayabilirsiniz. Peki muz kabuğu ne işe yarar? Muz kabuğuyla neler yapabilirsiniz? İşte, muz kabuğunun faydaları...

Muz kabuklarının diş beyazlatıcı etkisi olduğu da biliniyor. Dişlerinizi beyazlatmak için muz kabuklarını kullanabilir, dişlerinizde oluşan lekelerden kurtulabilirsiniz. Bunun için bir parça muz kabuğu ile dişlerinizi hafifçe ovalayın. Ardından durulama işlemi yaparak dişlerinizi macunla bir defa daha fırçalayın. Muz kabuğunu göz altı şişlik ve morlukları için kullanabilir, gözleriniz üzerinde 5 dakika bekleterek iyi sonuç alabilirsiniz.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Muz Kabuğunun Cilde Faydaları

Muz kabuğunun cilde faydası hakkında çok sayıda araştırma bulunuyor. Özellikle cilt üzerinde temizleyici ve beyazlatıcı bir etkisi olduğu bilinen muz kabuğu; böcek ısırığı, akne oluşumu ve sivilce, siyah noktalar gibi pek çok cilt problemi üzerinde etki gösterebiliyor. 

Sivilceler ve Siyah Noktalar İçin Muz Kabuğu

  • Sivilceli yüzler üzerine muz kabuğu uygulaması yapmak için, öncelikle muz kabuklarını bıçak yardımıyla 3 eş parça halinde enlemesine kesin. 
  • Ardından muz kabuğunun beyaz olan iç kısmını cildinizin üzerine yerleştirerek hafif dairesel hareketlerle ovmaya başlayın. 
  • İşlem sırasında cildinizi tahriş etmemek için sert ve fırçalama benzeri hareketlerden kaçının. 
  • Uygulamaya başlamadan önce ellerinize eldiven takmayı unutmayın. 
  • Uygulamayı 5 dakika kadar sürdürün. 
  • Son olarak 20 dakika bekledikten sonra ılık su yardımıyla durulayın. 
Bitkilerinize muz kabuğu gübresi uygularken gübrenin, toprağın en az 1,5 cm altında kaldığından emin olmanız gerekir. Bu işlem gübrenin daha etkili olmasını ve uzun vadede performans göstermesini sağlayacaktır. Cildinize muz kabuğu uygulaması yaptıktan sonra cildinizi tonikleyebilir, ardından nemlendirici uygulaması yapabilirsiniz. Muz kabuğu güçlü bir temizleyici olduğundan cildinizde kuruluğa yol açabilir.

Muz Kabuğunun Bitkilere Faydaları 

Muz kabuğu yoğun olarak potasyum içerir ve bu nedenle bitkilerin gelişimi üzerinde birçok olumlu etki yaratabilir. Bitkilerin toprağına uygulandığında besleyici fonksiyonu ortaya çıkan muz kabuğunu, sıvı gübre ya da katı gübre olarak kullanmak mümkün.

Muz kabuğu gübresi uygulanan bitkiler, hızlı ve sağlam bir şekilde gelişir, canlanır ve daha uzun ömürlü olur. Ayrıca bitkilerin çiçek açmasında da etkili olan muz gübresi, çiçeklerinizin bakım rutinlerinde etkili bir rol üstlenebilir. İşte, hem ev bitkilerinize hem de bahçenizdeki bitkilerinize bakım yapmanızı sağlayacak olan muz gübresinin az bilinen faydaları: 

  • Potasyum, bitkilerin yaşamlarını sürdürmesinde etkili olan en önemli minerallerden biridir. Bahçe, küçük sera ya da saksı bitkilerinize rahatlıkla muz kabuğu uygulaması yapabilirsiniz. 
  • Muz kabuğu uygulaması yapılan bitkilerde sulama işleminden alınan verim de artacaktır. Gübrelenmiş bitkilerde, suyu en dip köklere kadar ulaştırması çok daha kolay olur. 
  • Muz kabuğu uygulandığında böcekler ve diğer zararlı organizmaların bitkilere yaklaşması önlenebilir. 
  • Bitkilerin daha iyi fotosentez yapabilmesine katkıda bulunan muz kabuğu, bitkilerin meyve vermesini de oldukça kolaylaştırır. 

Muz Kabuğundan Gübre Nasıl Yapılır?

Doğal gübre görevi üstlenen muz kabuklarını gübre haline getirmek için yapmanız gerekenler oldukça basit... Muz kabuklarını varsa mutfak robotunuzun içerisine yerleştirin. Ardından birkaç dakika parçalayın. Eğer mutfak robotunuz yoksa muz kabuklarını kesme tahtası üzerinde çok minik parçalar halinde kesin. Bu işlemden sonra muz kabuğu gübrenizi doğrudan bitkilerinizin toprağına uygulayabilirsiniz. Uygulama sırasında eldiven kullanarak ellerinizi korumanız daha doğru olacaktır. 

Bunlara Dikkat

Muza ya da muz kabuğuna alerjiniz varsa cildinize yönelik işlemleri uygulamanız önerilmez. Uygulama öncesinde doktorunuza danışmayı unutmayın. Muz kabuğunu bitkilerinize uygulamadan önce, bitkinizin gübre uygulaması için uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Aslen yayınlandı