Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Yapıştırıcı Lekesi Nasıl Çıkar?

Okulda el işi derslerinde çocukların yapıştırıcı kullanırken üzerine bulaşmasından tutun, evde çeşitli işler için ihtiyaç duyduğumuz yapıştırıcının etrafa bulaşmasına kadar pek çok nedenle leke oluşabilir. Peki yapıştırıcı lekesi nasıl çıkar? Cevabı yazımızın devamında.

Güncellenmiş

Reklam
Yapıştırıcı Lekesi Nasıl Çıkar?

Cam Filmi Yapışkanı, Camdaki Yapışkan Nasıl Çıkar?

Camdaki yapışkanı çıkarmak için oldukça etkili ve pratik bir yöntemi var. Bu yöntem saç kurutma makinesiyle yapışkanın bulunduğu alanı ısıtıp genleştirerek bulaşık teli veya spatula gibi sert yapılı bir madde yardımı ile kazımaktır.

Elinizden yapışkanı temizlemek için kullandığınız yöntemler sırasında ekstra dikkatli olun ve sonrasında tahriş olmasını önlemek için ellerinize besleyici bir bakım kremi uygulayın.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Etiket Yapışkanı Nasıl Çıkar?

Etiketin bulunduğu yüzeyi ılık su ile ıslatarak bir müddet bekleyin ve ardından ıslanmış etiketi bulaşık süngerinin sert yüzüyle ovarak yüzeyden kolayca sökün.

Yapıştırıcı Elden Nasıl Çıkar?

Ele yapışan yapıştırıcı henüz ıslakken anında müdahale edilirse sıcak su ve sabunla yıkanarak çıkarılabilir. Yapıştırıcı  kurumuş ise bunun için birkaç basit yöntemle elden çıkması sağlanabilir;

 • Öncelikle bir parça pamuğa veya beze aseton döküp yapıştırıcının bulaştığı bölgeye bastırarak silin.

 • İkinci yöntem asetonla yapılan yukarıdaki işlemin kolonya kullanılarak yapılması işlemidir.

 • Bir başka yöntem ise sabunlu sıcak suda yapıştırıcının bulaştığı eli bir süre bekletmek ve yumuşamasını sağladıktan sonra spatula, törpü veya cımbız gibi sert bir maddeyle kazımaktır.

Bunlara Dikkat

Herhangi bir temizlik ürününü kullanmadan önce paketin üstündeki kullanma talimatlarını mutlaka okuyun. Giysilerinizi ve mobilyalarınızı temizlemeden önce yıkama talimatlarını kontrol edin. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test etmenizde fayda var.

Japon Yapıştırıcısı Elden Nasıl Çıkar?

Japon yapıştırıcısı son derece güçlü yapıştırma özelliği nedeniyle ani hareketlerde derinin zedelenmesine yol açabilir. Bu nedenle ele yapışan japon yapıştırıcısını temizlerken sakin olunması ve son derece yavaş hareket edilmesi gerekir. Japon yapıştırıcısının ısınarak genleşmesi ve elden temizlenmesi için öncelikle sıcak su dolu bir kapta el bekletilir. Ardından genleşmeye başlayan yapıştırıcıya aseton dökerek tamamen çözünmesi sağlanır. Çözünen japon yapıştırıcısı sert bir cisimle elden tamamen kazınarak çıkarılır.

Ele yapışan Japon yapıştırıcısını temizlemek hakkında daha detaylı bilgi almak için Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar? başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Camdaki Yapışkan Kağıt Nasıl Çıkar?

1.    Camdaki yapışkan kağıdı çıkarmak için yapışkanı önce sıcak suyla ıslatın.

2.    Ardından spatula yardımı ile kazıyın.

3.    Son olarak Cif Krem gibi mikropartiküllü bir temizleyici ve bulaşık teliyle kalıntılar tamamen ortadan kaldırın.

Not: Pratik çözümler sunduğu için evlerde sıklıkla kullanılan yapışkan bantların lekesini nasıl çıkaracağınızı biliyor musunuz? Çözüm aslında çok kolay. "Bant Yapışkanı Nasıl Çıkar?" konulu yazımızı okuyun ve hemen uygulamaya geçin!

Kumaştan Yapıştırıcı Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaşa özellikle de kıyafetlere bulaşan yapıştırıcı nasıl çıkar konusu oldukça merak edilen bir konudur. Evde yapıştırıcı ile herhangi bir eşyayı yapıştırma sonucunda hemen hemen herkesin karşılaşabileceği bu problemi çözmek aslında oldukça basittir.

Yapıştırıcıyı kumaştan çıkarmak

 • İlk olarak denenebilecek yöntem kumaşı sıcak su, çamaşır deterjanı, bulaşık deterjanı ve yağ çözücü karışımı dolu bir leğenin içerisinde yarım saat bekletmektir. Yarım saat sonra kumaş elde iyice ovarak yıkanır veya çamaşır makinesinde yıkamaya bırakılır. Bu yöntem kumaştan yapıştırıcı lekesi çıkarmada en etkili yöntemdir.

 • Pamuklu bir beze limon kolonyası ve aseton damlatarak kumaşı silmek kumaştan yapıştırıcı lekesi çıkarma konusunda ikinci etkili yöntemidir. Silme işleminden önce bir müddet leke üzerinde asetonlu ve kolonyalı bez bekletin ve leke çözünmeye başladıktan sonra silme işlemine geçin.

Japon yapıştırıcısını kumaştan çıkarmak

Japon yapıştırıcısının ne denli inatçı bir madde olduğu herkesçe bilinir. Bu maddeyi çıkarmak imkansız gibi görünse de tamamen kurumuş olan japon yapıştırıcısını kumaştan çıkarmanın yöntemleri mevcuttur;

 • Japon yapıştırıcısının bulaştığı kumaşı toz çamaşır deterjanı karıştırılmış sıcak suda yarım saat kadar bekletin. Ardından kullanılmayan eski bir diş fırçası yardımı ile lekenin üzerine tekrar toz çamaşır deterjanı uygulayın. Diş fırçasının sert kazıyıcı etkisi ile toz çamaşır deterjanının lekeyi çözündürücü etkisi birleşerek japon yapıştırıcısının kumaştan ayrılmasını sağlanacaktır.
 • Japon yapıştırıcı lekesinin üzerine aseton dökerek birkaç dakika beklettikten sonra ucu pamuklu kulak temizleme çöpü ile lekeyi ovarak çıkarabilirsiniz. Asetonun çözücü etkisiyle elde, kumaşta ve çeşitli yüzeylerde bulunan japon yapıştırıcısı lekesi kolaylıkla çıkarılabilir.

Her iki tip yapıştırıcı için gerekli yöntemler uygulandıktan sonra lekeli kumaşı çamaşır makinesinde Omo Ultra Active Fresh gibi kısa programda bile leke çıkarma gücüne sahip bir sıvı deterjan ile yıkamak, kumaşta hiçbir yapıştırıcı kalıntısı bırakılmaması açısından önemlidir.

Mobilyadaki Yapıştırıcı Lekesi Nasıl Çıkar?

En az kıyafetler kadar mobilyadan yapıştırıcı lekesi çıkarmak da merak konusudur. Bunun için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz;

Bulaşık Deterjanı ile Temizleme

 1. Mobilyadaki yapıştırıcı lekesinin üzerine ılık su damlatarak yumuşatma işlemi yapın.

 2. Ardından bulaşık deterjanı koyulmuş sıcak suyu bez yardımı ile yapıştırıcı lekesine uygulayarak mobilyayı iyice temizleyin.

 3. Temizleme sonrası deterjandan arındırmak için durulama yapın.

Sabun ve Sirke ile Temizleme

 1. Sabunlu sıcak su ile yapıştırıcı lekesi bulunan bölgeyi ıslatın.

 2. Bir müddet sonra bulaşık süngerinin sert kısmıyla iyice silin.

 3. En son aşamada ise arta kalan leke kalıntılarını sirkeli bezle tamamen temizleyin.

Solvent ile Temizleme

Solvent, moleküller arasındaki bağları koparıp çeşitli kimyasal ürünlerin, boyaların ve özellikle de yapıştırıcı lekelerin bulundukları yüzeyden ayrılmasına yardımcı olan bir maddedir. Kuru bir bez, solvente batırılarak lekeli yüzey sertçe silinir. Bu yöntem, mobilyadan yapıştırıcı lekesini çıkarmak için belki de en etkili yöntemdir.

Zımpara ile Temizleme

Mobilyadaki yapışkan lekesinin olduğu alanı zımparaladığı zaman lekeden eser kalmaz. Ancak bu yöntem mobilyanın üzerindeki boya veya cilanın aşınmasına sebep olabilir. Bu nedenle zımpara ile mobilyadan yapışkan temizlemek en son tercih edilecek yöntemdir.

Aslen yayınlandı