En Sık Yapılan 6 Temizlik Hatası

Ev temizliği hem sizin hem de evde yaşayan diğer bireylerin sağlığı için çok önemlidir. Peki, sizce temizliği doğru yapıyor musunuz? Ev temizliğinde en sık yapılan temizlik hatalarını sizin için derledik. Yazımızı sonuna kadar okuyun, kolay ve hijyenik temizlik nasıl yapılır öğrenin!

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi7 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
En sık yapılan temizlik hataları

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Dışarıdan eve taşıdığınız mikroplar, yemek yerken döktüğünüz kırıntılar,  doğru şekilde temizlenmemiş eşyalar, sabah toplarım diye bırakılan dağınıklık… Çoğu zaman işleri bir plana oturtmaya çalışıyor, her gün belli temizlikler için oradan oraya koşturuyor, her yeri topluyor ancak yine de yeterli temizliği ve düzeni sağlayamıyor musunuz? Merak etmeyin! Doğru ev temizliği nasıl yapılır? Ev temizliği yaparken dikkat edilecekler nelerdir? En sık yapılan temizlik hataları üzerinden doğru ev temizliği nasıl yapılır, öğrenin.

Hata 1: Ertelemek

Yemek yaparken tezgaha yağ döktünüz ancak temizlemesi zor olduğu için üşendiniz mi? Sonra çıkarması çok daha güç bir kalıntıya neden olacak. Yemek yediniz ve yere kırıntılar döküldü. Şimdi görmezden gelirseniz o kırıntılar evin birçok yerine taşınacak, üstelik karınca ve böceklere de hoş bir davet olacak! Ya da eve ayakkabıyla girmek zorunda kaldınız ve yerler çamur mu oldu? Eğer şimdi temizlemezseniz dışardan getirdiğiniz mikroplar evin her yerine bulaşacak!

Ev temizliğinde yapılan en büyük hatalardan biri ertelemek diyebiliriz. Oluşan kir ve lekere anında müdahale etmek, hem daha hızlı ve kolay temizlenmesine hem de evin başka noktalarının kirlenmemesine neden olacaktır. Bu yüzden, gördüğünüz kir ve lekelere mutlaka anında müdahale etmeyi unutmayın. Aynı prensip her temizlik işi için geçerlidir. Odanızı her gün toplamak ve temizlemek, sonrasında yapacağız “büyük” temizliği kolay hale getirecektir.

Hata 2: Yanlış noktadan başlamak

Ev temizliğinde yanlış noktadan başlamak yapılan hatalardan biridir. Yanlış noktadan başladığınızda adım adım gitmeniz zorlaşacak, yaptığınız işin üstünden birkaç kez geçmek zorunda kalacaksınız. Hem hijyeni sağlamak hem de işinizi kolaylaştırmak için doğru temizlik rotasını bilmek önemlidir.

Öncelikle, odaya ait olmayan eşyaları toplayıp yerlerine götürün. Odanın içinde var olan düzeni sağlayın ardından temizlik için gerekli malzemeleri ortaya çıkarın. Temizlikte her zaman “yukarıdan aşağıya” kuralına uyduğumuzu unutmayın. Örneğin; odaya zemini temizleyerek başlarsanız, tavandan, eşyalardan dökülen tozlar zemini tekrar kirletecek ve tekrar silmenize neden olacaktır. Bu yüzden, önce tavan, perde, cam, duvar temizliğiyle başlayın, yine yukarıdan aşağıya eşyaların tozunu alın, süpürün ve silin. İşte bu kadar!

Hata 3: Yanlış temizlik ürünleri kullanmak

Yanlış temizlik ürünü kullanarak hem enerjinizi hem zamanınızı hem de bütçenizi boşuna harcamış olursunuz. İşte bu yüzden, evin her köşesi için doğru temizlik ürünü kullanmak çok önemlidir. Örneğin, mutfaktaki kir ve yağları kolayca yok etmek için Cif Power&Shine Mutfak Spreyi, banyodaki kir, pas ve su lekelerini hızlıca temizlemek için Cif Power&Shine Banyo Spreyini tercih edebilirsiniz. Üstelik doğa için de doğru bir tercih yapmak istiyorsanız Cif Power&Shine Spreyleri küçük ultra serum şişeleriyle satışta! Konsantre bir ürün olan Cif Ultra Serum, elinizdeki şişeyi yeniden kullanmanıza olanak sağlarken daha az plastik ve bütçeyle çok daha kolay temizlik sağlar!

Doğru temizlik ürünlerinin seçilmesi kadar doğru ekipman tercihi de önemlidir. Örneğin; camları toz bırakan havlu bir bezle silmek, camı tekrar tekrar silmenize neden olacaktır. Bunun yerine mikrofiber bir bez kullanarak tek silmede lekesiz ve parlak bir görüntü yaratabilirsiniz.

Hata 4: Temizlik ürünlerini fazla ya da az kullanmak

Zemin temizliğinden çamaşır temizliğine en çok yapılan hatalardan biri; temizlik ürünlerini fazla ya da az kullanmak!  Fazla deterjan en iyi sonuç ya da en hijyenik temizlik, az deterjan ise ekonomik bir temizlik  anlamına gelmez. Bu iki durum da eşyalarınızın zarar görmesine, vakit ve bütçe kaybına neden olur. Ürünü fazla kullandığınızda yeterli durulamayı yapamayabilirsiniz. Bu da, çamaşırlarınızın, bulaşıklarınızın, zeminlerinizin ve mobilyalarınızın üzerinde deterjan kalıntılarının kalmasına neden olur. Deterjan kalıntıları hem sizin sağlığınızı olumsuz olarak etkiler hem de eşyalarınızın ömrünü kısaltır. Ürünü az kullandığınızda bütçenizden tasarruf ettiğinizi düşünebilirsiniz. Ancak durum bunun tam tersidir. Çünkü hijyenik ve yeterli bir temizlik sağlanmadığında ev temizliğine daha kısa sürede ihtiyaç duyacak, çıkmayan kir ve lekeler için daha fazla ürün kullanacaksınız.

Temizlik ürünlerini, kullanma talimatlarına uygun şekilde kullanın, hijyenik ve ekonomik temizlik sağlayın.

Hata 5: Temizlik araçlarını temizlememek

Temizlik için kullandığınız araçlar aslında evinizi daha çok kirletiyor, etrafa bakteri yayıyor olabilir! Hijyenik bir şekilde temizlenmeyen temizlik araçları, bakterilerin üreme alanlarıdır. Bu yüzden, mutlaka her temizlik sonrası kullandığınız sünger, bez, paspaslar ve ovma fırçalarını temizleyin, kurutun ve yerlerine yerleştirin.

Elektrikli aletlerinizin de temizliğini ve bakımını yapın. Düzenli olarak temizlemediğiniz elektrik süpürgeniz her kullanımda etrafa toz bırakıyor olabilir. Uzun süre temizlemediğiniz çamaşır ve bulaşık makinenizin içinde kir ve tortular birikerek kötü kokulara, lekelere neden olabilir. Bu yüzden, temizlik listenize temizlik araçlarının temizliğini de eklemeyi unutmayın.

Hata 6: Bazı noktaları atlamak

İş, okul, aile derken ev temizliğinde bazı noktalar unutulabiliyor. Ancak hijyenik bir temizlik için hiçbir noktanın unutulmadan temizlenmesi gerekiyor. Çünkü, kir ve bakteriler unutulan alanda kalmıyor, evin farklı alanlarına taşınıyor. Örneğin; elektrik anahtarları, mobilyaların kulpları, kapı kolları… Çoğu zaman unutulan ya da önemsenmeyen bu noktalar, aslında zararlı bakterilerin en çok yaşadığı alanlar arasında! Siz ve sevdiklerinizin sağlığı ve hijyenik bir ev için bu alanların temizliğini atlamadığınıza olun.

Üstelik, bu en çok kirlenen alanların pratik temizliği için Cif Ultra Hijyen Yüzey Temizleme Mendili kullanabilir, sık temas ettiğiniz yüzeylerde kolayca hijyen sağlayabilirsiniz.

İşte, en sık yapılan 6 temizlik hatasını ve “Doğru temizlik nasıl yapılır?” sorusunun cevabını sizin için derledik. Eğer siz de bu hatalardan birini bile yapıyorsanız doğrusu ile değiştirin, kolay ve hijyenik temizliğin tadını çıkarın.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • En Sık Yapılan 5 Kişisel Bakım ve Hijyen Hatası

  Kişisel bakım konusunda hassas olduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz; ancak hepimizin dikkatinden kaçan bazı noktalar mutlaka vardır. Gelin, en çok yaptığımız 5 kişisel temizlik ve hijyen hatasını birlikte öğrenelim.

  1. 1

   Aşırı sıcak su ile banyo yapmak

   Kimileri aşırı sıcak su ile banyo yaptığında vücudunun daha çok temizleneceğini düşünür; ancak aşırı sıcak suyla banyo yapmanın zararları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra bir daha bunu denemek istemeyebilirsiniz. Fazla sıcak su deride yanık, kızarıklığa sebep olabilir. Tıpkı güneş yanığı gibi cildinizde ağrı hissedebilir, ateşinizin normalin üstünde olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Sıcak suyla duş almanın zararları arasında yüksek tansiyona sebep olması da sayılabilir. Bu yüzden kalp hastaları ve tansiyon hastalarının aşırı sıcak suyla banyo yapmanın zararları hakkında detaylı bilgi edinmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra, aşırı sıcak su saç ve saç derisini de olumsuz etkileyerek saçlarda kuruluk ve deride hassasiyete yol açabilir.

  2. 2

   Uzun süre kullanılan diş fırçaları

   Dişlerinizi günde 2-3 defa fırçalıyor ve diş ipi kullanıyorsunuz; ancak diş fırçanızı uzun süredir değiştirmediyseniz ağız içi sağlığınızı olumsuz etkiliyorsunuz demektir. Diş fırçalarının plastik yapısı ve fırçalama sonrası nemli kalması dolayısıyla belli bir süre sonra fırçada bakteriler üremeye başlar. Uzun süredir kullanılan bir diş fırçası, dişlerinizi temizlemek yerine diş ve diş eti hastalıklarına sebep olabilir. Bu yüzden 2-3 ayda bir mutlaka yeni bir diş fırçası edinmelisiniz.

  3. 3

   Diş ipi kullanmamak

   Dişleri fırçalamak, görünürde temizlik ve bakım sağlasa da diş ipi diş aralarının temizliği için oldukça önemlidir. Diş ipi, diş fırçasının ulaşamadığı noktalara temas ederek, dişlerinizin arasında yiyecek artığı kalmasının, ağız kokusunun ve diş taşı oluşumunun önüne geçer.  Günde bir defa, dişlerinizin arasını diş ipi ile temizlemeniz klinik olarak tavsiye edilmektedir.

  4. 4

   Ortak kullanılan kişisel bakım malzemeleri

   Kişisel bakım eşyaları nelerdir diye düşünüyorsanız katı sabun, tırnak makası, makyaj malzemeleri, havlu, terlik, diş fırçası, jilet ve tarağı sayabiliriz. Bu malzemeler kişisel kullanım içindir ve aynı evde yaşasanız dahi bir başkasıyla bu malzemelerin ortak kullanılması hastalıkların ve mikropların bulaşmasına sebep olabilir. Bu malzemelerin düzenli aralıklarla doğru bir şekilde temizlendiğinden emin olmak önemlidir. Genelde temizliğini atladığımız makyaj fırçalarının temizliği hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bu yazımız tam size göre. Ayrıca, kişisel bakım malzemelerini yalnızca siz kullanıyor bile olsanız, zamanı gelince yenisiyle değiştirmenizi tavsiye ederiz.

  5. 5

   Her gün aynı ayakkabıyı giymek

   Kişisel temizlik ve hijyen hatalarından biri de her gün aynı ayakkabıyı giymektedir. Hem ayaklarınızı hem de ayakkabınızı korumak için her gün aynı ayakkabıyı giymemelisiniz. Sağlıklı ayaklara ve ayakkabılara sahip olmak için ayakkabınızı en az 24 saat dinlendirdikten sonra tekrar giyebilirsiniz. Böylelikle ayakkabınız içine hapsettiği nem ve kokudan arınmış olacak ve ayaklarınızda koku oluşma ihtimali azalacaktır. Aksi takdirde, bir süre sonra ayak mantarı oluşma riski ve bu mantarın tedavi edilse dahi sürekli tekrarlama ihtimali yüksektir.  

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?