Çamaşır Kurutma Makinesinde Tasarruf Etmek İçin Doğru Adımlar

Çamaşır temizliğinde çağ atlatan kurutma makineleri, evlere girdiğinden beri işimiz daha kolay! Peki, ya faturalar? Çamaşır kurutma makinesini kullandığınızda elektrik faturanızda bir artış görüyorsanız, yanlış kullanıyor olabilirsiniz. Yazımızı sonuna kadar okuyun, çamaşır kurutma makinesi nasıl tasarruflu kullanılır öğrenin.

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Çamaşır kurutma makinesi

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Evlerin küçük ve balkonsuz inşa edilmesi, çamaşır iplerine izin verilmeyen binalar, kokulara karşı hassas olunması ya da çamaşır asmak için yeterli vaktinizin olmaması gibi nedenler çamaşır kurutma makinesinin, en az çamaşır makinesi, buzdolabı kadar gerekli bir eşya olduğunu açıklıyor. Ancak çamaşır kurutma makineleri doğru kullanılmadığında diğer beyaz eşyalara oranla daha fazla enerji harcayabiliyor. Çamaşır kurutma makineleri, yıllık ev hizmet maliyetlerinin yaklaşık %12’sini oluşturuyor. Bu yüzden, çamaşır kurutma makinesi kullanırken nasıl tasarruf edilir öğrenmeli, hem doğayı hem aile bütçenizi düşünmelisiniz.

İşte, çamaşır kurutma makinesinde tasarruf etmek için doğru adımlar!

1. Çamaşır kurutma makinesi satın alırken pazarı iyi araştırın.

Yeni özellikler eklenerek piyasaya sunulan beyaz eşyaların para tuzağı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak durum bunun tam tersidir! Çünkü yeni teknolojiler kullanılarak üretilen üst modeller, çoğunlukla daha az enerji tüketerek daha hızlı çözümler sunmaya odaklanır. Eski modellerde görülen eksiklikler düşünülerek tasarlanır. Bu yüzden, çamaşır kurutma makinesi satın alacaksanız mutlaka pazar araştırması yapın ve en iyi özellikler sunan, en yenisini alın. Yenilikçi çamaşır kurutma makineleri, daha az enerji harcarken daha etkili kurutma, daha çok program ve akıllı teknolojiler sunarak tasarruf etmenize katkıda bulunur.

2. Kurutma makinesine atacağınız çamaşırların etiketini mutlaka okuyun.

Bazı çamaşırlar düşük sıcaklıklara bazıları ise yüksek sıcaklıklara ihtiyaç duyarlar. Zamandan tasarruf etmek için mutlaka etiketi okuyun, çamaşır etiketince düşük ısı öneriliyorsa yüksek ısıda kurutup hem çamaşıra zarar vermeyin hem de daha yüksek sıcaklık yani daha çok enerji harcamayın.

Çoğu zaman yüksek sıcaklıkta kurutmak en hızlı ve en iyi yol gibi görünse de, çamaşırlarınıza zarar vermekten ve daha fazla enerji tüketmekten başka bir şeye neden olmaz.

Çamaşırlarınızın mutlaka etiketini okuyun. Bazı kumaşlar kurutma makinesinde kurutmak için uygun olmayabilir.

3. Çamaşır kurutma makinesi kullanırken de çamaşırlarınızı ayırın.

Çamaşırlarınızı ağır ve hafif kumaşlarla birlikte yıkadıysanız kurutma makinesine ağır kumaşları ve hafif kumaşları ayırarak atın. Bu, daha hızlı ve eşit kurumalarına olanak sağlarken tasarruf etmenize de yardımcı olacak.

Burada bahsettiğimiz şey birkaç parçayı ayrı ayrı yıkamak değil. Çünkü bu da, boşa enerji harcamanıza neden olur. Örneğin; çamaşır makinenizi birkaç kez çalıştırdınız. Ağır kumaşları bir köşeye, hafif kumaşları diğer köşeye ayırın. Hepsini biriktirip kurutma makinesini tam kapasite doldurarak çalıştırın.

Çamaşır kurutma makinesinin, çamaşır makinelerine oranla tam kapasitesinin daha az olduğunu unutmayın. Mutlaka kullandığınız çamaşır kurutma makinesinin talimatlarını okuyun.

4. Çamaşır kurutma makinenizi art arda çalıştırın.

Evet, yanlış duymadınız! Bir gününüzü çamaşır yıkamaya ve kurutmaya ayırın. Çamaşır kurutma makinesini art arda kullanmak daha az enerji harcamasına neden olur. Çünkü kurutucu her seferinde ısınmaya çalışarak enerji harcamak zorunda kalmaz.

5. Çamaşırlarınız kururken durdurup ıslak bir çamaşır eklemekten kaçının.

Önceden çalıştırdığınız makinenizi durdurup yeni ıslak bir çamaşır eklediğinizde makineniz ıslak olanı algılayarak daha fazla enerji harcamaya başlar. Bu durum, kuruyan çamaşırlarınızın yıpranmasına neden olurken kullandığınız enerji miktarını da artıracaktır.

6. Çamaşır kurutma makinenizin kapağını açmaktan kaçının.

Çamaşırlarınızı kuruturken, kurutma makinenizin kapağını açarsanız sıcak havanın dışarı çıkmasına neden olursunuz. Kurutma makinesi, dışarı çıkan hava sebebiyle kaybettiği sıcaklığını tekrar üretmek için daha fazla çalışarak enerji harcayacaktır.

7. Kurutucunuzun temizliğini ve bakımını aksatmayın.

Her kullanımdan sonra mutlaka tiftiklerin biriktiği filtreyi temizleyin. Biriken tiftik ve yünler, kurutma süresini uzatır. Kurutucunun tamburunu, kenarda bulunan lastikleri ve kapağını ayda en az bir kez, havalandırma filtrelerini ise yılda bir kez mutlaka temizleyin.

Yeterli temizliği sağlayamadığınızı düşünüyorsanız işin profesyonellerinden yardım alın. Unutmayın; makinenizi temiz ve bakımlı tutmak, uzun süre etkili performans göstermesine katkıda bulunacaktır.

Sunduğumuz çamaşır kurutma makinesi tasarruf yöntemlerini uygulayarak hem doğayı hem aile bütçenizi koruyabilirsiniz.

Çamaşır kurutma makinesi nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Kurutma Makinesi Nasıl Kullanılır?

  1. 1

   Giysilerdeki kullanım etiketini inceleyin ve benzer giysileri birlikte kurutun.

   Kurutma makinesini kullanmadan evvel kıyafetlerin etiketinde bulunan sembolleri dikkatlice incelemeli ve benzer kıyafetleri birlikte yıkadığınız gibi birlikte kurutmalısınız. Kıyafetleri doğru kurutabilmek için bu sembollerin anlamlarını bilmek işinize yarayacaktır. Çamaşır yıkama sembolleri hakkında bilgi edinmek için yıkama sembolleri rehberimizi inceleyebilirsiniz.

  2. 2

   Kıyafetlerde kurutma makinesi işareti

   Çamaşır etiketinde yer alan kare içerisinde içi boş yuvarlak, kurutma makinesi işaretidir. Kurutma makinesi işareti gördüğünüzde, o kıyafeti makinede kurutabilirsiniz. Eğer bu işaretin üzerinde büyük bir çarpı yer alıyorsa, kurutma makinesine atılmaz işareti olarak yorumlanır. 

   Yün, ipek kıyafetler, sütyen ve mayolar genel olarak kurutma makinesinde yıkamaya uygun değildir.
  3. 3

   Kurutma makinesinde düşük ısı kullanımı

   Kurutma sembolleri içindeki noktalar hangi sıcaklık ayarının kullanılacağını gösterir. Kare içerisindeki yuvarlağın ortasında tek nokta varsa, bu durumda düşük ısı tercih etmelisiniz. Düşük ısı kullanımı kıyafetlerin esnekliğini kaybetmesini ve kırışmasını önler. 

  4. 4

   Kurutma makinesinde orta ısıda kurutma

   Kare içerisindeki yuvarlağın ortasında iki nokta bulunuyorsa, bu işaret çamaşırlar için orta ısıda kurutmanın uygun olduğunu göstermektedir.

  5. 5

   Kurutma makinesinde yüksek ısı kullanımı

   Kurutma sembolü olan kare içindeki yuvarlakta üç nokta varsa bu çamaşırlar yüksek ısıda kurutmaya uygundur. Bu ısı, yıpranması zor olan dayanıklı çamaşırlar içindir. Havlular, nevresimler ve kotlarda bu işaret yer alabilmektedir. Yüksek ısıda kurutmayı seçtiğinizde ıslak çamaşırlarla birkaç kuru havluyu makineye atıp kurutma süresini kısaltabilirsiniz. Kurutma makinesi nasıl kullanılır artık biliyorsunuz. O halde, çamaşır kurutma makinesi püf noktalarına da bir göz atalım.

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?