Siyahlar Kaç Derecede Yıkanır? Renkleri Nasıl Korunur?

Siyah giysilerin renk atmaması için çamaşırlar nasıl yıkanmalı? Bilmek isteyeceğiniz bütün püf noktaları bu yazıda.

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Siyah Çamaşırlar

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Dolabınızdaki giysiler arasında her durumda kurtarıcı olan renk hangisi? Sizin de aklınıza siyahlar geliyorsa yalnız değilsiniz. Gardırobunuzun vazgeçilmezi siyah kıyafetlerinizi kuru temizlemeye vermek hem zaman alıcı hem de maliyetli olduğundan evde doğru yöntemlerle yıkamak en doğrusu.

Ancak, yanlış yöntemler kullanarak  yüksek derecede ve gereğinden sık yıkama yapıldığında canlı renklerin solması ihtimali artıyor. Peki koyu renkli giysiler ve özellikle siyahlar kaç derecede yıkanır? Siyahlarla renkliler birlikte yıkanır mı? Tüm sorularınızın cevapları ve giysilerin renk atmaması için soldurmayan, renk dostu yıkama önerileri için yazımıza göz atmadan geçmeyin.

Siyah Çamaşırlar Nasıl Yıkanır?

Siyah ve koyu renkli giysilerin renk atmaması ve canlı renklerini koruması için yalnızca doğru sıcaklıkta yıkamak yetmez. Yıkama öncesi ve esnasında uygulanması gereken püf noktaları şu şekildedir.

  • Yıkama talimatlarını birebir uygulayın ve etiketinde yazan talimata göre  çamaşırlarınızı sınıflandırın. Bu işlem sırasında çamaşırları renklerine göre de ayırmayı unutmayın.

  • Siyah renkteki giysileriniz, diğer renklere göre daha az sayıda olabileceğinden su tasarrufu yapmak için siyah renkli kıyafetleri biriktirmek ve birlikte yıkamak daha doğru olacaktır. Siyah giysilerinizi makineye asla beyazlarla birlikte atmayın. Siyah kumaşa leke bırakabilecek diğer renkli giysilere de dikkat edin.

  • Fermuar yada varsa aksesuarların giysilerin dokusuna zarar vermemesi için gerekli önlemleri alın ve makineye atmadan önce siyah giysileri mutlaka ters çevirin. Giysi ceplerinde unutulan peçeteler, siyah renkli çamaşırlar üzerinde tüylenme yarattığından kıyafetlerin ceplerini kontrol etmeyi unutmayın.

  • Giysilerinizin zarar görmemesi için aynı ağırlıktaki çamaşırlarla birlikte yıkamaya da özen gösterin.

  • Düşük sıcaklıkta çıkmayacak inatçı lekeler için çamaşır makinesi öncesi işlemler uygulamak ya da ön yıkama yapmak işinizi kolaylaştırabilir.

  • Çok fazla deterjan kullanmak, siyah renkli giysilerinizi daha iyi temizlemez. Aksine yeterli durulama sağlanamayacağı için giysilerde beyaz dalga formunda lekeler bırakabilir. Bu yüzden, giysilerinizin kirlilik durumunu da dikkate alarak mümkün olduğunca az deterjan kullanın.

Siyah Giysilerin Renk Atmaması için Püf Noktaları

  • Siyahları çok sık aralıklarla yıkamamaya özen gösterin. Yıkama talimatına göre mümkün olan en soğuk derecede yıkayın.

  • Omo Siyahlar Sıvı Deterjan tercih ederseniz, siyahlarınızı korurken etkili bir temizlik de sağlamış olursunuz. 

  • Siyahlarınızı kuruturken mümkünse kurutma makinesine atmayın. Kurutucuda yüksek sıcaklığa maruz kaldığında renkleri solabilir. Doğrudan güneş ışığına maruz kalmaları da siyahların renginin solmasına sebep olabilir.

  • Hassas kumaşlara sahip siyah kıyafetleri yüksek ısıda ütülememeye gayret gösterin.  Ütüleme esnasında zarar görebilecek hassas kumaşlı siyahlarınızı uzaktan buhar tutarak ya da ütü ile kıyafet arasına ince bir tül bez koyarak ütüleyebilirsiniz. 

Si̇yah Çamaşırlar Kaç Derecede, Hangi̇ Programda Yıkanır?

Yanlış sıcaklıkta yıkanan siyah kumaşlar zarar görebilir. Fakat uygun olmayan sıcaklıkta yıkanan giysilerin hijyeni tam olarak sağlanamayacağından, siyahlar kaç derecede yıkanır sorusunu cevaplamak oldukça dikkat gerektiriyor. Koyu renkli giysiler için tercih etmeniz gereken sıcaklıklar, düşük derecelerdir.

Koyu renk giysilerinizi düşük sıcaklıklarda yıkamak renklerinin korunmasına yardımcı olur. Özellikle siyah elbise ve gömleklerinizi düşük ısıda ve hassas yıkama modunda yıkamaya özen göstermelisiniz. Ancak unutmamalısınız ki 30 derecenin altındaki sıcaklıklarda yıkanan kıyafetlerde hijyeni tam anlamda sağlamak daha zor olacaktır.

Siyah Çamaşırlar İçin Hangi Temizlik Ürünleri Seçilmeli?

Siyahlar kaç derecede yıkanır sorusu kadar, siyah ve koyu renkli giysiler için hangi deterjanın kullanılacağı sorusu da çok önemlidir. Beyazlar için kullanılan deterjan renklilerde kullanılır mı sorusunun cevabı kesinlikle hayırdır. Koyu renkliler için kullanılan deterjanın, özel olarak üretilmiş, ağartıcı bazlı olmamasına dikkat etmek gerekir.

Bu konuda, siyah giysiler için özel olarak formüle edilmiş Omo Siyahlar Sıvı Deterjan iyi bir tercih olacaktır. Giysilerinizin yumuşacık olması ve mis gibi kokmasının yanında renkleri de korunsun istiyorsanız, giysilerinizin rengini koruyan Yumoş Uzman Renk Koruma kullanmak daha pratik ve etkili bir çözüm olacaktır. 

Çok sık yıkamak zorunda kaldığınız siyah giysileriniz için ve yaşadığınız bölgedeki suyun sertliğine göre yumuşatıcı kullanmayı ihmal etmeyin. Sabun ve deterjan kalıntılarını önlemek için kireç önleyici kullanmak ve makine içi temizliğine dikkat etmek de çamaşırlarınızın canlı renklerini daha uzun süre korumasını sağlayacaktır. Son olarak renkli ve siyah çamaşırlarınızı yıkarken hiçbir ağartıcı madde ve çamaşır suyu kullanmamalısınız.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?