Sıvı İlaç Lekesi Nasıl Çıkar?

Hastalandıysanız ilaç içmeniz çoğunlukla kaçınılmazdır. Konu sıvı ilaçlar olduğunda işin rengi değişebilir. Çünkü sıvı ilaç, herhangi bir yere döküldüğünde zorlu bir leke halini alabilir. Peki, sıvı ilaç lekesi nasıl çıkar? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
çamaşırlar

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Büyüklere oranla çocukların daha fazla tükettiği sıvı ilaçlar çoğu zaman hızlıca dökülüp lekeye neden olabilir. Bir de çocuğunuz ilaç içmekten pek hoşlanmıyorsa bu lekeler kaçınılmazdır… İlaç üreticileri, sıvı ilaçları daha lezzetli hale getirmek için tatlandırıcı ve renklendiriciler kullanırlar. İçimi kolay hale getiren bu katkı maddeleri, sıvının döküldüğü yerde çıkarmayı zorlaştıran lekeler bırakır. Sizin için derlediğimiz adımları izleyerek sıvı ilaç lekelerini kolayca yok edebilir, giysilerinizi ilk günkü gibi tertemiz yapabilirsiniz.

İşte, sıvı ilaç lekesini çıkarmak için adımlar!

Lekeye hemen müdahale edin.

Çoğu lekede olduğu gibi, sıvı ilaç lekeleri de kumaş yüzeylerde derine işlememesi için hemen müdahale gerektirir. Kumaşın üzerindeki fazla sıvıyı kaşıkla ya da sert bir cisimle yaymadan sıyırın.

Soğuk suya tutun.

İlacın derine işlememesi için kumaşı ters çevirin ve lekeli bölgeyi soğuk suya tutun. Bu, ilacın fazlasının yüzeye tutunmadan akmasını sağlayacaktır.

Sirkeden yardım alın.

Lekenin büyüklüğüne göre yeterli miktarda beyaz sirke ve karbonatı karıştırıp macun kıvamına getirin. Temiz beyaz bir bez kullanarak hazırladığınız karışımı lekenin üzerine sürün. Ovma işleminden kaçının.

Bekletin.

Macunu sürdükten sonra yarım saat bekletin. Ardından soğuk su ile ovalamadan akıtın.

Makinede yıkayın.

Kısa programda bile etkili temizlik sağlayan Omo Active Sıvı Deterjan kullanarak kısa programda yıkayın. Bu işlem, kıyafetinizde herhangi bir leke kalmışsa kolayca çıkmasına da olanak sağlayacaktır.

Kurutun.

Lekeli bir kıyafet temizliği yapıyorsanız kurutma aşamasında kurutma makinesi kullanmaktan kaçının. Güneşe doğrudan maruz bırakmadan, açık bir alanda kurumaya bırakın.

Kuru temizleme gerektiren giysilerden sıvı ilaç lekesi nasıl çıkarılır?

Giysilerinizi temizlemeden önce mutlaka etiketini okumalısınız.

Eğer giysiniz kuru temizleme gerektiriyorsa aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 • Sıvı ilacın fazlasını yaymadan kumaştan uzaklaştırın.

 • Lekeyi soğuk suya batırılmış bir bezle temizleyin.

 • Ön müdahaleyi yaptıktan sonra mutlaka kuru temizleme uzmanlarına götürün.

Siz de bu adımları uygulayarak sıvı ilaç lekelerinden kolayca kurtulabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Adım Adım Meyve Lekesi Çıkarma

  1. 1

   Meyve Parçalarını ve Fazla Sıvıyı Alın

   Kıyafetten meyve lekesi nasıl çıkar diyorsanız öncelikle leke üzerinde herhangi bir meyve parçası varsa dökülen yüzeye yaymadan kaşık ya da bıçak yardımıyla alın. Eğer dökülen smoothie gibi bir sıvı ise kuru bir bezle yüzeydeki sıvıyı yaymadan nazikçe emdirin. Burada dikkatli olmanız gereken şey çitilememek. Bu işlem, kumaşa zarar verebileceği gibi lekenin yayılmasına da sebep olur.

  2. 2

   Suya Tutup Arıtın

   Eğer yıkanabilir bir kumaş ise lekeli kısmı ters çevirip musluk altına tutun. Bu işlem meyve kalıntılarının kumaş yüzey arasındaki liflerin lekeyi emmesini önler. Silme esnasında oluşabilecek deformasyonun önlenmesine yardımcı olur. Eğer döşemelik kumaş, halı gibi bir yüzeyse yukarıdaki adımı atlayın ve lekenin üzerine bir miktar Omo Active gibi leke çıkarıcı özelliği olan sıvı deterjan dökün.

  3. 3

   Deterjanın Kumaşa İşlemesini Bekleyin

   10 dakika kadar deterjanın kumaş yüzeyine işlemesi için bekleyin. Bu noktada beklemek can sıkıcı olsa da bu yöntem lekenin çıkmasını kolaylaştıracaktır. Özellikle de kurumuş meyve lekesi nasıl çıkar diyorsanız bu adımı kesinlikle atlamayın.

  4. 4

   Temiz Bir Bezle Nazikçe Silin

   Temiz ve nemli bir bezi, deterjan kalıntısı ve meyve lekesi kalmayacak şekilde kumaş yüzeye nazikçe sürtün. Bu, kumaş yıpranmasının önüne geçer. Gerektiğinde işlemi tekrarlayın.

  5. 5

   Durulayın

   Temizlediğiniz bez ya da tercihen yeni bir nemli bezle lekeyi ve lekenin dış yüzeyini durulayın. Bu, özellikle krem ya da beyaz kumaşlar kuruduğunda hare şeklinde oluşacak lekelenmenin önüne geçmenizi sağlar.

   yeşil bezle lekeli beyaz tişörtü temizleyen biri
Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?