Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Kıyafetlere Yapışan Sakızı Çıkarma

Bazen otobüste bazen banklarda üstümüze yapışan sakız! Temizlenmesi düşündüğünüzden daha kolay olan sakız nasıl temizlenir buradan keşfedin.

Güncellenmiş

Reklam
sakız nasıl çıkar?

Önemli noktalar:

 1. Soğutmak sakız çıkarmada tercih edilen yöntemlerden biridir.
 2. Alternatif yöntemlerde limon suyu, saç spreyi veya sirke kullanılır.
 3. Böylelikle herhangi bir kumaştan sakızı çıkarabilirsiniz.

Kıyafetinize yapışan sakız sizi hemen strese sokmasın, kıyafetinizi sakızdan kurtarabilirsiniz. Bazen otobüslerin koltuğuna atılmış sakızlar gelir sizi bulur veya çocuğunuz okuldan üniformasına sakız yapışmış şekilde döndüğünde bu sorunla karşı karşıya kalırsınız. Kıyafetlerinize yapışan sakızı çıkarmak için değişik birkaç yöntem vardır.

Panik yapmayın- kıyafetlerinize yapışan sakızı çıkarmanın bir sürü etkili yolu var.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Kıyafetinize yapışan sakızı dondurma yöntemiyle çıkarmak

Kıyafetlerinizden sakız çıkarmada en kolay olan ve en çok tercih edilen yöntem dondurma yöntemidir. Bu yöntemi evinizde rahatça uygulayabilirsiniz ve en önemlisi bu yöntem kumaşlarınıza zarar vermeden sakızdan tamamen kurtulmanızı sağlar. Burada sakızı dondurma yöntemiyle kıyafetlerinizden çıkarmanız için izlemeniz gereken 9 adımı bulabilirsiniz.

 1. Kıyafetinizi bir dondurucu torbasına koyun ve sakızın dondurucu torbasına yapışmadığından emin olun. Bu yöntem her kumaş tipi için kullanılabilir.
 2. Torbayı düzgünce kapatınız.
 3. Giysiyi dondurucuya koyun.
 4. Torbayı buzdolabının dondurucu kısmında en az iki saat bırakın.
 5. Torbayı dondurucudan çıkarın.
 6. Dondurucu torbasından sakız lekeli kıyafetinizi çıkarın.
 7. Kıyafetinize yapışan sakızı ısınmadan kıyafetinizden hemen kazıyın.
 8. Eğer sakızı tırnaklarınızla çıkaramıyorsanız kör bir bıçak kullanarak kıyafetinize zarar vermeden çıkarın. Bıçak gibi keskin aletleri kullanırken her zaman olabildiğince dikkatli olmaya çalışın.
 9. Donan sakızın bu etapta kolaylıkla çıkması gerekir. Eğer bu işlemler sonrasında kıyafetinizde hala sakız lekesi var ise giysiyi elinizle yıkayın ya da durulamak için çamaşır makinesine koyun.

Unutmayın

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Kıyafetinize yapışan sakız dondurarak çıkarma dışında nasıl bir yöntemle çıkarılır?

Kıyafetlerinizdeki sakızdan kurtulma yöntemleri arasında sakızı dondurarak çıkarmak sadece buzdağının görünen kısmı; bunun dışında kıyafetinize zarar vermeden kullanabileceğiniz birçok ek yöntem mevcut. Bu problemle başa çıkmak için kullanabileceğiniz dört yöntem ve ürünleri sizin için yazdık. Aşağıdaki yöntemleri uygulamadan önce kıyafetlerinizin temiz olduğundan emin olun. Bu yöntemleri lekeli kıyafetinizde kullanmadan önce küçük bir kumaşta test edin.

 • Limon suyu. Limon suyu kıyafetlerinize yapışan sakızları çıkarmada harikalar yaratır. Üstelik bu çok ekonomik ve kıyafetlere zarar vermeden uygulanabilecek bir yöntem. Tek yapmanız gereken giysinizi limon suyuna batırıp sakızı kör bir bıçakla kazımak. Limon suyuna batırdıktan sonra kıyafetinizi en kısa sürede yıkayınız
 • Saç spreyi. Kıyafetinize yapışan sakızı çıkarmak bu yöntemle hem kolay, hem de ucuzdur. Saç spreyini lekeli bölgeye sıkınca, sakızın sertleştiğini göreceksiniz. Sonrasında sakızı giysinin üzerinden kazıyın.
 • Sirke. Giysiyi sıcak sirkeye batırın ve kör bir nesne yardımıyla, kumaşa zarar vermemeye özen göstererek sakızı nazikçe giysinin üzerinden kazıyın.
 • Mayonez. Mayonezi sakızın üzerine döktüğünüzde sakızın kolayca çıktığını göreceksiniz.

Bu önerileri uyguladığınızda temiz elbiselere ve güler bir yüze sahip olacaksınız- kesinlikle deneyin!

Aslen yayınlandı