Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Kıyafetlere Yapışan Sakızı Çıkarma

Bazen otobüste bazen banklarda üstümüze yapışan sakız... Korkulu rüyamız haline gelen sakız lekesi nasıl çıkar? Giysiden sakız nasıl çıkarılır? Yazımızı okuyun, giysinizdeki sakızdan kolayca kurtulun!

Güncellenmiş

Giysiye yapışmış sakız
Reklam
Sign Up Banner

Kıyafetinize yapışan sakız sizi hemen strese sokmasın, doğru yöntemlerle sakızdan kolayca kurtulabilirsiniz. Bazen otobüste, parkta, bahçede kıyafetinize yapışan sakızlar, bazen okuldan dönen çocuğunuzun üniformasına leke bırakan sakızlı şekerler... Korkmayın, giysilerinizdeki sakız ve sakız lekelerini çıkarmak mümkün!

Kıyafetinize Yapışan Sakızı Dondurarak Çıkarmak

Kıyafetlerinizden sakız çıkarmada en çok tercih edilen yöntem; dondurma yöntemidir. Evinizde rahatça uygulayabileceğiniz bu yöntem, kumaşlarınıza zarar vermeden sakızdan tamamen kurtulmanızı sağlar. Sakızı dondurma yöntemiyle kıyafetlerinizden çıkarmanız için izlemeniz gereken adımlar ise şöyle:

  • Kıyafetinizi bir dondurucu torbasına koyun ve sakızın dondurucu torbasına yapışmadığından emin olun. Bu yöntem her kumaş tipi için kullanılabilir.

  • Torbayı düzgünce kapatın ve giysiyi dondurucuya koyun. Torbayı buzdolabının dondurucu kısmında en az iki saat beklettikten sonra dışarı alın ve sakız lekeli kıyafetinizi torbadan çıkarın.

  • Kıyafetinize yapışan sakızı ısınmadan kıyafetinizden hemen kazıyın. Eğer sakızı tırnaklarınızla çıkaramıyorsanız kör bir bıçak kullanarak kıyafetinize zarar vermeden çıkarabilirsiniz. Bıçak gibi keskin aletleri kullanırken her zaman olabildiğince dikkatli olmaya çalışın.

  • Donan sakızın bu etapta kolaylıkla çıkması gerekir. Eğer bu işlemler sonrasında kıyafetinizde hala sakız lekesi var ise giysiyi elinizle yıkayın ya da durulamak için çamaşır makinesine koyun.

Giysiye Yapışan Sakızı Çıkarmak İçin Alternatif Yöntemler

Reklam

MPU Sign Up Banner

Kıyafetlerinizdeki sakızdan kurtulma yöntemleri arasında sakızı dondurarak çıkarmak sadece buzdağının görünen kısmı; bunun dışında kıyafetinize zarar vermeden kullanabileceğiniz birçok ek yöntem de mevcut. Bu problemle başa çıkmak için kullanabileceğiniz üç farklı yöntem ve ürünü sizin için derledik. Aşağıdaki yöntemleri uygulamadan önce kıyafetlerinizin temiz olduğundan emin olun. Bu yöntemleri lekeli kıyafetinizde kullanmadan önce küçük bir kumaşta test edin.

  • Limon suyu: Limon suyu, kıyafetlerinize yapışan sakızları çıkarmada harikalar yaratır. Üstelik bu çok ekonomik yöntem, kıyafetlere zarar vermeden kolayca uygulanabilir. Tek yapmanız gereken giysinizi limon suyuna batırıp sakızı kör bir bıçakla kazımak. Limon suyuna batırdıktan sonra kıyafetinizi en kısa sürede yıkayınız.

  • Saç spreyi: Kıyafetinize yapışan sakızı çıkarmak bu yöntemle hem kolay, hem de ucuzdur. Saç spreyini lekeli bölgeye sıkınca sakızın sertleştiğini göreceksiniz. Sonrasında sakızı giysinin üzerinden kazıyın.

  • Mayonez: Mayonezi sakızın üzerine döktüğünüzde sakızın kolayca çıktığını göreceksiniz.

Giysinize temizleme veya leke çıkarma amaçlı müdahale ederken şunu unutmayın: Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik; her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Sıkça Sorulan Sorular

Giysiye Yapışan Sakız Limonla Çıkar mı?

Evet. Tek yapmanız gereken giysinizi limon suyuna batırıp sakızı kör bir bıçakla kazımak. Limon suyuna batırdıktan sonra kıyafetinizi en kısa sürede yıkayınız.

Çam Sakızı Giysiden Nasıl Çıkar?

Sıcak su, kumaş üzerine yapışmış ve orada kurumuş çam sakızının yumuşamasını ve böylece kumaş üzerinden kolayca çıkmasını sağlar. Sıcak su ile ıslattığınız bir bezi lekenin üzerinde yaklaşık bir dakika bekletin ve yumuşayan lekeyi kumaşa zarar vermeden kazıyın.

Kurumuş Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

Bir kovaya doldurduğunuz soğuk suya bir ölçek sıvı deterjan ekleyin. Lekeli giysiyi bu deterjanlı suyun içerisinde 15 ila 30 dakika arası bekletin. Ardından giysiyi deterjanlı sudan çıkarıp çamaşır makinesinde yıkatın. Yıkama bittikten sonra lekenin çıktığından emin olun ve elbiseyi normal şekilde kurutun.

Ağda Lekesi En Kolay Nasıl Temizlenir?

Ağda lekesini çıkarmanın en kolay yolu lekenin üzerine buz kalıpları koyarak iyice soğumasını sağlamaktır. Buz sayesinde sertleşen ağda, kumaşa zarar vermeden bıçak ya da kaşık yardımıyla kolayca temizlenebilir. Halıdaki sir ve normal ağda lekesini kazıyarak çıkartmanız ve kazımadan önce ıslatmamaya dikkat etmeniz lekenin yayılmasını önler.

Mayo ve Bikiniden Güneş Kremi Lekesi Nasıl Çıkar?

Güneş kremi kullanımı ile oluşan lekeler anında yıkamadığınız takdirde mayonuzun üzerinde kuruyabilir. Krem lekelerini eve gittiğinizde çok az doğal sabun kullanarak çıkarabilirsiniz. Sabunu sadece lekeli ‌kısma hafifçe sürmenizi ve elde çitilememenizi öneririz. ‌Söz konusu bikini ve mayo temizliği ise kesinlikle deterjan kullanmamalısınız.

Giysiden Kusmuk Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafeti ters çevirerek lekenin arkasından ılık su ile durulama yapın. Ardından lekeli kısmı ılık suya bastırın. Leke üzerine, leke çıkarıcı özel formüle sahip bir deterjan ekleyerek uygulamaya devam edin. Deterjanı nazikçe ovalayarak dokuya işlemesine yardımcı olabilirsiniz. Ardından lekeli kıyafeti makinede, uygun deterjan ve programda yıkayın. Bu aşamada bebekler için sensitive deterjanları, yünlü ve ipekler için de hassas kumaşlar için üretilen temizleyicileri tercih etmeye özen gösterin.

Aslen yayınlandı