Mazot Lekesi Nasıl Çıkar, Nasıl Silinir?

Arabanızla veya herhangi bir motorlu araçla uğraşırken giysileriniz mazot lekesi mi oldu? Telaşa kapılmasın ve yazımızı okuyarak mazot lekesinden nasıl kurtulabileceğinizi öğrenin.

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Mazot ve Yağ Lekeli Pantolon

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Araba her bozulduğunda servis ya da tamirci bulmak mümkün olmaz. Bazen araba yolda kalır ve kendiniz tamir etmek durumunda kalırsınız. Böyle anlarda en sevdiğiniz pantolonunuz, tişört ya da ceketiniz mazot lekesine maruz kalabilir. Bu, kıyafetlerinizin artık kullanılamayacağı anlamına gelmez.

Yazımızın devamında bulacağınız birkaç basit ve pratik yöntemle mazot lekesini kolayca yok edebilirsiniz. Yağlı mazot lekesine kurumadan müdahale etmek, lekeyi çıkarmayı kolaylaştırır.

Mazot Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağlı bir dokusu olan mazot, kumaşa bulaştığı zaman yağlı bir leke bırakır. Oldukça güçlü olan bu lekeyi çıkarmak da güçlü asidik çözeltiler gerektirir. "Mazot lekesi nasıl çıkar?" diye düşünenler, uygulayacakları yöntemlerle kumaşı eski lekesiz haline getirebilir. Lekeye kurumadan zamanında müdahale etmek lekeyi çıkarmayı daha da kolaylaştıracaktır. Aksi halde mazot lekesi kumaşın gözeneklerine girerek kurur ve oldukça uğraştırır. Mazot lekesini çıkarmak için çeşitli yöntemler vardır. Bunlardan en bilinenleri soda-karbonat karışımı, amonyak ve kola gibi yöntemlerdir.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Mazot Lekesi Çıkarmak İçin Uygulanacak Yöntemler Nelerdir?

  1. 1

   Soda ve Karbonat Yöntemi

   Asidik bir çözelti olan soda ve karbonat ikilisi, mazot lekesini temizlemek için kullanılan en güçlü yöntemlerden biridir. Mazotun yağ molekülleri, soda-karbonat karışımı ile parçalanarak yok olur. Soda ve karbonat yöntemi için mazot lekesi olan yüzeye yarım çay bardağı karbonat dökülür. Karbonatın üzerine bir miktar soda dökülerek iyice gözeneklere işleyene kadar 20-25 dakika beklenir. Ardından lekeli bölge güzelce yıkanarak kurumaya bırakılır.

  2. 2

   Amonyak Yöntemi

   Mazot lekesi çıkarmada bir diğer yöntem de amonyak kullanmaktır. Yarım çay bardağı amonyak ve 1 su bardağı kadar su, iyice karıştırılarak temiz bir bez yardımıyla lekenin olduğu bölgeye uygulanır. Oldukça etkili olan bu yöntem lekeyi kısa sürede çıkaracaktır.

  3. 3

   Kola Yöntemi

   Mazot lekesini çıkarmak için belki de en ilginç gelecek yöntemlerden birisi kola yöntemidir. Sıklıkla tüketilen bu içecek, aynı zamanda leke temizleyici özelliğe de sahiptir. İçerisinde kola bulunan bir kapta lekeli bölge 45 dakika bekletilir ve ardından Omo Active gibi güçlü etkili bir sıvı çamaşır deterjanı ile yıkanır. Sonucu gördüğünüzde oldukça işe yarar bir yöntem olduğunu anlayacaksınız.

  Yukarıda sıraladığımız mazot lekesini kumaştan çıkaracak yöntemler uygulandığında, sevdiğiniz kıyafetlerinizi lekesiz ve sorunsuz şekilde giymeye devam edebilirsiniz.

Halıdan Mazot Lekesi Çıkarmak

Mazot, bazı durumlarda halıya da bulaşabilir. Böyle bir durum yaşandığında kullanılacak en etkili yöntem Wd-40 kullanmaktır. Wd-40, mazot lekesini çıkarmada birebirdir. Halı yüzeyindeki lekenin olduğu bölgeye direkt uygulanarak 15 dakika bekletilir. Ardından bulaşık deterjanı ile hazırlanan köpüklü su yardımıyla halı yüzeyi güzelce silinir ve tertemiz olur. Ancak unutmayın; her ne kadar yüzeye zarar vermese de Wd-40’ı kullanmadan önce halınızın ufak bir bölgesinde test etmeniz yararlı olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?