Çam Sakızı Nasıl Çıkar?

Erimiş çam sakızı reçinesi kolayca damlayabilir veya kumaşlara ve kıyafetlere sıçrayabilir. Kumaşlara, yüzeylere ve ellerinize yapışan, canınızı sıkan çam sakızını çıkarmak için birçok basit yöntem bulunur. Çam sakızı nasıl çıkar sorusunun cevabını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Kır evi ve bahçe

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Çam reçinesi oldukça yapışkan bir leke olabilir. Vücudunuza ve kıyafetlerinize kolayca yapışan çam sakızını çıkarmak için kullanabileceğiniz yöntemler şunlardır:

Çam sakızını kıyafetlerden çıkarmak için tercih ettiğini ürünlerin kullanma talimatlarını öncesinde mutlaka okuyun. Çam sakızını çıkarmadan önce daima kıyafet üzerindeki yıkama talimatlarını okuyun. Bazı kumaşlar özel bakım gerektirebilir. Yün ve ipek gibi bir kumaşta çam sakızı lekesi varsa profesyonel bir temizleyiciden yardım almanız, kumaşın zarar görmemesi için önemlidir.

1. Sıcak Su

Sıcak su, kumaş üzerine yapışmış ve orada kurumuş çam sakızının yumuşamasını ve böylece kumaş üzerinden kolayca çıkmasını sağlar. Sıcak su ile ıslattığınız bir bezi lekenin üzerinde yaklaşık bir dakika bekletin ve yumuşayan lekeyi kumaşa zarar vermeden kazıyın.

2. Deterjan

Oksijen bazlı leke çıkarıcılar ve bulaşık deterjanı inatçı çam sakızı lekesi üzerinde oldukça etkilidir. Bir kaba sıcak su ve bir miktar deterjan koyun. Hazırladığınız bu çözeltiyi çam sakızı lekesinin bulunduğu bölgeye dökün ve bir süre bekletin. Daha sonra kumaşı yıkama talimatlarına göre çamaşır makinesinde veya elinizde yıkayın.

3. Yağ

Yağ ile kumaş üzerindeki bir lekeyi çıkarmaya çalışırken başka lekeler yaratabilirsiniz bu yüzden kıyafetlerinizde denemeniz önerilmez ancak yüzeylerden ve vücudunuzdan çam sakızı lekesini çıkarmak için yağları kullanabilirsiniz. Pamuk pedinin üzerine birkaç damla zeytinyağı dökün ve yapışkan bölgeyi oval hareketlerle temizleyin.

4. Su Bazlı Losyon 

Su bazlı losyonlar kurumuş çam sakızını yumuşatarak yapıştığı yüzeyden uzaklaştırır. Bir pamuk pedinin üzerine su bazlı losyonu dökün ve lekeli bölgeyi bu pamuk pediyle ovun.

5. Isı

Isı, kuruyan ve çıkması zorlaşan çam sakızı lekesini ortadan kaldırmak için oldukça etkili bir yöntemdir. Lekeli kumaşın altına bir havlu yerleştirin ve lekenin üzerine kağıt havlu koyun. Düşük ayarda ısıttığınız ütü ile kağıt havluyu koyduğunuz bölgeyi ütüleyin. Isınan ve yumuşayan lekeyi ılık su ile ıslattığınız bir lif ile ovun. 

Çam Sakızı Pantolondan, Elbiseden, Kıyafetten Nasıl Çıkar?

1. Öncelikle hiçbir şey yapmayın. İlk adım en azından çam sakızı kuruyana kadar hiçbir şey yapmamaktır. Çam reçinesini kurumadan çıkarmaya çalışmak sorunu daha da artırabilir, lekeyi yayabilir ve eğer hala çok sıcaksa sizi yakabilir. Bu nedenle, herhangi bir işlem yapmadan önce kurumasını ve soğumasını bekleyin.

2. Bir sonraki adımda sertleşmiş çam reçinesini mümkün olduğu kadar kumaştan veya kıyafetten sıyırın. Lekeyi sıyırabilecek keskin bir alet alın, ancak çok keskin olmamasına dikkat edin. Keskin bir alet size ve kumaş yüzeyine zarar verebilir. Alet ile çam sakızını yapıştığı yüzeyden uzaklaştırın, ancak kumaşa işlemiş kısmına dokunmayın.

3. Yukarıdaki ilk adım ile çelişiyor gibi görünecek ancak şimdi çam reçinesini eritmeniz gerekecek. Pantolonun veya elbisenin altına bir bulaşık bezi veya havlu yerleştirin; daha sonra balmumu lekesinin üzerine iki kat kağıt havlu koyun. Ütüyü düşük ısıya ayarlayın ve alanın üzerini ütüleyin. Isınan balmumu tekrar eriyerek kağıt havluya yapışır.

4. Bu aşamada çam sakızını ıslatmanız gerekir. Kıyafet üzerinde kalan çam reçinesini içerisine az miktarda deterjan döktüğünüz ılık su ile çıkarabilirsiniz. Hazırladığınız deterjanlı suyu lekenin üzerine dökün ve bir saat kadar bekletin. Bu son işlem, kalan son lekeleri kumaştan etkili bir şekilde çıkarmalıdır. Ayrıca, leke sökücü olarak az miktarda bitki bazlı bulaşık deterjanı da kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey, lekenin tümüne uygulamadan önce kumaşın küçük bir noktasında kullanacağınız deterjanı test etmektir.

5. Son olarak kumaşın türüne göre kıyafeti yıkayın. Pamuklu hassas bir kumaşa sahip bir kıyafet veya örtü ise elde ve ılık su ile yıkamak her zaman daha iyidir.

Elden Çam Sakızı Çıkarma Yöntemleri

Çam sakızını ciltten çıkarmak için çeşitli yöntemler mevcuttur. Aşağıdaki yöntemlerden birini denemeden önce elinizi sıcak su ile yıkayın ve su bazlı bir losyon ile nemlendirin.

Sıcak Su

Temiz bir bezi sıcak suya batırdıktan sonra, çam sakızı lekesinin üzerine koyun ve 60 saniye kadar bekletin. Daha sonra yumuşamış çam sakızını ciltten uzaklaştırmak için sıcak su ile ıslattığınız lifi kullanın.

Sıvı Yağ

Bir pamuk pedini mineral yağ, masaj yağı veya zeytinyağına batırın. Bir miktar ısıtılmış yağ çam sakızını soğuk yağdan daha iyi çıkarabilir. Yağ ile ıslatılmış bezi lekenin üzerinde bekletin. Bu şekilde leke yumuşayacaktır. Çam sakızı tortusunu temiz ve nemli bir bez ile silin.

Vazelin

Çam sakızı lekesi olan bölgeye bir miktar vazelin sürün. Beş dakika sonra lekeli alanı temiz bir pamuklu bir ped ile silin. Çam sakızı vazelin ile birlikte ciltten çıkacaktır.

Alkol

Pamuklu bir bezi alkole batırın. Dairesel hareketlerle çam sakızını elinizden ovalayın. Olası cilt tahrişini azaltmak için elinize bolca nemlendirici losyon sürün.

Buz

Çam sakızı üzerinde 30 saniye kadar buz bekletin. Donan çam sakızı ciltten kolayca çıkar. Kazımanız veya soymanız gerekirse, cildinize zarar verebilirsiniz. Yani çam sakızı donmaz ve pul pul dökülecek bir kıvama gelmezse başka bir yöntem deneyin.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?