Ağda Lekesi Nasıl Çıkar?

Tüy alma yöntemleri arasında ciltte yarattığı pürüzsüzlük ve yumuşaklık hissi nedeniyle ağda uygulaması sıklıkla tercih edilir ve bazen lekelere neden olabilir. Ağda lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabı püf noktaları ile yazımızın devamında.

Güncellenmiş 10 Kasım 2021

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Banyo paspası üzerinde duran kadın

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Ağda Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Ağda lekesini elbiseden, kıyafetten ve kumaştan çıkarabilmek için sir veya normal ağdada farklı işlemler uygulanır. Eğer sir ağda ise yağda çözündüğü için özel olarak tasarlanan ağda yağı, bebe yağı, aseton, tiner ya da gaz yağı kullanılır. Lekenin döküldüğü bölgeye yağ döküp bekletilir ve daha sonra yavaş hareketlerle silinir. Normal ağda lekesindeyse lekelenen bölgeye ılık su ile ıslatılmış temiz ve açık renkli kumaş koyulur. Bir süre bekletildikten sonra tampon yapılarak temizlenir.  

Ağda Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Ağda lekesinin en zor çıktığı platformlardan biri de halıdır. Sir ağdada sentetik tiner kullanılması, lekenin daha kolay çıkmasına yardımcı olur. Sentetik tiner, hem halının rengine hem de dokusuna zarar vermeden yüzeyi temizleyebilir. Lekenin üzerine sentetik tineri döküp sert bir fırça ya da tarakla halıdan ağda lekesini kazımak oldukça etkili bir yöntemdir. Normal ağda için lekenin olduğu bölgeye buz kalıpları koyarak ağdanın donması beklenir. Donan ağda, sert bir nesne ile kazınarak temizlenebilir.

Leke çıkarma işlemi

Ağda Lekesi Pantolondan Nasıl Çıkar?

Pantolona yapışan ağda lekesini temizlemek için ütü ve temiz bir beze (desensiz ve açık renkli) ihtiyaç duyulur. Pantolonun lekeli bölgesini ütü masasına yerleştirip lekenin soğuması beklenir. Temiz bez, ağda lekesinin üstüne yerleştirilir. Daha sonra en düşük ısı sıcaklığında, buharsız olarak ayarlanan ütü ile lekeye bastırılarak ağdanın erimesi ve beze geçmesi sağlanır. İşlemde en çok dikkat edilmesi gereken nokta, bezin renkli ya da desenli olmamasıdır. Sir ya da normal ağdada kullanılabilen bu yöntemle pantolondaki lekeden kurtulabilirsiniz.

Ağda Lekesi Vücuttan Nasıl Çıkar?

Ağda lekesini vücuttan çıkarmak diğer yüzeylere oranla oldukça kolaydır. Normal ağda lekesinde temiz bir bezi, lekelenen bölgede nemli olarak bir süre bekletmeniz yeterli olur. Sir ağda lekesinde ise özel olarak tasarlanan ağda yağları ya da bebe yağı, alkol, aseton gibi malzemeler kullanabilirsiniz. Lekenin olduğu bölgeyi bir parça leke çıkarıcı yağlı pamuk ile temizleyebilirsiniz. Yağlı pamuğu lekeli cilde dairesel hareketlerle yumuşak bir şekilde bastırarak ağda lekelerini çıkarabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?