Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Ağda Lekesi Nasıl Çıkar?

Tüy alma yöntemleri arasında ciltte yarattığı pürüzsüzlük ve yumuşaklık hissi nedeniyle ağda uygulaması sıklıkla tercih edilir. Ancak uygulama sırasında oluşabilecek ağda lekeleri, çıkarması zor lekelerdir. Ağda lekesini çıkarabilmek için ağda çeşidine dikkat edilmesi gerekir. Örneğin normal ağda suda, sir ağda ise yağda çözünür. Ağda lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabı püf noktaları ile yazımızın devamında.

Güncellenmiş

Reklam
Ağda lekesi nasıl çıkar?

Ağda Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Ağda lekesini elbiseden, kıyafetten ve kumaştan çıkarabilmek için sir veya normal ağdada farklı işlemler uygulanır. Eğer sir ağda ise yağda çözündüğü için özel olarak tasarlanan ağda yağı, bebe yağı, aseton, tiner ya da gaz yağı kullanılır. Lekenin döküldüğü bölgeye yağ döküp bekletilir ve daha sonra yavaş hareketlerle silinir. Normal ağda lekesinde ise lekelenen bölgeye ılık su ile ıslatılmış temiz ve açık renkli kumaş koyulur. Bir süre bekletildikten sonra tampon yapılarak temizlenir.  

Bunlara Dikkat

Sir ağda lekesi suda çözünen bir leke çeşidi değildir. Lekeyi çıkarmak için su, şampuan ya da sabun kullanmanın bir yararı yoktur. Aksine lekenin daha çok yayılmasına ve kalıcı olmasına neden olabilir. Sir ağda lekesi için aseton, alkol, bebe yağı, zeytinyağı veya özel ağda yağları kullanmalısınız.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

 • Ağda lekesini çıkarmanın en kolay yolu lekenin üzerine buz kalıpları koyarak iyice soğumasını sağlamaktır. Buz sayesinde sertleşen ağda, kumaşa zarar vermeden bıçak ya da kaşık yardımıyla kolayca temizlenebilir.
 • Halıdaki sir ve normal ağda lekesini kazıyarak çıkartmanız ve kazımadan önce ıslatmamaya dikkat etmeniz lekenin yayılmasını önler.
 • Ağda Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

  Ağda lekesinin en zor çıktığı platformlardan biri de halıdır. Sir ağdada sentetik tiner kullanılması lekenin daha kolay çıkmasına yardımcı olur. Sentetik tiner, hem halının rengine hem de dokusuna zarar vermeden yüzeyi temizleyebilir. Lekenin üzerine sentetik tineri döküp sert bir fırça ya da tarakla halıdan ağda lekesini kazımak oldukça etkili bir yöntemdir. Normal ağda için lekenin olduğu bölgeye buz kalıpları koyarak ağdanın donması beklenir. Donan ağda sert bir nesne ile kazınarak temizlenebilir.  

  Ağda Lekesi Pantolondan Nasıl Çıkar?

  Pantolona yapışan ağda lekesini temizlemek için ütü ve temiz bir beze (desensiz ve açık renkli) ihtiyaç duyulur. Pantolonun lekeli bölgesini ütü masasına yerleştirip lekenin soğuması beklenir. Temiz bez, ağda lekesinin üstüne yerleştirilir. Daha sonra en düşük ısı sıcaklığına buharsız olarak ayarlanan ütü ile lekeye bastırılarak ağdanın erimesi ve beze geçmesi sağlanır. İşlemde en çok dikkat edilmesi gereken nokta, bezin renkli ya da desenli olmamasıdır. Sir ya da normal ağdada kullanılabilen bu yöntem ile pantolondaki lekeden kurtulabilirsiniz.

  Ağda Lekesi Vücuttan Nasıl Çıkar?

  Ağda lekesini vücuttan çıkarmak diğer yüzeylere oranla oldukça kolaydır. Normal ağda lekesinde temiz bir bezi, lekelenen bölgede nemli olarak bir süre bekletmeniz yeterli olur. Sir ağda lekesinde ise özel olarak tasarlanan ağda yağları ya da bebe yağı, alkol, aseton gibi malzemeler kullanabilirsiniz. Lekenin olduğu bölgeyi bir parça leke çıkarıcı yağlı pamuk ile temizleyebilirsiniz. Yağlı pamuğu lekeli cilde dairesel hareketlerle yumuşak bir şekilde bastırarak ağda lekelerini çıkarabilirsiniz.  

  Aslen yayınlandı