Çamaşır Makinesinde Bakteri Kaç Derecede Ölür?

Çamaşır makinesi hijyeni hakkında bilmek istediğiniz her şeyi yazımızda keşfedin!

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Çamaşır makinesinin içinde renkli çamaşırlar

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Her yerde bulunan, gözle görülemeyen mikroskobik canlı organizmalar olarak bilinen bakteriler, genelde giysilerde ve ev tekstil ürünlerinde bulunmakta ve enfeksiyona neden olduklarında tehlikeli olabilmektedirler. Peki bakteri kaç derecede ölür? Çarşaflar hangi programda yıkanır? Bakterilerden korunmak için çamaşır makinesi nasıl dezenfekte edilir? Bu gibi sorularınızın cevabı ve faydalı bilgiler için yazımızı okumaya devam edin.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Çamaşır Makinesinde Mikroplar Kaç Derecede Ölür?

  Çamaşırlarınızın çok daha hijyen hale gelmesi için bilmeniz gereken bazı önemli konuları sizin için sıraladık.

  1. 1

   Yüksek Isıda Yıkayın

   Bakterileri yok etmek için giysileri yüksek sıcaklıkta yıkamak bilinen en etkili yoldur. Bakteri barındırma olasılığı yüksek olan havlu, nevresim ile çok kirli çamaşırların yüksek sıcaklıklarda yıkanması gereklidir. Ancak, bakteri kaç derecede ölür sorusunun cevabı tahmin edildiği gibi, giysileri en yüksek sıcaklıkta yıkamak demek değildir. Uzmanlara göre, herhangi bir mikrobun yayılmasını önlemek için çamaşırları, havluları ve iç çamaşırlarını 60°C sıcaklıkta yıkamanız yeterlidir.

  2. 2

   Kişisel Çamaşırlarınızın Doğru Yıkanmasına Özen Gösterin

   Havlu, iç çamaşırı, çarşaf, bornoz gibi kişisel eşyalar çok fazla bakteri içermektedir. E.coli, Salmonella ve Klebsiella oxytoca gibi mikroplar, özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde zatürre, cilt enfeksiyonu, karın ağrısı, kusma ve ishale neden olabilir. Yalnızca bir set iç çamaşırı, bir sonraki çamaşıra bulaşabilecek yaklaşık 100 milyon E.Coli içerir. Bunları önlemek için havlu ve çarşaflar kaç derecede yıkanır sorusunun cevabı önemlidir. Havlu ve çarşaflar için en uygun program, havlu ve çarşafın kumaşına bağlı olarak değişir. Havluların çoğu pamuktan yapılmıştır, bu nedenle pamuk programını kullanın ve yıkama sıcaklığını en az 40 dereceye ayarlayın: Beyaz havlular için 60°C, koyu renk havlular için ise solmalarını önlemek için 40°C idealdir.

  3. 3

   Havlu Temizliğine Dikkat Edin

   Havluları üç veya dört günde bir yıkama alışkanlığı edinin. Havlular kaç derecede yıkanır sorusu kadar yıkama için kullandığımız ürünler de oldukça önemli. Domestos eklenen yeni formülü ile Omo Domestos Etkili Toz Deterjan, çamaşırlarınız için etkili hijyen ve temizlik sağlar. Deterjanı, tavsiye edilen ölçüde ve yıkama talimatlarına uygun olacak şekilde kullanmaya dikkat edin.

 • Çamaşır Makinesi Nasıl Dezenfekte Edilir?

  Bakterileri yok etmek için çamaşırları yıkadığımız ısı ve kullandığımız temizlik ürünü kadar çamaşır makinesi bakteri temizliği de hijyen açısından çok önemlidir.

  Çamaşır makinesi evde en sık kullanılan eşyalardan biridir. Düzenli olarak kirli çamaşırlarla temas ettiğinden, birçok kişi çamaşır makinesi hijyeni hakkında bir yol araştırmaktadır. Özellikle yaşlı bir yakınınız veya bir bebek ile yaşıyorsanız, kıyafetlerinizi ve çamaşır makinenizi tehlikeli bakterilerden uzak tutmak için bazı önlemler alabilirsiniz.

  1. 1

   Makinenizi Doğru Şekilde Temizleyin

   Bakteriler kauçuk contalarda, deterjan çekmecesinde ve yıkama gözünde birikme eğilimindedir. Çamaşır makinenizin bakterilerden uzak durmasını sağlamak için makinenizi, çamaşır suyu ile 60 derecede boş olarak çalıştırmayı deneyebilirsiniz fakat, belli aralıklarla Omo Çamaşır Makinesi Temizleyicisi gibi bu konu için özel olarak üretilmiş bir yıkayıcı kullanmak işinizi biraz daha kolaylaştıracaktır. Ayrıca uzmanlar, çamaşır makinesinin kapağını ve içerisindeki metal kısmı, çamaşır suyu ile silmeyi öneriyor.

  2. 2

   Çamaşır Makinesi Doğru Yerde Olmalı

   Garaj gibi nemli ortamlarda tutulan çamaşır makinelerine özellikle dikkat edilmelidir; çünkü buralar bakterilerin üremesi için elverişli ortamlardır.

  3. 3

   Kirli Çamaşırlarla Uğraştıktan Sonra Ellerinizi Yıkayın

   Çamaşır makinesini mutfak tezgahlarından uzak bir yerde tutmakta fayda var. Ancak eğer makineniz mutfakta ise, kirli çamaşırları yıkamaya koyduktan sonra hiçbir yere değmeden ellerinizi yıkamaya özen göstermelisiniz.

 • Çamaşırlar Yıkandıktan Sonra Kokuyor mu?

  Yıkadığım çamaşırlar güzel kokmuyor diyorsanız önce bu durumun nedenini bulmalı ve sonra da önlem almalısınız. İşte bazı püf noktaları.

  1. 1

   Doğru Şekilde Kurutun

   Giysilerinizi yıkama işlemi bittikten hemen sonra çıkarıp mümkünse güneşli bir ortamda kurutmayı unutmayın.

   Çamaşır ipinde asılı beyaz tişört
  2. 2

   Çamaşır Makinenizi Havalandırın

   Çamaşır makinesi kötü koku mu yayıyor? Nemden kaynaklanan küflenmeyi önlemek için, makinenizi kullandıktan sonra kapağını ve deterjan çekmecesini bir süre açık bırakarak havalandırmayı ihmal etmeyin.

  3. 3

   Düzenli Olarak Silin

   Antibakteriyel bir temizleyici ile çamaşır makinesi kapağının etrafındaki kauçuk veya plastik halkayı düzenli olarak silin, filtreyi de en az haftada bir kez temizleyin.

  4. 4

   Yıkamadan Önce Çamaşırları Ayırın

   Diğer bir önlem ise çapraz kontaminasyonu önlemek için çamaşırları ayırmaktır. İç çamaşırı, havlu ve bornozun hastalığa neden olan bir bakteri içermesi daha olasıdır. Her yıkamadaki bakteri sayısını azaltmak için bu gibi çamaşırları toplu olarak yıkamaktan kaçının.

  5. 5

   Ön Yıkama Yapın

   Çok kirli çamaşırlara, yeniden kullanılabilir bebek bezlerine yapıldığı gibi antibakteriyel deterjanlarla ön yıkama yapabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?