Sürdürülebilir Bir Yaşam için Çevre Dostu Ürünler

Çevre dostu ürünler kullanmak, doğaya ve yaşadığımız topluma karşı başlıca sorumluluklarımızdan biri. Ekolojik dengenin devamı, sürdürülebilir bir yaşam ve temiz bir toplum istiyorsak çevre dostu ürünler konusunda bilinçlenmeli ve hayatımızın merkezine almalıyız. Peki çevre dostu ürün nedir ve çevre dostu ürünler hangileridir?

Güncellenmiş 22 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Çevre dostu ürünler

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Çevre Dostu Ürün Nedir?

Çevre dostu ürünleri en basit haliyle özetlemek gerekirse; çevreye zarar vermeyen ürün olarak tanımlamak mümkün. Gereksiz hammadde ve kaynak tüketiminin önüne geçmek, enerji kaynaklarını yeterince ve ihtiyacımız dahilinde kullanmak, plastik atıklardan uzak durmak ya da tamamen plastiksiz bir yaşama geçiş yapmak, olabildiğince az atık çıkarmak ya da mutlaka doğru yere atarak dönüştürülmesini sağlamak, çevremiz ve bu dünya için yapabileceklerimiz arasında ilk akla gelenler. Elbette hepsi ve çok daha fazlası bizim elimizde. Bilinçlenmemiz ve bir adım atmamız için dünyanın daha fazla kirlenmesini beklememeliyiz.

Neden Çevre Dostu Ürünler Kullanmalıyız?

  • Karbon ayak izinin azalmasını sağlar.

  • Plastik atıklar ve çöpler azalır.

  • Kaynaklar, tüketicinin ihtiyacına göre yeniden düzenlenir ve dengelenir.

  • Geri dönüştürülebilir malzemeler olması nedeniyle ürünlerin verimi artar.

  • Yapım aşamasında doğaya zarar veren maddeler yoktur, dolayısıyla insan sağlığı için dost ürünlerdir.

  • Dayanıklı ve sağlam ürünlerdir.

Çevre Dostu Ürünler Nelerdir?

Çevre dostu ürünlere örnek olarak, paslanmaz çelik su şişeleri, geri dönüşümlü kumaşlardan yapılan kıyafetler, çevre dostu bez çanta, su tasarruflu duş başlıkları, led ampüller, elektrikli tasarruf cihazları, şarj edilebilir piller gösterilebilir. Peki ya mutfağımız? En çok atık çıkardığımız mutfağımızda çevre dostu ürünler nelerdir, birlikte bakalım.

Çevre Dostu Mutfak Ürünleri

Pazar çantası

Zamanımızın çoğunu mutfakta geçiriyoruz. Yiyecekler, birikenler, cam kaplar, plastikler, çöpler derken en çok atık haliyle mutfakta birikiyor. Mutfakta çevre dostu ürünlere yönelerek doğa ve çevremiz için bir şeyler yapmak istemez misiniz? İşte çevre dostu mutfak ürünlerine örnekler;

  • Yeniden kullanılabilir market çantası: Her alışverişte plastik bir poşete para ödemekten kurtulur, poşet kullanımını azaltır ve ürünlerinizi sağlıklı bir şekilde taşırsınız.

  • Cam saklama kapları: Cam ürünlerin insan sağlığı için faydasını artık hepimiz biliyoruz. Özellikle besin saklamak için cam saklama kapları kullanmak besinlerin ömrünü uzattığı gibi, sürekli olarak plastik kap atığı çıkarmamızın da önüne geçer.

  • Bambu kesme tahtaları: Bambu, plastiğin en sağlıklı alternatifidir ve mutfakta kullanmak için de ideal bir üründür.

  • Bu başlıca çevre dostu ürünleri edindikten sonra mutfağınızda çok yönlü kevgirler, cam yağdanlık ve baharatlıklar, silikon kapaklar, cam pipetler kullanarak sürdürülebilir bir yaşama katkıda bulunabilirsiniz.

Mutfakta Sürdürülebilir Yaşam

Doğaya zarar vermeyen, çözünme süresi diğer ürünlere göre çok daha kısa olan maddeleri kullanmak, mutfakta sürdürülebilir bir yaşam için şart. Böyle bir hayata geçiş yaparken öncelikle mutfaktaki tüm ürünleri gözden geçirin. Plastiklerinizle ya tamamen vedalaşın ya da azaltın, cam kaplara, atık çıkarmayan ve dönüştürülebilir ürünlere mutfağınızda yer açın. İşin sonunda çok daha az çöp çıkardığınızı göreceksiniz.

Elbette çöpleri ayrıştırmanız da ayrı bir önem kazanıyor. Çöpleri ayrıştırırken geri dönüşüm sembolleri ve anlamlarını bilmek işinizi kolaylaştıracaktır. Unutmayın ki, mutfak sürdürülebilir bir hayata adım için en önemli alanlardan biridir. Gelin, siz de tercihlerinizi gözden geçirin, sürdürülebilir hayata geçiş yaparak gelecek nesillere yaşanılabilir bir dünya bırakın.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?