Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Derin Dondurucu Nasıl Temizlenir?

Lekelerin ve artıkların buz tutarak kirlettiği derin dondurucularınızı temiz ve hijyenik hale getirmek için yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Mutfak ve Açık Buzdolabı
Reklam
Sign Up Banner

Derin dondurucu temizliği genelde mutfakta yapılacak işler listesinin sonlarında gelir. Derin dondurucunun kendi kendini temizlediğini varsayarız, ancak bu doğru değildir. Dondurucuya yerleştirdiğiniz yiyecekler dökülürse buzluğunuzdan kötü kokular yükselmeye başlayabilir. Eğer derin dondurucunuzun kapağını açtığınızda burnunuza hoş olmayan kokular geliyorsa derinlemesine bir temizlik yapmanın vakti gelmiş demektir.

Buzların kolayca erimesi için derin dondurucunuzu sıcak bir günde çözdürün. Dondurucu çözüldükten sonra Cif Power & Shine Mutfak gibi etkili bir sprey temizleyici ve bir bez yardımıyla içini ve dışını kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Temizlik işlemi bittikten sonra iç yüzeyi iyice durulamayı da ihmal etmeyin.

Derin Dondurucu Temizleme

İki tip derin dondurucu bulunur: Buzlanan ve temizlenmeden önce çözdürülmesi gereken eski modeller ve buzlanmayan yeni modeller. Eğer yeni model bir dondurucunuz varsa temizlemek çok daha az zaman alacaktır. Dondurucunuz eski modelse temizlemek daha uzun sürer ve mutfağınızı su basmaması için çözülme sürecini takip etmeniz gerekir.

Bu durumda temizlik işine el atmadan önce aşağıdaki adımları uygulamanız doğru olacaktır:

Reklam

MPU Sign Up Banner
 • Üreticinin kullanım talimatlarına bakarak dondurucunuzun defrost özellikli olup olmadığını öğrenin. Defrost özelliği olmayan derin dondurucular boşaltılmalı, fişten çekilmeli ve içindeki buzlar çözdürülmelidir.

 • Derin dondurucunuzun kapağını açın, içindeki yiyecekleri buzdolabına aktarın ve ayrı yıkanması gereken bölme ya da rafları yerlerinden çıkarın.

 • Buzlar eridikçe akacak olan suları tutmak için dondurucunun altına kaseler ve havlular yerleştirin.

 • Kaselerdeki suyu düzenli aralıklarla boşaltın, havluların suyunu sıkın.

 • Plastik bir buz kazıyıcı yardımıyla kalan buzları yavaşça kazıyın. Bu işlemi yaparken dondurucuya zarar vermemeye dikkat edin.

 • Süreci hızlandırmak için dondurucunun dibine bir kase sıcak su yerleştirin ve kapağını kapatın. Bunun için saç kurutma makinesi gibi elektrikli aletleri kesinlikle kullanmayın, çarpılabilirsiniz!

Derin donduruculardaki kötü kokuların sebebi genelde buza sıkışıp kalan yemek artıklarıdır, o yüzden buzları çözmek koku problemini ortadan kaldıracaktır.

Buzdolabında Et Ürünleri
Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Derin Dondurucu Nasıl Temizlenir?

Derin dondurucudaki buzlar çözüldükten sonra ellerinize plastik eldiven geçirip giysilerinizi koruyun. Dondurucunun önüne havlu ve gazete kağıtları yerleştirin. Daha sonra aşağıdaki adımları uygulayın:

 • Temiz bir beze Cif Power & Shine Mutfak gibi etkili bir temizleyici sprey sıkın (ürünün kullanım talimatlarını okuyun). Dondurucunun içini silin.

 • Temiz sıcak suyla dondurucudaki deterjan artıklarını temizleyin ve iç yüzeyleri kağıt havlu ya da mutfak beziyle kurulayın.

 • Bölme ve rafları da aynı şekilde temizleyerek derin dondurucuya geri yerleştirin.

 • Dondurucunun dışını ve tutacak bölümünü silerken, mutfakta hijyenik temizlik yapmanıza yardımcı olacak çamaşır suyu katkılı Cif Ultra Hijyen ürünlerinden yararlanabilirsiniz.

 • Yiyecekleri derin dondurucuya geri yerleştirin ve dondurucunun fişini takın. Et gibi bozulabilir yiyecekleri çözüldükten sonra kesinlikle tekrar dondurmayın. Yeniden donduracağınız yiyeceklerin etiketlerindeki talimatlara göz atın.

Bu işlemlerden sonra dondurucunuz hala kötü kokuyorsa içine bir kase kabartma tozu ya da kahve çekirdeği yerleştirin. Kapağını kapatıp bir gece bekletin.

Sıkça Sorulan Sorular

Buzdolabı Nasıl Temiz Tutulur?

Taze tüketilmesi gereken ve çabuk bozulan sebze gibi gıdaları en alttaki çekmecelere koymak, onları orada unutma riskinizi artırır. Üst raflar gibi daha görünür kısımlarda bulundurun. Hava geçirmeyen saklama kapları kullanırsanız gıdaların bozulmaları veya birbirlerinin bozulmasını hızlandıracak etki yapmaları zorlaşır. Eğer hızlı tüketemiyorsanız çabuk bozulan yumurta ve süt gibi ürünleri buzdolabının kapağına koymayın. Burası dolabın en çok açılan kısmı olduğundan en sık ısınan bölümüdür. Sebzeleri birbirlerinden ayrı şekilde saklamak ömürlerini uzatır çünkü beraberken birbirilerinin bozulmasını hızlandıracak gazlar üretirler. Sebzeleri dolaba ıslak koymak da bozulmalarını hızlandırabilir. Bunun için ürünlerinizi yerleştirirken kuru olmasına özen gösterin.

Pratik Buzdolabı Temizliği Nasıl Yapılır?

Buzdolabının içini sabunlu suyla da temizleyebilirsiniz. Daha sonrasında ise bu işlemi temiz suyla durulayarak tamamlayın ve kolaylık olması açısından buzdolabının sökülebilen parçalarını çıkararak su ve sabunla lavaboda güzel bir şekilde yıkayın. Özellikle, sebzeliklerde çürümüş sebze ya da meyve varsa sebzelikleri çıkarıp yıkamanızı tavsiye ederiz. Elbette, bunları yapmadan önce dolabınızın fişini çekmeyi unutmayın.

Buzdolabı Kokusu Nasıl Önlenir?

Buzdolabı kokusunu gidermek ve koku oluşumunu engellemek için gıdaları birbirinden ayrı saklamak ve raflara akıllıca yerleştirmek etkili olacaktır. Buzdolabında açık bir kapta kabartma tozu, çekilmiş kahve ya da yulaf bulundurmak günlük kokuları emebilir.

Aslen yayınlandı