Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos virüs ve bakterileri öldürür

Derin Dondurucu Temizliği

Lekerin buz tutarak donduğu yerdir derin dondurucu. Burayı okumaya devam edin ve derin dondurucu nasıl temizlenir keşfedin!

Güncellenmiş

ahşap yüzeyler nasıl temizlenir

Derin dondurucu temizliği genelde mutfakta yapılacak işler listesinin sonlarında gelir. Derin dondurucunun kendi kendini temizlediğini varsayarız, ancak bu doğru değildir! Dondurucuya yerleştirdiğiniz yiyecekler dökülürse buzluğunuzdan kötü kokular yükselmeye başlayabilir. Eğer derin dondurucunuzun kapağını açtığınızda burnunuza hoş olmayan kokular geliyorsa derinlemesine bir temizlik yapmanın vakti gelmiş demektir!

Buzların kolayca erimesi için derin dondurucunuzu sıcak bir günde çözdürün. Dondurucu çözüldükten sonar Cif gibi anti-bakteriyel bir sprey ve bir bez yardımıyla içini ve dışını kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Derin dondurucu temizleme

İki tip derin dondurucu bulunur: Buzlanan ve temizlenmeden önce çözdürülmesi gereken eski modeller ve buzlanmayan yeni modeller. Eğer yeni model bir dondurucunuz varsa temizlemek çok daha az zaman alacaktır. Dondurucunuz eski modelse temizlemek daha uzun sürer ve mutfağınızı su basmaması için çözülme sürecini takip etmeniz gerekir.

Bu durumda temizlik işine el atmadan önce aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir:

 1. Üreticinin kullanım talimatlarına bakarak dondurucunuzun defrost özellikli olup olmadığını öğrenin. Defrost özelliği olmayan derin dondurucular boşaltılmalı, fişten çekilmeli ve içindeki buzlar çözdürülmelidir.
 2. Derin dondurucunuzun kapağını açın, içindeki yiyecekleri buzdolabına aktarın ve ayrı yıkanması gereken bölme ya da rafları yerlerinden çıkarın.
 3. Buzlar eridikçe akacak olan suları tutmak için dondurucunun altına kaseler ve havlular yerleştirin.
 4. Kaselerdeki suyu düzenli aralıklarla boşaltın, havluların suyunu sıkın.
 5. Plastik bir buz kazıyıcı yardımıyla kalan buzları yavaşça kazıyın. Dondurucuya zarar vermemeye dikkat edin.
 6. Bu süreci hızlandırmak için dondurucunun dibine bir kase sıcak su yerleştirin ve kapağını kapatın. Bunun için saç kurutma makinesi gibi elektrikli aletler kullanmayın, çarpılabilirsiniz!

Derin donduruculardaki kötü kokuların sebebi genelde buza sıkışıp kalan yemek artıklarıdır, o yüzden buzları çözmek koku problemini ortadan kaldıracaktır.

Derin dondurucudaki buzlar çözüldükten sonra ellerinize plastik eldiven geçirip giysilerinizi koruyun. Dondurucunun önüne havlu ve gazete kağıtları yerleştirin. Daha sonra aşağıdaki adımları uygulayın:

 1. Temiz bir beze Cif gibi bir sprey sıkın (ürünün kullanım talimatlarını okuyun) ya da bezi sirkeyle karıştırılmış sıcak suya batırın (1 ölçek sirke, 5 ölçek su). Dondurucunun içini silin.
 2. Temiz sıcak suyla dondurucudaki deterjan artıklarını temizleyin ve iç yüzeyleri kağıt havlu ya da mutfak beziyle kurulayın.
 3. Bölme ve rafları da aynı şekilde temizleyerek derin dondurucuya geri yerleştirin.
 4. Dondurucunun dışını ve tutacak bölümünü silin.
 5. Yiyecekleri derin dondurucuya geri yerleştirin ve dondurucunun fişini takın. Et gibi bozulabilir yiyecekleri çözündükten sonra tekrar dondurmayın. Yeniden donduracağınız yiyeceklerin etiketlerindeki talimatlara göz atın.

Bu işlemlerden sonra dondurucunuz hala kötü kokuyorsa içine bir kase kabartma tozu ya da kahve çekirdeği yerleştirin. Kapağını kapatıp bir gece bekletin.

Unutmayın

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Reklam

Domestos virüs ve bakterileri öldürür

Aslen yayınlandı