Cam Şişe Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Cam şişeler ve kavanozlar mutfaklarda en çok kullanılan malzemeler arasında yer alır. Cam şişe temizleme konusunda paylaştığımız ipuçları sayesinde bundan böyle siz de şişelerinizi zorlanmadan temizleyeceksiniz.

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Renkli Cam Şişeler

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Mutfakların vazgeçilmez araçları arasında yer alan cam şişe ve kavanozlar oldukça fonksiyoneldir. Ancak içlerini temizlerken zaman zaman zorlanabilirsiniz. Reçel, bal gibi yapışkan gıdaların akıtılması kadar, zeytinyağı koyulan şişelerin temizliği de bir o kadar yorucu olabilir. Su şişelerinin dibinin yosun tutması ise bir başka sıkıntılı durumdur.

Ancak cam ve içindeki gıdanın teması, zamanla erozyon meydana gelmesine neden olur. Sonuçları ise camın lekelenmesine, yosun tutmasına ya da malzemenin cama yapışarak zorlukla sökülmesine kadar varır. Şişe temizleme fırçası bir nebze olsun işinizi kolaylaştırır. Ayrıca birkaç basit ipucunu bilirseniz, çok daha olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Soda da ev temizliğinde destek alabileceğiniz bir diğer malzemedir. Yağ ve sirke şişelerinizi soda ile temizlemek hem kokuyu hem de inatçı kalıntıları yok eder. Dar ve yağlı şişenizi yıkadıktan sonra emin olamıyorsanız, içine yarım bardak soda koyarak 5 dakika kadar çalkalayın. Şişeye kahve telvesi koyarak 5 dakika daha çalkalarsanız sonuç karşısında şaşıracaksınız.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Cam Şişe Temizliği Nasıl Yapılmalı?

  Cam kavanozları temizlemek şişelere kıyasla daha kolaydır. Ancak hem inatçı kir hem de dar bir şişe ya da kavanoz ile uğraşıyorsanız, ekstra desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunun için evinizde her zaman bulunan birkaç malzemeden destek almanızı öneririz: Karbonat, limon ve pirinç.

  1. 1

   Limon Suyundan Yardım Alın

   Yukarıda saydığımız bu üç malzeme cam eşyalarınızı temizlemek için size yeterli olacaktır. Şişelerinizdeki lekeleri çıkarmak istiyorsanız limon kullanmalısınız. Şişenin büyüklüğüne göre içine, yarım ya da 1 adet limonun suyunu sıkarak iyice çalkalayın. Sonra şişenizin içine, ısıttığınız suyu koyarak bir gece bekletin. Bu işlemi gece yatmadan önce yaparsanız, ertesi sabah kalktığınızda şişenizde oluşan lekelerin tamamen yok olduğunu görürsünüz.

  2. 2

   Yosunlara Karşı Üçlü Karışım

   Eğer şişeniz yosunlanmış ise karbonat, limon ve su üçlüsünden yardım alabilirsiniz. Gene şişenizin büyüklüğüne göre, yarım veya 1 adet limonun suyunu dibine sıkın. Limon suyunun üzerine yarım ya da 1 yemek kaşığı kadar karbonat ilave edip çözülmesini bekleyin. Üzerine ilave edeceğiniz ısıtılmış suyu koyduktan sonra şişeyi çalkalayıp ağzını kapatın ve bir gece kadar bekletin.

  3. 3

   Gazete Kağıdı Yöntemi

   Yosunlanmış şişeleriniz için gazete kağıdından da yardım alabilirsiniz. Şişe ya da kavanozun içine koyacağınız gazete kağıtlarının üzerine ılık su ilave ederek 1-2 saat bekletin.

Dar Şişe Temizliği İçin Kolay Yöntem

Şişe temizliği için şişeyi, deterjan ve şişe fırçası ile yıkamaya başlayabilirsiniz. Ama uzun süre şişe içinde bekleyen gıda maddeleri cam yüzeye sıkı sıkı tutunur. Bu yüzden temizlenmeleri için çok uğraşmanız gerekebilir. Bunun yerine size çok daha kolay bir yol önerebiliriz. Özellikle yağlı şişeler için kullanabileceğiniz bu yöntemi, içine fırçanın girmesi zor olan dar şişe ve kavanozlarınızda uygulayabilirsiniz. İhtiyacınız olacak malzemeler, pirinç ve deterjandan ibarettir.

Şişenizin içine beşte biri kadar pirinç ilave ettikten sonra deterjanınızı ekleyin. Şişenin yarısını geçmeyecek kadar ilave ettiğiniz su, sıcak ya da soğuk olabilir. Suyu ekledikten sonra şişenizi çalkalamaya başlayın. Yağların çözüldüğünü ve akmaya başladığını gördüğünüzde, şişenin içine taşacak şekilde su doldurmaya başlayabilirsiniz. İçindeki tüm pirinçler taşarak lavaboya döküldükten sonra şişenizi çalkalayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?