Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Bulaşık Makinesinde Su Birikmesi Sorunu Nasıl Çözülür?

Bulaşık makinesi suyunu boşaltmıyor mu? Bulaşık makinenizin alt kısmında su birikmesiyle karşılaşıyorsanız servis çağırmadan önce yapabilecekleriniz için yazımızı sonuna kadar okuyun!

Güncellenmiş

Bulaşık makinesi
Reklam
Sign Up Banner

Bulaşık makinesinin işini iyi yaptığını gösteren en önemli iki etken; bulaşıkların temiz çıkması ve içinde normal bir kokunun olmasıdır. Hatta eğer bulaşıkları dikkatli bir şekilde akıtıp koyuyorsanız, bulaşık makinesi yıkamayı bitirdiğinde kötü bir koku olması, bulaşıkların temiz görünmelerinden çok daha açıklayıcı olabilir. Kötü kokunun nedenlerinden biri de bulaşık makinesinde su birikmesi şikayetidir.

. . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . .

Leke RehberiLeke Rehberi

. . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . .
Hangi lekeye çözüm arıyorsunuz?
Leke RehberiLeke RehberiLeke Rehberi
Bulaşık makinesi yıkamayı bitirdiğinde kötü bir koku olması, bazen bulaşıkların temiz görünmesinden çok daha fazla şey anlatabilir. Kötü kokunun nedenlerinden biri de bulaşık makinesinde su birikmesidir.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Neden Bulaşık Makinesi Suyunu Boşaltmıyor?

Eğer yıkama bittikten sonra bulaşık makinesinin en alt kısmında su kalıyorsa, bu illa yıkadıktan sonra makinenin suyu boşaltamadığı anlamına gelmez. Özellikle de eğer mutfak lavabosunun gideriyle bulaşık makinesinin gideri aynı yere bağlıysa bu gider, lavabo yüzünden tıkanmış veya buradan makinenin içine su kaçıyor olabilir. Bulaşık makinesinde su birikmesinin ana nedenleri şunlardır:

 1. Tıkanma Sorunu

  Makinenin altındaki filtre ya da süzgecin tıkanması ve suyun boşaltılamaması.

 2. Hava Sıkışması

  Makinenin su tahliye borularının tıkanması veya burada hava sıkışması.

 3. Su Sızıntısı

  Lavabonun mutfak giderini tıkaması veya buradan makine giderine su kaçması.

 4. Motor Arızası

  Makinenin suyunu boşaltan pompa motorunun çalışmaması.

Eğer pompa motoru çalışmadığından bulaşık makinesi su boşaltmıyorsa bunun tamirini bulaşık makinesinin servisi yapacaktır. Eğer makineniz garanti kapsamındaysa size verilen numarayı, değilse güvendiğiniz bir servisi arayın.

Bulaşık Makinesi Suyunu Boşaltmıyorsa Ne Yapmalı?

Bulaşık makinesi probleminin pompa motorundan kaynaklanma ihtimaline karşı servis çağırmadan önce diğer olasılıkları kendiniz kontrol edebilirsiniz. Öncelikle makinenin içindeki kötü kokulu olabilecek suyu kaplarla tahliye edin. Makinenin içinde oldukça kısıtlı manevra alanı olması bu aşamayı biraz uzatabilir. Sonrasında şunları yapın:

 1. Hortumu Kontrol Edin

  Su tahliye hortumunu kontrol edin. İçinde tıkayıcı unsurların olup olmadığına bakın.

 2. Fıskiyeyi Sökün ve Temizleyin

  Eğer hortumda tıkanıklık yoksa makinenin alt sepetini sökün. Bunun altında bulunan fıskiyeyi çıkarın Fıskiyenin hemen altında bulunan filtreyi çıkarın ve temizleyin. Bunu tıkayan gıda parçaları olup olmadığına bakın.

 3. Süzgeci Çıkarın

  Filtrenin altında bulunan süzgeci de çıkarın ve temizleyin. Makinenizi tıkayan gıda parçaları bu kısımda da birikmiş olabilirler.

  Step 3: Kapağı Açık Bulaşık Makinesi

Tüm bu kısımları temizledikten ve geri taktıktan sonra bulaşık makinenizi tekrar çalıştırabilir ve kontrolünü yapabilirsiniz. Eğer “bulaşık makinesi içinde su kalıyor” probleminiz çözüldüyse sorun bu parçalarla ilgiliydi ve halledildi demektir. Bulaşık makinesinde su birikmesi tekrar görülmese bile hijyenik sebeplerle bu temizliği 1 ya da 2 yılda bir yapmanız faydalı olabilir.

Eğer problem çözülmediyse ya da hiç çalıştırmamanıza rağmen bulaşık makinenizin içinde su birikintisiyle karşılaşıyorsanız mutfak lavabosunun giderinden bulaşık makinesi giderine su kaçıyor olabilir. Bu durumda bir tesisatçıyı arayarak problemi kontrol ettirebilirsiniz. Mutfak lavabosundan giden atıklar gideri tıkamış olabilir ve bu tıkanıklıklar lavabo açıcılarla çözülebilecek düzeyde olabilirler. Ancak daha ileri aşamadaki tıkanıklıklar için profesyonel yardım almanız gerekecektir.

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bulaşık makinenizin herhangi bir bölümüne müdahale etmeden önce tamamen kapalı olduğunu kontrol edin. Birikmiş suyu boşaltırken suyun taşmaması için büyük bir kap bulundurun Tesisat ile ilgili tıkanıklıklarda arızaya sebep olmamak için profesyonel bir yardım alın.

Su Birikmesi Sorununu Çözerken Bunlara Dikkat!

Pompa motorunun bozulmasına bazen voltaj değişiklikleri sebep olurken, bazen sadece zamanla aşınmaları buna yol açabilir. Nadiren de olsa bulaşık makinesini kontrol eden ana kart arızalanabilir ve pompa motoruna makinedeki suyu boşaltması için komut göndermeyebilir. Bu durumda tamir için servis çağırmanız gerekecektir. Bulaşık makinesinin su tahliye hortumunu kontrol etmeden önce içinde birikmiş olabilecek suyu unutmayın ve bunu boşaltmak için bir kap hazırlayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Neden Bulaşık Makinesi Kullanmalıyım?

Bulaşık makinesi elde yıkamaya oranla çok daha az su kullanır, dolayısıyla evde su tasarrufuna yardımcı olur. Tam bir yıkama programı yaklaşık 15 litre su harcamaktadır. Bulaşık makinesinde suyun verimli kullanımına dikkat etmek, bütçenizde tasarruf sağlarken dünyadaki su kaynaklarının gereksiz tüketilmesinin önüne geçer.

Bulaşık Makinesi Tuzunun Makineye Faydası Nedir?

Kireç molekülleri, başta rezistans olmak üzere makinenizin parçalarını kaplar ve zamanla bu parçaların işlevlerini yerine getirmesini engeller. Bulaşık makinesi tuzu bu moleküllerin makine parçalarına ulaşmasını engeller ve sizi gereksiz masraftan kurtarır.

Bulaşık Makinesi Tuzu Nedir?

Bulaşık makinesi tuzu hem bulaşık makinesi hem de bulaşıklar için faydalı olan, granül kaya tuzudur. Makinede dağılma sürecinin daha yavaş ve etkin olması amacıyla toz halinde değil iri taneler halinde kullanılır. Masa ve deniz tuzlarından farklı olarak üretimi sırasında içerdiği demir ve karbonatlardan arındırılır. Böylece suyun sertliğini azaltarak kireç ve tortu birikimini önler, makinenizi ve bulaşıklarınızı korur.

Bulaşık Makinesi Tuzu Ne İşe Yarar?

Bulaşık tuzu hem makinenizi hem de bulaşıklarınızı sert suyun etkilerinden korur. Bulaşık makinesi tuzu nasıl kullanılır diye soruyorsanız, makinenizdeki özel hazneye tuzu koymanız yeterli olacaktır. Sofra ve deniz tuzları bulaşık makinesi tuzuna benzese de makinenizde kullanmak için uygun değildir.

Bulaşık Makinesi Ne Kadar Su Harcar?

Bulaşık makinesi kaç litre su harcar dediğinize tam bir yıkama programı yaklaşık 15 litre su harcamaktadır. En verimli makineler ise bu miktarı 11 litreye kadar indirebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre; bulaşıklarınızı bulaşık makinesinde yıkayarak elde yıkamaya göre %85 daha az su harcayabilirsiniz.

Aslen yayınlandı