Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Bulaşık Makinesinde Su Birikmesi

Bulaşık makinesi suyunu boşaltmıyor mu? Alt kısmında su birikmesiyle karşılaşıyorsanız servis çağırmadan önce yapabilecekleriniz için tıklayın!

Güncellenmiş

Reklam
bulaşık makinesi içindeki su kalıntısı

Bulaşık makinesinin işini iyi yaptığını gösteren en önemli iki etken bulaşıkların temiz çıkması ve içinde normal bir kokunun olmasıdır. Hatta eğer bulaşıkları dikkatli bir şekilde akıtıp koyuyorsanız, bulaşık makinesi yıkamayı bitirdiğinde kötü bir koku olması, bulaşıkların temiz görünmelerinden çok daha açıklayıcı olabilir. Kötü kokunun nedenlerinden biri de bulaşık makinesinde su birikmesi şikayetidir.

Eğer bulaşık makinenizin en alt kısmında su biriktiğini ve bu suyun makineden tahliye edilemediğini görüyorsanız, servise telefon etmeden önce kendiniz bir kontrol edin. Problem bulaşık makinesinin su tahliye borusundaki bir tıkanıklık veya çok daha basit olarak makinenin en altındaki filtre kısmının gıda atıklarıyla tıkanması olabilir. Ancak makinenin pompa motoruyla veya mutfağın atık su gideriyle ilgili bir problem varsa profesyonel yardım almanız gerekecektir.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Reklam

Neden Bulaşık Makinesi Suyunu Boşaltmıyor?

Eğer yıkama bittikten sonra bulaşık makinesinin en alt kısmında su kalıyorsa, bu illa yıkadıktan sonra makinenin suyu boşaltamadığı anlamına gelmez. Özellikle de eğer mutfak lavabosunun gideriyle, bulaşık makinesinin gideri aynı yere bağlıysa, bu gider lavabo yüzünden tıkanmış veya buradan makinenin içine su kaçıyor olabilir. Bulaşık makinesinde su birikmesinin ana nedenleri şunlardır:

 • Makinenin altındaki filtre ya da süzgecin tıkanması ve suyun boşaltılamaması
 • Makinenin su tahliye borularının tıkanması veya burada hava sıkışması
 • Lavabonun mutfak giderini tıkaması veya buradan makine giderine su kaçması
 • Makinenin suyunu boşaltan pompa motorunun çalışmaması

Eğer pompa motoru çalışmadığından dolayı bulaşık makinesi su boşaltmıyor ise bunun tamirini bulaşık makinesinin servisi yapacaktır. Eğer makineniz garanti kapsamındaysa size verilen numarayı, değilse güvendiğiniz bir servisi arayın.

Tıkanmış borular nasıl açılır adım adım bu videoda keşfedin:

Not: Eğer sorunun lavabo giderinden kaynaklandığını düşünüyorsanız vakit kaybetmeyin ve "Lavabo Tıkanıklığı Nasıl Açılır?" konulu yazımıza hemen göz atın.

Bulaşık Makinası Suyunu Boşaltmıyorsa Ne Yapmalı?

Bulaşık makinesinin probleminin pompa motorundan kaynaklanma ihtimaline karşı servis çağırmadan önce diğer olasılıkları kendiniz kontrol edebilirsiniz. Öncelikle makinenin içindeki kötü kokulu olabilecek suyu kaplarla tahliye edin. Makinenin içinde oldukça kısıtlı manevra alanı olması bu aşamayı biraz uzatabilir. Sonrasında şunları yapın:

 1. Su tahliye hortumunu kontrol edin. İçinde tıkayıcı unsurların olup olmadığına bakın
 2. Eğer hortumda tıkanıklık yoksa makinenin alt sepetini sökün. Bunun altında bulunan fıskiyeyi çıkarın
 3. Fıskiyenin hemen altında bulunan filtreyi çıkarın ve temizleyin. Bunu tıkayan gıda parçaları olup olmadığına bakın
 4. Filtrenin altında bulunan süzgeci de çıkarın ve temizleyin. Makinenizi tıkayan gıda parçaları bu kısımda da birikmiş olabilirler.

Tüm bu kısımları temizledikten ve geri taktıktan sonra bulaşık makinenizi tekrar çalıştırabilir ve kontrolünü yapabilirsiniz. Eğer “bulaşık makinesi içinde su kalıyor” probleminiz çözüldüyse sorun bu parçalarla ilgiliydi ve halledildi demektir. Bulaşık makinesinde su birikmesi tekrar görülmezse bile hijyenik sebeplerle bu temizliği 1 ya da 2 yılda bir yapmanız faydalı olabilir.

Eğer problem çözülmediyse ya da hiç çalıştırmamanıza rağmen bulaşık makinenizin içinde su birikintisiyle karşılaşıyorsanız mutfak lavabosunun giderinden bulaşık makinesi giderine su kaçıyor olabilir. Bu durumda bir tesisatçıyı arayarak problemi kontrol ettirebilirsiniz. Mutfak lavabosundan giden atıklar gideri tıkamış olabilir ve bu tıkanıklıklar lavabo açıcılarla çözülebilecek düzeyde olabilirler. Ancak daha ileri aşamadaki tıkanıklıklar için profesyonel yardım almanız gerekecektir.

Güvenlik uyarısı:

 • Bulaşık makinenizin herhangi bir bölümüne müdahale etmeden önce tamamen kapalı olduğunu kontrol edin
 • Birikmiş suyu boşaltırken suyun taşmaması için büyük bir kap bulundurun
 • Tesisat ile ilgili tıkanıklıklarda arızaya sebep olmamak için profesyonel bir yardım alın
 • Pompa motorunun bozulmasına bazen voltaj değişiklikleri sebep olurken, bazen sadece zamanla aşınmaları buna yol açabilir
 • Nadiren de olsa bulaşık makinesini kontrol eden ana kart arızalanabilir ve pompa motoruna makinedeki suyu boşaltması için komut göndermeyebilir. Bu durumda tamir için servis çağırmanız gerekecektir
 • Bulaşık makinesinin su tahliye hortumunu kontrol etmeden önce içinde birikmiş olabilecek suyu unutmayın ve bunu boşaltmak için bir kap hazırlayın.
 • Aslen yayınlandı